Toplu Öyküler 1 (Bay Uzay Gemisi)

·
Okunma
·
Beğeni
·
816
Gösterim
Adı:
Toplu Öyküler 1
Alt başlık:
Bay Uzay Gemisi
Baskı tarihi:
7 Haziran 2018
Sayfa sayısı:
600
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051716732
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Toplu Öyküler 1
Toplu Öyküler 1
En büyük bilimkurgu yazarının 5 ciltlik bütün öykülerinin ilk cildi yazarının alışılmadık, nüktedan, kendisine özgü felsefi dünya görüşünü gözler önüne seriyor. Biri hariç

Bütün öyküler 1951-1952 yıllarında dokuz aylık bir dönemde yazılmıştır.

Yirmili yılların başındaki pkd'den ilk darbe."bilimkurguda görüşlerini ifade etmek için ideal formunu bulan

Felsefi bir yazara uygun bir çaba." the ındependent"kurmaca edebiyatın her türünü en özgün biçimde uygulamış bir yazar. Phılıp k. Dıck avrupalı avangartçıların çoğunu çıkmaz bir sokakta yerinde sayanlara dönüştürüyor." sunday tımes"tarifi mümkün olmayan ve benzersiz bir sanatçı." ursula k. Le guınHer daim dünyanın en iyi bilimkurgu yazarı olarak kalacaktırİstikrar - roog - küçük hareket - ötedeki vub - silah - kafatası - savunmacılar

Bay uzay gemisi - ormandaki kavalcı - sonsuzlar - saklama makinesi - harcanabilir - değişken adam - yorulmaz kurbağa - kristal mezar - kahverengi oxford’un kısa mutlu yaşamı - yapıcı - işgüzar - hesaplaşma - ulu c - bahçede elflerin kralı - koloni ganimet gemi - dadı(Tanıtım Bülteninden)
600 syf.
·19 günde·Beğendi
PKD kitabın önsözünde bilimkurguyu anlatırken “ bilimkurgu bizim toplumumuzdan çıkar ve olmayan bir toplumu anlatır. Yani bir anlamda alternatif dünya hikayesi ya da henüz olmadığı bir şeye dönüştürülmüş dünyamızdır “ diye yazmakta.

Kitapta toplam 25 öykü var, ben kitabı 19 günde okudum. Öykülerin birbirine karışmaması için her gün 1 veya 2 öykü okumakla yetindim. Kitapta yer alan öyküleri sürpriz bozan olmayacak şekilde kısaca 1-2 cümleyle mesajın devamına yazdım.

1- İstikrar
Denetim bürosu tarafından çağrılan Robert Benton neden çağrıldığını bilmiyordu ama Denetçi ona buluşunun istikrari bozacağını bu nedenle kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Benton ne buluşu diye düşündü.

2- Roog
Roog dedi köpek……
Roog koşa koşa bahçeye girdi…

Sürpriz bozan olmadan daha fazla yazacak bir şey bulamadım.

3- Küçük Hareket
“Elli sent” diye mırıldandı adam. “Çocugunuza…”
“Bekle” dedi metalik bir ses güçsüzce “Onlar olmaz”

Bu öykü için de Sürpriz bozan olmadan daha fazla yazacak bir şey bulamadım.

4- Ötedeki Vub
Tayfalardan birisi gemiye Mars yerlilerinden satın aldığı canlı bir yaratık getirir, Yerlilerin Vub dediği bu yaratık zeki bir varlıktır ve onu akşam yemeği yapmak isteyen kaptanın kendisini yememeye ikna etmeye çalışır.

5- Silah
Yaşam olmadığı görülen gezegenden uzay gemisine atılan bombalarla gemi hasar alır ve gezegene inmeye mecbur kalır.

6- Kafatası
Michael Moorcock’un İşte İnsanı kitabını okuduysanız, benzer bir hikaye olduğunu fark edeceksiniz.

7- Savunmacılar
Dünyada büyük bir savaş çıkmış ve nükleer silahlar nedeniyle hayatta kalan uluslar, devletler ve insanlar yer altına çekilmişler. Dünya yüzeyi insanlar için yaşanabilecek durumda değil savaşı ise yüzeyde olan robotlar vekaleten devam ettiriyorlar.

Gerçekten öyle mi?

8- Bay Uzay Gemisi
İnsanlık uzaylı bir türle savaş halinde ve savunmalarını bir türlü aşamıyorlar. Canlı mayınlar gemileri takip ediyor ve hiç bir şekilde kaçışlarına izin vermiyor, yok ediyorlar. Ya insanlar da canlı beyne sahip gemiler yapabilseydi.

Savaş karşıtı bir öykü İnsanların her şeye yeniden başlama şansı olsaydı ve savaşları engelleseydi. Gelişim ve değişim savaşlar olmadan da mümkün olabilir mi?

9- Ormandaki Kavalcı
Dünyanın dış karakollarında birisi olan asteroid görevlilerinin bazıları kendilerinin bitki olduklarını iddia ediyorlar, gerçekten öyleler mi?

10- Sonsuzlar
Dünya’ya dönüş yolculuğunda olan bir gemi daha önce bilinmeyen ve tüm verileri yaşama uygun olduğunu gösteren bir asteroid keşfederler ama hiç bir yaşam izi bulamazlar, bir terslik olmalı ama ne?

11- Saklama Makinesi
Bir gün tüm güzel şeylerin sanat, müzik vb kaybolacağına inanan bir adam bunların önüne geçmek için tüm besteleri, müzikleri yok olmasına engel olacağına inandığı bir makine ürettirir.

12- Harcanabilir
Ya bu gezegende insanlar istilacı ve diğer canlılar örneğin karıncalar gezegenin gerçek sahipleriyse…

13- Değişken Adam
Centauruslular ve dünyalılar arasında savaş çıkmış ve güçleri hemen hemen birbirine denk. Dünyalılar savaşta bir adım öne geçebilecekleri bir silah geliştirmeye çalışıyorlar.

14- Yorulmaz Kurbağa
iki profesör teorik bir deney için iki farklı sonuca varmakta ve öğrencilerine bunu öğretmekteler. Aralarında olan bu tartışmayı sonlandırmaları için rektörün onlara deneyi uygulamaları ve bir sonuca varmalarını ister. Deney bir tünelin içine bırakılacak olan kurbağanın her zıplayışında boyutu küçülmekte. Boyutu küçülen ve bu nedenle uzunluğu da kurbağaya göre büyüyen tünelin diğer ucundan kurbağa çıkabilecek mi?

15- Kristal Mezar
Mars ile savaş kapıda ve Mars’tan Terra’ya doğru yola çıkan son gemi Mars devriyeleri tarafından inmeye zorlanır. Gemiyi kontrole gelen Mars askerleri büyük Mars şehirlerinden birinin tamamının Dünyalı sabotajcılar tarafından yok edildiğini ve 3 sabotajcının gemide olduğunu bildikleri bu nedenle gemiyi kontrol edeceklerini söylerler.

16- Kahverengi Oxford’un Kısa Mutlu Yaşamı
Doktor Labyrinth huzursuzluk prensibi adı verdiği teorisini denemek için cansız maddeleri canlı hale getiren bir makine icat ettiğini iddia ediyor.

17- Yapıcı
İşi gücü bırakan, arkadaşlarının ve komşularının alaylarına rağmen tekne yapan ve neden tekneyi yaptığını bilmeyen bir adamın öyküsü

Sahi neden tekne yapıyorsunuz bay Elwood

18- İşgüzar
İnsanlar zaman makinesi yapmışlar ve gizli bir projede geleceği değiştirmemek için sadece gözlemlemekle yetinmekteler. Fakat daha önce gözlemdikleri gelecek yılları yeniden gözlemdiklerinde çok kötü sonuçlarla karşılaştılar. Bir yerde hata yaptılar ama ne, bu durumu düzeltebilirler mi?

19- Hesaplaşma
Yaptığı sözleşme gereği uzaydan hafızası silinmiş, son 2 yılda ne yaptığını bilmeyen birisinin öyküsü

20- Ulu C
Dünyada “kıyamet” kopmuş, insanlar bilgi ve teknolojiden yoksun bir yaşam sürüyorlar. Kabile her sene üç tane soru sormak için bir kişiyi Ulu C’ye gönderiyor . Ulu C kim, 3 tane soru ne cevapları öyküde…

21- Bahçede
Sürpriz bozan olmadan bu öykü için de bir şey yazamadım

22- Elflerin Kralı
Dışarıdan gelen ses üzerine kapıya baktı ve küçük boylu iki siluet gördü.

