Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye

7,7/10  (15 Oy) · 
58 okunma  · 
19 beğeni  · 
1.562 gösterim
Annesini öldüren kız öğrenci,

Evini terk eden karısını ve ailesini katleden genç koca,

Anne-baba ve kardeşlerinin hayatına son veren kadın,

Sevgilisini öldürüp, kafasını keserek çöpe atan genç adam…

Bu haberler artık manşetlik değer taşımıyor. Dünya geçmiş asırlara göre daha müreffeh fakat hayat standartlarının yükseldiği, zenginliklerin arttığı toplumlarda şiddet azalmıyor, hatta artıyor. O halde toplum neden böyle oldu? Dünya topluluğu nereye gidiyor?

Her gün önünden geçtiğimiz bir toplumsal histeriyle karşı karşıyayız. Suçluların çoğu da akıl hastası değil. O halde sebep nedir? Tahammülsüzlük mü? “Öteki”nin duygusuna kayıtsızlık mı?

Yoksa empati eksikliği ve bencillik yükselen bir trend mi?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kitabında dikkat çekici tespitlerde bulunuyor. Yazar, bireysel ve toplumsal şiddet ilişkisini irdelerken, sosyal şizofreniden bahsediyor ve şizofreninin bireyden topluma doğru yayıldığını söylüyor. Bireyler arasında olduğu gibi, toplumlar arasında da güç ve kişilik çatışmalarının temel psikolojik dinamiği taşıdığından bahsediyor. Hem geçmişteki toplumları inceliyor hem de günümüz toplumunu, bireyler üzerinden biyolojik ve psikolojik verilerle tahlil ediyor.

Sosyal şizofreni nedir ve nasıl oluşur?
Toplumsal kabulde ‘zihinsel hijyen’ olarak “empati”nin önemi nedir?
Basit bir hastalık gibi görünen depresyon ne kadar tehlikeli?
Toplumsal olayları erkek ve kadın farklı mı algılar?
Nedir bir arada yaşamayı bunca zorlaştıran?
Neden kimse kimseye, hatta kendine katlanamıyor?
Bireysel çabalarımız toplumsal bir dirilişe nasıl yol olur?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kitabında bu sorulara cevap arıyor ve toplum psikolojisini örnek güncel olaylar üzerinden irdeleyerek, bu kez okurlarına, sosyal şizofreniden toplumsal empatiye giden yolda rehberlik ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  333
 • ISBN:
  6051141534
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın da dediği gibi " İyi ki kitaplar, var." Kitaplar olmasaydı kendi aymazlığımızın içinde boğulup yok olacaktık belki de. Kim bilir. Yazar, yine muhteşem bir projeye akıcı ve sürükleyici diliyle imzasını atmış. Toplum psikolojisi...Adı bile yeterli, kanayan yaramızı anlayabilmek adına. Birey ve bireyin sorunlarına, bu sorunların yaşadığımız toplum içerisinde yarattığı etkilere ayrıntılarıyla değinmiş yazar. " Her gün önünden geçtiğimiz, bir toplumsal histeriyle karşı karşıyayız. Suçluların çoğu da akıl hastası değil. O halde sebep nedir? Tahammülsüzlük mü? Ötekinin duygusuna kayıtsızlık mı? Yoksa, empati eksikliği ve bencillik yükselen bir trend mi? " yargılarına cevap niteliğinde olan bu kitabı mutlaka okumalısınız...