Adı:
The Wizard Of Oz
Baskı tarihi:
Şubat 2008
Sayfa sayısı:
30
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780141321028
Orijinal adı:
The Wizard Of Oz
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MK Publications
Baskılar:
Oz Büyücüsü
The Wizard Of Oz
Oz Büyücüsü
Oz Büyücüsü
Oz Büyücüsü
Dorothy is an orphan girl who lives in Kansas with her aunt and uncle. The life in the middle of the prairie seems boring and joyless. But Dorothy’s dog called Toto saved her from being as gray as her surroundings. One morning, a tornado whirls Dorothy and Toto into the Land of Oz. In this unknown and magic country, animals can talk like humans and witches are able to do any kind of magic. Anyway, Dorothy wants to come back to Kansas. She goes to the Emerald City, where the Great Oz can send her back home at once. On her way, she meets many fabulous characters: the Scarecrow who dreams of brains; the Tin Woodman who wants to get some heart; the Lion who crave for courage and fearlessness. Dorothy and her friends face many adventures and dangers, following the road of yellow brick which leads to the Emerald City. Will Dorothy come back to Kansas again? And will all the heroes fulfil their dearest wishes? You will devour this story with your whole childish heart…
"Oz Büyücüsü" (1900) çok duyduğum ve merak ettiğim bir kitaptı. "Alice Harikalar Diyarında" (1865) kitabına benziyor. Beyaz tavşanı değilde sarı tuğlalı yolu takip etmeniz gerekiyor...

Dorothy çıkan bir fırtına ile başka bir diyara sürüklenir. Kötü büyücülerin ve iyi büyücülerin bulunduğu bir diyara. Bu diyarda çok acayip canlılarda vardır. Farklı bir dünya, farklı canlılar, iyi ve kötü büyücüler, bir yolculuk macerası... Bu noktada Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitabına benzettim sanki.

Oz Büyücüsü çok korkunç ve güçlü bir büyücü olarak bilinir fakat O'da batının kötü cadısından korkmaktadır. Büyücüler, büyüler, tuhaf yaratıklar... Bu noktada Harry Potter kitabına benzettim.

Belki J. K. Rowling J. R. R. Tolkien'den etkilenmiştir, J. R. R. Tolkien de L. Frank Baum'dan ve L. Frank Baum da Lewis Carroll'dan etkilenmiştir... Bir birlerinden etkilenip daha sonra kendi bilgi, birikim, tecrübe ve hayal dünyaları ile yeni özgün ürünler çıkarıyorlar.

Dorothy evine dönebilmek için Oz Büyücüsünü bulmak ve evine gitmesine yardımcı olması karşılığında Oz Büyücüsünün istediği şeyi yapmak zorundadır. Bu yolculukta bir beyin isteyen korkuluk, bir kalb isteyen teneke adam ve cesaret isteyen Aslan Dorothy'ye arkadaşlık edecektir. Acaba Dorothy evine dönebilecek midir?

Bu kült kitabı okuyun derim...
Çocukluğumun en güzel kitaplarından olan bu eseri şimdi görünce tekrar okuma isteği duydum :)
Dorothy'nin maceraları çocuk kalbimde başarmanın önünde hiç bir engelin olmamasını anlatan güzel bir masaldı...
 • Küçük Prens
  9.0/10 (11.157 Oy)13.983 beğeni36.268 okunma3.798 alıntı154.038 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (16.015 Oy)19.951 beğeni45.731 okunma3.603 alıntı193.176 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.941 Oy)9.475 beğeni26.696 okunma1.830 alıntı136.397 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (8.952 Oy)9.222 beğeni30.305 okunma918 alıntı146.889 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (7.799 Oy)8.412 beğeni24.088 okunma960 alıntı96.063 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (8.265 Oy)9.264 beğeni27.667 okunma2.940 alıntı121.936 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (9.761 Oy)9.723 beğeni27.331 okunma2.008 alıntı126.404 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.926 Oy)6.040 beğeni20.701 okunma929 alıntı107.548 gösterim
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (10.027 Oy)11.826 beğeni29.705 okunma1.694 alıntı155.186 gösterim
 • İnsan Neyle Yaşar
  8.4/10 (4.482 Oy)4.398 beğeni16.717 okunma1.595 alıntı81.506 gösterim
Market ve kitapçılarda ilkokul çocuklarına göre çok güzel masal ve hikaye kitapları mevcut. Üstelik fiyatları da çok uygun. Bu kitaplardan yanınızda, arabanızda, evinizde devamlı bolca bulundurursanız, çocuklara güzel hediyeler verme şansını yakalarsınız.
Çok güzel bir çocuk kitabıydı. Dorothy ve Toto ile birlikte Oz ülkesine gitmek çok güzeldi.

