Titan’In Laneti Hc (Percy Jackson ve Olimposlular 3)

·
Okunma
·
Beğeni
·
4.114
Gösterim
Adı:
Titan’In Laneti Hc
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 3
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
316
Format:
Ciltli
ISBN:
9786050946505
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Baskılar:
Titanın Laneti
Titan’In Laneti Hc
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız? Bir de peşinize mitolojik efsanelerdeki canavarlar düşse? Ne yapardınız? Percy’nin yaptığını… New York Times listelerinde birinci sıraya oturup satış rekorları kıran ve ödüle doymayan Percy Jackson ve Olimposlular dizisi üçüncü kitapla devam ediyor!

Yunan tanrılarının ve melezlerin dünyası çok büyük bir savaşa hazırlanıyor. Bu savaş her şeyi yakıp yıkacak, geri dönülmesi olanaksız sonuçlar doğuracak bir savaş olabilir! Percy’nin şimdi kendisi gibi güçlü dostlarına ihtiyacı var, yeni tanıştığı gizemli melez kardeşler ona destek mi olacaklar köstek mi?

Titanların efendisi Kronos en büyük tuzağını kurdu, tanrıları ve melezleri bekliyor! Serinin bu üçüncü kitabında Percy bugüne kadarki en korkunç gerçekle yüzleşiyor: Titan’ın Laneti. Bu lanete sadece çok güçlüler karşı koyabilirler, peki Percy bunu başarabilecek mi?
285 syf.
·7 günde·8/10
Percy Jackson serisinin üçüncü kitabı olan Titan'ın Laneti bitti. Üç yüz sayfalık, oldukça rahat okunan bir kitaptı Titan'ın Laneti ve yine severek okudum. İlk olarak söylemem gerekiyor ki, Percy Jackson serisinin okuduğum ilk üç kitabı arasında bir beğeni sıralaması yapsam Titan'ın Laneti son sırada yer alır ancak bunun nedeni kitabın kötü olması değil, ilk iki kitabın çok daha güzel olması. İlk ve son iki kitap arasında bir ara kitap gibi kalmasından mıdır bilmiyorum ilk iki kitaba göre daha az sevdim Titan'ın Laneti'ni. Ama totalde baktığımda kitabı sıkılmadan, merakla okuduğumu da belirtmeliyim. Rick Riordan yine okuru alıyor ve mitoloji ve gerçek dünyanın harmanlandığı bir evrene bırakıyor, fazlasıyla eğlenceli ve aksiyon dolu bir evrene.

Titan'ın Laneti'nde olaylar Percy ve arkadaşlarının kamp için melez kurtarma operasyonu sırasında bir canavarla karşılaşmaları ile başlıyor. Canavar -ki kendisi bir mantikor- Percy ile yanındakileri köşeye sıkıştırıyor ancak tam o anda hiç beklemedikleri bir yardım geliyor, Av Tanrıçası Artemis ve tamamı kızlardan oluşan avcı grubu. Gelişen olaylar sonucunda Artemis ve Annabeth kendisine General diyen ve Olimposluları yok etmeye ant içmiş olan Kronos'un baş yardımcısı olan bir diğer Titan tarafından kaçırılıyor. Percy ve arkadaşlarının bu kitaptaki görevi ise Ay Tanrıçası ve Annabeth'i kurtarmak.

Titan'ın Laneti'nde yepyeni karakterle tanışıyoruz, Zoe ve Bianca gibi karakterleri de çok sevdim. Sanırım serinin en güzel taraflarından biri okuyucunun yeni karakterlere çok çabuk ısınmasını sağlaması. Percy Jackson serisi ilerledikçe her kitapta başka bir mitolojik olaya gönderme yapılması durumunu da çok seviyorum ve bu durum Titan'ın Laneti'nde de bolca vardı. Titanlar ve Tanrılar arasında her geçen gün artan gerilim ve yaşanması olası yeni bir Titan Savaşı fikri beni çok heyecanlandırıyor. Serinin devam kitaplarında neler olacağını bir hayli merak ediyorum. Ayrıca serinin bu üçüncü kitabında diğer Olimposlu tanrılardan bazılarıyla da tanışıyoruz. Yukarda da ismi geçen Artemis, Apollon, Athena ve hatta Afrodit. İki kitaplık bir aranın ardından Percy Jackson serisine devam edeceğim ve serinin dördüncü ve beşinci kitaplarını okuyarak seriyi noktalayacağım. Rick Riordan ve Percy Jackson ile tanışmış olmaktan oldukça memnunum, yazarın tüm kitaplarını da okumayı düşünüyorum...
285 syf.
Percy Jackson ve Olimposlular serisinin bol olaylı üçüncü kitabı...

