Tokyo Gul 14. Cilt

·
Okunma
·
Beğeni
·
400
Gösterim
Adı:
Tokyo Gul 14. Cilt
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059520676
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Hikayeni dinlemek istiyorum. Vahşet tavan yapar.

KHB, Yirminci Bölge’de “Tek Gözlük Baykuş”a savaş açar.

Anteiku’ya hızlıca giden Kaneki’nin…

…Yüz yüze geldiği Koutarou Amon.

Kader gibi karşılaşmanın sonucu…?

Aynı zamanda, her yerde patlak veren trajedi zinciri.

Kişiler ve yeri doldurulamaz şeyler kaybedilirken…

…Israrcı olunan adalet bakışları.

Durmak bilmeyen yağmur, kasvetin sarmalını çizmeye devam eder.

Tıpkı her şeyin akıp gittiği gözyaşı gibi…
228 syf.
Gûllar ve Gûl dedektifleri arasında amansız bir savaş sürüyor. Bu kez geri çekilme olmuyor. Gûllar fazlaca kayıp verirken, savaş sonunda dedektiflerden de ölenlerin yanı sıra, ağır yaralılar ve ilginç bir şekilde ortadan kaybolanlar olduğu anlaşılıyor. Kaneki ise, bir yandan kendi iç savaşına devam ediyor ve tekrar mağlup oluyor.
228 syf.
·1 günde·8/10
Savaş çok değişik şekilde son buldu, nefes kesici miyid? Evet lakin o kadar karmaşık ve karışık anlatılmış ki savaş kısmı kim kimi kesiyor çözümlemek zor olsa da Amon umarım Re'de geri dönüyordur. 14. Manga ile birlikte ilk kısım son buldu şimdi sıra Re'de.
228 syf.
·Beğendi·7/10
Olaylar tam anlamıyla “karışık” diyebileceğim şekilde bitti. Bittiği gibi yapılan incelemelere bakmak için uygulamaya girdim. “Kaneki cidden öldü mü?” Diye kendime sorup duruyorum. Manga başlangıcına göre aogirideki yaşadıklarından sonra özellikle çok büyüdü Ken. Keşke son 3-4 kitapta KHB yerine Kaneki sahneleri yoğunlukta olsaydi. Amon da öldü. Death note u okurkende hem L hem Light öldü. Mangaların sonu dizilerdeki gibi mutlu sonla bitmiyo heralde. Umarım Kaneki ölmemiştir. Yoksa Re serisinden aldığım 3 kitap boşa gidecek.
228 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Merhaba, her cilt için ayrı inceleme yapmak yorucu olacağı için son ciltte toplu bir yorum yazmak istedim. Tokyo Gul'un 14 cilt mangası animede ilk 2 sezona tekabül ediyor. Ben okumadan önce animeyi izlemiştim. Yazacaklarım daha çok
anime/manga karşılaştırması gibi olacak.
_
İnsan görünümlü ghoullar sadece kanla besleniyorlar. Ana karakterimiz Kaneki Ken kendisi gibi kitap kurdu olan Rize ile buluşuyor fakat bilmediği şey Rize'nin de bir ghoul olduğu. Rize, Kaneki ile beslenmeyi düşünürken bir kaza gerçekleşiyor. Rize'nin organları Kaneki'ye naklolunuyor. Artık ghoul organlarına sahip olan Kaneki yarı insan yarı ghoul oluyor. Hatta bu yüzden diğer ghoullerin aksine iki gözü birden değil sadece tek gözü kırmızıya dönüşüyor.
Aksiyon ile dramın iç içe geçtiği sürükleyici bir kurgu. Ben çok beğendim. Karakterleri de çok sevdim. Okuduğum ilk manga serisi olduğu için çizimler bazen karışık geldi. Animeyi izlerken daha çok keyif almıştım. Ve üzücü sahnelerde hüngür hüngür ağlamıştım :'( Fakat animede kırpılan ve değiştirilen yerlerin oldukça fazla olduğunu gördüm. Mangaya sadık kalınarak oluşturulan bir animeyi tercih ederdim. Tabi öyle olsa çok uzardı ama neticede yapılan 1-2 saatlik bir film değil, daha fazla sezon olurdu ve seve seve izlerdik. Çünkü animede yerine oturmayan taşlar var. Ancak mangayı okuduktan sonra, aklıma üşüşen pek çok sorunun cevabını aldım. Devamı olan Tokyo Ghoul:re'yi de online olarak okumaya başladım. Ayrıca Gerekli Şeyler'den beklenen haber geldi! Tokyo Ghoul:re Ocak 2018'de raflarda yerini alacakmış :)
228 syf.
·Beğendi·10/10
Tokyo gul serisini yaklaşık 4 ay önce internetten zaten bitirmiştim. Ama bu kitabı birde türkçe haliyle okumak inanılmaz bir tecrübeydi. Insanlar resimdir diyor, çizimdir diyor. Nasıl heyecanlanabilirsin ki, gibisinden sorular soruyorlar. Böyle davranan insanlara önerebileceğim bir numaralı çizgi roman/manga Tokyo Gûl'dür herhalde. Gerçekten kalbiniz yerinden çıkacak gibi oluyor,ne olacağını kestiremiyorsunuz. Ikıncı kez okumama rağmen o adrenalin bir an olsun beni bırakmadı. Olaylar karışık bitiyor ve ne çıkacağını sui işidayı tanımayanlar gerçekten kestiremez. Olay örgüsü harika ve bence hem mangaka hem yazar okuyucularinin bu mangadan ne beklediğini biliyor. Aslında beklediğimiz tek şeye galiba "şaşırtıcı şeyler " genellemesini yapabilirim. Insan yiyen bir yaratikken insanlara hala sevgi göstermeye çalışan yüce gönüllü insan Ken Kaneki'ye selam olsun...(ciddiye almayın lütfen ._.)
228 syf.
Serinin ilk ve son mangasını almıştım. Şöyle bakınca olayların neden nereye geldiğini görmek ve bu süreç içinde farklı duygular hissetmek çok güzeldi. İçerisinde Japon edebiyatından da izler bulabileceğiniz güzel bir manga.
228 syf.
·10/10
İlk öncelikle şunu söylemeliyim ki –teknik olarak bunu her cildin yorumunda söyledim hehe- Tokyo Ghoul benim ilk manga deneyimimdi ve gayet de güzel sonuçlandı. Hüsrana uğramadım.
Seriden genel olarak söz etmem gerekirse, çünkü bu daha çok sadece son cildin değil tüm ciltlerin yorumu olacak. Hikaye sıradan bir üniversiteli genç olan Ken Kaneki’nin vücuduna bir gulun iç organlarının nakledilmesiyle ve Kaneki’nin kendini yarı insan yarı ‘gul’ bulmasıyla başlıyor.
Yani bir düşünün, birkaç saat öncesine kadar hamburger yiyebiliyorken birkaç saat sonra insan eti dışında hiçbir şey yiyemiyorsunuz. Sanırım bu gerçekten dehşet verici bir şey, hepimiz için. Kaneki için de aynen öyleydi ve de o bu durumla nasıl başa çıkabileceğini bilmiyordu. Ve şans eseri sokakta Touka’yla tanıştığında işler onun için daha ‘kontrol edilebilir’ bir duruma gelmişti neyse ki. Ama yine de gittiği üniversiteden, insan arkadaşlıklarından, hatta Hide’den bile tam manasıyla olmasa bile vazgeçmek zorunda kalmıştı.
Çünkü sevdiği kişilere zarar vermekten korkuyordu.
Böylelikle Kaneki hem insanlara hem de güllere hizmet veren bir kafe de, Anteiku’da çalışmaya başlamıştı. Her şey yolunda gidiyor gibiydi. Ta ki Touka’nın kardeşinin çalıştığı kafeye baskın yaptığı güne kadar. Bu günden sonra hem Kaneki için hem Anteiku ve hem de kafe de çalışan diğer tüm gullar için hayatları ‘kontrol edemeyecekleri’ bir şekilde değişmişti.
Kaneki kendini Yomo’nun işkence odasında bulduğunda ve dayanılmaz acılara maruz kaldığında arkadaşlarını kurtarmak için güçlü olmaktan ve savaşmaktan başka çaresinin olmadığını anlamıştı. Böylelikle başta ilk engel olan Yomo’yu daha sonra arkadaşlarının hayatlarını tehlikeye sokan tüm durumları teker teker yok etmeye başlamıştı.
