Kitap
Tokyo'nun Son Çocukları

Tokyo'nun Son Çocukları

OKUYACAKLARIMA EKLE
7.4
144 Kişi
358
Okunma
87
Beğeni
940
Gösterim
128 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 3 sa. 38 dk.
Basım
Türkçe · Türkiye · Siren Yayınları · 2020 · Karton kapak · 9786055903824
2018 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü Yaşlıların sonsuza dek yaşadığı, çocukların da bir türlü serpilip büyümediği bir dünya… Ödüllü yazar Yoko Tawada, Tokyo’nun Son Çocukları’nda çağın gerçeklerinden yola çıkarak bir gelecek hayali kuruyor. Öyle bir gelecek ki bu, ağaçlar zehirli meyveler veriyor, “Yaşayalım Yeter Günü” kutlanıyor, Japonya dış dünya ile tüm bağlarını kesmek zorunda kalıyor, yetişkin ve çocuk kavramları yeniden tanımlanıyor. İnsanlar, sağ kalabildikleri her ortamda yaşayabilse de dolu dolu yaşıyorum demek için bundan fazlası gerekiyor ve değişen dünyayla birlikte anlamlar, algılar da dönüşüyor. Dile gösterdiği hassasiyetle öne çıkan Yoko Tawada, Tokyo’nun Son Çocukları’nda küçük Mumei ve dedesinin bir felaketin ardından yaşama devam hikâyesini anlatıyor. Çevirisiyle Amerikan Ulusal Kitap Ödülü’ne layık görülen, yayımlandığı tüm dillerde beğeniyle karşılanan Tokyo’nun Son Çocukları, icatları ve özgünlüğüyle okuru kendine hayran bırakan bir yazardan distopik bir serüven, gerçekçi çağrışımlarıyla unutulmayacak bir kitap. “Tawada, bize bu çatışmalı dünyada insanlığın ne anlama geldiğini hatırlatmak için insanın sınırlarının ötesine uzanıyor.” - Sjön - “Benzersiz.” - The Guardian - (Tanıtım Bülteninden)
5 mağazanın 5 ürününün ortalama fiyatı: ₺15,22
7.4
10 üzerinden
144 Puan · 40 İnceleme
Sddk OZAN
Tokyo'nun Son Çocukları'ı inceledi.
128 syf.
·
3 günde
·
9/10 puan
İhtiyarlara Yer Çok
Yaşlıların ölmediği, çocukların büyümediği bir dünya hayal edin! Buna Dünya'nın doğal dengesi bozulduğu için insan cinsiyetlerinin kendiliğinden değiştiğini, ülkelerin kendilerini tamamen kapatıp Dünya'nın geri kalanıyla irtibatı kesmesini de ekleyin. Sanırım okumanız için bu kadarını bilmek bile yeterlidir. Mumei büyük dedesi (babasının dedesi) Yoşiro ile birlikte yaşamaktadır. Ancak hiçbir şey normal değildir. Dünyanın dengesini sonunda alt üst etmeyi başarmıştır insanlar. Böyle bir zamanda yaşamın anlamı ne olacaktır? Saramago'nun "Ölüm bir varmış bir yokmuş" kitabına benzer yönleri olmakla birlikte Japon kültürü ile harmanlanmış olması güzel bir okuma yapmanızı sağlıyor. Ve henüz vakit varken bir şeyler yapmanız gerektiği hissine kapılacaksınız. Fantastik distopya tarzını sevenlere tavsiye edebileceğim bir kitap.
Tokyo'nun Son Çocukları
OKUYACAKLARIMA EKLE
34
Hatice Ceren DEMİR
Tokyo'nun Son Çocukları'ı inceledi.
128 syf.
·
4 günde
·
7/10 puan
Yazarla Bir Kutup Ayısının Anıları kitabıyla tanışmıştım ve tarzını çok sevmiştim. Bu okuduğum ikinci eseri oldu. Aslında vaktiniz varsa bir solukta okuyacağınız tarzda bir kitap. Bir çeşit distopya aslında. Yaşlılar ölmüyorlar ancak çocuklar da yeteri miktarda büyüyemiyorlar. Farklı bir hayalgücü :) Her şey Japonyanın dış dünya ile bağlantısını koparmasıyla başlıyor sanki. Büyükbaba Yoşiro yüz yaşını geçkin ancak dinç bir adam. Torununun çocuğu Mumei ile yaşıyor ve kendisinin aksine Mumei sağlık sorunları yaşıyor. Enerjisi çok çabuk tükenen; yemek yemede, yürümede sorunlar yaşayan Mumei mi acınılacak noktadadır yoksa buna şahit olan ve torunun aksine son derece sağlıklı olan Yoşiro mu? Cevap okura kalmış. Kitabı okumaya başladığımda sanki Haruki Murakami'nin bir eserini okuyormuşum gibi hissettim ve bu his kitabın bir çok noktasında varlığını sürdürdü. Nedenini sonradan farkettim. Okuduğum Murakami kitaplarının çevirmeniyle bu kitabın çevirmeni aynı. Çevirmenin çeviri şeklini o kadar benimsemişim ki neredeyse yazarla özleştirmişim. Bu yazar için güzel bir başarı bence. Can Erkin çevirilerini tavsiye ederim. Kitap konusundaki tek eleştirim kısalığı. Daha güzel desteklenebilirmiş gibi. Bazı şeyler biraz havada kalmış. Kitabın sonu da güçlendirilebilirmiş. Kitap çok güzel işlenirken sanki birden yeter denilmiş ve bir son yazılmış gibi. Tadı damağımda kaldı , biraz daha olsa fena olmazdı. Yoko Tawada ile hâlâ tanışmadıysanız okuma listenize eklemenizi tavsiye ederim.
Tokyo'nun Son Çocukları
OKUYACAKLARIMA EKLE
8
Filiz Çakır
Tokyo'nun Son Çocukları'ı inceledi.
128 syf.
·
Puan vermedi
Merhaba dostlar Kitap, bilinmeyen bir gelecekte geçen bir distopya. Dünyada toprağın, suyun tamamen kirlenmesi sonucu bilinen tüm besinler zehirli hâle gelir. Kıtlıklar yaşanır. Japonya kendini dünyadan tamamen soyutlama kararı alır. Kirliliğin en korkunç sonucu, belli bir kuşağın yaş alsa da asla ölmemesi, çocuklarının, torunlarının ölümlerini izlemek durumunda kalmasıdır. Artık çocuklar güçsüz, hastalıklı doğmaktadır ve ömürleri çok kısadır. Yüz yaşını geçen Yoşiro, torunun çocuğu olan Mumei'ye gözü gibi bakmaktadır. Ama midesi portakal suyundan bile tahriş olan, dişleri görevini yapamayan, zorlukla yürüyen çocuğa baktıkça umutsuzluğa kapılmaktadır. Bunların dışında bazı kelimelerin yasaklanması, çocuklara davranış tarzının değişmesi, insanların ömürleri boyunca birkaç kez cinsiyet değiştirmeleri gibi ilginç detaylar da var. Üzerinde düşünülecek tespitler var. Fakat her şeyden hızla, kısaca bahsedilmiş gibi. Daha detaylı olsaydı daha mı net olurdu diye düşündüm. Alıntı: Çocukken tıbbın nihai amacının asla ölmeyen sonsuz bie beden yaratmak olduğunu düşünürdü ama ölememenin ne ölçüde acı verebileceğini aklının ucundan bile geçirmemişti. Sevgiyle kalın
Tokyo'nun Son Çocukları
OKUYACAKLARIMA EKLE
5