Adı:
Tokyo Gul 1. Cilt
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059141239
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tokyo Ghoul
Çeviri:
Hümeyra Özcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Tokyo Gul, İşida Sui tarafından yazılan ve çizilen, Shueisha Yayıncılık tarafından 8 Eylül 2011 - 18 Eylül 2014 tarihleri arasında basılan, psikolojik, korku, dram, doğaüstü, aksiyon türünde 14 ciltlik bir manga serisidir. Serinin öncesini konu alan "Tokyo Gul: JACK", sonrasını konu alan "Tokyo Gul:re" mangaları ile "Tokyo Gul" ve "Tokyo Gul va" olarak adlandırılan 2 sezon, 24 bölümlük animesi vardır.

Seri, Tokyo'da olan garip cinayetlerle başlar. Cinayet mahali ve delilleri inceleyen polis, faillerin insan yiyen gullar olduğu sonucuna varmıştır. Tokyo sakinlerine korku salan bu canavarların gündüzleri nasıl saklandıkları, avlarını nasıl seçtikleri ve neden yedikleri bilinmemektedir. Manganın başkahramanı Ken Kaneki ve üniversite arkadaşı Hide, gulların gündüzleri insan gibi davranarak, insanların arasına karışıp yaşadıklarını düşünmektedir.

Kitap okumayı seven Kaneki, sıklıkla gittiği kafede kendisi gibi kitap okumayı seven bir kızla karşılaşır. Rize adındaki bu güzel kızla beraber güzel bir gün geçiren Kaneki, onu evine bırakırken bu güzel kızın gerçek kimliği öğrenir ve şok olur. Rize, son dönemde sıklaşan cinayetlerin faili guldur. Kaneki'yi yemek için böyle bir tuzak kurmuş olan Rize, iştahla avını parçalarken yanlarındaki inşaattan düşen demirler nedeniyle ölür. Rize'nin iç organlarının kendisine nakledilmesiyle hayatta kalan Kaneki, yarı insan/ yarı gul bir varlık olur. Yeni kimliğini kabullenemeyen Kaneki, kendini, gulların peşindeki polisler, polislerin peşindeki terörist gullar ve bu karmaşa arasında insanlarla huzur içinde yaşamak isteyen gulların dünyasında bulur. Yeni tanıştığı insanlara çabucak güvenmek gibi kötü bir özelliği olan Kaneki'nin başı beladan kurtulmayacaktır.

Tokyo'da bir umutsuzluk saklaniyor. İnsanlarin arasina karişip onlari avlayan ve bu cesetlerle beslenen esrarengiz insanlar. İnsanlar onlara 'gul' diyor. Genç bir adam, bu esrarengiz insanlardan biriyle tesadüfen karşilaşinca kaderi aksi yönde değişmeye başlar!
(Tanıtım Bülteninden)
232 syf.
·Beğendi·10/10
Animesi efsaneydi, çizgi romanı animesinden bile harikaydı.Çizgi romanını 1 günde bitirdim :( Ben mi hızlı okuyorum yoksa çizgi roman mı kısa? Ama Kaneki gibi masum bir çocuğun ghoule dönüşmesi biraz üzdü ve fazla şiddet içeriyor.
232 syf.
·Beğendi·10/10
Bir Otaku olarak ve koyu bir TG fanı olarak, mangaya bayağı beklentilerle başlamıştım. İlk manga deneyimim oldu ve sanırım son olacak gibi, manga okumak benlik değilmiş, resimleri pek anlamıyor, yazılara odaklanamıyorum, manganın animesini izlemesem eminim konuyuda anlamazdım hiç, diğer ciltlerini almayı da düşünmüyorum fakat yinede TG mangası sonuçta, beğendim yinede :')
232 syf.
·8/10
Sıkıcı,sıradan,anlaşılmaz ve samimiyetsiz insan topluluklarından uzaklaşıp, sığındığım limanlardan birisi de çizgi romanlardır.Son zamanlar keyifle okuduğum çizgi roman Tokyo Gul(Ghoul)' dur. Seri, Tokyo’da olan garip cinayetlerle başlar. Cinayet mahali ve delilleri inceleyen polis, faillerin insan yiyen gûllar olduğu sonucuna varmıştır. Tokyo sakinlerine korku salan bu canavarların gündüzleri nasıl saklandıkları, avlarını nasıl seçtikleri ve neden yedikleri bilinmemektedir. Manganın başkahramanı Ken Kaneki ve üniversite arkadaşı Hide, gûlların gündüzleri insan gibi davranarak, insanların arasına karışıp yaşadıklarını düşünmektedir.

