Tom Gordon'a Aşık Olan Kız

7,2/10  (12 Oy) · 
56 okunma  · 
0 beğeni  · 
875 gösterim
Broşür, Appalachian Yolunun Maine-Nej Hampshire bölümündeki altı millik yürüyüş parkurunun orta zorlukta olduğunu belirtiyordu. Bu parkur, dokuz yaşındaki Trisha McFarlandın erkek kardeşi ve annesiyle bir cumartesi gününü geçirecekleri yerdi. Trisha, annesiyle kardeşinin her zamanki çekişmelerinden kurtulmak için yoldan ayrılıp sonra da kestirmeden onları yakalamak isterken, tehlike ve korku dolu vahşiliğin derinliklerine daldı. Karanlık çöktüğünde ise bu derinliklerin tam ortasındaydı artık.

Trisha, sezgileriyle yönünü bulmak; aklıyla kendini savunmak ve cesaretiyle giderek artan korkusunu yenmek zorundaydı. Korkusunu yatıştırmak için Walkmaninden Boston Red Soxın beyzbol maçını yayınlayan radyo istasyonunu ayarladı. Kahramanı, Tom Gordonın cesur atışları, Trishayı yalnızlığa karşı da koruyordu. Radyo istasyonunun sesi giderek zayıflayıp yok olduğunda Trisha, Tom Gordonın yanında olduğunu hayal etmeye başladı. Artık yalnız değildi.

En ilkel duygularımıza seslenen ve harekete geçiren Tom Gordona Aşık Olan Kız, bilinmeyene karşı duyduğumuz derin korkunun ve buna karşı koyacak cesaretin, inancın romanı. Daha doğrusu, bizi küçük bir kızın yenilmez ruhuna tanık eden, korkunç bir peri masalı...
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2001
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9789751016150
 • Orijinal Adı:
  The Girl Who Loved Tom Gordon
 • Çeviri:
  Baysan Bayar
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Kübra 
 04 Eki 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Neredeyse 6 yıldır hiç Stephen King okumamıştım. Bu kitabı da alalı belki 7 sene oldu. Vakti gelmiş olmalı ki, ellerim kitaba uzandı artık.

Kitapta 9 yaşını bitirmek üzere olan bir kız çocuğunun ormanda kayboluşu anlatılıyor. Hemen hemen bir karakterden oluşan bir roman denebilir. Çocuğun ormanda tek başına, çaresizce ormandan kurtulma çabaları, hissettikleri ve en sevdiği beysbol oyuncusu Tom Gordon'un hayaliyle yalnızlıktan kurtulma çabaları ve açlığı işleniyor. Hadiii kurtul artık, diye okumamak lazım. Onunla o korkuyu, peşinde onu takip eden bir hayvan var mı yok mu sorusunu, yağmuru, sıcağı, sivrisinekleri, ölü geyikleri yaşamak lazım. O zaman kitaptan keyif alınabilir. Benim için King'in her zaman ayrı bir yeri vardır. Sitede 15 kitabını okudum diye gözüküyor ama emin olamadığım birkaç kitabı daha var, bu yüzden işaretlemedim. King severlerin bir kısmını pişman etmez benim gibi, ama hareketlilik bekleyenler için ya da sabırsızlar için önermem. Ben sevdim. Okuyacaklara da keyifli okumalar dilerim.

Nesli 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Kendimizi düşünelim, karanlık ıssız bir sokaktan geçerken nasıl da tedirgin oluruz. Etraftaki en ufak bir sese korku ile nasıl dikkat kesiliriz..İşte bu yolculukta 9 yaşındaki bir çocuğun tek başına ormanda kayboluşunun gerginliği var.Kitabı okurken bir film yolculuğunda hissettim kendimi,gerildim.Ormandaki ağaçların hışırtısı ile birlikte gecenin karanlığında, tek başına, sadece ay ışığı ile nasıl hareket edilebir? Hele ki yerdeki sürüngenlerin sesi böceklerin çıkardığı garip sesler ve ebedi korku karanlık varsa....Kıng tüm bunları iliklerime kadar hissettirdi. Trisha da yapılabilecek en mantıklı şeyi yaptı ve yanında olmak istediğini hayal ederek yolunu bulmaya çalıştı. Alışılagelmişten biraz farklıydı ,artık yanında Tom vardı...

Mustafa BAYRAKDAR 
16 Haz 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stephen King reisin tabiri caizse DÖKTÜRDÜĞÜ bir kitap diyebilirim. Bir baseball oyuncusunun hiç haberi olmadan hatta herhangi bir eyleme geçmeden ormanda kaybolan bir kızı nasıl kurtardığını merak ediyorsanız okumanızı tavsiye ederim. Küçük kızın beyninden geçenleri o kadar gerçekçi bir şekilde aktarmıştır inanamazsınız. Gerçi küçük bir kıza yazdırdığından da şüpheliyim o ayrı:) Sonuç olarak okuyun derim...

Kitaptan 4 Alıntı

Nesli 
 15 Ara 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Böcekler her yerdeydi, kanını içmek ve terini yudumlamak için sürünüp inliyorlardı. Böcekler delirtiyordu onu. Trisha, Red Sox şapkasını böceklere doğru havada sallayarak, onlara vurmamak gerektiğini kendisine hatırlatıp, vuracağını, hem de olaylar değişmezse hemen vuracağını bilerek ayağa kalktı. Kendisini tutamayacaktı.
Yürümeli mi, yoksa olduğu yerde durmalı mıydı? Hangisinin daha doğru olacağını bilmiyordu; artık mantıklı düşünemez hale geldiği için çok fazla korkuyordu. Ayakları onun adına karar verdi.

Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen KingTom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen King
Kübra 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bazen, diye karar verdi Trisha, sessizlik hayatın en büyük nimetidir.

Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen King (Sayfa 15)Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen King (Sayfa 15)
Kübra 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Trisha kalkıp oturdu, vahşice soğuk bir göle atılan biri gibi nefes alarak (zaten böyle hissediyordu) ne yaptığını düşünmeden düşen şapkasını yakalayıp başına geçirdi.

Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen King (Sayfa 41)Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen King (Sayfa 41)
Kübra 
12 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

...devrilmiş bir ağaç gövdesi, bir bank gibi duruyordu derenin kenarında. Ona doğru gitti, oturdu, gözlerini kapattı ve kurtulmak için dua etmeye çalıştı. Walkman'inin kırılmamış olması için dua etmek kolaydı, çünkü düşünmeden olmuştu bu. Ama şimdi, dua etmek zordu. Anne ve babası kiliseye gitmezlerdi. Annesi yozlaşmış bir Katolik'ti ve babasının, Trisha'nın bildiği kadarıyla, yozlaşacak bir şeyi hiç olmamıştı ve şimdi kaybolduğunu, buna söyleyecek sözü olmadığını görüyordu. Tanrı'ya dua etti ve bu, ağzından yavan ve rahatsız edici bir şekilde çıktı. Dua burada elektrikli konserve açacağının görevini gördü)

Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen King (Sayfa 61 - Ormanda.)Tom Gordon'a Aşık Olan Kız, Stephen King (Sayfa 61 - Ormanda.)