Adı:
Tom Sawyer
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752632462
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Çocuk Yayınları
19′uncu yüzyıl Amerika’sında büyüyen iki arkadaşın başından geçenler son derece keyifli, eğlenceli bir dille anlatılmaktadır. Tom Sawyer, her türlü yaramazlıkları yapan, ele avuca sığmayan bir çocuktur. Missisipi Irmağı kıyısında bulunan St. Petersburg kasabasında, kendisini çok sevdiğine inandığı Polly teyzesinin yanında yaşamaktadır..
264 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Beğendim elbette içinde çocuk ruhu taşıyan herkes gibi hemde :) okumayan kalmış mıdır kalmıştır mutlak hatta yıllar yıllar evvel okuyup kırıntıları dahi kalanlar içindir bu önerim üşenmeden tekrar okunmasıdır dileğim. :))
264 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10 puan
.
Yaramaz çocuk Tom.
Okurken hem gülüp hem de kızıyorsunuz.
Sürekli başını belaya sokan bir çocukla yaşamak zor olsa gerek. Bu kitabda anladım ki çocuklar ne kadar yaramaz olursa olsun kocaman yürekleri var.
Hiçbir çocuk kötü değildir onları kötü yapan sizsiniz, biziz.
.
128 syf.
·Puan vermedi
Daha önceleri okuduğum bir kitapta Tesla ile Mark Twain'in Mississippi Nehri kıyısında bir kasabadan çocukluk arkadaşları olduğu yazıyordu. Zaten eseri okuyunca da anlıyorsunuz, Mark Twain'in imrenilecek bir çocukluk geçirdiğini..

Tom Sawyer iyi niyetli yaramaz bir çocuk. Başı türlü beladan kurtulmuyor. Bir sabah korsan olup yelkenini açıp yola koyuluyor. Bir sabah da kalkıp arkadaşlarıyla mağarada define arıyor.

Teyzesi Polly, her ebeveyn gibi Tom'un başına bir iş gelmesinden korkuyor. Enerjisini O'na iyiyi doğruyu güzeli öğretip O'nu disipline etmek için harcıyor. Tabi ne kadar başarılı oluyor? Orası muamma..

Hani yaramaz çocuk akıllı, zeki olur derler ya gerçekten de öyle. Tom başına gelen olayları çözmede bir yetişkini aratmıyor. Mantığını etik değerler çerçevesinde kullanarak olayları çözüyor.

Sanki yazar, burada bir mesaj vermek istemiş: "Çocukları fazla korumacı bir tavırla yetiştirmeyi bırakın; hayatın gerçeklerini, çocuk kendisi düşe kalka öğrensin, onların özerkliğini ellerinden almayın. " diyor gibi geldi.

Netice itibariyle eser çocuk bakış açısıyla, ustalıkla yazılmış. "Okuyun, pişman olmazsınız." derim.
. ^_^.
168 syf.
·4 günde·10/10 puan
Tom Saywer'ın kitabını okuduğumda bazı şeyleri merak ettiğini gördüm. Cesur olduğunu açıkça gösteriyordu. Bazen kendisini ve arkadaşının başını derde sokuyordu. Bu kitapta merağın iyi olduğunu söylüyor. Ama çok merağın nelere yol açtığını gösteriyor. Bazen tehlikeli şeylerde yapıyordu. Huck ve Tom Sawyer çok iyi arkadaştı. Bazende yaramazlık yapmadan duramıyordu. Bundan dolayı Polly teyze onu hep cezalandırıyordu. Tom Sawyer kardeşi Sid'i hiç sevmiyordu. Teyzesi ona ağır cezalar veriyordu. mesela ona boyamayı bitirmezse ne arkadaşıyla görüşeceğini vene oyun oynayacağını söylerdi. Bu kitabı merağın iyi olduğu için ama fazla merakın zararlara yol açar.
264 syf.
·5 günde·9/10 puan
Tom Sawyer heyecan ve aksiyon meraklısı deli dolu, hareketli, cesur, cin fikirli bir çocuktur. Kendisi gibi arkadaşlarıyla, bir çok serüven yaşamaktadır. Bir gün bir kızı sever ve onu etkilemek için türlü oyunlar yapar. Günleri küsmek ve barışmakla geçer. Yaptığı yaramazlıklardan dolayı sürekli teyzesinden ve öğretmenlerinden dayak yer. Bir gece vakti can dostu Huck ile beraber hiç görmemeleri gereken bir olaya şahit olurlar ve asıl macera bundan sonra başlayacaktır...

Evet, yetişkinler için basit bir kitap ama sürükleyici, kendini okutturuyor. Sonuçta Amerika'nın ünlü bir yazarının ünlü bir eseri, fikir sahibi olmak için okunabilir. Genç nesillere okumayı sevdirmek için alınabilir...
128 syf.
·3 günde·10/10 puan
TOM SAWYER

Belkide hiç bu kadar keyif almamiştım.

15 gün de çok kitaplar okudum. Şüpesiz en güzellerinden biri de bu (çocuk edebiyatı ) kitap oldu. - çocukluk anlarına götürdü.- Tabii ben bu kadar haylaz değildim :p

Tom Sawyer ve arkadaşı (Huckleberry Fun) mezarlıkta bir cinayete şahit olurlar. Katil ile kesişen noktası ise gömü aramalarıyla tekrar yeni bir macera başlar. Çocukluk o ya, kısa zamada zengin olma umudu var. Biri pasta limonata derdinde, diğeri ise "ah Tom" :)) ) Kırmızı bir kravatla yavru bir buldok köpeğini `nin -Tom da böyle
bir çocuktu -derdinde.

Okumanızı tavsiye ederim.
264 syf.
Ona göre kişi özgür olmalıydı,ancak bu başkalarına zarar vermek değil,onların özgürlüğünüde tanımaktı.İnsan,akadaşlarını,doğayı,doğanın bir parçası olan insanı sevmeliydi.Sevecenlik,özgür düşüncenin temeliydi,özgürlük ise varlık demekti...
264 syf.
Mark Twain en sevdiğim yazarlardan biri. "Tom Sawyer'ın maceları" yaramaz bir çocuğun maceralını, duygularını anlatan kitap. Içinde çocuk ruhu taşıyan her yaşta insanın seveceği bir kitap. Bana okumayı sevdiren kitaplardan birisi.
264 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Beğenmediğim hiçbir yönü olmayan bir yapıt okudum. Arada sırada böyle romanlar okumak insanın ruhunu dinlendiriyor.
Tom Sawyer amma meraklı ve macera ruhlu bir çocuk. Bazen korsan bazen soyguncu olmayı hayal eder. Aslında bu akıllarda şunu uyandırır; bir çocuğun dünyaya geldiği an ve sonraki süreçte maruz kaldığı ya da kalmadığı şartlar onun yaşamına etki etmekle kalmayıp hayallerini de şekillendirir.
Ders almak isteyen okura ders verir niteliktedir. Çocuk romanı deyip geçilmemeli. Ayrıca Twain, eğitimin nasıl doğru ya da yanlış verilebileceğini gözler önüne sermeyi de ihmal etmemiş. Yeter ki iyi okuyup ince düşünün...

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Tom Sawyer
Baskı tarihi:
Ocak 2016
Sayfa sayısı:
96
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752632462
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Timaş Çocuk Yayınları
19′uncu yüzyıl Amerika’sında büyüyen iki arkadaşın başından geçenler son derece keyifli, eğlenceli bir dille anlatılmaktadır. Tom Sawyer, her türlü yaramazlıkları yapan, ele avuca sığmayan bir çocuktur. Missisipi Irmağı kıyısında bulunan St. Petersburg kasabasında, kendisini çok sevdiğine inandığı Polly teyzesinin yanında yaşamaktadır..

Kitabı okuyanlar 5,1bin okur

  • Ahmet esen
  • andie

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.1 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları