Totem ve Tabu

·
Okunma
·
Beğeni
·
10.847
Gösterim
Adı:
Totem ve Tabu
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059872003
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Bu kitap, uzman olmayan bir okuyucu kitlesine hitap eden ancak yine de psikanalizle az çok yakınlığı olan okuyucularca tam olarak anlaşılıp değerlendirilebilecek bir kitaptır. Bir yanda etnologlar, dilbilimciler, halkbilimciler, vb. ile öbür yanda psikanalistler arasında bir bağ kurmak amacını gütmektedir; ama ne onların ne de bunların eksiklerini tamamlama iddiasında değildir. Yani öncekilere, yeni psikoloji tekniğini yeterince öğretemeyeceği gibi, sonrakilere de işlenmelerini bekleyen materyallere yeterince hakim olma imkanını sunmaz. Bunun için, sadece her iki tarafın da dikkatlerini uyandırmakla yetinmek zorundadır. Ve eğer bu girişimim, bütün bu bilginleri, verimli sonuçlar sağlaması muhakkak olan bir işbirliği amacıyla bir araya getirebilecek olursa, kendimi mutlu sayarım.

-Sigmund Freud
240 syf.
Bu kitapta Freud yine aynı Freud. Zaten kendisiyle çelişmediği için bilim adamı sıfatını muhafaza edebiliyor(!)
Freud ilkel toplulukların ölüm ve doğaüstü olayların karşısındaki hatta doğada var olan yıldırım düşmesi, şimşek çakması, hastalıklar karşısındaki bilgisizliklerinin totem ve tabularını nasıl oluşturduklarını anlatmıştır.
Bu kitaptaki tespitler daha çok Afrika ve Avusturalya'da bulunan kabileleri temele alarak yapılan tespitlerdir. Freud'un abarttığı kadar vahşi ve cahil insanlar yoktur orada. Freud da biliyordu ki temele aldığı kaynaklar bir abartı yığınından ibaret.
Afrika ve Avusturalya'yı sömüren Avrupalılar kendi sömürülerini meşrulaştırmak için bilim adamlarının ağzı ile yaptığı açıklamalardan öte bir şey değil.
Hani bilirsiniz günümüz emperyalistleri bir ülkeye girmek istediğinde o ülkeye demokrasi ve bilim, ilim götürmek için girdiğini söyler ya işte aynı durum burada da geçerli.
Bu açıdan Freud'un bu kitapta söylediği bilimsel şeyler çoğunlukla doğru olsa da ve bize yeni bilgiler sunsa da aslında söyleyecekleri şeyi temellendirdiği örneklerin tamamı yanlış.

Şimdi diyeceksiniz ki "Ama tv programlarında görüyoruz, hala bu tip kabileler var işte!"
Evet, ben de görüyorum; Onların yüzündeki boyaları, yaptıkları dansları, tamtamlarının sesini bende duyuyorum. Tuhaf tuhaf yakarışlarını, takılarının tuhaflığını...ben de görüyor, duyuyorum.
Çağın ilmi ile önceki çağları anlamak çok zor emin olun. Mesela "Mısır Piramitlerini cinler yaptı" ya da "Uzaylılar gelip yapmış" diyoruz çoğunlukla.
Neden mi böyle diyoruz? Çünkü o dönemin ilmine sahip değiliz de ondan.

Bu kitabı günümüze uyarlarsak. Yani Freud’un kabilelere baktığı gibi sığ bir gözle, uzaktan kendimize bakarsak;
Yas yerindeki dövünmelerimize, ağıtlarımıza, dans topluluklarındaki yüz ve vücut boyalarımıza, sarkıcıların danslarına, halk oyunlarımıza, meydandaki heykellere, miting alanındaki bağrışmalarımıza, taktığımız piercinglere, "dikkat çimlere basmayın!" gibi tabelalarımıza...vesaire baktığımızda - iyi niyetli bir bakışla bakmış olsaydık bile- sizce ne düşünürüz Allah aşkına!

Sizi sıkılmaktan kurtarıp tek bir örnekle açıklayayım;
“çimlere basmayın!" yazısına bizden sonra gelecek neslin şunu deme ihtimali yok mu?
“Demek ki çimlere tapıyorlar ya da çimleri kutsal olarak görüyorlar" Evet, bu ihtimal var!
Daha nice örneklerle örneklendirebiliriz...

ÖZETLE:
Evet bu kitabı okuyun ama içinde bahsedilen tarihi bilgilerin tarihsel bir gerçekliğinin olmadığını bilin.
Haddim olmayarak bu kitabı nasıl okumanız gerektiğini söyleyeyim:
"Varsayın Freud'un bahsettiği kabileler gerçek değil de Freud hayali hikayeler üzerinden bir şeyleri daha anlaşılır kılmaya çalışıyor. Tıpkı Oedipus ve Elketra Komplekslerinde olduğu gibi..."
Emin olun bu bakış açısıyla bakarsanız Freud'un söylemek istediğini daha iyi anlarsınız. Ve günümüze de uyarlarsanız; mevcut dünyada totem ve tabuların daha fazla artmış olduğunu göreceksiniz.
Zira Freud'a göre totemler ve tabular çoğunlukla eski çağlarda kaldı, günümüzde terk edildi!

