Tom Sawyer’ın Maceraları

8,1/10  (188 Oy) · 
1.078 okunma  · 
152 beğeni  · 
3.808 gösterim
Mark Twain’in en sevilen yapıtlarından biri olan Tom Sawyer’ın Maceraları çocukluğun masum, güvenli ve olağanüstü maceralarla dolu evrenine bir övgüdür. Roman Mississippi Nehri kıyısındaki küçük bir kasabada, belirtilmeyen bir dönemde geçer. Ancak okur evlerde siyahi kölelerin bulunmasından hikâyenin 1830’larda ya da 1840’larda geçtiği sonucuna varabilir. Herkesin herkesi tanıdığı, yetişkinlerin çocukları eğitmek ve disipline sokmak için birlikte çalıştıkları bu küçük kasabada, herkes göründüğü gibi midir? Roman insan doğasının ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, maddi değerlere düşkünlüğünü ve Amerikan taşrasındaki küçük kasaba ruhunu mükemmel biçimde yansıtır.
Twain, iyi kalpli, ancak her daim haylazlık peşindeki Tom ve arkadaşlarının maceralarını gerçekçi bir dille aktarırken, alışılmış terbiyeli ve örnek çocuk imgesini de yıkar. Yapıtın kuşaklar boyu her yaştan okura hitap etmesinin sırrı, belki de çocuk aklının nasıl işlediğini bize hatırlatmasında; yetişkin dünyasından ansızın çocukluğa ışınlanmanın paha biçilmez değerinde yatar.
MARK TWAIN (1835-1910): Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Twain Missouri, Florida’da doğdu. Dört yaşındayken ailesi Mississippi Nehri’nin batı kıyısındaki Hannibal’a yerleşti. Küçük yaşta babasını kaybedince, demirci çırağı, dizgici, matbaa işçisi olarak çeşitli işlerde çalıştı. Alta California gazetesi için muhabir olarak çalıştığı sırada Avrupa’ya ve Kutsal Topraklar’a gitti. Bu gezilerle ilgili Alta California ve New York Tribune gazetelerine yazdığı mektupları daha sonra The Innocents Abroad; or, The New Pilgrim’s Progress (1869; Yurtdışındaki Masumlar ya da Yeni Hac Yolculuğu) adlı kitapta topladı. Önemli yapıtları arasında The Gilded Age (1873; Çalınan Taç), The Prince and the Pauper (1881; Prens ve Dilenci), Life on the Mississippi (1883; Mississippi’de Yaşam) ve The Adventures of Huckleberry Finn (1884; Huckleberry Finn’in Maceraları) sayılabilir.
 • Baskı Tarihi:
  2016
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786053327509
 • Çeviri:
  Bülent O. Doğan
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
22 Nis 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Tom Sawyer heyecan ve aksiyon meraklısı deli dolu, hareketli, cesur, cin fikirli bir çocuktur. Kendisi gibi arkadaşlarıyla, bir çok serüven yaşamaktadır. Bir gün bir kızı sever ve onu etkilemek için türlü oyunlar yapar. Günleri küsmek ve barışmakla geçer. Yaptığı yaramazlıklardan dolayı sürekli teyzesinden ve öğretmenlerinden dayak yer. Bir gece vakti can dostu Huck ile beraber hiç görmemeleri gereken bir olaya şahit olurlar ve asıl macera bundan sonra başlayacaktır...

Evet, yetişkinler için basit bir kitap ama sürükleyici, kendini okutturuyor. Sonuçta Amerika'nın ünlü bir yazarının ünlü bir eseri, fikir sahibi olmak için okunabilir. Genç nesillere okumayı sevdirmek için alınabilir...

İsmail Altunbüker 
 12 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Çocuklar için eğlenceli güzel bir kitap konusu da güzel küçük bir çocuğun ufaklığın dan ergenliğe kadar olan çılgınca macerasını anlatıyor severek okunabilecek bir anlatımı var okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Akıllı yaramaz bir çocuk Tom. :) İlk okuduğum kitaplar listesinde. Severek okuduğum kitapları ben sonradan yine okuyorum. Böyle de bir huyum var.

Ona göre kişi özgür olmalıydı,ancak bu başkalarına zarar vermek değil,onların özgürlüğünüde tanımaktı.İnsan,akadaşlarını,doğayı,doğanın bir parçası olan insanı sevmeliydi.Sevecenlik,özgür düşüncenin temeliydi,özgürlük ise varlık demekti...

Kayra bozboğa 
 05 Ağu 01:19 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tom sawyer'in macera dolu dünyası.. oldukça yaramaz bir çocuk. Yaşadığı maceralar bir solukta okunabilir. Okurken çok tad aldığımı söyleyebilirim 7'den 70'e herkes okuyabilir.

Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 21:49 · Kitabı okudu · 2 günde · 6/10 puan

Kitap 'hem büyüklere hem küçüklere' hitap etmiyor maalesef. Yani bir "Pal Sokağı Çocukları" ya da "Çocuk Kalbi" gibi değil. Maceralar daha çok çocukları eğlendirecek cinsten. O yüzden bu kitabı sadece çocuklara tavsiye ediyorum. =)

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kütüphanemin ve çocukluğumun maceraperesti :) Onunla birlikte oradan oraya koştum ve ben o oldum . Hayal gücüme katkısı kesinlikle çok fazla olan bir kitaptı.

Günay Kut Berber 
11 Oca 20:55 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Tom Sawyer adındaki çocuğun hayal gücünün ne kadar geniş olduğunu,muzipliklerini ve bir düzine yaramazlıkla sürekli başına gelen türlü olayların anlatıldığı büyüklere göre basit olsa da güzel bir kitap. Sanırım büyüdükçe hayal dünyamız daralıyor, hayata bir çocuk gözüyle baktığında insan bunu daha iyi anlayabiliyor.

Mert Tüccar 
31 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok sürükleyici bir kitap olduğundan dolayı çok hoşuma gitti. Tom Sawyer aynı benim gibi maceracı ve Tom Sawyer'ı cesaretinden dolayı tebrik ediyorum.

İlkokul ve Ortaokuldaki arkadaşlarıma tavsiye ederim. Hepsi okusun çok sevecekler.

Songül Ç. 
10 Şub 13:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğuma dair ne varsa içinde sanki. Eğer çocukluğunuzda bu kitabı okumadıysanız mutlaka hemen elinize alıp okuyun. Onlarca kez film, çizgi film ve diziye konu oldu ama kitabın tadı başka...

2 /

Kitaptan 9 Alıntı

Şeyda 
25 Nis 11:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir adamın ya da çocuğun bir şeyi çok istemesini sağlamak için o şeyi erişilmesi güç bir hale getirmek yeter.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 16 - İş Bankası/Kültür Yayınları)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 16 - İş Bankası/Kültür Yayınları)
Kayra bozboğa 
04 Ağu 23:54 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Çünkü, çocuk yüreği acıların uzun süre barınmasına uygun değildi.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 17)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 17)
Vakt-i hazan 
02 Tem 22:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsan birşeyden kaçınacağına söz verdi mi, içinden hemen bunu yapıvermek geliyordu."

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 95)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 95)
Günay Kut Berber 
11 Oca 18:44 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Tatsız gerçekler yutulması en zor olanlarıdır.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 162 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 162 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Günay Kut Berber 
11 Oca 18:42 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

.. çünkü bu dünyadaki en önemli şey bilgidir; büyük insanları ve iyi insanları yaratan bilgidir

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 36 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Günay Kut Berber 
11 Oca 18:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

..yüzmeme izin vermeyen birileri olmayınca yüzmenin de tadı çıkmıyor sanki.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 125 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 125 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Günay Kut Berber 
11 Oca 18:45 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Bir şeyi yapmayacağına yemin ettirmek, insanın tam da o şeyi yapmak istemesini sağlamanın en kesin yoludur.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 167 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 167 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Yaşlı kadın, aşağı indirdiği gözlüklerinin üzerinden odayı şöyle bir gözden geçirdi; sonra yukarı kaldırıp bir de gözlüğünün altından odayı taradı.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark TwainTom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain
Kayra bozboğa 
05 Ağu 00:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Dünyanın yaşamaya değer olduğunu düşünüyordu. İnsan davranışlarıyla ilgili çok önemli bir gerçeği keşfetmişti. İnsanları bir şeye özendirmek için, erişilmesi güç bir duruma getirmek gerekiyordu.

Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 7)Tom Sawyer’ın Maceraları, Mark Twain (Sayfa 7)

Kitapla ilgili 1 Haber

Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı
Don Quijote, Son Dört Yüzyılın En Ciddi Kitabı Cumartesi günü BİSAV’da, Entelektüeller Toplantı Dizisi’nin son oturumunda Dr. Mustafa Özel hocadan, çok önemli bir konuyu, “Aydınlar, Romanlar ve Hakikat” başlığı altında dinledik.