Tibet'in Yaşam ve Ölüm Kitabı

·
Okunma
·
Beğeni
·
665
Gösterim
Adı:
Tibet'in Yaşam ve Ölüm Kitabı
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-7800-49-x
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
dharma yayınları
Baskılar:
Tibet
Tibet
600 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Bu kitap Tibet Felsefesi ve Budizmi üzerine yazılmış yetkin bir eser olarak kabul edilmektedir. Yaşam ve ölüm üzerine zengin bir birikimi sunmasının yanı sıra Meditasyon ve reenkarnasyon gibi konuları fazlasıyla ele almakta. Budist meditasyon ustası Sogyal Rinpoche Tibet'in kadim bilgeliyle birlikte modern bilimsel araştırmaların bir sentezini sunuyor.
600 syf.
·Beğendi·10/10
‘Ölüm yaşamın er yada geç yüzleşeceğimiz,doğal bir parçasıdır.Yaşarken bununla başa çıkmanın iki yolu var: ya onu yok saymayı,görmezden gelmeyi seçmek ya da kendi ölüm olasılığımızla açık açık yüzleşerek,getirebileceği acıyı en aza indirgemek.iyi bir ölüm arzuluyorsak nasıl iyi yaşanacağını öğrenmek zorundayız.’
↔️Acı için gizemli bir şekilde minnettar olabilirsin,çünkü bu sana dönüşüm için bir fırsat veriyor.
600 syf.
·Beğendi·10/10
Tibet Budizmi ile ilgilenenler, sadece ölümü ve yaşamı anlamlandırmak isteyenler, korkanlar, merak edenler, başa çıkmak isteyenler, karmaya dair kafa karışıklığı olanlar mutlaka okumalısınız. 600 sayfanın her biri birbirinden önemli bilgiler içermekte. Bitirdikten sonra insan üzerinden bir yük kalkmış gibi hissediyor. Kişisel gelişim, ruhsal gelişim ya da din kitabı tarzında sınıflandırmak yanlış olur. Bu kitap barış ve sükunete hem teorik hem de pratik bir bakış açısı, bir kültürün ölüm ve yaşam karşısında muazzam saygılı duruşudur.
600 syf.
·37 günde·Beğendi·8/10
Birçok danışanıma önerdiğim, budist bakış açısından hayatı,yaşamı,ölümü nasıl yorumlamamız gerektiğini anlatan, budist felsefe hakkında çok önemli bilgiler veren kitaptır. Ruhsal konularda ilgilenen herkesin mutlaka okumasını tavsiye ederim.
600 syf.
·Beğendi·9/10
İçimizdeki egonun yaşamanın ne olduğunu engellediğini aslında ölüm anı geldiğinde geriye baktığımızda fiziki olarak elimizde bulunanlar dışında hiçbirşey olmadığını ruhsal anlamda herhangi birşey kazanmadığımız yaşamanın gerçek anlamı olan sevgiyi bir türlü yakalayamadığımız arzu kin ve nefretin yaşamımıza yön verdiğini çok açık bir şekilde gösterip ölüm anı geldiğinde ruhsal anlamda sevgiyi bulumayan insanların acı ve korku duyduklarını ölüm sürecinin onlar için bir işkence halini aldığını güzel bir anlatımla ifade etmiş olduğunu görüyoruz. İnsan olabilmenin herhangi bir kıta devlet ırk inanç dil yada renk olmadığını insan olabilmenin gerçekten içten gelen sevgiyle olunabileceğini dünyayı ancak insan olabilmeyi başarabilenlerin yani o sevgiyi yakalayabilerin yaşadığını bize gösteriyor ...
5 BÖLÜMDE YAŞAM ÖYKÜM

1) Caddede yürüyordum. Yolun ortasında derin bir çukur varmış. İçine düştüm. Kayboluverdim... Umutsuzum. Ama bu benim hatam değil. Buradan çıkacak bir yol bulmam sonsuza dek sürdü.

2) Aynı caddede yeniden yürümeye başladım. Yolun kenarında derin bir çukur varmış. Sanırım onu görmedim. Ve yeniden içine düştüm. İnanamıyorum, gene aynı yerdeyim. Ama bu benim hatam değil. Çukurdan çıkacak bir yol bulmam uzun bir zamanımı aldı.

3) Aynı caddede yürümeye başladım. Yolun kenarında bir çukur vardı. Bu kez onu gördüm. Ama gene içine düştüm... Benimki bir alışkanlık. Gözlerim faltaşı gibi açık. Nerede olduğumu biliyorum. Bu benim hatam. Bu kez hemen dışarı çıktım.

4) Aynı caddede yürümeye başladım. Yolun kenarında derin bir çukur vardı; Çevresinden dolandım.

5) Ve başka bir caddede yürümeye başladım.
eğer geçmiş yaşamınızı bilmek istiyorsanız, şu an içindeki bulunduğunuz şartlara bakın;gelecekteki yaşamınızı bilmek istiyorsanız, şu andaki davranışlarınıza bakın.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tibet'in Yaşam ve Ölüm Kitabı
Baskı tarihi:
2002
Sayfa sayısı:
624
Format:
Karton kapak
ISBN:
975-7800-49-x
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
dharma yayınları
Baskılar:
Tibet
Tibet

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0