Tolstoy'un Gizli Raporlarında Osmanlı İmparatorluğu

5,5/10  (4 Oy) · 
7 okunma  · 
3 beğeni  · 
617 gösterim
"O (II. Mustafa), bütün işlerini vezirine bırakmıştır, ne ordu, ne din, ne de saray işleri ile ilgileniyor. Ancak sarayın içinde, eğlencesinden geri kalmıyor ve çeşitli hanımlar bulundurarak onlarla eğleniyor. Avlanmayı çok seviyor, çeşitli av merasimlerine büyük harcamalar yapılıyor. Hazine bu harcamalardan zor duruma düşmüştür."

"Türk halkının durumu şu şekildedir: Onlar mağrur, gururlu, şöhreti seven bir halktır."

"Tüm Türk vezirler devlet idaresinden ziyade kendi zenginliklerini düşünüyorlar..."

"... Şu anda devlet halktan gelen gelirle giderleri karşılayamaz duruma gelmiş ve her sene hazinenin borcu bir önceki seneye nazaran daha da artmaktadır."

"Fransız elçi inanılmaz çabalar sarfetmektedir. Ancak İngiltere ve Hollanda elçileri boş durmamaktadırlar. Onların ne kadar para harcadıklarını ve hediyeler verdiklerini ise bir tek Allah bilmektedir."

Tolstoy, tuttuğu notlarda Sultan II. Mustafa döneminde Osmanlı İmparatorluğu'nun dâhili durumu hakkında ayrıntılı bir resim çizmekte, XVIII. yüzyılın başlarında ne Türk ne de Avrupa kaynaklarında bu kadar geniş bir şekilde anlatılmayan birçok önemli mesele hakkında değerli bilgiler vermektedir. Kayıtlar özellikle ağır vergi yükü, gayrimüslim halkla olan ilişkiler, devlet mekanizmasının yapısı, üst düzey bazı memurların kişisel özellikleri, saraydaki yolsuzluk, ordunun özellikle de donanmanın durumu, Türkiye'nin Avrupa ülkeleriyle ilişkileri, Rus-Türk ilişkilerini zorlaştırmaya çalışan Avrupa elçilerinin Türkiye'deki faaliyetleri konularını ihtiva etmektedir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2013
 • Sayfa Sayısı:
  228
 • ISBN:
  9786054052103
 • Çeviri:
  İbrahim Allahverdi
 • Yayınevi:
  Yeditepe Yayınevi
 • Kitabın Türü:
A.Yasiiiin Altun 
 26 Eki 2015 · Kitabı okudu · 18 günde · Puan vermedi

Bu Tolstoy bizim bildiğimiz Tolstoy değil. Belki bir akrabalıkları vardır fakat bilemiyorum. (Hiç araştırmak istemedim.)
Kitap, İstanbul'daki Rus Büyükelçisi Pyotr Andreyeviç Tolstoy ve Osmanlı İmparatorluğu'nun 18. Yüzyıla dair hatıralarından oluşuyor. Osmanlı iç siyasetine, içeriden, yabancı bir bakış diyebiliriz.

Mustafa Aydın 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2/10 puan

Her fırsatta Osmanlının ne kadar barbar olduğundan bahsediyor. Neredeyse her fırsatta rüşvetçiliğin yoğunluğundan, Dönem yöneticilerinin beceriksizliklerini söyleyip duruyor. Tarihi bir kaynak denmiş ama hiç olumlu birşey göremedim :( :(