Totem ve Tabu

7,7/10  (47 Oy) · 
147 okunma  · 
37 beğeni  · 
5.591 gösterim
Sigmund Freud yaratıcısı olduğu psikanaliz metodu ve bıraktığı anıtsal eserler topluluğu ile çağdaş düşünceyi derinden etkilemiş bir bilim adamı ve düşünürdür. Onu, bu ünlü eserinde, psikanalizi toplum bilimleri alanına yayar ve uygularken görüyoruz. Freud'ün, günümüz
nevrozlularıyla ilkel insanlar arasında kurduğu analoji abartmalı bulunsa bile,ilgi uyandırmaktan geri kalmaz.Ayrıca, bu eser, psikanalizin sentez ve yorum gücünü gösteren güzel bir örnektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9786059918183
 • Orijinal Adı:
  Totem Und Tabu
 • Yayınevi:
  Mütena Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysun Çelik 
02 Mar 13:18 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Antropoloji, kuşkusuz okumayı en sevdiğim ve en çok ilgi duyduğum konu. Hayatını, insan psikolojisini anlamaya adayan ve psikanalitiğin doğuşuna öncülük eden Freud ise hayranlık duyduğum isimler arasında. Antropoloji, psikanalitikle sentezlenince ortaya muazzam sonuçlar çıkmasının muhtemel olduğunu tahmin edebiliyordum ancak beklediğimden çok daha fazlasını bulduğumu söyleyebilirim.

Bu noktada bir uyarıda bulunmak istiyorum, daha evvel bu konuda herhangi bir kitap okumamış ve ilkel toplumlara aşina olmayan okurlar için anlaşılması güç bir kitap olabilir. Benim övgülerim merak uyandırııp sizi okumaya teşvik ederken, lütfen bu uyarıyı da göz önünde bulundurun.

Kitapta, ileri gelen birkaç antropologun ve özellikle Frazer'ın yazılarından (genellikle ünlü eseri Altın Dal'dan) alıntılar yer alıyor. Freud, kendinden önce yapılmış bu incelemeleri yeniden ele alıp psinalitik çerçevede inceliyor ki bu da ortaya çarpıcı sonuçlar çıkarıyor. Konuya ilgi duyanlara mutlaka okumalarını öneririm.

Erhan Habib 
09 May 12:29 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Freud'un Psikoloji ve Antropoloji bilimini birlikte yoğurup önümüze koyduğu kitap. Özellikle Psikoloji ve Antropoloji bilimine ilgisi olanlara farklı bir bakış açısı katacaktır...

Freud tabunun ne olduğu ile ilgili ilkel kabilelere kadar gitmiş ve açıklama yapmış. Tabunun yaratmış olduğu inancı ise totem olarak nitelendirmiş. Yazar kitabında konuyla ilgili oldukça iyi bir araştırma yapmış olan Wund'un kitabından faydalanmış. Benzer düşünceleri dile getirirken , Wund'u referans göstermiş. Genel anlamıyla iyi diyebileceğim bir kitap , Lakin yayın evinin dilini beğenmedim. Okurken zorlandığımı hissettim. İlk 50-100 sayfalar arası anlaşılır olmasına rağmen ilerleyen sayfalarda Freud işi ilkel kabilelere ve onların karmaşık iç organizasyonlarına kadar indirgemiş. Gerekli miydi ? Bence konuya olan ilgiyi dağıtmaktan başka bir şey yapmamış . Lakin yaptığı şey ile düşüncelerini belirli temellere oturtmaya çalışmış. Konu itibariyle oldukça ilginç ve hoştu. Okunmalı mı ... bilmem.. ilgisi olan okusun...

Sehertan 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Ilkel insanlik tarihinde, belirli toplumsal ve cinsel kurallarin olusumunu tabu ve totemlerin olusturdugunu belirten Freud, bu sekilde ensest iliskinin de sert yaptirimlarla önlendiğini anlatmıştır. Freud, ünlü "oidipus karmaşası" teorisine de ayrintili bir sekilde yer verirken, bunun din,ahlak,toplum ve sanatin baslangicinda yer aldigini belirtmeden de edememistir.

Eugene de Rastignac 
12 Mar 21:45 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

Freud ensest gibi günümüzde tabu olarak adlandırılan bir çok davranışın, totem inancına bağlı olarak yaşayan ilkel atalarımızdan miras aldığımızı savunuyor. Avusturalya'da yaşayan totemizme inanan yerlilerin inancının kökenlerini, mitlerini, inceliyor. Bu kitap Engels'in Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni ile beraber okunmalı. Freud, totemlere bağlı olarak yaşayan ilkel toplumların, totemler arasında bir çok ilişkiyi düzenleyen katı kanunlarla yaşadığını ve bir anlamda ailenin de ilksel kökenlerini açıklarken, Engels'de benzer bir biçimde ilkel kabilelerdeki akrabalık ilişkilerinin evrimini inceliyor.

Muzaffar Pashazade 
 05 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

İlk insanlara kadar uzanan bir serüvende, insanların kafalarında bazı şeylerin nasıl "ayıp" diye şekillenmesini gösteren, zamanla nasıl tabulara dönüştüğünü yazan güzel bir kitap. Bu gün bile tanışmada zorluk çektiğimiz şeylerin kökenlerinin nereden ve nasıl geldiğini anlatıyor yazar.

Selim KOÇ 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilkel insan örneği üzerinden günlük pratik yaşantımızı çözümlemeye ve alışkanlıklardan adetlerimize, adetlerimizden ise toplumsal yasalarımıza dönüşen tabularımızın piskolojik ve tarihsel kökenlerine inemekte olan, örnekler üzerinden konuyu pekiştiren farklı bir eser.

abdülmecid barış 
 4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

inançların temeline inmeye çalışan bir eser
ilgimi çeken
ilkel kabilelerin aile kavramlarının
aşırı şekilde kurallar ve kastla dolu olması

kayınvalidenin yürüdüğü yoldan yürünmemesi gibi

Mesih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu Freud'un kendi psikanaliz teorisinin evrensel anlamda, tüm toplumlarda geçerli olduğunu ispatlamaya çalıştığı kitap. İçinde enteresan antropolojik gözlemler vardır bazı kabileler hakkında. Her ne kadar Freud'un tezinin geçerliliği çürüten başka kavimler mevcut olsa da konu hakkında ilk çalışma olması bakımından değerli.

burak inal 
29 Nis 10:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazarken en çok alıntı yaptığım kitaptır. Birde kaynana ve damat arasındaki ilişkinin neden bir gerilim üreteci olduğunu anlattığı; eş ve annesi arasında kurulan korelasyon tadından tekrar tekrar okunur. zigmunudun übermensch olduğunu ilan ettiği kitaptır. iyidir...

2 /

Kitaptan 14 Alıntı

Elif Kimya S. 
25 Şub 16:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ölülerin yaşayanlar üzerinde egemen olduklarına inanıldığını biliyoruz. Fakat ölülerin aynı zamanda
düşman sayıldığını söylersek buna şaşarsınız...

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 35)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 35)
Erhan Habib 
29 Nis 23:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir tabuyu çiğneyen insanın kendisi de tabu olur. çünkü başkalarını da kendi verdiği örneğe çekmek gibi tehlikeli bir melekeye sahiptir. Kıskançlık ve çekemezlik uyandırır: başkaları için yasak olan bir şey, ona nasıl mübah olabiliyor? Şu halde onda gerçekten bulaşıcılık vardır, çünkü örneği taklit hevesi uyandırır, bunun için de onun ortadan kaldırılması gerektir.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 53 - Sosyal Yayınlar)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 53 - Sosyal Yayınlar)
abdullah bektaş 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tabu Polenezya dilinde bir kelimedir.Bizim için tercüme edilmesinin zorluğu, bu konseptin bizi artık etkileyemediğinden kaynaklanmaktadır.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Salih Yelboğa 
01 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tabu sınırlamaları din ya da ahlak yasalarından farklıdır. Bunlar bir tanrının egemenliğine bağlı olmaktan çok kendinden yasaktırlar, yasak olmalarını kendileri gerektirir. Bunların ahlak yasalarından ayrılığı ; Tabu yasakları doğrulukları için akla uygun hiç bir neden göstermezler, kökenleri de belli değildir. Bizce anlaşılmaz olmakla birlikte onun egemenliği altında olanlar için bu yasaklar bir zorunluluk, bir gerçek olarak kabul edilir.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Salih Yelboğa 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tabuyu çiğneyen kimsenin kendisi de tabu olmaktadır; çünkü başkalarını da bunu yapmaya iştahlandırmak gibi tehlikeli bir kendine özgülüğü vardır. Herkesi kendine imrendirmektedir; herkese yasak olan şeyi o niye yapsın? Onun için o gerçekten bulaşıcıdır.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Salih Yelboğa 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Totemci kültür bir zamanlar sonraki gelişmelerin bir ön basamağı konumundaydı. İlkel insanla kahramanlar ve tanrılar arasındaki geçiş dönemiydi.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Ahsen Bahadır 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(...) Başarabildiği tek şey, bu içgüdüyü (yani dokunma hazzını) bastırmak ve onu bilinçaltına tıkmak oldu. Hem yasak, hem içgüdü birlikte kaldılar. Birincisi kaldı; çünkü yalnızca bastırılmış ama yok edilmemişti. İkincisi de kaldı; çünkü eğer kalmamış olsaydı, içgüdü bilince fırlayacak ve dışarıya çıkacaktı. Böylece çözümlenmemiş bir durum, ruhsal bir saplanma oluşur. Bundan sonra yasak ve içgüdü arasındaki sürekli savaştan çıkan birçok sonucun kaynağı bu savaştır.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 42 - Sayfa Yayınları)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 42 - Sayfa Yayınları)
Salih Yelboğa 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Totem
Bir kral ne kadar güçlü olursa o kadar çok tabuya boyun eğmelidir. Tahtının adayı da çocukluğundan başlayarak aynı tabularla bağlıdır; daha büyürken bile onun çevresinde tabular birikmeye başlar ve tahta çıkmasıyla birlikte bu tabuların altında adeta boğulur.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Salih Yelboğa 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Wundt, tabuya insanlığın yazılmamış en eski yasası der. Tabunun tanrılardan daha eski olduğu ve bu
eskiliğin dinden önceki bir döneme kadar gittiği herkes tarafından kabul edilmiştir.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Osman Yüksel 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Totemin bulunduğu hemen her yerde aynı zamanda şu yasa da vardır: aynı toteme bağlı olanlar birbirleriyle cinsel ilişkide bulunamaz,birbirleriyle evlenemezler. Bu evlenme yasağı totemik sistemin ayrılmaz parçasıdır.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 14 - Tutku Yayınları)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 14 - Tutku Yayınları)
2 /