Tiffany'de Kahvaltı

7,1/10  (25 Oy) · 
52 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.014 gösterim
1940lı yılların New Yorkunda hareketli cemiyet hayatı öğleden sonra barlarda içilen martinilerle başlar, Tiffanyde edilen şampanyalı kavaltılar ile son bulurdu. Bu renkli hayatın ilginç simalarından Holly Golighty, küçük dairesinde erkek arkadaşları için verdiği ev partileri ile dikkat çekiyordu.

Görünüşte eğlenceli ama yüzeysel bir hayat süren bir çocuk - kadın olan Holly Golightlynin yaşamı çözülmeyi bekleyen gizemlerle yüklüydü. Genç bir yazar adayı ise bu gizemleri çözmek için çoktan yola çıkmıştı bile.

Truman Capoteun bir klasik haline gelen bu uzun öyküsü filme çekildiğinde gizemli ve hüzünlü kadın karakteri ile sinemada da yankı uyandırmış, hem okurların hem de izleyicilerin belleğinde iz bırakmıştır.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2008
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  9789755702792
 • Orijinal Adı:
  Breakfast At Tiffany's
 • Çeviri:
  Meral Alakuş
 • Yayınevi:
  Sel Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Fatoş Çetiner 
14 Kas 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kitap bittiğinde bana yarım kalmış gibi geldi. Holly'e ne olduğu, nerede olduğu, başına neler geldiği, neler yaşamış olduğu... Bunlar benim merak ettiğim ve kesinlikle kendi hayal gücümle izini süremeyeceğim sorular. Araştırıp bulma isteği içerisinde ki bunun imkansızlığını bilerek kitabı bitirdim. Holly bir süre aklımı meşgul edeceğe benziyor.

Ceren 
03 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 4/10 puan

Kitabı okunabilir kılan ve yarım bırakmamı engelleyen şey Holly'nin farklı karakteriydi. Kalıba sığmayan, özgür, alışılmışın dışında bir kadın Holly ve oldukça çekici de. Çoğu kişide hayranlık uyandırır ama kimse kolay kolay sorumluluklarını paylaşmayı göze alamaz Holly ile. Kitapta yer alan betimlemeler ve yazarın dili kitaptaki diğer bir güzel nokta. Ancak şunu da söylemeliyim ki kitap bittiğinde yarım bırakmış givi hissediyorsunuz. Holly'nin kalan hayatında ne yaptığını öğrenemiyorsunuz. Buna rağmen özellikle zaman geçirmek için okunabilecek kolay bir kitap.

Ocenia 
27 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Güzel, genç, cazibeli bir kadın olan Holly'nin öyküsünü Fred'in ağzından dinliyoruz. Toz pembe düşlerin ardına gizlenmiş kendini arama hissini de bulabilirsiniz. Daha sonra sinemaya da uyarlanmış olan bu kitabın filmi Audrey Hepburn faktörüyle de birlikte kitabının önüne geçmiş olduğunu söylemem abartı olmayacaktır. Özellikle haftasonu okumaları için kitap arayanlara güzel bir alternatif olacaktır.

Cheyenne 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 7/10 puan

2.Dünya Savaşı sonrası, yazarın hayatından kesitlerin de bulunduğu kısacık bir roman.
'Kırmızı tuğla bina'daki komşulardan uçarı ve çekici olduğu kadar gizemli Holly'nin hayatı, genç yazar adayı, aynı zamanda kardeşine de çok benzettiği ve bu yüzden onun adıyla çağırdığı Fred'in ağzından anlatılıyor. Holly'nin eğlenceli ve sorumsuzca geçen bir yandan da kendini tanıma arayışları içinde yaşadığı hayatının altından gizemli başka hayatlar ve sırları da ortaya çıkar. Sonu sizi biraz merakta bıraksa da, gayet keyifli bir kitap.

İLKNUR İLÇİN İLKER 
08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Güzel, çekici ,umursamaz ve gizemli bir kadın...Holly.. Kitapta Holly nin yaşam öyküsü anlatılmış Fred ' in ağzından.. Kitapta beni rahatsız eden tek konu Holly nerede??? ne yapıyor??? kitap bitiyor ve siz bunu bilmiyorsunuz :) Bence filmi kitabından daha iyi..Okumanızı ve izlemenizi tavsiye ederim..

Kitaptan 19 Alıntı

yasemin yeter 
14 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bazılarının sözleri namusludur ama kalpleri namussuzdur.

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 94 - Sel)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 94 - Sel)
Ceren 
 29 Şub 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 4/10 puan

Arkadaş
''Sevdiğin insanları yabancı gibi tutabilirsin hayatında, arkadaşın olan bir yabancı gibi.''

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 13 - SEL Yayıncılık)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 13 - SEL Yayıncılık)
Deniz* 
01 May 2016 · 7/10 puan

Aidiyet
Ben gerek kendimin, gerek benim olacak her şeyin ait olduğu yeri buluncaya dek hiçbir şeye sahip olmak istemiyorum. Henüz bu yerin de nerede olduğunu bilmiyorum. Ama bu yerin nasıl bir yer olduğunu biliyorum.

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 47)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 47)
Deniz* 
27 Nis 2016 · 7/10 puan

Kalp
Kalbini bir yabaniye vermemelisin: Onları ne kadar çok seversen, onlar da o kadar kuvvetlenirler. En sonunda ormana kaçacak kuvveti kazanırlar. Ya da bir ağacın en tepedeki dalına uçarlar. Sonra daha yüksek bir ağaca. Sonun bu olur Bay Bell. Eğer kendini yabanıl bir şeye kaptırırsan, sonunda gökyüzüne bakakalırsın.

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 85)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 85)
Deniz* 
01 May 2016 · 7/10 puan

Arkadaşlık
Belki de artık arkadaşlığımız, iki kişinin birbirleriyle kelimelerden çok sessizlik içinde konuşabildikleri devreye erişmişti. Gerginliğin, rahatsız edici konuşmaların, arkadaşlığı bir gösteriş yapan, yüzeyde bırakan dramatik dakikaların yerini zaman içinde sevgi dolu bir sessizlik alır.

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 96)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 96)
Deniz* 
01 May 2016 · 7/10 puan

Namussuz bir kalbim olacağına kanser olayım daha iyi. Bu söylediğim dindarca bir şey değil. Yalnızca hayat dersinden öğrendiğim bir şey. Kanser insanı soğuklaştırır, ama öbürü de muhakkak aynı şeyi yapar.

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 96)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 96)
Cheyenne 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

Belki de artık arkadaşlığımız, iki kişinin birbirleriyle kelimelerden çok sessizlik içinde konuşabildikleri devreye erişmişti.

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sel Yayıncılık)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sel Yayıncılık)
Deniz* 
26 Nis 2016 · 7/10 puan

O kadar olanaksız şeyler anlatmıştı ki, bunların uydurulması mümkün olamazdı, hepsi gerçekti işte.

Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 79)Tiffany'de Kahvaltı, Truman Capote (Sayfa 79)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber

Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış?
Aaa, Bu Filmin Kitabı mı Varmış? Tüm sanat dallarını içinde barındıran sinemanın en kadim dostu -çalkantılı ilişkilerine rağmen- edebiyattır. İlginizi çekebilecek, yeniden ele almak isteyebileceğiniz sinemanın ve edebiyatın mihenk taşı olmuş 20 kitap ve filmlik listenin ilk 10’u…