Bu kitapta Artemis'i ve Annabeth'i bulmak için Percy, Thalia, Zoe, Bianca ve Kıvırcık'ın başına gelen birçok olay anlatılıyor.

Bu arayışa yön veren bir de kehanet var:

Beşi gidecek batıya, zincirli tanrıçaya,
Biri kaybolacak yağmursuz topraklarda,
Olimpos’un belası yolu gösterecek,
Kampçılar ve avcılar birlikte galip gelecek,
Biri katlanacak Titan’ın Laneti’ne,
Ve biri ölecek ebeveyninin eliyle...

Zincirli tanrıça kim? Yağmursuz topraklar neresi ve kim kaybolacak? Olimpos'un belası kim? Titan'ın Laneti'ne kim katlanacak? Ebeveyninin eliyle kim ölecek?

Önceden Annabeth'in kusurunun kibir olduğunu öğrenmiştik şimdi de Percy'nin kusurunu öğreniyoruz. Acaba bu kusur ne?

Yine bol canavarlı bol tanrılı bir kitap olmuş. Yunan Tanrıları ile Titanlar arasında gerginlik var. Hem melezler hem tanrılar bir savaşa hazırlanıyor...

Ve sonu... En sonu... Kıvırcık için çok önemli bir son ve bir sonraki kitabı merak ettiren bir son.
285 syf.
·Beğendi·10/10
Her şey yeni başlıyor. Percy nin kuzeni Thalia yeni çıkmışken birde beklenmeyen bir anda Hades 'in iki çocuğu çıkıyor. İşler karışıyor. Anabetth in ise başı dertte.
285 syf.
·4 günde·Beğendi·8/10
Seriye üçüncü kitaptan devam ediyorum. Söylemem gerek ki bu kitap diğerleri gibi sırf aksiyon üzerine kurulu bir kitap değildi. Daha çok Anabeth ve Percy arasında geçiyordu.
Bu kitapta,
Percy, Anabeth ve Thalia yine her zamanki gibi bir melez bulma-kurtarma operasyonuna gitmişlerdi. Ve herzaman ki gibi melezlerin yakınında bir canavar - montikor- vardı. Melezlerin kurtarmayı başardılar. ( Tabi ki kendi başlarına değil:) Hiç beklenmedik bir yardım geldi: Avcılar. Melezleri kurtarmalarına rağmen daha önemli birini kaybettiler:Anabeth. (Ve Thalia Percy'i suçluyordu.) Anabeth ve Artemis General diye bilinen - sözüm ona Titan Kronos'un en azılı müttefiki- tarafından kaçırılmışlardı. Artemisi(ve tabi Anabeth'i) kurtarmak için melezlere görev verdiler. Percy göreve alınmamıştı ancak Anabeth'i kurtarmalıydı...
285 syf.
·Beğendi·10/10
Serinin üçüncü kitabı olan Titanın Laneti`nde kitabın kahramanı biraz daha büyümüş, biraz daha bilgilenmiş ve yeni katılan karakterlerin olduğunu görüyoruz. Büyük bir şeylerin olacağının habercisi aslında bu kitap.
285 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
yeni gelen karetkterle ile kitap serini her geçen kitap daha iyi oluyor burda ölümler filan üzdü beni biraz
285 syf.
·Beğendi·9/10
Serinin 3. kitabı. Bizim Percy yine macera peşinde. Hikaye başlarında 2. plana atılıyor gibi gözükse de yine kahramanımız oluyor ve günü kurtarıyor. Hikayenin içinde küçük sürprizler de var. Okumanızı öneririm.
306 syf.
·13 günde·Beğendi·10/10
Kitabi okurken sok ustune sok oldum . Ozellikle son 100 syf si asiri soke etti beni . Serinin en begendigim kitabi degildi . Ama beni en cok sasirtani oldu . Nefret dolusu nefret ettigim karakter kitaptan ayrildigi icin mutlu oldum . 4 kitabi sabirsizlikla bekliyorum
285 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Seride en çok üzüldüğüm ve en çok etkilendiğim kitap oldu percy jackson serisinde gerçekten bu kadar hüzünleneceğimi düşünmemiştim serinin en sevdiğim kitabı oldu ama sanki aradaki boşlukta neler oldu onu anlatmak istermiş gibi de oldu birazcık o yönünü sevmedim onun dışında çok beğendim
285 syf.
·3 günde·10/10
Maceralar tam gaz devam ediyor! Annabeth inatla Luke'un değişeceğine inanıyor deliriyorum bu saf haline. Hayır yani aşık mı nedir ille de Luke diyor. Spoiler vermek istemiyorum fakat bu kitapta Annabeth sevgim resmen bitti artık yeni birini sevmeliyiz Percy :/
285 syf.
·Puan vermedi
Kesinlikle etkileyici yunan mitolojisine ilgi duymamı sağladı, tüm serisini okudum. Fantastik kitap sevenler için okunması gereken bir kitap. Unutmayacağım kitaplardan biri
285 syf.
“Titan’ın Laneti”nde, kahramanlarımız maceraya daha ilk sayfadan kapılıp gidiyorlar. Melez Kampı görevlisi Kherion, satirlere bulabildikleri kadar melez bulup Titan’ın son savaşından önce kampa getirmelerini istemektedir. Kıvırcık’a bu görevde yardımcı olan Percy, Annabeth ve Thalia Westover Kışlası’nda 2 melez kardeşi canavarlar onlara ulaşmadan güvenli bölgeye ulaştırmak için yola çıkmıştır.

Ancak canavarlar da iz peşindedir. Dr. Diken adıyla gördüğümüz canavar(aslında bir mantikor) kahramanlarımıza engel olmaya çalışır. Percy ve arkadaşları içlerinde bulundukları bu zor durumdan tanrıça Artemis ve onun avcı takımı sayesinde kurtulurlar. Fakat minnet duymaya bile fırsat bulamadan Annabeth’in Dr. Diken tarafından kaçırıldığını fark ederler. Bu sırada Percy’de Luke ve General isimli iki kimsenin Titanlar’ın kralı Kronos için yaptığı plandan bazı sahneler görmektedir.

Tanrıça Artemis’de Titan’ın lanetine göre Olimpos’un sonunu getirecek kötü bir canavarın uyanmak üzere olduğunu ve ava gitmesinin zorunluluğunu açıklar. Üstelik tanrıça, bu yolculuğa avcıları olmadan yapmak zorundadır. Ve Titanlar’ın kralı Kronos nihai planını yürürlüğe koymak üzeredir.

Artemis ava tek başına çıkar ve kahramanlarımız(eksik bir şekilde) avcılar ile birlikte Melez Kampı’na dönerler. Büyük Ev’in kahininin onlara bir sürprizi vardır. Önceki kitaplardan da bildiğiniz üzere üç büyük tanrının çocuklarından birisi 16 yaşına girdiğinde, Olimpos’un kaderini belirleyecek bir karar verecektir. Ve Thalia çok yakında 16’sına girecektir. Bütün gözler genç kıza çevrilmişken, kahinin yeni kehaneti işleri daha da karıştırır.

Beşi gidecek batıya, zincirli tanrıçaya

Biri kaybolacak yağmursuz topraklarda

Olimpos’un belası yolu gösterecek

Kampçılar ve avcılar birlikte galip gelecek

Biri katlanacak Titan’ın Laneti’ne

Ve biri ölecek ebeveyninin eliyle

Kehanet açıktır. Tanrıça Artemis’i kurtarmak(ve tabii Annabeth’i) zorundadırlar. Aynı zamanda da Olimpos’un sonunu getirecek canavarı, General’den önce bulmaları gerekmektedirler. Üstelik Kış Gündönümü de yaklaşmaktadır. Tanrıça bu toplantıya yetişemezse, Olimpos tanrıları bir mevsimi daha çarçur etmiş olacaklardır.

Oysa Titanlar’ın kralı Kronos iyice güçlenmiştir. Bu yolda hem Luke hem de General isimli ‘kişi’ ona yardım etmektedir.

Artemis ve Annabeth’i esir tutan General ve Luke, aynı zamanda Olimpos’un sonunu getirecek olan ve “Titan’ın Laneti” olarak adlandırılan canavarın peşine düşmüşlerdir. Kahramanlarımız bu yolda aşkı, ölümü, kayboluşu, sadakati, aile bağlarının değerini, insanların değişebileceğini ve en önemlisi ikinci Titanlar savaşının başlangıcına şahit olacaklar.

Ayrıca Kıvırcık’da Pan’a bir adım daha yaklaşacak!
"Dans etsenize çocuklar!" diye buyurdu Thalia. "Öyle durmayın, aptala benziyorsunuz."
İçim içimi yiyerek Annabeth'e baktım, sonra da spor salonunda tür atan kızlara.
"Eee?" diye sordu Annabeth.
"Eh, kimi dansa kaldırsam?"
Mideme bir yumruk indirdi. "Beni, Yosun Kafa!"
"Hayat kırılgandır Percy. Kaderler ipini kesmeye karar vermişse, elimden gelecek bir şey yok."
Rick Riordan
Sayfa 271 - Doğan Egmont
''...İşin aslını bilseler de umurlarında olacağından şüpheliyim. Bazen ölümlüler canavarlardan bile fena olabiliyorlar.''

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Titan’In Laneti Hc
Alt başlık:
Percy Jackson ve Olimposlular 3
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
316
Format:
Ciltli
ISBN:
9786050946505
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Egmont Yayıncılık
Baskılar:
Titanın Laneti
Titan’In Laneti Hc
Bir gün birisi çıkıp size Antik Yunan tanrılarının hâlâ hayatta olduklarını söylese ne yapardınız? Ya ailenizden birinin bu tanrılardan biri olduğunu öğrenseniz? Olağanüstü güçlere sahip olduğunuzun farkına varsanız? Bir de peşinize mitolojik efsanelerdeki canavarlar düşse? Ne yapardınız? Percy’nin yaptığını… New York Times listelerinde birinci sıraya oturup satış rekorları kıran ve ödüle doymayan Percy Jackson ve Olimposlular dizisi üçüncü kitapla devam ediyor!

Yunan tanrılarının ve melezlerin dünyası çok büyük bir savaşa hazırlanıyor. Bu savaş her şeyi yakıp yıkacak, geri dönülmesi olanaksız sonuçlar doğuracak bir savaş olabilir! Percy’nin şimdi kendisi gibi güçlü dostlarına ihtiyacı var, yeni tanıştığı gizemli melez kardeşler ona destek mi olacaklar köstek mi?

Titanların efendisi Kronos en büyük tuzağını kurdu, tanrıları ve melezleri bekliyor! Serinin bu üçüncü kitabında Percy bugüne kadarki en korkunç gerçekle yüzleşiyor: Titan’ın Laneti. Bu lanete sadece çok güçlüler karşı koyabilirler, peki Percy bunu başarabilecek mi?

Kitabı okuyanlar 1.108 okur

  • Betül Ç.
  • Beyda Görümlü
  • mavigül çobangil
  • Gözde
  • Elif Hüsna Turkay
  • Esm@nur

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.7 (2)
9
%0
8
%0.4 (1)
7
%0
6
%0.4 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları