1000Kitap Logosu
Toplumun Mcdonaldlaştırılması

Toplumun Mcdonaldlaştırılması

Çağdaş Toplum Yaşamının Değişen Karakteri Üzerine Bir İnceleme

Okuyacaklarıma Ekle
TAKİP ET
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!

Hakkında

384 sayfa ·
Tahmini okuma süresi: 10 sa. 53 dk.
Adı
Toplumun Mcdonaldlaştırılması
Alt başlık
Çağdaş Toplum Yaşamının Değişen Karakteri Üzerine Bir İnceleme
Orijinal adı
The McDonaldization of Society
Çevirmen
Basım
Türkçe · Türkiye · Ayrıntı Yayınları · Ağustos 2021 (İlk yayınlanma: 1995) · Karton kapak · 9789755395777
McDonald’s nedir? Basit, işlevsel, modüler yiyecekler; parlak renklerle döşenmiş, ışıltılı mekânlar; birörnek giysili, genç, neşeli çalışanlar; mama sandalyesine kadar her türlü ayrıntının düşünüldüğü tertemiz aile ortamları... "fast food"un adı haline gelmiş bir ticari marka... Amerikalı toplum kuramcısı George Ritzer, bu ilginç çalışmasında, McDonald’s teriminin bunlardan ibaret olmadığını yalın ve çarpıcı bir üslupla ortaya koyuyor. McDonald’s, toplama kampı modelinden ilham alarak bütün dünyayı "akılcılığın demir kafesi" içine hapseden toplumsal, ekonomik, kültürel bir sistemin adı. McDoktorlar’dan McÜniversiteler’e Mc-Gazete ve McEğlence’ye kadar insan yaşamının bütün alanlarını yutmakta olan bir kafes. "Toplumun McDonaldlaştırılması" kavramının temsil ettiği akılcılaşma süreci, modern yaşamın ihtiyaçlarına hızlı ve etkili yanıtlar sağlayan dört temel unsura dayanır: Verimlilik, hesaplanabilirlik, öngörülebilirlik ve denetim. Akılcılaşma tüm yaşam alanlarına hâkim olmakla kalmaz, yaşamın öncesine ve sonrasına da el atar: McDoğumlar ve McCenazeler, hep bu elden çıkmadır. Ancak akılcılaşma ister istemez kendi içinde akıldışılığı barındırmaktadır ve bu da beraberinde insansızlaşmayı, insanlıktan çıkmayı getirir: Standart büyüklük ve lezzetteki patateslerin ardında korkunç bir çevre tahribatı; parlak renklerle döşenmiş bol ışıklı ekonomik, pratik, öngörülemezliğin tehlikelerinden uzak aile sofralarında "benliğin sınırlandığı, duyguların denetlendiği, ruhun boyun eğdiği" bir dünya vardır. Yer yer sosyolojik inceleme değil de kara ütopya hissi veren Toplumun McDonaldlaştırılması’nda Ritzer, teknolojiyi külliyen dışlamadan, nostaljik duygusallıklara kendini kaptırmadan, modern topluma sağlam bir eleştiri getiriyor. Kötümser ama paniğe kapılmıyor: Bu yoldan dönüş olduğuna inanmasa bile, McDonaldlaştırılmış toplumdan rahatsızlık duyanlar için pratik önlemler sunuyor. Belki de ürünlerin üstüne, yazarın önerdiği gibi bir uyarı yazısı koyarak başlanabilir işe: "DİKKAT!" Gündelik hayatın "tuzaklarına" düşmek istemeyenlere...
Fiyatlar
Kitapyurdu.com
75TL ve üzeri tüm siparişlerde Kargo Bedava!
İdefix
idefix.com

Okurlar

Kadın
% 62.8
Erkek
% 37.2
0-12 Yaş
13-17 Yaş
18-24 Yaş
25-34 Yaş
35-44 Yaş
45-54 Yaş
55-64 Yaş
65+ Yaş
8.8
10 üzerinden
83 Puan · 20 İnceleme
380 syf.
·
5 günde
·
Beğendi
·
10/10 puan
Oh be bitti sonunda :D Öncelikle bana bu kitabı hediye edip beni böyle mükemmel, böyle şaşırtıcı ve böyle tuhaf bir kitapla tanıştıran Gökçe Hanıma (
Gökçe
Gökçe
) buradan çok mu çok teşekkür ederim. Kendisinin bana 2. hediyesi oldu bu ya :) Kitabın incelemesine geçmeden önce kısa bir not: Bu kitabı okumak isteyenler önce Mcdonalds,Burger King ya da Starbucks gibi dünya çapında yayılmış şirketlerden bir şeyler yeyip içmeyi sevenler için tavsiye edilmez. Çünkü kitabı okuduktan sonra bunları yapmayı bırakırsınız :D Kitap nasıl ama nasıl bi' kitap! Okurken de yazdığım gibi bu kitabı evinizde okuyunuz, nedeeeen? Çünkü okurken yüzünüz çok tuhaf hallere bürünebilir. Böyle sayfaları okurken "Nasıl yaaaa?" "Ohaaa!" gibi şeyleri çokça söyleyip şaşırmaya devam ediyorsunuz. Toplum içerisinde sakıncalı bir durum ve insanlar sizi deli sanabilir :D Kitap genel olarak isminden de anlaşılabileceği gibi Mcdonalds ve türevlerinin dünya çapında yayılması ile toplumların değişmesini inceliyor. Çok geniş ve kapsamlı bir inceleme kitabı ama korkmayın terimlerle dolu değil. Çok sade ve anlaşılır bir şekilde yazılmış. Kitapta çok şaşırdığım şeylerden bi' örnek vermem gerekirse mesela dünyada her yıl en çok basılan ikinci şey İKEA'nın broşürleriymiş... Ne??? Şaka değil evet :( Neyse ben kitabı çok ama çok sevdim. 10 puan vermemden bellli zaten, ama okumam çok uzun sürdü. Evde kalsam 2 güne biterdi çok uzattım :( Kesinlikle okunması gereken bi' kitaptır demiyorum ama okunması gereken bi' kitaptır. Toplumu eleştiren, yeren ve yerlere sokan, şaşırtıcı bir kitap olmakla birlikte Distopya kitabı olmasa bile ben bu kitabı okuduğum en iyi distopik eserlerden sayarım! O derece... Okumak isteyen herkesssseeeee İyi Okumalar Dilerim :)
Toplumun Mcdonaldlaştırılması
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
19 günde
·
8/10 puan
McDonaldlaştıramadıklarımızdan mısınız?
Halihazırda içinde yaşadığımız toplumun dinamiklerini dünyaya az önce inmiş bir uzaylıya analiz ederek anlatır gibi açıklayan bir kitap. Bunu da McDonald’s’ın öncülük ettiği dört temel unsur üzerinden kuruyor: daha verimli, daha hesaplanabilir, daha öngörülebilir ve daha denetlenebilir sistemler kurma aşkı. Öyle ki bazen bu kurulu yapıdan başka bir alternatifin olabileceğini dahi hiç düşünmediğimi farkettim. Bu açıdan bu uzaylıya anlatır gibi teker teker anlatması bir yabancılaşma hissi yaratarak durumu daha iyi görmeyi sağlıyor. Kitabın bu dört unsur tezi sadece yeme içme alanında değil, doğumdan ölüme her alanda defalarca farklı örneklerle anlatılıyor. Bana en enteresan geleni ölüm gibi doğal bir sürecin bile mcdonaldlaştırıldığını açıklaması olmuştu. Arada bazı fikirlerine katılmasam da toplumbilimi açısından giriş niteliğinde güzel bir çalışma.
Toplumun Mcdonaldlaştırılması
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
Beğendi
·
9/10 puan
Sosyoloji, İktisat, Coğrafya gibi alanlarda çalışanlara ithafen.
Toplumun McDonaldlaşması; son yıllarda dillere pelesenk olan kavramları (hızlı yaşam, hazırcılık, sabırsızlık, tüketim çılgınlığı ve toplumu, sürekli büyüme -özellikle şirketler için-, küreselleşme) McDonald's örneği özelinde ele alan önemli bir kitap. Çağımızda öne çıkan bu meselelere sosyolojik, iktisadi ve mekansal -daha genel kapsamda coğrafi- perspektiften bakan eser, aynı zamanda McDonald'laşmanın insan doğasına ne kadar uygun olabileceğini de sorguluyor.
Toplumun Mcdonaldlaştırılması
Okuyacaklarıma Ekle
363 syf.
·
9 günde
·
Beğendi
·
Puan vermedi
#okudumbitti 1000kitap.com/mciftciresmi 'nin "Ah mercimegim " adlı kitabında "köfte ekmek" diye bir öykü vardır: Baba mesleği koftecilige devam eden karakterimiz karısının zoruyla istemeye istemeye bir hamburgerci dükkânı açmak zorunda kalır. Franchising almak için bütün prosedürleri yerine getiren en sonunda illallah edip son yaptığı hamburgeleri köy okulunda dağıtan kahramanımızın başına gelenler bize Mcdonalds gerçeğini bir nebzede olsa gösterir öyküde. . . . Mcdonalds basit ,işlevsel modüler yiyeceklerin sunulduğu, parlak renklerle düzenlenmiş ışıltılı mekanlarda bir örnek giyinmiş neşeli çalışanların olduğu ortamlar değildir sadece. George Ritzer bu ilginç çalışmasında Mcdonalds tanımının bunlardan ibaret olmadığını gösteriyor bize.standart ebat ve lezzetteki patateslerin ardında korkunç bir çevre tahribatı,mutfaklarda muazzam bir emek sömürüsü,benliğin sınırlandırıldığı,duyguların denetlendiği,söylenecek sözlere kadar belirlenmiş ruhun boyun egdirildigi bir dünya vardır. Mcdogumlar,mccenazeler hepsi bu elden çıkma olarak karşımızda durmaktadır. Hiç Mcdonaldsda yemek yememiş, starbucks kahvesinden bir yudum bile almamış biri olarak kendimi bu çarkın dışında tuttugumu sanıyordum.Bunun o kadar kolay olmadığına kitabı okurken uzulerek şahit oldum. . . Ritzer mcdonalslastirilmis toplumdan rahatsızlık duyanlar için pratik önlemler sunuyor kitabında. Gündelik hayatın tuzaklarına düşmek istemeyenlere duyurulur.
Toplumun Mcdonaldlaştırılması
Okuyacaklarıma Ekle
320 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
Ritzer'e göre, McDonaldlaştırma Max Weber'in akılcılık kuramının bir uzantısıdır. Weber'e göre biçimsel akılcılık, insanların belirli bir amaç için optimum araç arayışının kurallar, yönetmelikler ve daha büyük toplumsal yapılar tarafından biçimlenmesidir. Amaç için optimum araçları kendi başlarına keşfetmek zorunda değillerdi; tam tersine optimum araçlar zaten keşfedilmiş ve kurallar, yönetmelikler ve yapılarda kurumsallaştırılmıştı; insanların bunlara uyması yeterliydi. Nitekim öyle de oldu; insanlar kendileri için uygun görülen tarz, şekil ve tatları sorgulamadan elde etme çabasına girince, McDonald yalnızca bir yemek kültürü olmaktan çıkarak bir hayat biçimi olarak kendisini gösterdi. Yazar, yapılan birkaç araştırmaya dayanarak McDonaldlaştırmanın sağlığı da yakından tehdit ettiğini ileri sürüyor. McDonaldlaştırmanın insan ilişkilerine vurduğu darbeden bahsederek şu tespiti yapıyor: "İnsan ilişkileri işin içine dahil olduğunda, her yönde aynılık geçerli olmaz. Rutinleşme belirgin ve aldatıcıysa, seri olarak üretilen insan ilişkileri, fast-food müşterileri için, insanlıktan çıkarıcı görülebilir. Özgün insan ilişkilerinin yerini, prefabrike ilişkiler aldığı zaman insanlıktan çıkma süreci gelişir." Hatta aile içi ilişkilere indirdiği darbelere dikkat çekilerek bu konuda, deliller öne sürülüyor.
Toplumun Mcdonaldlaştırılması
Okuyacaklarıma Ekle
50 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.