Theo'ya Mektuplar

9,1/10  (7 Oy) · 
17 okunma  · 
7 beğeni  · 
677 gösterim
"Geçmişi düşündüğümde -hemen hemen yenilmez zorluklarla dolu olan geleceği düşündüğümde, sevmediğim ve kaytarmak istediğim, ya da tabiatımın kötü yanının kaytarmak istediği onca güç çalışmayı düşündüğümde; bana dönük, hep bana bakan gözleri düşündüğümde- başaramazsam suçun nerede, kimde olduğunu bilecekler, bana ufak tefek serzenişlerde bulunmayacaklar, ama doğru ve erdemli olan -saf altından olan- her konuda denenmiş ve eğitilmiş olduklarından, yalnızca yüzlerindeki anlam neler diyecek bana: Sana yardımcı olduk, sana ışık verdik elimizden gelen her şeyi yaptık senin için, gerçekten dürüst bir çaba gösterdin mi? Hak ettiğimiz karşılık nerede?"

Vincent Van Gogh'un on yedi yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplar, sanatçının Auvers-Sur-Oise'da noktalanan yaşamından ve yaratım sürecinden bir kesiti sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9753635516
 • Orijinal Adı:
  Dear Theo
 • Çeviri:
  Pınar Kür
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nazlıhan 
28 Mar 01:34 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Gece uyumadan önce Yıldızlı Gece'ye bakıyorum, uyandığımda ilk Yıldızlı Gece'yi görüyor gözüm. Yıldızlı Gece'nin böyle bir amacı yok elbet ama beni mutlu ediyor. Bunu neden yazdım çünkü kitabı okumaya başlama nedenim buydu.Van Gogh zaman içinde değişim yaşamış birisi. Dini olarak, psikolojik olarak ve daha başka açılardan. Hayatında değişmeyen ve onun için çok önemli olan iki şey var: Çok çalışmak ve kardeşine olan sevgisi. İlişkileri çok samimi, dostane, sanki birbirlerine kızamıyorlarmış gibi. Resimle ilgili teorik kısımlardan çok şey anladığım söylenemez. Bir resmin gözüme hoş gelmesi ve bir kaç resim tekniğini uygulayabilmek dışında resimle aram pek yoktur. Resimle ilgili kısımlar ilgili olmayanlar için biraz sıkıcı olabilir. Puan vermemin mümkün olmadığı, oldukça kişisel bir kitap.

Nazlıcan Yazıcı 
25 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ünlü Ressam Van Gogh'un Theo'ya yazmış olduğu mektupları anlatan bir sanat kitabı. Sanat ve sanat tarihi ile ilgileniyorsanız ilginizi çekecektir. Van gogh'un psikolojisini anlamak için güzel bir kitap.

Pisagor 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · Puan vermedi

Van Gogh'un kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplardan oluşuyor kitap. Theo'nun verdiği cevapları bilmediğimizden kimi zaman kesintiye uğrasa da, Van Gogh'un ruh dünyasına, düşüncelerine, azmine koca bir ışık tutyor. Bir dehanın delilik sınırında dolaşırken durmaksızın eserler verdiği bir dönem. Sağlığını, kendini bir kenara atarak parasız pulsuz, her mektupta kardeşine gönderdiği para için teşekkür ederek geçen ve daim eziklik yaşadığı bir yaşam. Hep anlaşılmayı ümit ediyor ama nafile. Hiç bir eserini satamadan vazgeçiyor hayatından... Okunası...

Dila. 
22 Haz 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Van Gogh'un kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplar. resimle, Van Gogh resimleriyle ilgili olanlar için psikolojisini ve yaratıcılığının temelini anlamak adına okunması faydalı olacaktır.

Ben işin aslı psikolojisini merak ettiğim için başladım kitaba, mektupları okumak zorlayıcı geldi diyebilirim. İster istemez konu çok dağılıyor, ordan oraya atlıyor. Belli bir kurgu veya bütünlük zaten beklenemez mektup okurken ancak benim yakalamam çok zor oldu okuduğum yaklaşık 70 sayfada.

Öyle elime alayım okuyayım da bitsin denecek bir kitap /kitap türü de değil. Ara ara okunması daha keyif verecektir.

Ben biraz yorulduğum ve buna bağlı olarak sıkıldığım için kitabı masamda tutmayı, arada açıp bir iki mektup okuyup kapatmayı, okumayı bu şekilde ilerletmeyi düşünüyorum. Parça parça okumak daha keyifli olacak.

eliza carter 
 09 Nis 03:26 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Vincent benim için çok özel biri,7 Eylül 1881'de yazdığı mektubun giriş cümlesinden sonra kitaba devam edemedim."Old boy,bu mektup yalnız sanadır, onu yalnız kendine sakla,olur mu?" Theo mektupları kendine sakladı fakat Vincent'ın ölümünden bir yıl sonra o da hayata gözlerini yumunca her şey eşi ve çocuğuna kaldı,eh mektuplar da tabii. Kitaba devam etmeyeceğim,Vincent beni affet.

Kitaptan 7 Alıntı

şengül şahin 
26 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

İnsanı kendi içinde kapalı tutan, çevresine aşılmaz duvarlar ören, hatta sanki toprağa gömen şey nedir, her zaman bilemeyebilir, ama gene de birtakım parmaklıkların, kapalı kapıların, duvarların varlığını hissederiz. Bütün bunlar hayali mi, kafamda uydurduğum fanteziler mi? Sanmıyorum. Sonra soruyorsun kendi kendine: ''Tanrım! Daha çok sürecek mi bu? Hep mi böyle sürüp gidecek? Sonsuza dek mi?'' Kişiyi bu esaretten çekip kurtaran nedir bilir misin? Çok derin ve ciddi sevgi. Dost olmak, kardeş olmak, sevmek... En üstün erk ile, sanki sihirli bir güçle hapishanenin kapısını açan bu işte. Bu olmadı mı insan ömür boyu hapiste yaşıyor. Duygu birliğinin yeniden doğduğu yerde yaşam yeniden başlar.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van GoghTheo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh
Nazlıhan 
28 Mar 00:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Burada sağlığımı soran herkese her zaman söylediğim gibi, hastalıktan ölmekle onlarla eşit duruma geleceğim, çünkü ben öldüğümde hastalığım da ölecek.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van GoghTheo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh
şengül şahin 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bunları bir an önce yapmak akıllıca bir şey, çünkü yaşam kısa, zaman çabuk geçiyor. İnsan bir tek konuda tam anlamıyla ustalaşırsa ve o tek konuyu çok iyi anlamışsa, fazladan daha birçok şeyi de derinden kavrayacak, anlayabilecektir.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van GoghTheo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh
şengül şahin 
20 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Birçok şeyi çok sevmek de iyi bir şey, çünkü insana güç kazandıran budur. Çok seven kişi çok da çalışır ve çok şey başarabilir, sevgiyle yapılmış bir iş iyi yapılmıştır.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 33)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 33)
Nazlıhan 
28 Mar 00:38 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir daha kriz geçirmeme umudunu bir yana attım-tam tersine, bu tür krizlerin arada sırada yenileneceğini baştan kabul etmeli ve beklemeliyiz.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van GoghTheo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh
Nazlıhan 
28 Mar 00:40 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Biliyorsun şakayık çiçeği Jeannine'indir, hatmi çiçeği Quost'a aittir, ayçiçeği de galiba biraz benim...

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van GoghTheo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh