Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye

8,8/10  (8 Oy) · 
27 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.309 gösterim
Annesini öldüren kız öğrenci,

Evini terk eden karısını ve ailesini katleden genç koca,

Anne-baba ve kardeşlerinin hayatına son veren kadın,

Sevgilisini öldürüp, kafasını keserek çöpe atan genç adam…

Bu haberler artık manşetlik değer taşımıyor. Dünya geçmiş asırlara göre daha müreffeh fakat hayat standartlarının yükseldiği, zenginliklerin arttığı toplumlarda şiddet azalmıyor, hatta artıyor. O halde toplum neden böyle oldu? Dünya topluluğu nereye gidiyor?

Her gün önünden geçtiğimiz bir toplumsal histeriyle karşı karşıyayız. Suçluların çoğu da akıl hastası değil. O halde sebep nedir? Tahammülsüzlük mü? “Öteki”nin duygusuna kayıtsızlık mı?

Yoksa empati eksikliği ve bencillik yükselen bir trend mi?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kitabında dikkat çekici tespitlerde bulunuyor. Yazar, bireysel ve toplumsal şiddet ilişkisini irdelerken, sosyal şizofreniden bahsediyor ve şizofreninin bireyden topluma doğru yayıldığını söylüyor. Bireyler arasında olduğu gibi, toplumlar arasında da güç ve kişilik çatışmalarının temel psikolojik dinamiği taşıdığından bahsediyor. Hem geçmişteki toplumları inceliyor hem de günümüz toplumunu, bireyler üzerinden biyolojik ve psikolojik verilerle tahlil ediyor.

Sosyal şizofreni nedir ve nasıl oluşur?
Toplumsal kabulde ‘zihinsel hijyen’ olarak “empati”nin önemi nedir?
Basit bir hastalık gibi görünen depresyon ne kadar tehlikeli?
Toplumsal olayları erkek ve kadın farklı mı algılar?
Nedir bir arada yaşamayı bunca zorlaştıran?
Neden kimse kimseye, hatta kendine katlanamıyor?
Bireysel çabalarımız toplumsal bir dirilişe nasıl yol olur?

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, kitabında bu sorulara cevap arıyor ve toplum psikolojisini örnek güncel olaylar üzerinden irdeleyerek, bu kez okurlarına, sosyal şizofreniden toplumsal empatiye giden yolda rehberlik ediyor.
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  333
 • ISBN:
  6051141534
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Serpil Ağ 
28 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yazarın da dediği gibi " İyi ki kitaplar, var." Kitaplar olmasaydı kendi aymazlığımızın içinde boğulup yok olacaktık belki de. Kim bilir. Yazar, yine muhteşem bir projeye akıcı ve sürükleyici diliyle imzasını atmış. Toplum psikolojisi...Adı bile yeterli, kanayan yaramızı anlayabilmek adına. Birey ve bireyin sorunlarına, bu sorunların yaşadığımız toplum içerisinde yarattığı etkilere ayrıntılarıyla değinmiş yazar. " Her gün önünden geçtiğimiz, bir toplumsal histeriyle karşı karşıyayız. Suçluların çoğu da akıl hastası değil. O halde sebep nedir? Tahammülsüzlük mü? Ötekinin duygusuna kayıtsızlık mı? Yoksa, empati eksikliği ve bencillik yükselen bir trend mi? " yargılarına cevap niteliğinde olan bu kitabı mutlaka okumalısınız...

Nurten Ulaba 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çok şey öğrendiğim bir kitap Toplumsal terimlerin psikolojik tanımlarını açıklıyor. Daha da detaylı yazılabilirdi, anlaşılır olması için kısa ve öz anlatılmış. Öğrenmek için tek kaynağa bağlı kalmamak lazım. Ama genel yapı itibarıyla Nevzat Tarhan 'ın kalemi çok etkileyici ve inandırıcı.

Kitaptan 10 Alıntı

Osmanlı Kültürünün Marjinalleştirilmesi
Osmanlı padişahları yeniliğe karşı olmamıştır, ulema karşı çıkmıştır. Mektep yenilik istediğinde medrese karşı çıkmış, tekke ilgisiz kalmıştır. Osmanlıda mektep yeniliği getiriyor, medrese mevcudu korumaya çalışıyor, tekke de ahlaki insan yetiştiriyor, bir çeşit pedagojik ihtiyacı karşılıyordu.

Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 115 - Timaş Yayınları)Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 115 - Timaş Yayınları)

Sosyal Uygunsuzluk
Fukuyama, Amerikan Kültürü durumunu şişman köpek örneği ile açıklar. Her şeyi bol bol yiyip bir ağacın altında uyuyan şişman köpek, diğer kedi ve köpeklerin aç veya tok olmasını umursamaz.

Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 36 - Timaş Yayınları)Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 36 - Timaş Yayınları)

Sosyal Uygunsuzluk
Francis Fukuyama, sermayenin, maddi ve psikososyal sermaye şeklinde iki türlü olduğunu söyler. Toplumun psikososyal sermayesi; kültürel değerleri, dili ve dini değerleridir. Bu sermaye batıda zayıfken, doğuda zengindir. Batı, para sermayesi zengini iken, doğu yardımlaşma, empati, merhametli olma gibi sosyal sermaye zenginliklerinin sahibidir.

Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 35 - Timaş Yayınları)Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 35 - Timaş Yayınları)

Otomatik Sterotiplerle İnsanları Kategorize Etme
Örnek vermek gerekirse bu kritere göre, siyah Amerikalılar tembel, müziğe yetenekli, atletik, zekâsı düşük, kirli, pis kokan; Hintli Amerikalılar batıl inançlı; beyaz Amerikalılar ise hırslı, materyalist ve zeki idi; Yahudiler cimri, ayrılıkçı; Türkler kavgacı, şiddet yanlısı; Fransızlar zevke düşkün, cinsel yönden kuralsız; İspanyollar tembel; Almanlar ırkçı vs. gibi bir "damgalama" oluşmuştur.

Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 31 - Timaş Yayınları)Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan (Sayfa 31 - Timaş Yayınları)

Türk toplumu modernleşmeyi batılılaşma olarak algıladığı için kendi kültürünü koruyamadı ve enerjisini kültürel kavgalara, tartışmalara ve çatışmalara kimlik kavgalarına harcadı.

Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat TarhanToplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan

Kişiler kontrolu kaybedeceği korkusu ile şiddete başvururlar. Güç ellerinde iken kaybetmekten korkan yöneticiler şiddete kolayca başvururlar.

Toplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat TarhanToplum Psikolojisi: Sosyal Şizofreniden Toplumsal Empatiye, Nevzat Tarhan