Saygılar...
240 syf.
·5 günde·Beğendi·9/10
Antropoloji, kuşkusuz okumayı en sevdiğim ve en çok ilgi duyduğum konu. Hayatını, insan psikolojisini anlamaya adayan ve psikanalitiğin doğuşuna öncülük eden Freud ise hayranlık duyduğum isimler arasında. Antropoloji, psikanalitikle sentezlenince ortaya muazzam sonuçlar çıkmasının muhtemel olduğunu tahmin edebiliyordum ancak beklediğimden çok daha fazlasını bulduğumu söyleyebilirim.

Bu noktada bir uyarıda bulunmak istiyorum, daha evvel bu konuda herhangi bir kitap okumamış ve ilkel toplumlara aşina olmayan okurlar için anlaşılması güç bir kitap olabilir. Benim övgülerim merak uyandırııp sizi okumaya teşvik ederken, lütfen bu uyarıyı da göz önünde bulundurun.

Kitapta, ileri gelen birkaç antropologun ve özellikle Frazer'ın yazılarından (genellikle ünlü eseri Altın Dal'dan) alıntılar yer alıyor. Freud, kendinden önce yapılmış bu incelemeleri yeniden ele alıp psinalitik çerçevede inceliyor ki bu da ortaya çarpıcı sonuçlar çıkarıyor. Konuya ilgi duyanlara mutlaka okumalarını öneririm.
240 syf.
·36 günde·Puan vermedi
Dili biraz zorlayıcı bir kitap. Sindirilerek okunması gerekiyor. Aynı zamanda zihni de çok zorluyor. Ama buna rağmen keyif alarak okudum. Freud'un okuduğum ilk kitabı. Bu zamana kadar kuramlarından tanıdığım Freud'un ne eksiği ne fazlası vardı kitapta. Bazen konu tekrar ediyormuş gibi geldi sadece.
220 syf.
·8 günde·9/10
Totem ve tabunun psikanalize katkılarını ele alan güzel bir kitap. Toplumumuzda halen varlığını sürdürmeye devam eden tabularımızın olması konuyu daha iyi kavramamızı sağlıyor. Zaten Freud'u herkes okumalı diyorum. Hatta sadece okumamalı çok iyi anlamalı. İyi okumalar.
240 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10
Kesinlikle herkesin,en azından psikolojiyle alakası olan,sevenler okumalı...Freud mantıklı açıklamalarda bulunmuş.Kesin okuyun,bir bilginiz olsun...........................................................................................................
240 syf.
·Beğendi·7/10
Eğer ilk insanların psikolojisini merak ediyorsanız ve bilimsel bulgulardan ve görüşlerden yola çıkılan bir kaynak arıyorsanız bu kitap size uygun. Freud, totem ve tabu kavramlarını tartışıyor ve psikanaliz yöntemiyle bu kavramlari kurcalıyor ve kitabın sonlarına doğru din kavramına psikanalizi kullanarak varmaya çalışıyor.Özellikle, ilkel topluluklarda görülen tabuları anlamak ve bu tabuların totem vasıtasıyla ilkel toplumlara yerleşmesi ile günümüzde ki modern insanın davranışlarının veya psikolojik hastalıklarının benzeştiği örnekler şaşırtıcı. Son olarak, baba figürü yaklaşımı ise gerçekten tartışmaya açık ve kaliteli bir sav kesinlikle.
Freud ensest gibi günümüzde tabu olarak adlandırılan bir çok davranışın, totem inancına bağlı olarak yaşayan ilkel atalarımızdan miras aldığımızı savunuyor. Avusturalya'da yaşayan totemizme inanan yerlilerin inancının kökenlerini, mitlerini, inceliyor. Bu kitap Engels'in Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni ile beraber okunmalı. Freud, totemlere bağlı olarak yaşayan ilkel toplumların, totemler arasında bir çok ilişkiyi düzenleyen katı kanunlarla yaşadığını ve bir anlamda ailenin de ilksel kökenlerini açıklarken, Engels'de benzer bir biçimde ilkel kabilelerdeki akrabalık ilişkilerinin evrimini inceliyor.
240 syf.
·5 günde·6/10
Ilkel insanlik tarihinde, belirli toplumsal ve cinsel kurallarin olusumunu tabu ve totemlerin olusturdugunu belirten Freud, bu sekilde ensest iliskinin de sert yaptirimlarla önlendiğini anlatmıştır. Freud, ünlü "oidipus karmaşası" teorisine de ayrintili bir sekilde yer verirken, bunun din,ahlak,toplum ve sanatin baslangicinda yer aldigini belirtmeden de edememistir.
240 syf.
·2/10
Psikanaliz metodunun kurucusu olarak bildiğimiz Freud, Totem ve Tabu aslı eserinde sosyolojik bir analizle ilkel kabilelerden yola çıkarak toplumları değerlendirmektedir. Kitap, 4 bölümden oluşmaktadır:
1- Ensest Ürkekliği
2- Tabu Ve Duygusal Hareketlerdeki Zıt Değerlilik
3- Animizm, Büyü Ve Düşüncelerin Kudreti
4- Totemizmin, Çocukluk Dönemindeki Dönüşü

Kitabında bunu analiz ederken de günümüz modern insanının davranışlarına da atıfta bulunmaktan geri kalmaz.
240 syf.
·Beğendi·8/10
Giriş bölümünde de bahsedildiği üzere tüm okuyucu kitlesine hitabeden ve yok denecek kadar az teknik bilgi kullanılmış, sade dili olan, çok bilgilendirici bir yapıttır .
Totemin ve tabunun tanımı gelişimi oluşumu ve ardından hangi sonuçlar doğurduğundan bahsedilmiştir . İncelemelerin çoğu Avusturalyalı yerliler üzerinde yapılan araştırmalarla sağlanmıştır . Freud mükemmel eserinde tabu kültürünün animizm vasıtasıyla sanatın oluşumuna yol açtığını tespit etmiştir . İlkellerin ölüm karşısındaki bilgisizliği onların totemlerini nasıl oluşturduğunu anlatmıştır . Günümüzde bile halen radikalliğini koruyan oedipus paradoksunu ilkel aileler üzerinden totemleri , tabuları günümüz fobileriyle bağdaştırmıştır . son tahlilde kesinlikle okunması gereken bir yapıttır.
240 syf.
·Beğendi·10/10
Freud'un insan psikolojisini toplum psikolojisiyle harmanladığı bir başyapıt diyebiliriz. Totemin ve tabunun toplumun derininde ortaya çıkışının, toplum psikolojisinin primatlarda nasıl oluştuğunun, nasıl geliştiğinin okuyucuya aktarıldığı, okurken ilkel kabilelerden verdiği örneklerle kitabın bazı sayfalarında okuyucuyu şaşırtmayı başarabilen bir eser.
240 syf.
·Puan vermedi
inançların temeline inmeye çalışan bir eser
ilgimi çeken
ilkel kabilelerin aile kavramlarının
aşırı şekilde kurallar ve kastla dolu olması

kayınvalidenin yürüdüğü yoldan yürünmemesi gibi
Ölülerin yaşayanlar üzerinde egemen olduklarına inanıldığını biliyoruz. Fakat ölülerin aynı zamanda
düşman sayıldığını söylersek buna şaşarsınız...
Bir tabuyu çiğneyen insan da tabu olur,çünkü başkalarını ayartıp, kendisi gibi davranmaya yöneltebilecek duruma gelmiştir.
Bizim için tabu sözcüğü karşıt iki anlamı içermekte
birincisi kutsal, kutsanmış; ikincisi netameli, tehlikeli, yasak, temiz olmayan anlamına gelmektedir.
Totem soyun atası, ayrıca koruyucu ruhu ya da yardımcısıdır, soya gelecekten haberler iletir; soyun çocuklarını bilip tanır, tehlike durumunda onları kollayıp gözetir. Bunun karşılığında totemdaşlar totemlerini öldürmemek, etini yememek... gibi yükümlülüğü üstlenirler.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Totem ve Tabu
Baskı tarihi:
Şubat 2015
Sayfa sayısı:
241
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786059872003
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Kabalcı Yayınevi
Bu kitap, uzman olmayan bir okuyucu kitlesine hitap eden ancak yine de psikanalizle az çok yakınlığı olan okuyucularca tam olarak anlaşılıp değerlendirilebilecek bir kitaptır. Bir yanda etnologlar, dilbilimciler, halkbilimciler, vb. ile öbür yanda psikanalistler arasında bir bağ kurmak amacını gütmektedir; ama ne onların ne de bunların eksiklerini tamamlama iddiasında değildir. Yani öncekilere, yeni psikoloji tekniğini yeterince öğretemeyeceği gibi, sonrakilere de işlenmelerini bekleyen materyallere yeterince hakim olma imkanını sunmaz. Bunun için, sadece her iki tarafın da dikkatlerini uyandırmakla yetinmek zorundadır. Ve eğer bu girişimim, bütün bu bilginleri, verimli sonuçlar sağlaması muhakkak olan bir işbirliği amacıyla bir araya getirebilecek olursa, kendimi mutlu sayarım.

-Sigmund Freud

Kitabı okuyanlar 634 okur

  • Talha Ayçiçek
  • Beden Hocası
  • Merve ÖZTÜRK
  • Bünyamin Tetik

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.6 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları