Theo'ya Mektuplar

9,3/10  (8 Oy) · 
25 okunma  · 
8 beğeni  · 
915 gösterim
"Geçmişi düşündüğümde -hemen hemen yenilmez zorluklarla dolu olan geleceği düşündüğümde, sevmediğim ve kaytarmak istediğim, ya da tabiatımın kötü yanının kaytarmak istediği onca güç çalışmayı düşündüğümde; bana dönük, hep bana bakan gözleri düşündüğümde- başaramazsam suçun nerede, kimde olduğunu bilecekler, bana ufak tefek serzenişlerde bulunmayacaklar, ama doğru ve erdemli olan -saf altından olan- her konuda denenmiş ve eğitilmiş olduklarından, yalnızca yüzlerindeki anlam neler diyecek bana: Sana yardımcı olduk, sana ışık verdik elimizden gelen her şeyi yaptık senin için, gerçekten dürüst bir çaba gösterdin mi? Hak ettiğimiz karşılık nerede?"

Vincent Van Gogh'un on yedi yıl boyunca, intiharından iki gün önceye dek kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplar, sanatçının Auvers-Sur-Oise'da noktalanan yaşamından ve yaratım sürecinden bir kesiti sunuyor.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  252
 • ISBN:
  9753635516
 • Orijinal Adı:
  Dear Theo
 • Çeviri:
  Pınar Kür
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yağmur SÖNMEZ 
 22 Ağu 18:09 · Kitabı okudu · 18 günde · Beğendi · Puan vermedi

Vincent Van Gogh… Yıllardır sabahları gözümü açtığımda karşımdaki duvarda asılı “Yıldızlı Gece”si ile beni selamlayan adam. Bana göre gelmiş geçmiş en büyük ressamlardan birisi. Kulağını kesen ressam olarak tanınan, kimine göre deli kimine göre dahi. Aslında hem dahi hem de deli bir adam…
Van Gogh ile ilk tanışmam sanırım liseye başlamamdan hemen önceydi. Bir dergide “Sonsuzluğun Eşiğinde” tablosunu görmüştüm ve sonsuzluğun eşiğini bu şekilde resmeden bir adamın etkileyici bir hikayesi olduğunu düşünmüştüm. Hakkında biraz araştırma yaptığımda yanılmadığımı da gördüm. Bu kitap Vincent’in hayatının ilk elden anlatıldığı, dünyada en çok değer verdiği kişi olan kardeşine yazdığı mektuplardan oluşuyor. İşte bu mektuplar onun yaşamıyla, sanatıyla ve kendisiyle yaptığı mücadeleyi gözler önüne sererek onun iç dünyasına inmemizi sağlıyor.

Hayatından kısaca bahsetmek gerekirse resim ticareti yapan amcası sayesinde resimle daha yetişme çağında tanışmış. Önceleri dine yönelerek vaazlar vermiş. Zamanla bu işten uzaklaşarak sonunda ressam olmaya karar vermiş. Kardeşi Theo ise her daim onun maddi ve manevi destekçisi olmuş. Kendini Vincent’e adamış hatta Vincent öldükten sonra yalnızca altı ay yaşayıp o da ölmüş.
Van Gogh hayatı boyunca reddedilmiş, yalnızlık çekmiş. Resimleriyle insanlara kendisini anlatmaya çalışmış hep. Ki bunu mektuplarda da sıkça dile getirdiğini görüyoruz.
“…yapıtlarımla böylesi yadırgı bir adamın, böylesi bir hiçin yüreğinde neler olduğunu dünyaya göstermek isterdim.”
Aynı zamanda Fransız ressam Millet hayranı. Öyle ki bu mektupların içinde Millet’in adı iki yüzden fazla kez geçiyor.
Girdiği işlerde başarısız oluşu, sanata olan aşkı, yalnızlığı, Theo’ya karşı hissettiği derin sevgi ve kardeşinin yaptığı parasal yardımların onda oluşturduğu borçluluk duygusu derin bir çalışma tutkusu oluşturmuş ressamda. Hayatı boyunca melankoliden kaçmaya uğraşmış ve bunun tek yolunun da çalışmaktan geçtiğini savunmuş. Fakat ne kadar çabalarsa çabalasın kaçamamış…
Theo’ya son bir mektup yazıp “…kendi çalışmalarım için yaşamımı tehlikeye attım, bu çalışmalar uğruna yarı-deli bir insan oldum.” Diyen Van Gogh bu mektubu yazdığı gün intihar ederek yaşamına son vermiş ve Theo'ya göre yeryüzünde asla bulamadığı huzura kavuşmuştur.

Yavuz Kestane 
21 Haz 01:23 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hollandalı ressam Van Gogh'un yaşamında belki de en önemli yeri tutan kardeşi Theo'ya samimi ve edebi bir üslupla yazdığı
çeşitli mektup derlemelerinden oluşan bu kitap, ressamın iç dünyasını ve yaşadığı buhranları anlamamız içinde oldukça iyi bir fırsat.Van Gogh, birçok konuda - tanrı, aşk, parasızlık, ayrılık, yalnızlık, edebiyat vb.- kardeşi Theo'ya içini döker; tablo yapabilmek için yaşadığı sıkıntılardan tutun da aşık olduğu fahişenin onu terketmesine kadar.Van Gogh, bu mektuplarla bir nebze olsun yaşadığı yalnızlık duygusunu gidermek istemiştir.Kitap aslında biz insanoğlunu oldukça realist ve dramatik bir şekilde açıklıyor.Bu arada kitabı okurken siz de farkedeceksiniz ki Van Gogh ressam olmasaymış iyi bir edebiyatçı olabilirmiş.Güzel bir dil kullanımına sahipmiş çünkü.Bu kitabı eminim ki severek okuyacaksınız fakat Van Gogh'a da üzülmeden edemeyeceksiniz.

Nazlıhan 
28 Mar 01:34 · Kitabı okudu · 13 günde · Puan vermedi

Gece uyumadan önce Yıldızlı Gece'ye bakıyorum, uyandığımda ilk Yıldızlı Gece'yi görüyor gözüm. Yıldızlı Gece'nin böyle bir amacı yok elbet ama beni mutlu ediyor. Bunu neden yazdım çünkü kitabı okumaya başlama nedenim buydu.Van Gogh zaman içinde değişim yaşamış birisi. Dini olarak, psikolojik olarak ve daha başka açılardan. Hayatında değişmeyen ve onun için çok önemli olan iki şey var: Çok çalışmak ve kardeşine olan sevgisi. İlişkileri çok samimi, dostane, sanki birbirlerine kızamıyorlarmış gibi. Resimle ilgili teorik kısımlardan çok şey anladığım söylenemez. Bir resmin gözüme hoş gelmesi ve bir kaç resim tekniğini uygulayabilmek dışında resimle aram pek yoktur. Resimle ilgili kısımlar ilgili olmayanlar için biraz sıkıcı olabilir. Puan vermemin mümkün olmadığı, oldukça kişisel bir kitap.

Pisagor 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · Puan vermedi

Van Gogh'un kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplardan oluşuyor kitap. Theo'nun verdiği cevapları bilmediğimizden kimi zaman kesintiye uğrasa da, Van Gogh'un ruh dünyasına, düşüncelerine, azmine koca bir ışık tutyor. Bir dehanın delilik sınırında dolaşırken durmaksızın eserler verdiği bir dönem. Sağlığını, kendini bir kenara atarak parasız pulsuz, her mektupta kardeşine gönderdiği para için teşekkür ederek geçen ve daim eziklik yaşadığı bir yaşam. Hep anlaşılmayı ümit ediyor ama nafile. Hiç bir eserini satamadan vazgeçiyor hayatından... Okunası...

