·
Okunma
·
Beğeni
·
8064
Gösterim
Adı:
The Wizard of Oz
Baskı tarihi:
Şubat 2008
Sayfa sayısı:
30
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780141321028
Orijinal adı:
The Wizard Of Oz
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MK Publications
Dorothy is an orphan girl who lives in Kansas with her aunt and uncle. The life in the middle of the prairie seems boring and joyless. But Dorothy’s dog called Toto saved her from being as gray as her surroundings. One morning, a tornado whirls Dorothy and Toto into the Land of Oz. In this unknown and magic country, animals can talk like humans and witches are able to do any kind of magic. Anyway, Dorothy wants to come back to Kansas. She goes to the Emerald City, where the Great Oz can send her back home at once. On her way, she meets many fabulous characters: the Scarecrow who dreams of brains; the Tin Woodman who wants to get some heart; the Lion who crave for courage and fearlessness. Dorothy and her friends face many adventures and dangers, following the road of yellow brick which leads to the Emerald City. Will Dorothy come back to Kansas again? And will all the heroes fulfil their dearest wishes? You will devour this story with your whole childish heart…
144 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Yıllaaaar yıllar önceydi... :) Önümde meyve suyu ve cips, karşımda televizyon açık. 1971 yapımı "Ayşecik ve Sihirli Cüceler Rüyalar Ülkesinde" izliyorum.

Ayşecik, önce Korkuluk ile karşılaşıyor. Metin Serezli giriyor sahneye. (Korkuluk benim en sevdiğim karakter.) Beyni olsun istiyor Korkuluk. Düşünmek istiyor diğer insanlar gibi. Tek başına çıktığı yolculuğa, Korkuluk ile devam ediyor Ayşecik. Sonra Süleyman Turan geliyor. Teneke Adam ikinci katılan oluyor yolculuğa. Çünkü onun da bir isteği var Oz Büyücüsü'nden. Kalbi olsun istiyor Teneke Adam ve kalbi sayesinde yeniden aşık olmak... Ve son olarak Aslan görünüyor ekranda. Hepimizin çok sevdiği Ali Şen can veriyor Aslan'a. Cesur olmak onun da isteği. Çünkü cesur olmalı Ormanların Kralı... Hep birlikte Oz Büyücüsü'nü aramaya koyuluyorlar artık.

Bunları izlerken henüz kitaptan habersizim. Baum ile daha sonra tanışıp okudum Oz Büyücüsü'nü. Her karakter aklımda yine filmdeki gibi. Her birinin arayışını hem üzüntü hem de büyük istekle okuyorum.

Modern Klasikler 126. Kitap olarak Oz Büyücüsü'nü duyurunca, bir kez daha okumamak olmaz dedim. Bir çırpıda, yine aynı duygularla okudum. Sanki yine haftasonuymuş, ben yine televizyonda o bildik filmle karşılaşmışım gibi... Cadının Eriyoruuuuum Eriyoruuuum sahnesi gözlerimin önündeymiş gibi... :D

Kitaptaki bazı cümleler düşündürüyor okuyucuyu. Mesela Teneke Adam'ın, Korkuluk ile konuştuğu cümleleri geliyor aklıma şu an.
"Aşıkken dünyadaki en mutlu insan bendim, ama kalbi olmayan biri aşık olamaz."
"Ben kalp almalıyım. Çünkü beyin insanı mutlu etmez, oysa mutluluk dünyadaki en güzel şeydir."

Her bölüm ayrı bir ders, her karakterin hikayesi birbirinden anlamlı. Bir de kitapla ilgili okuduğum eleştirilerden birini ekliyorum aşağı. Siyasi göndermeler ve diğer ilginç iddialar var Oz Büyücüsü ile ilgili. Bir bakınız derim. Okumamış olan var mı bilmiyorum ama zaman kaybetmemek lazım okumak için...

https://www.google.com/...lginc-iddia-40053929
214 syf.
·3 günde·10/10
"Oz Büyücüsü" (1900) çok duyduğum ve merak ettiğim bir kitaptı. "Alice Harikalar Diyarında" (1865) kitabına benziyor. Beyaz tavşanı değilde sarı tuğlalı yolu takip etmeniz gerekiyor...

Dorothy çıkan bir fırtına ile başka bir diyara sürüklenir. Kötü büyücülerin ve iyi büyücülerin bulunduğu bir diyara. Bu diyarda çok acayip canlılarda vardır. Farklı bir dünya, farklı canlılar, iyi ve kötü büyücüler, bir yolculuk macerası... Bu noktada Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi kitabına benzettim sanki.

Oz Büyücüsü çok korkunç ve güçlü bir büyücü olarak bilinir fakat O'da batının kötü cadısından korkmaktadır. Büyücüler, büyüler, tuhaf yaratıklar... Bu noktada Harry Potter kitabına benzettim.

Belki J. K. Rowling J. R. R. Tolkien'den etkilenmiştir, J. R. R. Tolkien de L. Frank Baum'dan ve L. Frank Baum da Lewis Carroll'dan etkilenmiştir... Bir birlerinden etkilenip daha sonra kendi bilgi, birikim, tecrübe ve hayal dünyaları ile yeni özgün ürünler çıkarıyorlar.

Dorothy evine dönebilmek için Oz Büyücüsünü bulmak ve evine gitmesine yardımcı olması karşılığında Oz Büyücüsünün istediği şeyi yapmak zorundadır. Bu yolculukta bir beyin isteyen korkuluk, bir kalb isteyen teneke adam ve cesaret isteyen Aslan Dorothy'ye arkadaşlık edecektir. Acaba Dorothy evine dönebilecek midir?

Bu kült kitabı okuyun derim...
214 syf.
·Beğendi·10/10
Çocukluğumun en güzel kitaplarından olan bu eseri şimdi görünce tekrar okuma isteği duydum :)
Dorothy'nin maceraları çocuk kalbimde başarmanın önünde hiç bir engelin olmamasını anlatan güzel bir masaldı...
216 syf.
·2 günde
Oz büyücüsü benim çocukluk kitaplarımdan biri yeniden okumak ilaç gibi geldi, çocukluğuma döndüm bir anlığına, keyifle okudum 12-13 yaşlarındaki çocukların sevebileceğini düşünüyorum. Hatta Yetişkinlerin bile seveceğini düşünüyorum. (Adam Fawer'in Yazdığı "Oz"da harikaydı.)
135 syf.
·1 günde
Masallar sadece çocuklar için midir?
Yoksa buna inandırıldık mı?

İş Bankası Modern Klasikler Dizisi'nin 126. kitabı olarak çıkan Oz Büyücüsü, 1900 yılında yayımlanan Amerikan edebiyatının ilk masalı olarak görülmektedir. Kitap ünlü olmakla birlikte filmi de mevcuttur ve bir hayli ünlüdür (hatta ünü kitabın önüne geçmiştir denebilir); ününün sebebi bir ilk taşımasından ziyade masaldaki birçok unsurda kitabın yazıldığı döneme göndermelerin bulunmasıdır. Doğrusunu söylemek gerekirse kitabını okumamak ve filmini izlememek adına çok fazla direndim ancak İş Bankası'ndan çıkınca dayanamayıp okudum.

Bir varmış bir yokmuş... Dorothy ile köpeği Toto Kansas'ta mutlu mesut yaşarken bir anda kendini hiç bilmediği bir ormanda buluvermiş. Dorothy bu duruma çok üzülmüş ve geri dönmek istemiş. Demişler ki sana ancak ve ancak Oz Büyücüsü yardımcı olur, git onu bul. Oz Büyücüsü'nü bulacağım diye çıktığı yolda Korkuluk,Teneke Adam ve Aslan ile karşılaşmış. Bu üç karakterle birlikte düşmüşler yola...
Kitap kısacası bu şekilde başlıyor. Karakterlerin aslında sahip olduğu ancak kendilerinde olmadığına inandıkları nitelikleri aramasıyla birlikte yaşadıkları maceraları anlatıyor. Her yaştan insan için birçok ders içermekte aslında.
Yazıldığı döneme ait göndermeler mevcut dedim ya bu durum kitabın arka kapağında şöyle anlatılmış: "1890'ların Amerika'sındaki ekonomik, politik ve toplumsal durumun sembolik bir alegorisi olarak değerlendirilir ve Batı'daki çiftçilerin durumunu, dönemin altın piyasasını ve İç Savaş'tan sonra çalışamayıp ekonomik sorunlar yaşayan işçileri sembolize eden unsurlar taşıdığı ileri sürülebilir."

İşte böyle efendim. Siz de benim gibi geç kaldıysanız, merak ediyorsanız, İş Bankası Modern Klasikler Dizisi hayranıysanız okuyun derim. Masallar hepimize lazım.
İyi okumalar dilerim.
144 syf.
·3 günde·10/10
Herkesin çocukken okuduğu ama benim daha yeni okuyabildiğim bir kitap olur kendileri. O kadar güzel bir hikayeydi ki hiç bitmesin istedim.
Amerikan edebiyatının ilk masalı olarak görülüyormuş eser. (1900)
Aslında kendimizde olan şeylerin farkında değiliz ve inandığımızda bu şeylerin farkına varıyoruz mesajı veriliyordu kitapta. Korkuluk beyin, Teneke Adam kalp, Aslan cesaret istiyor... Ama Dorothy sadece evine dönmek istiyor ve şöyle söylüyor: "İnsanın evi gibisi yoktur."
Kitabın arka kapağını kitap bitince okudum ve şaşırdım hiç böyle düşünmemiştim okurken. 1890'ların Amerika'sındaki ekonomik, politik ve toplumsal durumun bir canlandırması olarak değerlendiriliyormuş. Hâlâ şaşkınım bu kadar ince düşünceleri barındırıyor olmasına.
Güzel bir kitap bence ama keşke anlattıklarını okurken anlayabilseydim.
Sevgiyle, kitapla kalın.
Kitap masal gibi ilerliyor daha önce momoyu okumuş ve beğenmiştim bunu da beğeneceğimi umuyorum. Bundan sonra Elia ile yolculuğa başlayacağım. Sizin bu kitaplar hakkında yorumlarınız neler?
144 syf.
·7/10
Mis gibi bir masal dünyasından çıktıktan sonra nasılda huzurlu hissediyor insan. Bu kadar saf, temiz ve yardımsever olamaz mıydık dünyadaki insanlar olarak.
144 syf.
·10/10
Tek solukta okuyup bitirdiğim harikulade bir eser. Arka kapakta yazarın dediği gibi: "merak ve eğlencenin korunduğu,keder ve kabusların dışarıda bırakıldığı modern bir masal" karşımızda. Yalın anlatımı ve sürükleyici olmasını çok beğendim. 135 sayfalık eserde bu kadar aksiyon yaşandığını hatırlamıyorum. Karakterleri ve her karakterde vermek istediği mesaj çok güzeldi. Herkesin bu kitapla tanışmasını tavsiye ediyorum.
Oz Büyücüsü
144 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Çocukluğumda izlediğim ve daha dün gibi hatırladığım filminin kitabını okuyup hayran olduğum kırmızı yakut ayakkabıların aslında kitapta gümüş olduğunu öğrendiğimde gerçekten çok şaşırdım. Kitap İş Bankası Yayınları' nın Modern Klasikler Serisinden. İş Bankası yayınlarını klasikler bakımından önde tutuyorum. Çeviri muhteşem, o kadar akıcı ve dingin okudum ki filmi izlediğim ve konuyu bildiğim halde sanki ilk defa öğreniyormuş hissini verdi. Bu klasikler serisinin bir kitabını daha aldım ama şu an için onu biraz bekleteceğim. Sonuç olarak masal severlere önereceğim güzel bir baş yapıt...
214 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Çok güzel bir çocuk kitabıydı. Dorothy ve Toto ile birlikte Oz ülkesine gitmek çok güzeldi.

Teneke adam, korkuluk ve aslan üzerinden gayet hoş mesajlar verilmişti.

Kesinlikle tavsiye ediyorum. Çocuklara hediye edilebilen güzel ve kült eserlerden. Herkese iyi okumalar dilerim. :)
136 syf.
·6 günde·Beğendi·9/10
Sürükleyici anlatım diliyle beni benden aldı
Oz Diyarı'na giderken yaşadıkları serüvenler, Dorothy ve arkadaşlarının öyküsüyle kendinizi birden kitabın içinde buluyor ve adeta o anları yaşıyormuş gibi hissediyorsunuz. Kitabın en sevdiğim yanı da bu oldu sanırım.
Okuduktan sonra bir daha Dorothy ve arkadaşlarının öyküsünü unutmayacak ve aklınıza geldiğinde yüzünüzde oluşan gülümsemeye engel olamayacaksınız.
Bu tarz kitapları sevenlere önerilir !
Uyumak , yemek ve içmek zorundasın. Ama olsun , beynin var ve mantıklı düşünebilme yeteneği için bu kadar zahmete katlanmaya değer.
...ama sana bir öpücük vereceğim ve kimse Kuzey'in Cadısı tarafından öpülmüş birine zarar vermeye cesaret edemez.
L. Frank Baum
Sayfa 10 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
The Wizard of Oz
Baskı tarihi:
Şubat 2008
Sayfa sayısı:
30
Format:
Karton kapak
ISBN:
9780141321028
Orijinal adı:
The Wizard Of Oz
Dil:
English
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
MK Publications
Dorothy is an orphan girl who lives in Kansas with her aunt and uncle. The life in the middle of the prairie seems boring and joyless. But Dorothy’s dog called Toto saved her from being as gray as her surroundings. One morning, a tornado whirls Dorothy and Toto into the Land of Oz. In this unknown and magic country, animals can talk like humans and witches are able to do any kind of magic. Anyway, Dorothy wants to come back to Kansas. She goes to the Emerald City, where the Great Oz can send her back home at once. On her way, she meets many fabulous characters: the Scarecrow who dreams of brains; the Tin Woodman who wants to get some heart; the Lion who crave for courage and fearlessness. Dorothy and her friends face many adventures and dangers, following the road of yellow brick which leads to the Emerald City. Will Dorothy come back to Kansas again? And will all the heroes fulfil their dearest wishes? You will devour this story with your whole childish heart…

Kitabı okuyanlar 868 okur

  • Merhaba Ben Becky™
  • Yasir Yıldırım
  • Grace
  • OGemi
  • Cafer Yalın
  • Sude
  • luz del abismo
  • Mihriban
  • Dilek
  • ALEYNA YILMAZ

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0.4 (1)
8
%0
7
%0.4 (1)
6
%0.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0