Toplu Yazılar

8,8/10  (4 Oy) · 
15 okunma  · 
4 beğeni  · 
632 gösterim
Mahir Çayan 30 Mart'ta Kızıldere'de "Biz buraya dönmeye değil ölmeye geldik" diyerek devrimcilikte ısrarı ve baş eğmezliği öğretmişti. Mahir Çayan yazılarıyla da ülkemizde devrimci düşüncenin gelişimine önemli bir katkı sunmuştur. Devrimciliğin kuramsal yönünün pratik kadar önemli olduğunu göstererek, Marksist-Leninist düşünceyi ülkemize özgü koşullara uygulamayı amaçlamıştır. Türkiye Devrim Tarihinin önemli eserlerinden birisini oluşturan ve ilk olarak 1978 yılında basılan "Toplu Yazılar"ın yeniden basılması asıl olarak devrimci değerlerin unutturulması çabasına karşı koymak anlamına gelmektedir. Devrimci Mücadele Geleneğinin kendisini savunması tarihsel olarak her dönemde yok edilme ve unutturulma çabalarına karşı yazılarla kitaplarla karşı koyması ile mümkündür, bu nedenle geçmişi unutmamak ve geçmişten geleceğe uzanmak için "Toplu Yazılar"ın okunması gerektiğinin inancını taşıyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  2008
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9756709658
 • Yayınevi:
  Su Yayınları
 • Kitabın Türü:
uğur öztürk 
17 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Daha yirmili yaşlarda ülkemizde devrimin nasıl olacağını anlatıyor oda yetmezmiş gibi bizzat silahlanarak devrim için savaşıyor liderler maşa başında değil devrim için en önde savaşan kişidir sözüyle ne kadar dahi olduğunu görmüş oluruz merak ettiğim konu şu Mahir'i Mahir yapan bu devrim yazıları mi yoksa Kızıldere Katliamı mi eğer Mahir Çayan yaşasaydı dünya 2.Karl Max ı görmüş olacaktı bilgisine herşeyine yazık oldu yurt dışına gitmedi rahat hayatı seçmedi daha yirmili yaşlarda bu kadar yazılar yazan bir çok devrimciye ışık tutan mücadelesini saygıyla anıyorum...

Kitaptan 2 Alıntı

mehmet aysu 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Sizler bilmeyerek emperyalizme hizmet etmektesiniz. Emperyalizm bugün artık bir ülkeye tankları, topları ve askerleri ile girip klasik anlamda işgal etmiyor, yeni sömürgecilik bugün uzmanları, kredileri, barış gönüllüleri, üsleri ile yani kendini gizleyerek bir ülkeyi işgal ediyor. Ve görünüşte yerli, fakat gerçekte emperyalizmin iktidarı ile işgalini sürdürüyor.

Toplu Yazılar, Mahir ÇayanToplu Yazılar, Mahir Çayan