Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
517 gösterim
Van Goghun akıl sağlığından sözedilebilir, o ki, hayatı boyunca sadece bir elini pişirmiş ve bundan başka da bir kez sol kulağını kesmekten öteye gitmemiştir...
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 1991
 • Sayfa Sayısı:
  62
 • ISBN:
  00000IDE25188
 • Orijinal Adı:
  Van Gogh / Le Suicidé De La Société
 • Çeviri:
  Ahmet Soysal
 • Yayınevi:
  Nisan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sisyphos 
24 Haz 18:54 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Her şey Antonin Artaud'a gelen bir mektupta;"Van Gogh hakkında bir kitap yazsan ne kadar iyi olacak" diyen bir dostunun tavsiyesiyle başlar. Artaud, kendisi dokuz yıl akıl hastanesinde kalmış ve Vincent'in deliliğini daha doğrusu toplum tarafından ona dayatılan farklı olma olgusunu delilikle bağdaştıran çürümüş bir topluma verilen bir cevap niteliğinde bir kitap. Kitabın konusu genel olarak sekiz tane Vincent'in tablosunu analiziyle birlikte eşsiz anlatımı ve Art izlenimci bir ressamın içinde bulunduğu psikolojik durumunu konu alır. Genelikle psikologları ve doktorları çok sert bir biçimde eleştirir. O Van Gogh'un eşsiz bir biçimde şu satırlarla anlatır,"Çünkü van Gogh'un resmi, törelerin belirli bir konformizmine değil, kurumlarınkine saldırır. Ve dış doğa bile,
mevsimleriyle, gel git'leriyle ve gün tün eşitliği fırtınalarıyla, van Gogh'un yeryüzünden geçişinden sonra, aynı evrensel çekimi koruyamaz." Der. Onun tabloları renkleri kullanmaktaki ustalığını ise söyle dile getirir,
"Su mavidir,
bir su mavisinden değil,
bir sıvı boya mavisinden.
İntihar etmiş deli oradan geçmiş ve resmin suyunu do­ğaya iade etmiş,
ama ona, kim onu geri verecek?" Bunları toparlarsak Artaud, Van Gogh'u intihar ettiren toplumun yapısını en güzel şekilde analiz etmiş, tabloların eşsiz güzeliğini ve renklerin incelemesini değişik bir bakış acısıyla yorumlamıştır. Toplumum ışıklı yanı olduğu gibi karanlık yanı da vardır ve ne yazık ki bunu, kendini toplumdan soyutlamak ve ona uymak istemeyen özgür düşüncelere en çok gösterir; dar görüşlü, topluluk olmadan ve toplu olduklarında da işe yaramayan bireyler tarafından. Artaud bunu, "Bunlar ona bir gün şunu söyleyenlerdir: Ve şimdi, yeter artık van Gogh, hadi mezara, bıktık usandık senin dehandan, sonsuzluksa, bizim içindir
sonsuzluk." Sözleriyle en güzel biçimde anlatır.
Geçmişten gönümüze toplum tarafından en çok dışlananlar olmuştur, en iyi şeyleri ortaya koyanlar. Büyük dehaların çoğunun intiharına sebep olmuş ve tekdüzelikten şikayet etmeyen bireyler tarafından kendi doğmaları içinde hapsedilmek istenmiştir. Her ne olursa olsun böyle devam edecek ve toplum bunu hiçbir zaman kabul etmeyecektir. Yapılması gereken şeyi yapanlar da genellikle hep karanlıklarda onları aydınlatmak için kendi canına mal olsa bile onlara meşale olmaktan geri durmamışlardır. Belki bu bağlamda kitabın özü anlaşılır ve okunur. O sadece Van Gogh'un intiharını anlatmış olabilir önemli olan ona sebep olan şeylerin varlığının bilincine ulaşmaktır. Kitabı okuyacak olanlara iyi okumalar keşke belli bir bilince ulaşan herkes okuyabilse bu kitabi...

mundo 
06 Eki 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

"Dahası, yalnız başına intihar edilmez.
Kimse yalnız olmamıştır doğmak için.
Kimse de yalnız değildir, ölmek için.
Ama, intihar durumunda, doğaya karşı kendi hayatından kendini yoksun etme eylemine vücudu karar verdirmek için bir kötü varlıklar ordusu gereklidir."

Artaud, yukarıda ve kitabın genelinde olduğu gibi toplumun intihar üzerinde etkisini iyi şekilde analiz eder. Bu etkide en büyük rollerden biri de psikiyatrinindir ona göre.
Delilik üzerine yorumları bana hep Foucault'yu çağrıştırdı. Bence van Gogh'un deliliği de 'aklın dışladıkları' terimi kapsamında işlenmiştir Artaud tarafından. İktidarın elinde olan bilgi, akıl, tıp, psikiyatri; ona uyum gösteremeyen delilik, cahillik, hasta, deli, dahi...
Kitap dili ise bana ağır geldi. Çeviriden mi yoksa yazarın ağdalı dilinden mi kaynaklıdır çözemedim. Buna rağmen analizlerin ve tablolar üzerine duygu betimlemelerinin tadını çıkararak okudum.