Ancak yolun sonuna geldiğinde, Hide’yle karşılaştığında, başından beri gul olduğunu arkadaşından gizlese de arkadaşının aslında başından beri tüm her şeyi bildiğini öğrenir. Böylelikle arkadaşının eve dönme teklifini kabül eder. Ancak geri dönebilmek için geriye tek bir seçenek kalmıştır. Kaneki’nin hayatta kalabilmek için tüm gücünü ortaya koyması. Ancak rakibi çok güçlüdür. Rakibi, ölümdür.
Ve Kaneki, eve geri dönemez.
~
Ve şimdi kendi düşüncelerimi söylemek istiyorum. Başından bu yana manga, bilim ve fantastik kurgunun harmanlanmış muhteşem bir örneği gibiydi ki, öyle de. Ama bundan başka da var. Yazarın sanki gizliden gizliye sürekli değindiği bir şey.
Kaneki, arkadaşlarını acı çektiğini görmektense kendisinin acı çekmesini, gerekirse ölmeyi tercih edecek birisi. Sanırım onu bu kadar çok anlamamın nedeni benim de tercihimin bu yönde olmasıydı. Başkalarının acı çektiğini görmektense bu acıyı kendim üstlenirim. Ve bunun için kendinden tavizler vererek arkadaşlarını korumaya çalışıyordu. Ancak bir şeyi fark edemiyordu. Onu seven insanların var olduğunu. Onun hayatta kalmasını, yaşamasını isteyen insanların var olduğunu.
Ve Touka dayanamayıp ona söylediğinde, Kaneki fark etmişti. Aslında başından beri onları düşündüğünden daha çok ‘yalnız’ kalmaktan korktuğu içinde korumuştu onları. Bu tercih oluşturan ana duygular korku, sevgi ve iyi niyetli bir bencillikti biraz da.
Yani demem o ki, mangayı bitirene kadar bende bu davranışı, ‘onlardansa ben’ davranışını anlamlı bulurdum. Anlamlıdan ziyade bunu nasıl tarif edeceğimi tam olarak bilmiyorum ama sanırım en yakın kelime bu olur: Anlamlı.
Ama mangayı bitirdikten sonra aslında bunun tamamiyle bencilce olduğunu düşündüm.
Ama çokta kurcalamak istemiyorum çünkü derinlere indiğimizde şunu görüyoruz ki, birini sevişimizde bile bencillik var. Birini bizi iyi hissettirdiği, gülümsettiği için severiz. Ve bir noktada iyi hissetmek için seviyoruz. Bir noktada hepimiz benciliz.
Sanırım konudan çok saptım ama… manganın kurgusu dahil değindiği yerleri de çok sevdim. Gerçekten düşünülmesi gereken anlamlı yerlere değinmişti.
Eğer mangaya başlamayı düşünüyorsanız, Tokyo Ghoul gayet iyi bir seçim olur.
Herkese iyi günler dilerim!
Melek gibi bir şey gökyüzünden düşüp, bu dünyada yaşıyor olsaydı, kötü şeyler de yapacağını düşünüyorum.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tokyo Gul 14. Cilt
Baskı tarihi:
2017
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059520676
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Gerekli Şeyler
Hikayeni dinlemek istiyorum. Vahşet tavan yapar.

KHB, Yirminci Bölge’de “Tek Gözlük Baykuş”a savaş açar.

Anteiku’ya hızlıca giden Kaneki’nin…

…Yüz yüze geldiği Koutarou Amon.

Kader gibi karşılaşmanın sonucu…?

Aynı zamanda, her yerde patlak veren trajedi zinciri.

Kişiler ve yeri doldurulamaz şeyler kaybedilirken…

…Israrcı olunan adalet bakışları.

Durmak bilmeyen yağmur, kasvetin sarmalını çizmeye devam eder.

Tıpkı her şeyin akıp gittiği gözyaşı gibi…

Kitabı okuyanlar 74 okur

  • Rüveyda Çiftçi
  • Esra Çakıcı
  • Baran Berke Kaya
  • Mustafa Ünal
  • Çağla
  • Eda
  • GAMZE DEMİR
  • boogie1
  • nehir
  • Alibaz Efendi

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60.7 (17)
9
%28.6 (8)
8
%3.6 (1)
7
%7.1 (2)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0