Tom Sawyer

·
Okunma
·
Beğeni
·
17,5bin
Gösterim
Adı:
Tom Sawyer
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799753934892
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koza Karaca Yayın Grubu
İlkokul 2 ve 3. sınıf düzeyinde toplam 50 kitaptan oluşmaktadır. Türk ve dünya edebiyatından özenle seçilip çocuklar için uyarlanmıştır.

Kapaklar ve iç sayfalar 4 renk baskılı, kapaklar silinebilir özellikte selofan kaplıdır.
264 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10
Beğendim elbette içinde çocuk ruhu taşıyan herkes gibi hemde :) okumayan kalmış mıdır kalmıştır mutlak hatta yıllar yıllar evvel okuyup kırıntıları dahi kalanlar içindir bu önerim üşenmeden tekrar okunmasıdır dileğim. :))
264 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
.
Yaramaz çocuk Tom.
Okurken hem gülüp hem de kızıyorsunuz.
Sürekli başını belaya sokan bir çocukla yaşamak zor olsa gerek. Bu kitabda anladım ki çocuklar ne kadar yaramaz olursa olsun kocaman yürekleri var.
Hiçbir çocuk kötü değildir onları kötü yapan sizsiniz, biziz.
.
128 syf.
·Puan vermedi
Daha önceleri okuduğum bir kitapta Tesla ile Mark Twain'in Mississippi Nehri kıyısında bir kasabadan çocukluk arkadaşları olduğu yazıyordu. Zaten eseri okuyunca da anlıyorsunuz, Mark Twain'in imrenilecek bir çocukluk geçirdiğini..

Tom Sawyer iyi niyetli yaramaz bir çocuk. Başı türlü beladan kurtulmuyor. Bir sabah korsan olup yelkenini açıp yola koyuluyor. Bir sabah da kalkıp arkadaşlarıyla mağarada define arıyor.

Teyzesi Polly, her ebeveyn gibi Tom'un başına bir iş gelmesinden korkuyor. Enerjisini O'na iyiyi doğruyu güzeli öğretip O'nu disipline etmek için harcıyor. Tabi ne kadar başarılı oluyor? Orası muamma..

Hani yaramaz çocuk akıllı, zeki olur derler ya gerçekten de öyle. Tom başına gelen olayları çözmede bir yetişkini aratmıyor. Mantığını etik değerler çerçevesinde kullanarak olayları çözüyor.

Sanki yazar, burada bir mesaj vermek istemiş: "Çocukları fazla korumacı bir tavırla yetiştirmeyi bırakın; hayatın gerçeklerini, çocuk kendisi düşe kalka öğrensin, onların özerkliğini ellerinden almayın. " diyor gibi geldi.

Netice itibariyle eser çocuk bakış açısıyla, ustalıkla yazılmış. "Okuyun, pişman olmazsınız." derim.
. ^_^.
168 syf.
·4 günde·10/10
Tom Saywer'ın kitabını okuduğumda bazı şeyleri merak ettiğini gördüm. Cesur olduğunu açıkça gösteriyordu. Bazen kendisini ve arkadaşının başını derde sokuyordu. Bu kitapta merağın iyi olduğunu söylüyor. Ama çok merağın nelere yol açtığını gösteriyor. Bazen tehlikeli şeylerde yapıyordu. Huck ve Tom Sawyer çok iyi arkadaştı. Bazende yaramazlık yapmadan duramıyordu. Bundan dolayı Polly teyze onu hep cezalandırıyordu. Tom Sawyer kardeşi Sid'i hiç sevmiyordu. Teyzesi ona ağır cezalar veriyordu. mesela ona boyamayı bitirmezse ne arkadaşıyla görüşeceğini vene oyun oynayacağını söylerdi. Bu kitabı merağın iyi olduğu için ama fazla merakın zararlara yol açar.
264 syf.
·5 günde·9/10
Tom Sawyer heyecan ve aksiyon meraklısı deli dolu, hareketli, cesur, cin fikirli bir çocuktur. Kendisi gibi arkadaşlarıyla, bir çok serüven yaşamaktadır. Bir gün bir kızı sever ve onu etkilemek için türlü oyunlar yapar. Günleri küsmek ve barışmakla geçer. Yaptığı yaramazlıklardan dolayı sürekli teyzesinden ve öğretmenlerinden dayak yer. Bir gece vakti can dostu Huck ile beraber hiç görmemeleri gereken bir olaya şahit olurlar ve asıl macera bundan sonra başlayacaktır...

Evet, yetişkinler için basit bir kitap ama sürükleyici, kendini okutturuyor. Sonuçta Amerika'nın ünlü bir yazarının ünlü bir eseri, fikir sahibi olmak için okunabilir. Genç nesillere okumayı sevdirmek için alınabilir...
264 syf.
Ona göre kişi özgür olmalıydı,ancak bu başkalarına zarar vermek değil,onların özgürlüğünüde tanımaktı.İnsan,akadaşlarını,doğayı,doğanın bir parçası olan insanı sevmeliydi.Sevecenlik,özgür düşüncenin temeliydi,özgürlük ise varlık demekti...
260 syf.
·10 günde·Puan vermedi
Mark Twain' in en güzel kitabı denebilir. Tom iyi kalpli, zeki ama bir o kadar da afacan bir çocuktur. Türlü türlü yaramazlıkları ile teyzesini üzer, cezalar alır ama asla haylazlıklarından vazgeçmez. Yazar kitabında haylaz Tom Sawyer ve ondan geri kalmayan arkadaşlarının başından geçenleri gerçekçi bir dille aktarıyor Mark Twain kitabında uslu, örnek çocuk algısını yıkıyor diyebiliriz. Kitap çocuklara özgü olan hayal dünyasını bize çok güzel aktarıyor. Hemen hemen her sayfada Tom' un yeni bir yaramazlığı ile karşılaşıyoruz. Bu haylazlıkları okurken ben yoruldum. Hatta okurken '' BİR DUR BE ÇOCUĞUM ARTIK'' demişliğim bile oldu. Ama Tom bu haylazlıklarının yanında kendini sevdirmeyi de başardı bana. Kitabın ana kahramını Tom ama ben kitapta Huckleberry' i de en az Tom kadar sevdim. Huck kitapta bazı yerlerde içimi cız ettirdi. Kitap bence tavsiye edilebilir nitelikte.
264 syf.
Mark Twain en sevdiğim yazarlardan biri. "Tom Sawyer'ın maceları" yaramaz bir çocuğun maceralını, duygularını anlatan kitap. Içinde çocuk ruhu taşıyan her yaşta insanın seveceği bir kitap. Bana okumayı sevdiren kitaplardan birisi.
264 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Beğenmediğim hiçbir yönü olmayan bir yapıt okudum. Arada sırada böyle romanlar okumak insanın ruhunu dinlendiriyor.
Tom Sawyer amma meraklı ve macera ruhlu bir çocuk. Bazen korsan bazen soyguncu olmayı hayal eder. Aslında bu akıllarda şunu uyandırır; bir çocuğun dünyaya geldiği an ve sonraki süreçte maruz kaldığı ya da kalmadığı şartlar onun yaşamına etki etmekle kalmayıp hayallerini de şekillendirir.
Ders almak isteyen okura ders verir niteliktedir. Çocuk romanı deyip geçilmemeli. Ayrıca Twain, eğitimin nasıl doğru ya da yanlış verilebileceğini gözler önüne sermeyi de ihmal etmemiş. Yeter ki iyi okuyup ince düşünün...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tom Sawyer
Baskı tarihi:
Ocak 2000
Sayfa sayısı:
64
Format:
Karton kapak
ISBN:
9799753934892
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Koza Karaca Yayın Grubu
İlkokul 2 ve 3. sınıf düzeyinde toplam 50 kitaptan oluşmaktadır. Türk ve dünya edebiyatından özenle seçilip çocuklar için uyarlanmıştır.

Kapaklar ve iç sayfalar 4 renk baskılı, kapaklar silinebilir özellikte selofan kaplıdır.

Kitabı okuyanlar 4.193 okur

  • Ravza arslan
  • Baki can Bilgin
  • H Ö
  • Kaan Dikiciler
  • folium
  • İLHAN

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.1 (1)
9
%0
8
%0.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları