Tom Sawyer’ın Maceraları

Mark Twain

Tom Sawyer’ın Maceraları Konusu

Mark Twain’in en sevilen yapıtlarından biri olan Tom Sawyer’ın Maceraları çocukluğun masum, güvenli ve olağanüstü maceralarla dolu evrenine bir övgüdür. Roman Mississippi Nehri kıyısındaki küçük bir kasabada, belirtilmeyen bir dönemde geçer. Ancak okur evlerde siyahi kölelerin bulunmasından hikâyenin 1830’larda ya da 1840’larda geçtiği sonucuna varabilir. Herkesin herkesi tanıdığı, yetişkinlerin çocukları eğitmek ve disipline sokmak için birlikte çalıştıkları bu küçük kasabada, herkes göründüğü gibi midir? Roman insan doğasının ikiyüzlülüğünü, bencilliğini, maddi değerlere düşkünlüğünü ve Amerikan taşrasındaki küçük kasaba ruhunu mükemmel biçimde yansıtır. Twain, iyi kalpli, ancak her daim haylazlık peşindeki Tom ve arkadaşlarının maceralarını gerçekçi bir dille aktarırken, alışılmış terbiyeli ve örnek çocuk imgesini de yıkar. Yapıtın kuşaklar boyu her yaştan okura hitap etmesinin sırrı, belki de çocuk aklının nasıl işlediğini bize hatırlatmasında; yetişkin dünyasından ansızın çocukluğa ışınlanmanın paha biçilmez değerinde yatar. MARK TWAIN (1835-1910): Asıl adı Samuel Langhorne Clemens olan Twain Missouri, Florida’da doğdu. Dört yaşındayken ailesi Mississippi Nehri’nin batı kıyısındaki Hannibal’a yerleşti. Küçük yaşta babasını kaybedince, demirci çırağı, dizgici, matbaa işçisi olarak çeşitli işlerde çalıştı. Alta California gazetesi için muhabir olarak çalıştığı sırada Avrupa’ya ve Kutsal Topraklar’a gitti. Bu gezilerle ilgili Alta California ve New York Tribune gazetelerine yazdığı mektupları daha sonra The Innocents Abroad; or, The New Pilgrim’s Progress (1869; Yurtdışındaki Masumlar ya da Yeni Hac Yolculuğu) adlı kitapta topladı. Önemli yapıtları arasında The Gilded Age (1873; Çalınan Taç), The Prince and the Pauper (1881; Prens ve Dilenci), Life on the Mississippi (1883; Mississippi’de Yaşam) ve The Adventures of Huckleberry Finn (1884; Huckleberry Finn’in Maceraları) sayılabilir.
Yazar:
Mark Twain
Mark Twain
Çevirmen:
Bülent Doğan
Bülent Doğan
Tahmini Okuma Süresi: 7 sa. 29 dk.Sayfa Sayısı: 264Yayınlanma Tarihi: Eylül 2020İlk Yayınlanma Tarihi: 1876Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür YayınlarıOrijinal Adı: The Adventures of Tom Sawyer (Adventures of Tom and Huck #1)
ISBN: 9786053327509Ülke: TürkiyeDil: TürkçeFormat: Karton kapak

Puan

8.110 üzerinden
2.117 Puan · 242 İnceleme

Tom Sawyer’ın Maceraları Yorumları ve İncelemeleri

Tümünü gör
Esmanur

Esmanur

@eesma_nur
·
14 Ağustos 23:11
Puan vermedi
Tom’un çit boyatma stratejisi gören gözler için bir şeyler anlatıyor. Elimizde ne olduğu değil ona nasıl baktığımız ve değerlendirdiğimiz önemli. Çocukken sahip olduğumuz bazı özelliklerimiz maalesef büyüdükçe zayıflıyor.
3 etkileşim
Zülkarneyn Aşiroğlu

Zülkarneyn Aşiroğlu

@Franz335
·
13 Mayıs 19:21
10/10 puan verdi
Kitabın yazıldığı tarihe bakınca çok şaşırdım o tarihten bugüne kadar okurlarını memnun etmesi çok ilginç yani sevmeyenler de olabilir tabii. Her zaman ki klasik çocukluk işte yaramaz Tom'un başından gelen olaylar bahsediliyor bu afacan çocuk hiç rahat durmuyor nerede olay Tom orada. Biraz kendi çocukluğumda geldi aklıma özellikle gedik dişlerinin arasından tükürük fışkırtması yapılmasını tavsiye etmiyorum ama bunun gibi şeyleri bizim çocukluğumuzda da yaparlardı. Buna gözü açık mı demek lazım yoksa insanı keriz yerine koymak mı bilmiyorum ama bu çocuğun başka çocuklara boya yaptırması bana uyanık insanların saf insanları nasıl kandırdığını düşündürdü. Tom bana teklif etse bile onun arkasından onca maceraya girişmezdim çünkü bana göre şeyler değil , çocuk olsaydım bile yapmazdım bunu. Her sayfasında hayal gücüm bir hayli arttı ve çok beğendim. Kendinize iyi bakın arkadaşlar seviliyorsunuz
24 etkileşim
..w..