Kitap okumayı seven Kaneki, sıklıkla gittiği kafede kendisi gibi kitap okumayı seven bir kızla karşılaşır. Rize adındaki bu güzel kızla beraber güzel bir gün geçiren Kaneki, onu evine bırakırken bu güzel kızın gerçek kimliği öğrenir ve şok olur. Rize, son dönemde sıklaşan cinayetlerin faili gûldur. Kaneki’yi yemek için böyle bir tuzak kurmuş olan Rize, iştahla avını parçalarken yanlarındaki inşaattan düşen demirler nedeniyle ölür.

Rize’nin iç organlarının kendisine nakledilmesiyle hayatta kalan Kaneki, yarı insan/ yarı gûl bir varlık olur. Yeni kimliğini kabullenemeyen Kaneki, kendini, gûlların peşindeki polisler, polislerin peşindeki terörist gûllar ve bu karmaşa arasında insanlarla huzur içinde yaşamak isteyen gûlların dünyasında bulur. Yeni tanıştığı insanlara çabucak güvenmek gibi kötü bir özelliği olan Kaneki’nin başı beladan kurtulmayacaktır.

Japon çizgi romanları okumamın nedenlerinden biri ise bu romanda olduğu gibi kurgulardaki ve karakterlerdeki psikolojik unsurların dramatik olarak bize sunmasıdır.Bu çizgi romanda da Kaneki' nin yaşadığı dönüşümün bütün yanları bize sunuyor.Eğer hayat size de sıkıcı geldiyse, neden hala duruyorsunuz?

NOT: Bu arada çizgi romanın 3 sezonluk bir anime dizisi de mevcuttur.Son duyumlara göre de yakında filmi vizyonda olacaktır!
232 syf.
·Beğendi·8/10
Animesini zaten izlemiş olduşum bir seri. Çizimlerin kalitesi ve olay düzeni oldukça iyi ilerliyor. Sadece sahne değişimleri biraz başarısız. Serinin diğer kitaplarının da bir an önce platforma eklenmesini umuyorum.
232 syf.
·2 günde·Beğendi·10/10
Tokyo Gul, Sui İşida, syf 224, Gerekli Şeyler Yayınevi
.
Temmuz ayının ilk kitabıyla karşınızdayım. İlk defa manga okudum ve güzel bir deneyimdi benim için. Ha böyle söylemişken bu dünyaya çok da yabancı değilim aslında. Zira anime izlemişliğim, webtoon okuyup takip etmişliğim de çoktur.
.
Tokyo Ghoul olarak birkaç ay önce animesinin ilk bölümünü izlemiştim ve konusu çok çok çok ilginç geldiği için de izlemeye karar vermiştim. Ancak sonra neden hazır başlamışken animesini izlemek yerine okumuyorum ki dedim ve ilk cildini sipariş ettim. E beğenirsem de bu büyülü dünyaya adımımı atacak ve farklı şeyler görmenin zevkini yaşayacaktım.
.
Animenin ilk bölümünü izlediğim ve üzerinden zaman geçtiği için bazı yerlerini yanlış hatırladım ve bu da kitabı daha zevkli hale getirdi diyebilirim.
.
Konusuna gelecek olursak Tokyo'da esrarengiz cinayetler olur ve bunun nedeni olarak Ghoul'lar dan şüphelenilir. Yani insan yiyerek beslenen canavarlardan. Tabii şöyle bir sıkıntı var ki bu canavarlar normal, sıradan insanlar gibi görünmektelerdir. Daha fazla bilgi verirsem fena spoi yersiniz o yüzden burada kesiyorum.
.
Sayfalar psikopatlık ve kan dolu ama bana hiç batmıyor bilakis kitap bundan çok daha farklı şeyleri işlediği için görmüyorum bile diyebilirim. Kim iyi kim kötü gibi çatışmalar, vicdan muhasebeleri kitapta en sevdiğim yanlar. O nedenle diğer ciltlerini de alıp okuyacağım bir seri oldu benim için Tokyo Ghoul (Animede yazılışı bu şekildeydi, mangada ise Gul şeklinde) diyebilirim.
232 syf.
·1 günde·8/10
Benim aslında Tokyo Gül serisiyle tanışmam daha öncelere dayanıyor. Kardeşimden dolayı. Çünkü kardeşim tam bir manga ve anime hastası=) Fakat fırsat bulup bir türlü manga akımına kaptıramamıştım kendimi. Ta ki Murat Ç 'nin #28996895 etkinliğini görene kadar. Ve artık vaktidir deyip aldım elime serinin ilk kitabını=)

Besin zincirinin en üstünde bilinen insanları avlayan Gül denen yaratıklar vardır..
Kaneki ahh canım Kaneki=) Hayatı kafede gördüğü kızla çarpışmadan önce değişmiştir ama henüz haberi yoktur. Gül onu gözüne kestirmiş avına doğru ilerlerken Kaneki ise tesadüfen kendine benzeyen birini bulduğuna seviniyordu. Taa ki gül kendini açık edip onla beslenmeye çalışana kadar. Ve Kaneki'nin kaderi aksi yönde değişmeye başlar.

İlk mangam olduğu için biraz tereddütlü başlasamda kitabı çok beğendim. Özellikle çizimler çok güzel. Konu zaten akıcı ve dikkat çekici. Kitapta yaşayacağınız tek sıkıntı okuma düzeni olabilir. Normal kitaplar gibi ön sayfadan başlamıyor. Arka sayfadan ve sağdan sola şeklinde devam ediyor. Buna alışmanız biraz zaman alabilir onun haricinde bu seriye bir şans verebilirsiniz=)
Bakalım serinin diğer kitaplarında bizi hangi Gül'ler hangi maceralar bekliyor=)
232 syf.
·2 günde·7/10
Yeni bir manga serisi ararken karşıma çıktı Tokyo Ghoul, daha önce de çok görmüştüm ve seriye başladım.
Serinin hikayesi biraz farklı gibi ve merak ettim, ilk sayı için olaylar hem güzel hem dolu dolu gelişti. Ancak serinin hikayesini ne kadar sevdim bilmiyorum, insan yiyen ghoullar fikrinden pek hoşlanmasam da bir kaç sayı daha okuyup kararımı vermek istiyorum.
232 syf.
·2 günde·10/10
Seri, Tokyo'da faili olmayan cinayetlerin artmasıyla başlıyor. İnsanları tedirgin eden bu cinayetleri araştıran uzmanlar cinayetleri işleyenlerin gûller olduğu sonucuna varıyor. İnsan görünümlü bu yaratıklar, sadece insan etiyle besleniyor ve aç kalmadıkları sürece gerçek kimliklerini gizleyerek insanlarla birlikte yaşayabiliyorlar.

On sekiz yaşında bir üniversite öğrencisi olan Kaneki, kitaplar aracılığıyla Rize adındaki bir kızdan hoşlanmaya başlıyor. Buluştukları gün Rize tarafından saldırıya uğruyor ve son günlerde Tokyo'da artan cinayetlerin faili olduğunu öğreniyor. Kaneki'ye tuzak kurmuş olan Rize, amacına ulaşmak üzereyken bir kaza geçiriyorlar. Kazada Rize ölüyor, yaralanan Kaneki'ye onun organları naklediliyor. Kaneki böylece yarı gûl oluyor. İnsan hayatı yavaş yavaş son buluyor. Onlar gibi insan eti yeme isteği baş edilemez bir hal alıyor ve olaylarda asıl bundan sonra başlıyor. https://kitapgunesim.blogspot.com.tr/...yimim-tokyo-gul.html
232 syf.
·10/10
Kanekiyi çok sevdim ^.^ başka gûllerle tanışmak için sabırsızlanıyorum! Harika bir serinin beni beklediğine ilk kitaptan emin oluyor insan. Minicik bir eleştiri yapacak olursam konuşma balonları kelimeleri fazla bölmüş ¯\_(ツ)_/¯
232 syf.
·10/10
İlk konuyu giriyorum sonra düşüncelere geçeceğim :D Kitabın konusu özetle şuydu: Kaneki adlı sıradan bir üniversite öğrencisinin bir Gulun iç organlarının vücuduna nakledilmesiyle aniden değişiyor.
İnsanlara çok benzeyen fakat onlardan farklı olarak insan etiyle beslenen bu canavara dönüşmesiyle Kaneki'nin insan hayatı yavaş yavaş son bulmaya başlıyor. En yakın arkadaşı Hide'yle bağlarını zayıflatmak zorunda kalıyor ve yeni hayatına yavaş yavaş alışmaya çalışıyor.
İlk cilt böyleydi. Açıkçası konusu çok güzeldi ve bayıldım yani. Aşık oldum! Kaneki ayrı Hide ayrı... Hepsine ayrı ayrı yer açtım içimde. Özellikle Kaneki -,- Ayrıca bu benim ilk manga deneyimimdi ve cidden baya müthişti. Okurken baya eğlendim ve hemen ilk ciltten kitabın içine girebildim. Herkese tavsiye ederim.
Birde bu manga hakkında bayağı bilgi sahibi olanlar ve uzun zamandan beri bilip takip edenler yazabilir mi? Sormak istediğim şeyler varda.
Hepinize iyi günler! ^-^
232 syf.
·6 günde·Beğendi·10/10
Son zamanlarda kafa dağıtmak için elime aldığım bir manga fakat olayların işlenişi ve acayip şekilde sürükleyici olması fazlasıyla dikkatimi çekti. Okurken kayboldum diyebilirim ve hemen bitmesine biraz üzüldüm..

Olaylar Tokyo'da işlenen gizemli cinayetler üzerine gelişiyor ve bu cinayetleri işleyen varlıkların insan eti ile beslenen “Ghoul” denen canavarlar olduğu düşünülüyor. Baş karakter Kaneki'nin bu yaratıklardan birisiyle karşılaşmasından sonra olaylar heyecanla birbirini kovalıyor. Kaneki'nin tüm yazgısı değişiyor.

Özellikle Kaneki karakteriyle aynı burcu taşıyor olmamız beni bu mangaya daha çok bağladı :') 2. seriyi okumak için sabırsızlanıyorum!
232 syf.
·1 günde·Beğendi·5/10
Bilinen fantastik japon mangalarından. Vakit geçirmek ve japon mangalarına başlamak için ideal olduğunu düşünüyorum. Tavsiye edebilirim sanırım, iyi okumalar
"Kuş... yumurtadan çıkmak için savaşır. Yumurta, dünyadır. Doğmak isteyen... "
"...Bir dünyayı yok etmek zorundadır."
Herman Hesse "DEMIAN"
Ruhumu kırabilirsin.
Hayatımı alabilirsin.
Beni yenebilirsin.
Canımı yakabilirsin.
Beni öldürebilirsin.
Ama Tanrı aşkına...
Ona dokunma.
-Ken Kaneki-
Ben insanların aşk ve devrim için doğduklarına inanmak istiyorum.
Sui Ishida
Sayfa 21 - Gerekli Şeyler Yayıncılık, 2.baskı, Çeviri: Hümeyra Özcan
Acı senin en iyi arkadaşındır.
Yaralandığında acı sana şöyle der:
Çok kötü yaralandın ama...
Henüz DAHA ÖLMEDİN!
-Kaneki-
Kafka’nın ünlü romanında genç adam, büyük bir böceğe dönüşür. Ben o hikayeyi İlkokul beşinci sınıfta okudum o zaman “ ben bir gün böceğe dönüşürsem ne yaparım” diye karanlık düşüncelere dalmıştım.
Ben bir hikayenin baş kahramanı falan değilim. Sıradan her yerde bulunabilecek, kitap okumayı seven bir üniversite öğrencisiyim. Ama bir gün, bir şekilde, benim başkahraman olduğum bir eser yazılacak olursa, bu kesinlikle bir dram olur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tokyo Gul 1. Cilt
Baskı tarihi:
Kasım 2015
Sayfa sayısı:
232
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059141239
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Tokyo Ghoul
Çeviri:
Hümeyra Özcan
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Tokyo Gul, İşida Sui tarafından yazılan ve çizilen, Shueisha Yayıncılık tarafından 8 Eylül 2011 - 18 Eylül 2014 tarihleri arasında basılan, psikolojik, korku, dram, doğaüstü, aksiyon türünde 14 ciltlik bir manga serisidir. Serinin öncesini konu alan "Tokyo Gul: JACK", sonrasını konu alan "Tokyo Gul:re" mangaları ile "Tokyo Gul" ve "Tokyo Gul va" olarak adlandırılan 2 sezon, 24 bölümlük animesi vardır.

Seri, Tokyo'da olan garip cinayetlerle başlar. Cinayet mahali ve delilleri inceleyen polis, faillerin insan yiyen gullar olduğu sonucuna varmıştır. Tokyo sakinlerine korku salan bu canavarların gündüzleri nasıl saklandıkları, avlarını nasıl seçtikleri ve neden yedikleri bilinmemektedir. Manganın başkahramanı Ken Kaneki ve üniversite arkadaşı Hide, gulların gündüzleri insan gibi davranarak, insanların arasına karışıp yaşadıklarını düşünmektedir.

Kitap okumayı seven Kaneki, sıklıkla gittiği kafede kendisi gibi kitap okumayı seven bir kızla karşılaşır. Rize adındaki bu güzel kızla beraber güzel bir gün geçiren Kaneki, onu evine bırakırken bu güzel kızın gerçek kimliği öğrenir ve şok olur. Rize, son dönemde sıklaşan cinayetlerin faili guldur. Kaneki'yi yemek için böyle bir tuzak kurmuş olan Rize, iştahla avını parçalarken yanlarındaki inşaattan düşen demirler nedeniyle ölür. Rize'nin iç organlarının kendisine nakledilmesiyle hayatta kalan Kaneki, yarı insan/ yarı gul bir varlık olur. Yeni kimliğini kabullenemeyen Kaneki, kendini, gulların peşindeki polisler, polislerin peşindeki terörist gullar ve bu karmaşa arasında insanlarla huzur içinde yaşamak isteyen gulların dünyasında bulur. Yeni tanıştığı insanlara çabucak güvenmek gibi kötü bir özelliği olan Kaneki'nin başı beladan kurtulmayacaktır.

Tokyo'da bir umutsuzluk saklaniyor. İnsanlarin arasina karişip onlari avlayan ve bu cesetlerle beslenen esrarengiz insanlar. İnsanlar onlara 'gul' diyor. Genç bir adam, bu esrarengiz insanlardan biriyle tesadüfen karşilaşinca kaderi aksi yönde değişmeye başlar!
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 340 okur

  • deniz
  • Aysueng
  • Pınar kavalcıoğlu
  • Heybible
  • Ahmet F. OZT
  • Nihle
  • karahayalet
  • s
  • Efe yüksel
  • Gülsüm

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%2
14-17 Yaş
%56.9
18-24 Yaş
%27.5
25-34 Yaş
%9.8
35-44 Yaş
%3.9
45-54 Yaş
%0
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%82.1
Erkek
%17.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%50.7 (76)
9
%15.3 (23)
8
%19.3 (29)
7
%7.3 (11)
6
%4 (6)
5
%3.3 (5)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0