Tiryaki Sözleri

7,4/10  (18 Oy) · 
78 okunma  · 
16 beğeni  · 
4.256 gösterim
Cenap Şahabettin, edebiyat tarihimizde Edebiyat-ı Cedide adı da verilen Servet-i Fünun devrinin tanınmış şair ve yazarlarından biridir. Şiir sanatında Tevfik Fikret'le birlikte yahut yer ve tesir yönünden ondan sonra sayılan önemli bir temsilcisidir. 

1871 yılında, bugün Makedonya sınırları içinde bulunan Manastır şehrinde doğdu. Cenap Şahabettin, başarılı bir öğrenci olduğu için, ihtisas yapmak üzere devlet tarafından Paris'e gönderildi; orada dört sene kadar kaldı ve edebiyatla da ilgilenerek pek çok Fransız şairiyle tanışıp görüştü. Avrupa dönüşünde Batı tarzındaki şiirlerini Hazîne-i Fünûn, Mektep, Servet-i Fünûn gibi dergilerde yayımladı.

Bu kitapta, onun, seçmeler yaparak hazırladığımız Tiryaki Sözleri isimli vecizelerinden bahsediyoruz. Kültürümüzün sonraki nesillere taşınması adına bir katkı olması dileğimizle...
(Tanıtım Bülteninden)
Sergen Özen 
 04 Tem 02:24 · Kitabı okudu · 11 günde · Puan vermedi

Kitap okumanın durağan zamanlarındayım. Elime geçen roman sürünüyor, Konsantrasyon eksikliği, sıcak ve nemli havanın verdiği bitkinlik, herhangi bir sayfayı okurken, farkında olmaksızın dakikalarca o sayfada kalıp bir şeyler düşünmem, bilinçsizce çevirdiğim sayfalar ve sonunda yarıda kalıp rafa kaldırılan son bir buçuk ayda okunamayan birkaç roman. İç sıkıntısı ve huzursuzluğun getirdiği birtakım şeylerden ötürü okumalarda kopuk olmam belli bir süre ara verebileceğim anlamına geliyor sanırım.

76 basılı 43 tane e-kitabın okuma sıralamasını yaparken, canımın sıkılıp da aldığım bir kitap listenin arasına giriyor. Bir kitap, bir kitap daha… Liste? Liste çöp. ‘Sırası gelmeden almamalıydım’ lafına sanırım hiçbir zaman uyamayacağım. Kuralları, programları oldum olası sevmem, birilerinin faydasını görüp söyledikleri laflara bakıp, özenerek yaptıysam da bir kere uymamışımdır. Daha çok “O an nasıl hissedersem, canım nasıl isterse” diyenlerdenim. Özgürlüğün tatlı yanı bu çünkü.
Hastalık denebilecek bir huy daha: Girdiğim kitapçıdan en az bir kitap almadan dönmemek. Alınmayacak olmasa bile ellerin mutlaka beğenilen bir kitaba değmesi vs, hastalık gibi, neydi o kitap hastalığının ismi, işte tam da ondan. Her neyse, tam da böyle durağan zamanlarda “Sözler” ya da diğer isimle “Aforizmalar” okumayı tercih ediyorum. Roman okumanın gerektirdiği dikkat, konudan sapmamak, verilen mesajları anlayabilmek gibi kavramlar Aforizmalarda yok tabii ki, Bir cümleyi okursunuz, beğenirsiniz, gerçekten düşünülen mantıklı bir cümledir ve alıntılarsınız hepsi bu kadar. Kitap okuma zorunluluğunun verdiği bir duygu içerisinde iyi geliyor bu tür kitaplar, o boşluğu doldurması önemli benim için.
Cenap Şahabettin. Asıl mesleği doktor olan yazarın İsmini daha çok Üniversite sınavlarına hazırlanırken öğrendiğimi anımsıyorum. Servet-i Fünun denildiğinde ilk aklıma gelen şey Abdülhamid ve onun aleyhinde olan sanatçılar geliyor...
Tevfik Fikret, Halit Ziya Uşaklıgil ile birlikte Servet-i Fünun edebiyatının üç önemli isminden biri Cenap Şahabettin. Düzyazı türünde eserleri olup, daha çok şairliğiyle tanınmıştır. Şiiri “kelimelerle yapılmış resim” olarak tanımlamış; şiirlerinde olduğu gibi sözlerinde de ‘Sembolizmi yansıtmıştır.

Herkes gibi yazmamak için uğraş verip cümlelerini sağlam bir üsluba oturtan yazarları seviyorum. "Sıradan"laşarak yazan ne çok yazar var... Kendi Dünyasını kurup, yarattığı imgelemle hafızalardan hiç çıkmayacak yazanlarda var... Dostoyevski, Shakespeare, Canetti, Sabahattin Ali gibi... Bilinçli okunulduğunda, tek bir cümlesinden yazarı olmaksızın tanınabilecek değer abideleri...
Cenap Şahabettin bir roman yazarı değil fakat kendine has bir dili olduğu; çok renkli ve geniş bir hayal gücü olduğu gerçek. Tanzimat ve Servet-i Fünun dönemi şairlerinin yeterince okunup, değer verilmediğini zannediyorum.
Ziya Paşa’nın Terkib-i Bent ve Tercib-i Bentleri, Ahmet Vefik Paşa’yı, Muallim Naci’yi, Tevfik Fikret’i, Mehmet Rauf’un Eylül’ünü, Ahmet Rasim’in büyük tarihçiliğini, Hüseyin Rahmi’nin polisiyelerini okuyup, tanışmamız gereken değerlerden olduğunu düşünüyorum. Velev ki modern zamanın çok satan ve hiçbir değeri olmayan kitaplara göre-kıyaslamak doğru olmasa bile- çok çok daha değerli olduklarını düşünüyorum. Bugünlerin modası haline gelen “Allah aşkı” gibi üstün bir latife, tasavvufun T'sini bilmeyenlerin elinde roman için malzeme oluyor(!) On yedi yaşımsın gibi bir yığın paçavra olan kitapların, paçavra yazarları, hiçbir edebi değeri olmayan kitaplarını piyasaya sürüyor. Onların çok sattığı bugün, bir Tanzimat şairi kitabının yükselen raflarda olmayışını bırakın, bu yazarların tanınmaması üzücü olan mesele.
Tevfik Fikret, Ziya Paşa, Cenap Şahabettin gibi düzyazı ve şiir yazmış şairler, içinde zerre ‘gerçekçiliği' olmayan piyasa yazarlarından çok daha fazla okunmayı hak ediyor.

Gamze maraz 
03 Nis 08:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

cenap şehabettinden gerçekden ders alınacak özlü sözler..alırken acaba demiştim okudukdan sonra iyi ki dedim.bir kere okuyup kenara koyacagınız bir kitap değil..cep kitabınız olacak ..çok güzel sözler var.okunmasını tavsiye ederim.

Özdemir 
09 Oca 00:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın içeriğinde özlü güzel sözlerin olduğu güzel denilebilecek bir kitap. Çocuklarınıza mutlaka okutmanız hatta sizlerin de okumanız dileğiyle...

Asena Çulcu 
28 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Yalnız kendi nefsini düşünerek dost arayan, hizmetçi arıyor demektir. Tavsiye edebileceğim kitaplardan biri. Sözlerden oluşuyor ve mutlaka biri hayat mottonuz olacaktır.

Kitaptan 397 Alıntı

Sergen Özen 
25 Haz 03:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Yüksek ahlâk ancak yüksek zekâya eşlik edebilir: Hiçbir ahmak tamamıyla iyi huylu değildir.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 76 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 76 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
 25 Haz 02:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Kusurlarını gördüğüm için sevgim kalmadı" deme; "Sevgim kalmadığı için kusurlarını görüyorum" de.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 80 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 80 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
26 Haz 01:44 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Göz gördüğüne ve kalp hissettiğine inanır.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 48 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 48 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
24 Haz 02:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kendi bilgisizliğini örtbas etmek için en etkili çare başkalarının bilgisizliğinden yüksek sesle şikâyet etmektir.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 29 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 29 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
23 Haz 04:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Pilotları kıskanıyorum: Bence insanları gerçek ölçülerinde sadece onlar görebiliyorlar.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
29 Haz 02:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

"Zaman sana uymazsa sen zamana uy" derler. Zamanımızı düşününce bundan daha ağır teklif olamaz.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 77 - Akvaryum Yayınevi)
Yunus Emre Dilsizmen 
11 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İyiliği yalnız iyiler anlar,
fenalığı herkes.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 43 - Şule yayınları)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 43 - Şule yayınları)
Sergen Özen 
01 Tem 10:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İnsanı gözlerinden akabilen yaşların acısı değil, ruhunda hapsolan yaşlar zehirler.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 46 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 46 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
26 Haz 01:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fazla güven ve fazla güvensizlik, ikisi de ihaneti davet eder.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 80 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 80 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
03 Tem 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Beyin çifte mumla aydınlanır; hayat ile kitaplar birbirlerinin karşılıklı yorumcusudur.

Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 57 - Akvaryum Yayınevi)Tiryaki Sözleri, Cenap Şahabettin (Sayfa 57 - Akvaryum Yayınevi)