Teneke adam, korkuluk ve aslan üzerinden gayet hoş mesajlar verilmişti.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Çocuklara hediye edilebilen güzel ve kült eserlerden. Herkese iyi okumalar dilerim. :)
Bu kitapta güzel kızımız Dorothy’nin Oz ülkesine giderken başından geçen serüveni okuyoruz. Dorothy bu serüvende tabii ki yalnız değil! Cânı köpeği Toto ve yolda tanıştığı arkadaşları Korkuluk, Teneke Adam ve Korkak Aslan onu yalnız bırakır mı? Asla! Hikayede sadece bir şeyden sıkıldım bence çok uzattı. Konusu falan beni sardı fakat bir yerden sonra artık bitirse de gitsek moduna girdim. Bu kitabın bir filmi de var haberiniz olsun. Sonlara doğru azıcık sıkıldığım için 5/4 veriyorum. Her yaşa uygun bir kitap.
Güzel bir kitap . okumanızı tavsiye ederim Bir yalandan insanları kandırmış bir büyücüyü anlatıyor ve ona kanan halkı .ben beğendim umarım sizde beğenirsiniz :)
Sürükleyici anlatım diliyle beni benden aldı
Oz Diyarı'na giderken yaşadıkları serüvenler, Dorothy ve arkadaşlarının öyküsüyle kendinizi birden kitabın içinde buluyor ve adeta o anları yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kitabın en sevdiğim yanı da bu oldu sanırım.
Okuduktan sonra bir daha Dorothy ve arkadaşlarının öyküsünü unutmayacak ve aklınıza geldiğinde yüzünüzde oluşan gülümsemeye engel olamayacaksınız.
Bu tarz kitapları sevenlere önerilir !
Çocuk kitabı olmasına rağmen herkesin okumasi gerektiğini düşünüyorum. İçinde güzelliği yardımseverliği barındıran bir kitap. Bir çırpıda biter zaten...
Öncelikle uygulamada bir sorun olarak gördüğüm bir konuyla başlamak istiyorum. Oz Büyücüsü gibi sitede mevcut olan kitapların diğer basımları eksik kitap olarak bildirildiğinde kitaba dair inceleme, alıntı ve istatistikler bölüneceğinden diğer basımlar eklenemiyor. Ben bu bölünmeyi bir sorun olarak değil, okuru daha doğru yönlendirebilecek bir çeşitlilik olarak görüyorum. Sonuçta her yayınevi, her çevirmen kalemi aynı olmayacaktır ve farklı basımdan okunduğunda yapılacak yorumlarda özellikle farklı basım belirtilmezse dil, akıcılık gibi konularda yanlış anlaşılamalara yol açabilir.
Ben Oz Büyücüsü'nü Yabancı Yayınları'ndan Kardelen Alaçam'ın çevirisiyle okudum. Öncelikle kitabın kapak kalitesi muhteşem. Çocukluğumuzda içinde kaybolduğumuz ansiklopedileri hatırlattı bana her elime alışımda. Kardelen'in de akıcı çevirisiyle daha eğlenceli bir hale geliyor kitabı okumak. Bu konuda uzmanların yorumlarını incelemek elbette daha doğru olacaktır fakat çocuk klasiklerinde -detaya girilmese bile- ölme, öldürme sahneleri görmek rahatsız ediyor beni bir yerden sonra. Birçoğumuzun alışkın olduğu, oldukça keyifli bir hikaye. Çevirmeninden sözlerle bitireyim: Hayatınız boyunca hep iyi cadılarla karşılaşmanız dileğiyle...
Filmlerini, animasyonlarını defalarca izlediğim bu eserin kitabını yeni okuyabilmenin hüznü içerisindeyim. Okuduğum zaman film haricinde pek çok macera da okumuş oldum. Bu gerçekten de çok iyi oldu. Kitaba gelirsek eğer Baum'un hayalgücünün yoğunluğu ile karşı karşıya kalıyoruz. Oluşturduğu karakterler şehirler bizi gerçekten de büyülüyor. her karakter o kadar iyi betimlenmiş ki karakterlere çok iyi ısınıyorsunuz. Filmde en sevdiğim replik olan "Ev gibisi yok" kitapta da karşılaşmak çok güzeldi.

Ufak bir not olarak filmin sonu ile kitabın sonu arasında çok ufak bir farklılık var. İki sonda benim için çok güzeldi açıkçası.

