Toplumsal Yeniden İnşanın İlkeleri

0,0/10  (0 Oy) · 
0 okunma  · 
0 beğeni  · 
235 gösterim
Bertrand Russell'ın bu kitabı Türkçede ilk kez yayımlanıyor…

Elinizdeki kitap, B. Russell'ın siyaset felsefesine yaptığı en önemli katkı olarak değerlendirilir. Bu kitapta Russell'ın klasik liberalizmden kopuşuna ve modern kapitalizmi irdeleyen kapsamlı bir siyaset teorisi geliştirmesine tanık oluruz.

I. Dünya Savaşı'nda insanların şevkle birbirini boğazlaması Russell'ı dehşete düşürür. Liberal düşüncenin olup biteni açıklamaktaki yetersizliği karşısında Russell, "insan yaşamının şekillenmesinde dürtülerin daha etkili olduğu inancına" dayanan bir siyaset teorisi geliştirir. Modern gündelik yaşam yaratıcı ve yapıcı dürtüleri öylesine bastırmaktadır ki insanlar tatminsizliklerini savaşla gidermeye çalışırlar.

Russell, devlet, ekonomi, eğitim ve aile kurumlarını yaratıcı dürtüleri açığa çıkaracak şekilde inşa etmeden yeni topluma ulaşamayacağımızı savunur. Ülke meselelerinde ve işyerinde özyönetim, bu yeniden inşanın en temel ilkesidir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2015
 • Sayfa Sayısı:
  229
 • ISBN:
  9789756165700
 • Çeviri:
  Şebnem Duran, Taylan Doğan
 • Yayınevi:
  BGST
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 1 Alıntı

Bizler, birer insan olarak, insanlığa sesleniyoruz: İnsanlığınızı hatırlayın ve gerisini unutun. Bunu yapabilirseniz, yeni bir cennetin yolunu açmış olacağız. Eğer yapamazsanız, evrensel bir ölüm sizi bekliyor olacak.

Toplumsal Yeniden İnşanın İlkeleri, Bertrand RussellToplumsal Yeniden İnşanın İlkeleri, Bertrand Russell