Tille'nin Gelini

8,3/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
4 beğeni  · 
309 gösterim
Ağıtsız Kadınlar romanıyla büyük ilgi gören yazarımız Rıfat Mertoğlu, Tillenin Gelininde yine gelenekle kadının eşitsiz mücadelesine pencere açıyor. Hataydan koparılıp Fıratın kenarında bir köye götürülen on üç yaşında bir çığlık Sera; çöle düşmüş Fıratın sesi, öyle uğultulu, öyle içli Onun trajik öyküsüyle gözlerine yansıyan geleneğin katı, ağır yükü altındaki bir kocanın vefasızlığı, vicdansızlığı, daha doğrusu aymazlığı Okuru; ortaçağ kalıntısı eşkıyaların, kaçakçıların, zikir yapan dervişlerin, madunlaştırılmış kadınların egzotik atmosferine çekip alacak bir roman.
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2009
 • Sayfa Sayısı:
  266
 • ISBN:
  9789944260619
 • Yayınevi:
  İlya Yayınevi
 • Kitabın Türü:
FATMA BAYIK 
 12 May 22:07 · Kitabı okudu · 4 günde

Zorla sevda olmuyor, ki sevmenin olmadığı bir yerde güzellik de beklenmiyor. Fırat' ın acı hikayelerinden biri olan Tille' nin gelini bize karşılıksız aşkın acılarını hissettiriyor.

Derya Yalınkılıç 
21 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Karşılıksız bir aşk.. Minnet borcu yüzünden Hatay'dan koparılıp Fırat'ın yakınındaki bir köye götürülen Sera'nın yörenin gelenek ve göreneklerine karşı isyanı, çaresizliği, yalnızlığı.. Yazarın kendi yöresini farklı bir dille anlatıyor bizlere. Özellikle de Fırat'ı destansı bir şekilde aktarıyor.