Toplu Oyunları 1 Scapin'in Dolapları / George Dandin

0,0/10  (0 Oy) · 
9 okunma  · 
1 beğeni  · 
611 gösterim
Molière, dört yüz yıldır, tüm dünyada, tiyatro sanatındaki etkisini ve dehasını sürdürmekte olan büyük bir yazardır. Oyunlarının kazandığı her başarı, iki farklı boyutta geri dönmüştür kendisine: Sevgi ve nefret. Daima yanında yer aldığı halk, ona büyük sevgi beslerken, her defasında yerin dibine soktuğu soylu sınıf, sonradan görme zenginler, yobazlar ona hep kin duymuşlardır.
Scapin'in Dolapları, Latin komedyalarından beslenmiş, dinamik ve yüksek ritimli bir farstır.

George Dandin ya da Şaşkın Koca, parasıyla bir soyluluk sıfatı kazanmak için, soylu ama iflas etmek üzere olan bir ailenin kızıyla evlenen bir adamın düştüğü gülünç ve acıklı durumu anlatır.

Scapin'in Dolapları: 6 er.- 4 kad. George Dandin: 3 er., 5 kad.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  2880000001218
 • Çeviri:
  Ayberk Erkay
 • Yayınevi:
  Mitos Boyut Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Aşkın Zevki
"Kendinizi kandırıyorsunuz; bir aşk, fazla sessiz sakin yaşanıyorsa, korkmak gerekir bundan. İnişi, yokuşu olmayan bir mutluluk insanı sıkar. Hayatta bazen inip, bazen çıkmalıdır insan. Üstelik insanın önüne çıkan engeller, onu daha da hırslandırır, onları aşınca yaşanacak zevkler de katlanır."

Toplu Oyunları 1 Scapin'in Dolapları / George Dandin, Moliere (Sayfa 54 - Scapin)Toplu Oyunları 1 Scapin'in Dolapları / George Dandin, Moliere (Sayfa 54 - Scapin)