Not 2 olarak yerli yapım oz büyücüsü olan Ayşecik ve sihirli cüceler rüyalar ülkesindeyi de izlemeden etmeyin :)
Yetiskinken okuduğum bir kitap,o kadar fazla uzerine konusuldu ki kitabi okumamiza gerek kalmadi herkes boyle dusunuyor ayni Alice harikalar diyarinda veya Frankenstein gibi ama ikisini de okudum ve ikisi de bu sayede "baskalarindan duydugun kitap" yerine "okuyup benim olan kitap" oldu.
Masal kısaca evinden ayrı düşen bir kızın evine dönebilmek için uğraşırken başından geçen maceraları anlatıyor. Ama ne ders verici ne güzel maceralar…
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki böyle bir kitabı asla masaldır çocuklara yazılmıştır falan diyerek okumamazlık yapmayın çünkü bilindiği üzere aslında masalların çoğu çocuklar için değil büyükler için yazılmıştır. Çocukların o masum ve güzel dünyasına, hayal gücüne bir yolculuk yapmak için bundan iyi bir yol olamaz gerçekten. Ayrıca ne kadar küçükler tam anlayamasa da büyüklerin anlaması gereken o kadar güzel bir konu işlenmiş ve yazar öyle tatlı bir dil kullanmış ki okumaya doyamıyorsunuz gerçekten kitabı. Okurken hem çocukluğunuza gidip kaybettiğinizi düşündüğünüz çocukluğunuza bir merhaba diyorsunuz hem de sayfaların arasında kaybolurken ustaca işlenmiş bir dersle karşılaşıyorsunuz
Kitabın içeriği hakkında aklımda kalanları yazmadan önce şunu da belirtmeliyim ki bence herkes masal okuyamaz arkadaşlar. İçindeki o coşkun duyguya kulak vermeyen, bütün fikirlerini somut gerçeklik üzerine kurmuş ve içindeki çocuğu çoktan susturmuş insanlar ne yazık ki asla masal nedir, neden okunur anlayamazlar. Bu tür insanlarla anlaşmak da yaşamak da zordur; çünkü hayal gücünün engin denizlerinde dalgalanmayan, ufuklarında kaybolmayan bir insan, aklı olan fakat onu sadece hayatta kalmak için kullanan bir robottan başka bir şey olamaz. O yüzden içinizdeki çocuğun sessizleştiğini hissettiğiniz an elinize bir masal kitabı alın ve okuyun, sizi özgür kılacak hayal gücünüzün sınırlarına koşmak için.
Şimdi kitabın içeriği hakkında düşündüklerimi kısaca sizlerle paylaşayım;
(Dikkat yazımın bundan sonraki bölümü spoiler içerebilir…)
Küçük bir kız olan Dorothy büyük bir hortumun içinde uçarak evi ve köpeğiyle birlikte Oz ülkesine gelir. Bu ülkeyi doğuda batıda güneyde kuzeyde olmak üzere dört tane cadı yönetmektedir. Bunların ikisi kötü ikisi ise iyi cadılardır. Dorothy evine nasıl döneceğini merak ederken iyi kuzey cadısı ona Oz Büyücüsünün ona yardım edebileceğini söyler ve o da büyücüye gitmek için yola çıkar. Yolda beyni olmayan korkuluk, kalbi olmayan teneke adam ve cesareti olmayan aslanla karşılaşır, onların sıra dışı hikayelerini dinler ve onlar da kendilerinde eksik olan şeyleri kazanmak için Dorothyl'e birlikte yola çıkarlar. Başlarından bir sürü tehlikeli macera geçer ve aslında her maceradan alınacak dersler vardır. Oz Büyücüsüne vardıklarında büyücü onlara dileklerini yerine getirmek için şart koşar ve Dorothy ve arkadaşları bu şartı yerine getirmek için başka maceralara atılır. Ve masal bu şekilde devam edip gider. Benim ilgimi çeken nokta ise kendini eksik hisseden korkuluk, teneke adam ve aslanın aslında istedikleri şeye zaten sahip olmasıdır. Korkuluk beyni olmamasından şikayetçiyken yolculuk esnasında bütün patlak fikirleri o ortaya atar ve en zor zamanlarda zekasıyla işin içinden çıkar, bir kalbi olmamasından yakınan Teneke Adam karıncayı bile incitemez, çok duygusaldır ve yanlışlıkla bir böceği ezdim diye hüngür hüngür ağlar, korkak olduğunu düşünen aslan ise kahramanlarımızı bütün tehlikelerden korur ve oldukça cesaret gerektiren şeyleri düşünmeden yapıverir. Dorothy'e gelince o evine gitmek için gereken şeye zaten en baştan beri sahiptir.
Yani bence yazarın burada vermek istediği mesaj daha çok elimizde olan şeyin farkına varabilmemizle alakalı. Mesela Oz Büyücüsü aslana korkmanın normal bir şey olduğunu , gerçek cesaretin, korktuğun anlarda tehlikeyle yüzleşebilmek olduğunu söyler. Korkuluk sadece aptal olduğunu düşündüğü için kıvrak zekasının farkına varamamaktadır, teneke adam da kalpsiz olduğunu düşünmese küt küt atan kalbinin sesini duyabilecektir. Gerçek hayatta da öyle değil midir? Bir şeyi gerçekten yapabileceğimize inanırsak, hedefimize ulaşmak için canla başla çalışıp korkusuzca engelleri aşarsak kim bizi durdurabilir ki? Veya tam tersi önümüzdeki bütün yollar açık olsa dahi biz inanmadığımız sürece kim bizi hedefimize ulaşabileceğimize inandırabilir? Derler ya inanmak başarmanın yarısıdır. Daha fazlasıdır bence. Çünkü bir insan kendine ne kadar inanırsa inandığı şeyler uğruna o kadar çabalar.
Dorothy'le çıktığımız bu macera aslında kendi içimize yaptığımız bir yolculuk aslında. Beynimizin, kalbimizin ve cesaretimizin daha çok farkına varabilmek için okunması gereken şeker tadında bir masaldı. Okumadan geçmeyin derim. İyi okumalar.. :)
-Bana beyin veremez misin? diye sordu Korkuluk
-Buna ihtiyacın yok her gün yeni bir şey öğreniyorsun. Bir bebeğin beyni vardır ama fazla bir şey bilmez. Bilgiyi sağlayan tek şey deneyimdir ve bu dünyada ne kadar kalırsan o kadar deneyim elde edersin.
"Neden bu güzel ülkeyi bırakıp o Kansas dediğin, kurak, gri yere gitmek istediğini anlayamıyorum."
"Beynin yok da ondan," diye yanıtladı kız."Biz etten kemikten yapılmış insanlar, güzel bir ülkede yaşamaktansa, ne kadar bunaltıcı ya da gri olursa olsun evlerimizi tercih ederiz.Ev gibisi yoktur."
Korkuluk içini çekti. "Tabi ki anlayamıyorum." dedi. "Sizin başlarınızda, benimki gibi samanla dolu olsaydı, güzel yerlerde yaşardınız ve Kansas'da hiç kimse olmazdı. Beyinlerinizin olması Kansas için büyük bir şans."
"Tehlikeyle karşılaştığında korkmayan canlı yoktur. Gerçek cesaret, korkmana rağmen tehlikeye göğüs gerebilmektir."
"...Sana bir sırrımı söyleyeceğim," diye devam etti, yürürlerken, "Dünyada korktuğum tek bir şey var."
" Nedir o?" diye sordu Doroty, "seni yapan Kıtırsoy çiftçi mi?"
"Hayır," diye yanıtladı Korkuluk, " YANAN BİR KİBRİT."
-Aynı şey, dedi Korkuluk, kalp değil beyin istemeliyim, çünkü aptal biri kalbi olsa bile onunla ne yapacağını bilemez.
-Ben kalp almalıyım dedi Teneke Adam çünkü beyin sana mutluluk veremez oysa mutluluk dünyadaki en güzel şeydir.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Wizard Of Oz
Baskı tarihi:
Şubat 2008
Sayfa sayısı:
30
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780141321028
Orijinal adı:
The Wizard Of Oz
Çeviri:
İngilizce
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MK Publications
Baskılar:
Oz Büyücüsü
The Wizard Of Oz
Oz Büyücüsü
Oz Büyücüsü
Oz Büyücüsü
Dorothy is an orphan girl who lives in Kansas with her aunt and uncle. The life in the middle of the prairie seems boring and joyless. But Dorothy’s dog called Toto saved her from being as gray as her surroundings. One morning, a tornado whirls Dorothy and Toto into the Land of Oz. In this unknown and magic country, animals can talk like humans and witches are able to do any kind of magic. Anyway, Dorothy wants to come back to Kansas. She goes to the Emerald City, where the Great Oz can send her back home at once. On her way, she meets many fabulous characters: the Scarecrow who dreams of brains; the Tin Woodman who wants to get some heart; the Lion who crave for courage and fearlessness. Dorothy and her friends face many adventures and dangers, following the road of yellow brick which leads to the Emerald City. Will Dorothy come back to Kansas again? And will all the heroes fulfil their dearest wishes? You will devour this story with your whole childish heart…

Kitabı okuyanlar 279 okur

 • Yasir Yıldırım
 • mona roza
 • OGemi
 • Cafer Yalın
 • Sude
 • A.
 • Mihriban
 • Bir Dilek
 • ALEYNA YILMAZ
 • 1903 Beşiktaşsssss

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%1.2 (1)
8
%0
7
%1.2 (1)
6
%1.2 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0