Kitaptan 10 Alıntı

Sisyphos 
24 Haz 16:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Deliyorum, geri alıyorum, inceliyorum, takıyorum, sö­küyorum, hiçbirşey saklamıyor
ölü hayatım, ve kimseye kötülük yapmamıştır hiçlik de, beni içeri dönmeye zorlayan, şu geçen ve bazen beni altında bırakan gönül yıkıcı yokluktur, ama orada berrak, çok berrak görüyorum herşeyi, hiçliğin bile ne olduğunu biliyorum, ve içinde ne olduğunu söyleyebilirim.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 54 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 54 - Nisan)
Sisyphos 
 24 Haz 04:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tıp, kötülükten doğmuştur, eğer hastalıktan doğmadıysa, ve, tersine, kendine bir varoluş sebebi vermek için hastalığı bütünüyle kışkırtmış ve yaratmışsa; ama psikiyatri kötülüğü hastalığın kaynağında tutmak
istemiş, ve böylece dehanın kökeninde olan
hak arayan başkaldırı atılımını temelinden kovmak için kendi hiçliklerinden bir çeşit
isviç­reli muhafız çekip çıkarmış varlıkların ayaktakımı güruhundan doğmuştur.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 26 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 26 - Nisan)
Sisyphos 
 24 Haz 15:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kim pişmiş bomba ve sıkıştırılmış başdönmesi kokmuyorsa, canlı olmaya lâyık değildir.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 47 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 47 - Nisan)
Sisyphos 
24 Haz 04:03 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ve, tekrarlıyorum,
kötü niyetini amacına ulaştırmak için gece gündüz, ve gitgide daha çok, yenilmez olanı yiyen bir dünyaya bu noktada çenesini kapamak düşer.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 13 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 13 - Nisan)
Sisyphos 
24 Haz 16:13 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Dahası, yalnız başına intihar edilmez.
Kimse yalnız olmamıştır doğmak için.
Kimse de yalnız değildir ölmek için.

Ama, intihar durumunda, doğaya karşı kendi hayatından kendini yoksun etme eylemine vücudu karar verdirmek için bir kötü varlıklar ordusu gereklidir. Ve inanıyorum ki son ölüm dakikasında, hep başka biri vardır, bizi kendi hayatımızdan yoksun bırakmak için.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 55 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 55 - Nisan)
Sisyphos 
24 Haz 03:59 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü bir deli, toplumun dinlemek istememiş olduğu ve dayanılmaz gerçekler söylemesini engellemek istemiş olduğu bir insandır da.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 11 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 11 - Nisan)
Sisyphos 
24 Haz 04:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çünkü gerçeklik feci bir şekilde üstündür her hikayeden, her masaldan, her tanrıdan, her gerçeküstülükten. Yeterli olan, onu yorumlamasını bilmek dehasına sahip olmaktır.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 23 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 23 - Nisan)
Sisyphos 
24 Haz 03:57 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ve nedir sahici bir deli?
insan onurunun yüce bir fikrine karşı davranmaktansa, toplumsal olarak anlaşıldığı anlamda deli olmayı tercih etmiş insandır.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 11 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 11 - Nisan)
Sisyphos 
 24 Haz 03:53 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Çalışan van Gogh'un açıkgörürlüğü karşısında, psikiyatri artık sadece kendilerinin de takıntıları olan ve kendileri de eziyet gören goriller sığınağıdır, onlar ki insan korkusunun ve boğulmasının en feci durumlarını dindirmek
için sadece gülünç bir terminolojiye sahiptirler,
bozuk beyinlerinin lâyık ürünü olan.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 9 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 9 - Nisan)
Sisyphos 
 24 Haz 03:47 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

giriş
Şimdiki hayat eski adilik, anarşi, düzensizlik, sayıklama, bozukluk, kronik delilik, burjuva durgunluk, ruhsal çarpıklık (çünkü insan değil de dünya bir anormal olmuş­tur), istenmiş namussuzluk ve çarpıcı yalana sofuluk, soylu
herşeyin pis aşağılanması, bütünüyle, ilkel bir haksızlığın gerçekleşmesi üstüne kurulu bir düzenin talebi,sonunda örgütlü cinayet
atmosferi içinde kendini korumaktadır.
Herşey kötü gitmektedir çünkü hasta bilincin
şu saatte hastalığından çıkmamakta büyük yararı vardır. Ve böylece, çürümüş bir toplum, kâhinlik yeteneklerinden rahatsız olduğu kimi üstün açıkgörürlüklerin araş­tırmalarından kendini sakınmak için psikiyatriyi keşfetmiş­tir.

Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 7 - Nisan)Toplumun İntihar Ettirdiği Van Gogh, Antonin Artaud (Sayfa 7 - Nisan)