Toplu Oyunları 1 Altı Kişi Yazarını Arıyor - Liola - Ağzı Çiçekli Adam - Meslek Belgesi

8,7/10  (3 Oy) · 
6 okunma  · 
2 beğeni  · 
109 gösterim
Nobel Edebiyat Ödülü sahibi, İtalyan yazar Luigi Pirandello (1867-1936), oyunlarında insanların saçma ve kaotik dünyadaki çaresizliklerini sergiler. Modern dramaya örnek gösterilen Altı Kişi Yazarını Arıyor, gerçek kişi, oyun kişisi ve rol düzlemleri arasındaki kişiliğin araştırılmasını konu ediniyor.Liola, kırsal kesimde yaşayan köylü bir şairin başından geçenleri anlatan bir komedi.Ağzı Çiçekli Adam, yazarın oyunlarına egemen kaygı verici yalnızlık temasını; Meslek Belgesi, kendine haksız yere "uğursuzluk" etiketi yapıştırılmış bir adamın hüzünlü öyküsünü anlatıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2009
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789757785163
 • Çeviri:
  Necdet Adabağ, Gönül Sipahi Çapan, Hande Aygen
 • Yayınevi:
  Mitos Boyut Yayınları
 • Kitabın Türü:
Edanur Sağlam Keskin 
 17 Nis 2017 · Kitabı okudu · 17 günde · 8/10 puan

Altı kişi yazarını arıyor adlı tiyatrosunu okudum. Pirandellonun felsefesini bilmek gerekir ,Pirandelloyu anlamak için. Baba figürü Pirandellonun hayata bakışı anlatıyor .Herkesin farklı doğrusu olduğunu , tek olmadını, gerçekliğin ve illüzyonun birbirine karıştığını fark edersiniz. Dramaya getirmiş olduğu oyun içinde oyun tekniğini okurken , zevk alacağınızdan klasik dramadan daha zevkli olacağından eminim.

Kitaptan 2 Alıntı

Tuğçe Yıldız 
21 Ağu 2017 · Puan vermedi

"Biz alfabeyiz, siz de alfabe öğretilirken kullanılan elma, arı, kedi gibi kelimeler. Biz sonsuza kadar tanımlanmışız, sizse şu anda yaşıyorsunuz. Şu somut, kuşkuya yer vermeyen benliğinizin on beş yıl geçmişte, diyelim on beş yıl önce, ne durumda olduğunu bir düşünün. Hatırlayabiliyor musunuz? O zamanki tutkularınızın ne olduğunu, kaçırmamanız gereken işi, o gece elde etmeniz gereken kadını, o yüce ülküleri, toplum sorunlarına bulacağınız kesin çözümleri hatırlayabiliyor musunuz? Önemli miydi bunlar? Onlar için o kadar gürültü koparmaya değer miydi? Ya on beş yıl sonra? Bugün sizin için çok önemli olan şeyler, bundan sonraki işiniz, karınız, evinizin ipoteği... Bunlar da birer hayal olmayacak mı? Geleceğin, bin dokuz yüz otuz altı yılının hayallerinin gerçek olduğunu düşünebiliyor musunuz? Bunlara güvenebilir misiniz? Bastığınız toprağa güvenebilir misiniz? Yoksa ayağınızın altından kaydığını mı hissediyorsunuz bu toprağın?"

Toplu Oyunları 1, Luigi Pirandello (Sayfa 83)Toplu Oyunları 1, Luigi Pirandello (Sayfa 83)

Bakın, şurada bıyığımın altına, dudağımın üstünde pek hoş duran küçük çiçeği görüyor musunuz? Doktorlar buna ne diyorlar, biliyor musun? Oh! Çok hoş bir adı var. Karamela gibi tatlı bir ad: Epithelioma. Söyleyin benimle beraber, siz de tadını duyacaksınız.
“Epithelioma”: Çiçeklere takılan adlara da benziyor, değil mi?
Nedir bu biliyor musunuz? Ölüm.
Geçerken bu çiçeği dudağıma yapıştırı verdi.
“Hatıram olsun” dedi. Arkasından da şunu ekledi. “Beş altı aya kadar gelirim”
Şimdi söyleyin bana: Bu çiçek ağzımın içindeyken, sâkin, sessiz köşemde otura bilir miyim? Söylüyorum bunu karıma, soruyorum? “Nedir benden istediğin? Öpeyim mi yani seni?” “Evet öp beni” diyor. Geçen gün ne yaptı biliyor musunuz? Dudaklarını bir toplu iğne ile delik deşik etti, kanattı, sonra başımı iki eli arasına alarak beni ağzımdan öptü. Benimle beraber ölmek istiyormuş!

Toplu Oyunları 1, Luigi PirandelloToplu Oyunları 1, Luigi Pirandello