Nazlıcan Yazıcı 
25 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ünlü Ressam Van Gogh'un Theo'ya yazmış olduğu mektupları anlatan bir sanat kitabı. Sanat ve sanat tarihi ile ilgileniyorsanız ilginizi çekecektir. Van gogh'un psikolojisini anlamak için güzel bir kitap.

eliza carter 
 09 Nis 03:26 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Vincent benim için çok özel biri,7 Eylül 1881'de yazdığı mektubun giriş cümlesinden sonra kitaba devam edemedim."Old boy,bu mektup yalnız sanadır, onu yalnız kendine sakla,olur mu?" Theo mektupları kendine sakladı fakat Vincent'ın ölümünden bir yıl sonra o da hayata gözlerini yumunca her şey eşi ve çocuğuna kaldı,eh mektuplar da tabii. Kitaba devam etmeyeceğim,Vincent beni affet.

Hürkuş 
05 Haz 00:29 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

"...ateşli ve cesur olmak yapabileceğimiz tüm hatalara karşın dar kafalı ve aşırı temkinli olmaktan iyidir." Sadece bu cümle için bile okumaya değmez mi?

Dila. 
22 Haz 2016 · Kitabı yarım bıraktı · Puan vermedi

Van Gogh'un kardeşi Theo'ya yazdığı mektuplar. resimle, Van Gogh resimleriyle ilgili olanlar için psikolojisini ve yaratıcılığının temelini anlamak adına okunması faydalı olacaktır.

Ben işin aslı psikolojisini merak ettiğim için başladım kitaba, mektupları okumak zorlayıcı geldi diyebilirim. İster istemez konu çok dağılıyor, ordan oraya atlıyor. Belli bir kurgu veya bütünlük zaten beklenemez mektup okurken ancak benim yakalamam çok zor oldu okuduğum yaklaşık 70 sayfada.

Öyle elime alayım okuyayım da bitsin denecek bir kitap /kitap türü de değil. Ara ara okunması daha keyif verecektir.

Ben biraz yorulduğum ve buna bağlı olarak sıkıldığım için kitabı masamda tutmayı, arada açıp bir iki mektup okuyup kapatmayı, okumayı bu şekilde ilerletmeyi düşünüyorum. Parça parça okumak daha keyifli olacak.

Kitaptan 57 Alıntı

Geleceğim konusunda söyleyebileceğim tek şey ise, o fincan ben bir yudum almadan önümden kalkmayacak.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 119)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 119)
Noir 
13 Ağu 18:20 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Hiçbir kadın yaşlı değildir” (Dünyada hiç yaşlı kadın yoktur anlamı­na gelmiyor bu; yani, sevdiği ve sevildiği sürece hiçbir kadın yaşlanmaz, demek.)

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van GoghTheo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh

Herhangi bir kadın, hangi yaşta olursa olsun, sevdiği ve iyi yürekli olduğu takdirde, erkeğe bir anın sonsuzluğunu değil ama, sonsuzluktan bir an verebilir.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 58)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 58)

Ah, Theo, tonlar ve renkler ne büyük şeyler! Bunları hissetmeyi öğrenemeyen biri ise gerçek yaşamdan ne kadar uzakta!

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 53)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 53)
Yağmur SÖNMEZ 
15 Ağu 11:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Bazen yaşamın içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 105)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 105)
Yağmur SÖNMEZ 
07 Ağu 11:35 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

...yorgunsak eğer, bu daha önceden çok uzun bir yolu yürüdüğümüzden değil midir? Ve insanın yeryüzünde verilecek bir savaşı olduğu doğruysa, o bezginlik duygusu ve başın yanıp tutuşması, uzun süredir mücadele ettiğimizin bir göstergesi değil midir?

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 27)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 27)
Yağmur SÖNMEZ 
13 Ağu 13:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

...duygusal bir melankoliyi değil, gerçek ve derin acıyı anlatabilmek isterdim.

Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 75)Theo'ya Mektuplar, Vincent Van Gogh (Sayfa 75)