·
Okunma
·
Beğeni
·
902
Gösterim
Adı:
Tolstoy: Hayatı
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Tolstoy
Tolstoy: Hayatı
120 syf.
·27 günde·Beğendi·6/10 puan
Büyük yazar Tolstoy'un hayata bakışı, eserleri gibi sıra dışıdır.O varlıklı ,soylu bir aileden gelmesine rağmen her zaman bir rus köylüsü gibi yaşamayı tercih etmişti.Onun bu yaşam tarzı eserlerine de yansımıştır.Romain Rolland onun hayatını anlatırken eserlerinde aslında kendi hayatını yansıttığını,onun romanlarındaki karakterlerin pek çoğunun hayatından insanlar olduğuna da değinmiştir.
120 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10 puan
145 sayfalık bu inceleme kitabını Tahsin Yücel çevirmiş. Kısa bölümler halinde yazılmış. Tolstoy ilginizi çekiyorsa yaşamının ayrıntıları da sizi etkiler. Turgenyev ile yılan hikâyesine dönen düello davetleşmelerini bu kitap sayesinde öğrendim örneğin.
120 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Biyografik kitaplardan, bence yazarların kitaplarını okumakla birlikte onların hayatlarını konu alan kitapları da okumak gerekli. Yoksa anlamayız romanların nasıl yazıldığını kahramanların kimler olduğunu ancak bu şekilde yazdıklarını anlarız... Bununla birlikte Tolstoy düşüncenin ayrıcalıklı kişilerine seslenmez, sıradan kişilere, iyi niyetli insanlara seslenir. Bizim bilincimizdir. Bizim, biz orta halli insanların, düşündüğümüzü, kendi içimizde okumaktan korktuğumuzu söyler. Gururla dolup taşan bir önder değildir bizim için, insanlığın yukarısında, sanatlarının ve arılıklarının tahtında oturan, mağrur dehalardan değildir. Tolstoy –mektuplarında da kendini bu en güzel, en tatlı adla adlandırmaktan hoşlanırdı– bizim “kardeşimiz”dir. Kesinlikle okunması gereken kitaplardan biridir, şiddetle tavsiye ederim...
120 syf.
·10/10 puan
Fransız yazar Romain Rolland'ın, Lev Nikolayeviç TOLSTOY'un, yaşamı ve yapıtları hakkında yazdığı bir yaşam yazısıdır. Dilimize, Tahsin Yücel tarafından çevrilmiştir. Lev Nikolayeviç TOLSTOY'u sevenlerin ve merak edip henüz okumamış olan okuyucuların da okuyabileceği güzel bir yapıt.
Huzur ve sevinç içinde yaşamımı da, ölüme doğru huzur ve sevinç içinde ilerlememi de inancima borçluyum.
Romain Rolland
Sayfa 103 - Yapi Kredi Yayınları

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tolstoy: Hayatı
Baskı tarihi:
1969
Sayfa sayısı:
174
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Varlık Yayınları
Baskılar:
Tolstoy
Tolstoy: Hayatı

Kitabı okuyanlar 39 okur

  • Büşra A.

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%7.7 (1)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0