Siz de kimsiniz?
Ben Elflerin kralıyım ve çok ıslandım

23- Koloni
Cennete benzeyen bir gezegen, her şey yerleşimcilerin gelip yerleşmesi için uygun gözüküyor, kaşifler son testlerini yapıyorlar ama sanki bir sorun var gibi.

24- Ganimet Gemi
Dokuz gezegenden oluşan sistem ile Ganymede arasında patlak veren savaş sırasında Sistemliler bir Ganymede gemisi ele geçirirler….

Daha fazla ne yazsam,öykünün sürprizi kaçar.

25- Dadı
Bir keresinde dadıyı tamire gönderdiklerinde iki çocuk da çok üzülmüşlerdi. ( Sürpriz bozan olmadan daha fazla bir şey yazamadım)
635 syf.
·Beğendi·9/10
Konuya girişi çok hoşuma gitti. İnsan ilk başta anlamıyor ne anlattığını konuyu hemen kavrayamıyor. Okudukça verdiği bilgilerle taşlar yerine oturuyor. Okuyucuyu yavaş yavaş bilgilendirip meraklandırıyor. Bilim kurguya giriş yapmak isteyen okuyucular için de çok uygun.
635 syf.
·Beğendi·10/10
BİLİM KURGUYU BAŞKA BİR BOYUTA VE CİDDİYE ALINMASINA ÇOK UĞRAŞ VEREN TAM BİR BİLİM KURGU YAZARI. BU KISA HİKAYE DERLEMESİNİN TADI HER ZAMAN DAMAKLARIMDAN. HEPSİ BİRBİRİNDEN GÜZEL.
600 syf.
·12 günde·Beğendi·10/10
Yazarın kaleme aldığı ilk öykülerinden oluşan bir
bilim kurgu kitabı. Yer yer hayrete düşeceğiniz, kendinizi olayların ve karakterlerin içinde bulacağınız, uzayı, yıldızları, gezegenleri iliklerinize kadar hissedebileceğiniz muazzam bir kitap. İçindeki öykülerden nedense sadece Kristal Mezar adlı öyküyü okurken çok zorlandım. Diğer öyküler akıp gitti diyebilirim. Bilim Kurgu hayranları mutlaka okumalı.
635 syf.
·Beğendi·8/10
Bu eser içindeki öyküler kadar PKD'nin önsözde gerçek bilim kurgunun ne olduğunu özetlediği kısa açıklamasıyla da etkileyici:
"Önce bilimkurguyu onun ne olmadığını söyleyerek tanımlayacağım. Gelecekte geçen bir hikâye (ya da roman ya da oyun) olarak tanımlanamaz, çünkü gelecekte geçen ve bilimkurgu olmayan uzay macerası diye bir şey vardır: Bu da tam adı gibi bir şeydir. Gelecekte uzayda geçen süper ileri teknolojinin olduğu maceralar, savaşlar ve mücadeleler. O halde bu neden bilimkurgu sayılmaz? Öyleymiş gibi görünür. Ancak uzay macerasında, temel malzeme olan ayırt edici yeni fikir eksiktir. Ayrıca şimdiki zamanda geçen bilimkurgu da olabilir. O halde bilimkurguyu gelecekten ve ultra ileri teknolojiden ayırdığımız takdirde elimizde bilimkurgu diyebileceğimiz ne kalır? Kurmaca bir dünya ilk adımdır, bu aslında olmayan bir toplumdur. Yani bilinen toplumumuz onun için bir başlangıç noktasıdır. Toplum bir biçimde bizim toplumu muzdan çıkar, alternatif dünya hikâyesi ya da romanında olduğu gibi belki dikey olarak. Bu, yazarın bir tür
zihinsel çabasıyla yerinden oynattığı kendi dünyamızdır. Ya da olmadığı ya da henüz olmadığı bir şeye dönüştürülmüş dünyamızdır. Bu dünya verili dünyadan en az bir biçimde farklılık göstermelidir. Bu biçim de toplumumuzda ya da geçmişte ya da gelecekte herhangi bir bilinen toplumda meydana gelmeyecek olaylara yol açmaya yeterli olmadır. Bu yerinden oynatmada tutarlı bir fikir olmalıdır, yani yerinden oynatma yalnızca önemsiz ya da tuhaf değil, kavramsal bir yerinden oynatma olmalıdır. Bilimkurgunun özü budur, toplum içindeki kavramsal bir yerinden oynatma. Böylece yazarın zihninde yeni bir toplum üretilir, kağıda aktarılır ve kâğıttan da okurun zihninde sarsıcı bir şok oluşturur, tanı yamamanın şokunu. Okur okuduğunun gerçek dünyası olmadığını bilir."
Savaşın, Darwin, Mendel ve diğerlerinin öğretileriyle kusursuz bir uyum içerisinde olan, derin bir seçicilik değeri vardır. Savaş olamadan işe yaramaz, yetersiz, eğitim ya da zekaya sahip olmayan insan kitlesinin kontrolsüzce büyümesine izin verilir. Savaş onların sayısını azaltmaya yarıyordu. Fırtınalar, depremler ve seller gibi, savaş doğanın işe yaramaz olanları ayıklama yoluydu.
Canlılar da cansız maddeler gibi zorunluluktan eyleme geçer. Ancak neden-sonuç zinciri daha karmaşıktır, göz önüne alınması gereken daha fazla etken vardır. Fark niceliksel, diye düşünüyorum. Canlı organizmaların reaksiyonu, doğal neden-sonuç ilişkisiyle paraleldir ancak daha büyük karmaşıklık taşır.
"Size garip bir paradoks bırakıyorum." dedi. "Can alanlar bir gün kendi canlarını kaybedecek. Öldürenler ölecek. Ama kendi canını feda edenler yeniden yaşayacaklar!"
Philip K. Dick
Sayfa 105 - Alfa Yayınları
...Büyümüş beyin. Azalan görme yeteneği, saç ve diş kaybı. Artan beceri ve dokunma duyusu. Bedenlerimiz esas itibariyle kaybetti ama zihinlerimiz bu durumdan yarar gördü. Daha yük yüksek bilişsel güçler, kavramsal kapasite geliştiriyoruz. Zihinlerimiz geleceğe doğru gidiyor. Zihinlerimiz evriliyor.
Philip K. Dick
Sayfa 225 - Büyülü Fener

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Toplu Öyküler 1
Alt başlık:
Bay Uzay Gemisi
Baskı tarihi:
7 Haziran 2018
Sayfa sayısı:
600
Format:
Ciltli
ISBN:
9786051716732
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Yayıncılık
Baskılar:
Toplu Öyküler 1
Toplu Öyküler 1
En büyük bilimkurgu yazarının 5 ciltlik bütün öykülerinin ilk cildi yazarının alışılmadık, nüktedan, kendisine özgü felsefi dünya görüşünü gözler önüne seriyor. Biri hariç

Bütün öyküler 1951-1952 yıllarında dokuz aylık bir dönemde yazılmıştır.

Yirmili yılların başındaki pkd'den ilk darbe."bilimkurguda görüşlerini ifade etmek için ideal formunu bulan

Felsefi bir yazara uygun bir çaba." the ındependent"kurmaca edebiyatın her türünü en özgün biçimde uygulamış bir yazar. Phılıp k. Dıck avrupalı avangartçıların çoğunu çıkmaz bir sokakta yerinde sayanlara dönüştürüyor." sunday tımes"tarifi mümkün olmayan ve benzersiz bir sanatçı." ursula k. Le guınHer daim dünyanın en iyi bilimkurgu yazarı olarak kalacaktırİstikrar - roog - küçük hareket - ötedeki vub - silah - kafatası - savunmacılar

Bay uzay gemisi - ormandaki kavalcı - sonsuzlar - saklama makinesi - harcanabilir - değişken adam - yorulmaz kurbağa - kristal mezar - kahverengi oxford’un kısa mutlu yaşamı - yapıcı - işgüzar - hesaplaşma - ulu c - bahçede elflerin kralı - koloni ganimet gemi - dadı(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 23 okur

  • Alper Kanık
  • Emirhan Kabul

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.3 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0