..w..

@de_donde
·
03 Ağustos 14:06
9/10 puan verdi
Kitap adından da anlaşılacağı üzere Tom Sawyer'ın maceralarını anlatıyor. Güzel bir kitaptı.
Mark Twain
Mark Twain
çocukluk yıllarını güzel anlatmış. Sürükleyici ve akıcıydı. Hemen okunuyor.
Huckleberry Finn'in Maceraları
Huckleberry Finn'in Maceraları
bu kitapta Tom Sawyer'ın arkadaşı olan Huckleberry Finn'in maceralarını anlatıyor. Ve bu kitabı da okumayı düşünüyorum. Kısacası kitap güzeldi. Herkese tavsiye ederim. Bu kitap için teşekkürler
Mark Twain
Mark Twain
7 etkileşim
Nesrin Türkoğlu

Nesrin Türkoğlu

@Ucusanyildizlar
·
30 Nisan 14:38
Puan vermedi
Çocukluğumuzda mutlaka okuduğumuz kitaplar arasında yer almıştır Tom Sawyer. Görünce kitabı birden alasım geldi, götürdü beni çocukluğuma :-) Tom Sawyer, yaşadığı kasabadaki büyükler hatta pek çok çocuk için yürüyen felaket denebilir. Yaramaz, derslerinde tembel, yerinde durmayan, nasıl şakalar yapacağı belirsiz bir çocuk. Lakin gerçek Tom'u okudukça tanıyoruz, tabi büyüklerde tanımış oldu Tom'u. Verdiği sözlerden dönmeyen, can arkadaşlarına her zaman bağlı, cesaretli, korkusuz, parlak zekaya sahip, lider ruhlu, hazine avcısı, korsan ,vicdanlı, sevgi dolu ve aşk çocuğu. Becky'i ilk görür görmez vurulup, ona kendisini farkettirmesi, verdikleri aşk yemini ve birlikte kayboldukları mağara vakasındaki Tom' un cesaretiyle, pes etmeyerek mucize kurtuluşları. Her gün öyle olayların içine karışıyorki, çoğu zaman öğretmeninden sopa dayağı, birlikte yaşadığı teyzesinden azarları eksik olmuyor. Yazar Tom'un maceraları ile pek çok konuya değinmiş; geleneklere bağlı olmak adına yapılan davranışların o kişinin kendisini yansıtmadığını , pazar okulu ve kilisenin zorunluluğunun pek çok çocuk ve büyükler üstündeki etkisini, Tom' un şahit olduğu mezarlıktaki cinayette ne kadar korkmuş olsada her şekilde vicdanın önüne geçemeyerek olayların açığa çıkmasını sağlaması, evden kaçış hikayesinde Tom'un öldüklerini sandıklarında haylazlıklarının yanı sıra onun nasıl iyi yanlarını da gördüklerini ders verir gibi anlatmış. Keyifli okumalar.
6 etkileşim
Büşra Nur Çerikçioğlu

Büşra Nur Çerikçioğlu

@busraslibrary
·
27 Mart 22:11
Puan vermedi
Herkese merhaba. Tom Sawyer'ın hikayesini eminim çoğunuz çocukken okumuşsunuzdur. Ben maalesef okumamıştım. Yeni okuma fırsatı bulabildim. Kitabı bitirdikten sonra da keşke çocukken okusaymışım dedim. Şimdi de büyük keyif aldım ama eminim çocukken de ayrı bir keyif alırdım. Yaramaz ama aynı zamanda da çok zeki olan Tom'un hikayesini okumak çok güzeldi. Onunla birlikte maceradan maceraya koştum. Bazen korsan, bazen define avcısı, bazen de dedektif oldum. Gece yarısı mezarlıklarda gezdim. Macera ve heyecan dolu anlar yaşadım. Tom Sawyer, haylazlığı, kurnazlığı, iyi kalpli ve cesur oluşuyla bana çevremdeki birçok kişinin çocukluğunu hatırlattı. O yüzden büyük bir ilgiyle okuduğumu söyleyebilirim. Yazar her ne kadar kitabı çocuklar için yazdığını söylese de her yaşa hitap ediyor bence. Yazarın dili çok sade ve akıcı. Kolay okunan bir kitap olduğu için de sayfaları nasıl çevirdiğinizi anlamıyorsunuz. Başta nedense çok sıkıcı olacağını düşünmüştüm ama öyle değildi. Çünkü Tom ve arkadaşı bir olaya şahit oluyor ve her şey o olayın çevresinde dönüyor. O yüzden heyecanla ve merakla okuyorsunuz. Tom Sawyer'ın Maceraları sevdiğim kitaplar arasında yerini aldı. Harika bir klasikti. Okumanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Sevgilerimle.
7 etkileşim

Kitap İstatistikleri

Kitabın okur profili

Kadın% 63.0
Erkek% 37.0
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş

Yazar Hakkında

Mark Twain
Mark TwainYazar · 56 kitap
Mark Twain (asıl adı Samuel Langhorne Clemens) 1835'te ABD'nin Missouri eyaletine bağlı çok küçük bir köy olan Florida'da doğdu. Dört yaşındayken Clemens ailesi başka bir küçük köye, Mississippi ırmağı kıyısındaki Hannibal'e yerleşti. Esnaflık ve avukatlık yaparken politikaya atılan babası on bir yaşındayken ölünce Samuel okuldan ayrılıp bir matbaada çırak olarak çalışmak zorunda kaldı. Ardından ağabeyinin çıkardığı Hannibal Journal adlı yerel gazetede dizgiciliğe başladı. Aynı gazeteye ve Boston'da çıkan mizah dergisi The Carpet-Bag'e mizah yazıları yazdı. Dizgicilikten sıkılınca dört yıl boyunca Mississippi nehrinde çalışan buharlı gemilerden birinde kaptanlık yaptı. Abisiyle batıya gitti; gazete muhabiri olarak çalışmaya başladı. Mark Twain adını ilk kez 1863'te mizahi bir gezi yazısında kullandı. 'Mark Twain' (İngilizcede 'ikiyi işaretle') geminin dibe oturmaması için gerekli su derinliğini ölçen bir gemici terimiydi. 1867'de ilk kitabı The Celebrated Jumping Frog of Calaveras County(Calaveras İlinin En Hızlı Sıçrayan Kurbağası) yayımlandı. 1870'te kısa ve özlü bir biçimde yaptığı konuşmalarıyla ününü tazeledi. Aynı yıl evlenerek Connecticut'ta Hartford'a yerleşti, üç kızı oldu. Çocuklar ve gençlere yönelik en iyi romanlardan biri sayılan Tom Sawyer'ın Maceraları'nın ardından başyapıtı Huckleberry Finn'in Maceraları'nı yazdı. 1880'lerde bir dizgi makinesine yatırım yaptı ama iflas etti. Kitaplarının geliri ve birçok ülkede yaptığı konuşmalarla borçlarını ödeyebildi. 1906'da başladığı otobiyografisini bitiremeden öldü. Başlıca yapıtları: Tom Sawyer'ın Maceraları (1876); Huckleberry Finn'in Maceraları (1884); Adem ile Havva'nın Cennet Günlüğü (1905); Çalınan Taç(1881), Yurtdışında Bir Serseri (1880) , Mississippi'de Yaşam (1883).

Tom Sawyer’ın Maceraları Sözleri ve Alıntılar

Tümünü gör
Alperen

Alperen

@Alpalp10
·
15 Temmuz 22:53
İşte böyle ölecekti... buz gibi havada, kimsesiz başının üstünde bir dam bile yok, alnındaki ölüm terini silecek bir dost eli yok, büyük acıyı tatma anı geldiğinde şefkatle üzerine eğilecek sevgi dolu bir yüz yok.
34 etkileşim
Alperen

Alperen

@Alpalp10
·
16 Temmuz 22:16
Kimi insanlar aptal olduklarını hem bilmezler hem de kendilerini akıllı sanarlar.
20 etkileşim
Alperen

Alperen

@Alpalp10
·
19 Temmuz 21:40
Günün birinde pişman olacaktı, ama belki de o gün çok geç olacaktı. Ah, keşke hiç değilse bir süreliğine ölebilseydi!
29 etkileşim
Alperen

Alperen

@Alpalp10
·
20 Temmuz 15:12
Yapılması serbest olunca, işler bütün çekiciliğini kaybediyordu.
22 etkileşim
Alperen

Alperen

@Alpalp10
·
25 Temmuz 16:55
Her yarattığı varlığın içine bir yere koyar iyiliği.
14 etkileşim

Tom Sawyer’ın Maceraları İletileri

Tümünü gör
`*:.(¯`* Modern Klasikler Dizisi (İş Bankası) :*¤°´
– En Son Eklenenler: 196-202 arası. (Eylül 2022 itibari ile) Lao She - Kedi Gezegeni Louisa May Alcott - İyi Eşler Sinclair Lewis - Babbitt Jack London - İyi Köpekler Kötü Köpekler ve Kuzey Toprakları Virginia Woolf - Jacob’ın Odası Panait Istrati - Mihail L. Frank Baum - Muhteşem Oz