Tiyatro ve Tesiri

8,0/10  (3 Oy) · 
5 okunma  · 
2 beğeni  · 
120 gösterim
Tiyatro eserleriyle Türk Tiyatrosunun kurucu müelliflerinden olan Üstad’ın, Tiyatro nedir? sualini, kuruluşundan günümüze tarihi bir perspektif içinde izaha kavuşturduğu eser, ilk olarak, 1964 yılında Aydınlar Ocağı salonunda konferans olarak verildi.

“Sanat, tiyatronun da baş sermayesi olan kelâmın muhtelif formlarında, hikâye, roman, şiir vesâirede dâima bir, iki buudludur; üçe varmaz. Ve hayal ki, Allahın yarattığı muazzam sahnenin ismidir, orada kendisini hakikatteki, realitedeki katılığıyla tecessüm etmiş bulamaz. Tiyatro, sanatın üç buud kazandığı yerdir. Bütün bir realite katılığı içinde zamanı ve mekanı kaldıran hâdise; istikbâli seyretmek, mâziyi seyretmek... Ve seyrettiğimiz yerdeki zaman-mekân vahdeti, bizimle kendi arasında ayrıdır.” NFK
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2016
 • Sayfa Sayısı:
  61
 • ISBN:
  9789944144926
 • Yayınevi:
  Büyük Doğu Yayınları
 • Kitabın Türü:
salih 
 14 Eki 2017 · Kitabı okudu · 9 günde

Bu kitap 2016 yılında yayınlandı, Necip Fazıl Kısakürek'in yayınlanan son kitabı. Necip Fazıl'ın en fazla eser verdiği türlerden biridir tiyatro. Başta Reis Bey, Bir Adam Yaratmak, Ahşap Konak, Siyah Pelerinli Adam olmak üzere bir sürü piyesi var. Çoğu da oldukça başarılı. Bu kitabında da tiyatro, gelişimi, tarihsel süreci, yabancı ve yerli eserleri yazarları ve kendisinin tiyatro eserlerinden, geçmişinden bahsediyor.