Toplum Kuramı Tarihsel Bir Bakış

9,0/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
326 gösterim
Aydınlanma'nın, insanlar üzerinde bir dizi baskı kuran bir yanılsamalar çağı olarak görülmesi, postmodernizmle birlikte moda haline geldi. Toplum kuramları, büyük anlatılar olmakla eleştirildiler. 18. yüzyıl philosophelarının evrensel bilgi ve özgürlük vaadinin, Aydınlanma projesinin kendi içindeki sınırlama ve ikilemler tarafından yalanlandığı söylendi. Burada gözden kaçan bir husus vardır: Aydınlanma bizzat kendi içinde, önde gelen toplum kuramcılarının neredeyse tamamı tarafından eleştirilmiş, zayıflıklarına dikkat çekilmişti.

İşte. Alex Callinicos'un, kuramlarını oluşturdukları bağlamı yeniden inşa ederek tarihsel bir perspektiften ele aldığı isimler de, Aydınlanma'nın özgürleşme iddiasını, eleştirel yaklaşımı elden bırakmadan taşıyan düşünürler.

Toplum kuramının modern felsefedeki merkezi temalarla, politik ekonominin gelişimiyle ve evrimsel biyolojinin etkinliğiyle bağlarını kuran Callinicos, son iki yüz yıla damgasını vuran pek çok kuramcıyı inceliyor. Montesquieu, Adam Smith ve İskoç Aydınlanması, Hegel, Marx, Tocqueville, Mill, Maistre, Gobineau, Darwin, Spencer, Kautsky, Nietzsche, Durkheim, Weber, Simmel, Freud, Lukacs, Gramsci, Heidegger, Keynes, Hayek, Parsons, Frankfurt Okulu, Levi-Strauss, Althusser, Foucault, Habermas, Bourdieu, Beck ve Giddens.

Callinicos'un kitabını bu tür 'toplayıcı' kitaplardan ayıran özellikleri, dönemler yerine sorunlara yoğunlaşması, her düzeydeki okura hitap eden açık ve net anlatımı. Ve Marksist pozisyonu.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  477
 • ISBN:
  9789750502279
 • Orijinal Adı:
  Social Theory
 • Çeviri:
  Yasemin Tezgiden
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Hasan Suphi 
23 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitap sosyolojik düşüncenin seyrini, tarihsel ve felsefi arka plan üzerinden okuyan bir yapıt. Callinicos, birçok bölümde konuya ne derecede incelikli bir düzeyde vakıf olduğunu hissettiriyor. Ancak metin -özellikle yarısından sonra- bana oldukça ağır geldi. Kesinlikle bir sosyolojiye giriş kitabı değil, daha çok sosyolojiye vakıf olanların tarihsel seyri eleştirel bir biçimde okumalarını sağlayacak ve kafa açacak bir kitap.