Totem ve Tabu

7,8/10  (31 Oy) · 
109 okunma  · 
24 beğeni  · 
5.444 gösterim
Sigmund Freud yaratıcısı olduğu psikanaliz metodu ve bıraktığı anıtsal eserler topluluğu ile çağdaş düşünceyi derinden etkilemiş bir bilim adamı ve düşünürdür. Onu, bu ünlü eserinde, psikanalizi toplum bilimleri alanına yayar ve uygularken görüyoruz. Freud'ün, günümüz
nevrozlularıyla ilkel insanlar arasında kurduğu analoji abartmalı bulunsa bile,ilgi uyandırmaktan geri kalmaz.Ayrıca, bu eser, psikanalizin sentez ve yorum gücünü gösteren güzel bir örnektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9786059918183
 • Orijinal Adı:
  Totem Und Tabu
 • Yayınevi:
  Mütena Yayınları
 • Kitabın Türü:

Freud tabunun ne olduğu ile ilgili ilkel kabilelere kadar gitmiş ve açıklama yapmış. Tabunun yaratmış olduğu inancı ise totem olarak nitelendirmiş. Yazar kitabında konuyla ilgili oldukça iyi bir araştırma yapmış olan Wund'un kitabından faydalanmış. Benzer düşünceleri dile getirirken , Wund'u referans göstermiş. Genel anlamıyla iyi diyebileceğim bir kitap , Lakin yayın evinin dilini beğenmedim. Okurken zorlandığımı hissettim. İlk 50-100 sayfalar arası anlaşılır olmasına rağmen ilerleyen sayfalarda Freud işi ilkel kabilelere ve onların karmaşık iç organizasyonlarına kadar indirgemiş. Gerekli miydi ? Bence konuya olan ilgiyi dağıtmaktan başka bir şey yapmamış . Lakin yaptığı şey ile düşüncelerini belirli temellere oturtmaya çalışmış. Konu itibariyle oldukça ilginç ve hoştu. Okunmalı mı ... bilmem.. ilgisi olan okusun...

Sehertan 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Ilkel insanlik tarihinde, belirli toplumsal ve cinsel kurallarin olusumunu tabu ve totemlerin olusturdugunu belirten Freud, bu sekilde ensest iliskinin de sert yaptirimlarla önlendiğini anlatmıştır. Freud, ünlü "oidipus karmaşası" teorisine de ayrintili bir sekilde yer verirken, bunun din,ahlak,toplum ve sanatin baslangicinda yer aldigini belirtmeden de edememistir.

Muzaffar Pashazade 
 05 May 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

İlk insanlara kadar uzanan bir serüvende, insanların kafalarında bazı şeylerin nasıl "ayıp" diye şekillenmesini gösteren, zamanla nasıl tabulara dönüştüğünü yazan güzel bir kitap. Bu gün bile tanışmada zorluk çektiğimiz şeylerin kökenlerinin nereden ve nasıl geldiğini anlatıyor yazar.

Selim KOÇ 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilkel insan örneği üzerinden günlük pratik yaşantımızı çözümlemeye ve alışkanlıklardan adetlerimize, adetlerimizden ise toplumsal yasalarımıza dönüşen tabularımızın piskolojik ve tarihsel kökenlerine inemekte olan, örnekler üzerinden konuyu pekiştiren farklı bir eser.

İbrahim çalikoglu 
30 Oca 18:09 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Totemizm ve tabu inançlarını kökünden araştırmış,bu araştırmaya ilkel donemlerden başlamıştır.ensest korkusu,tabu korkusu,baba katli gibi olayları tarihsel ve derinden anlattığı bir kitaptır.

fikret eroglu 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

dinin çıkış kaynağına pozitivist pencereden bakan farklı bir eser. baba ve oğul tabusundan dine çıkarımlar getiren yaklaşımıyla dinler tarihine ilgi duyanların okuyabileceği bir eser

Zamin Gizir 
28 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Tabu" sözün ilk kes "kapitan Qrantın uşaqları" əsərində rastlaşdığımı qeyd etmişdim o zaman sözlüklərdən sözün anlamını öyrənsəm də Freydin bu kitabında özüm üçün çox mətləbləri aşkar etdim mənim qənaetimə görə müəlliif çox məsələlərdə haqlıdir - həyatımızı həyat cövhəri libido həll edir.....

Mesih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu Freud'un kendi psikanaliz teorisinin evrensel anlamda, tüm toplumlarda geçerli olduğunu ispatlamaya çalıştığı kitap. İçinde enteresan antropolojik gözlemler vardır bazı kabileler hakkında. Her ne kadar Freud'un tezinin geçerliliği çürüten başka kavimler mevcut olsa da konu hakkında ilk çalışma olması bakımından değerli.

Ümit 
06 Şub 2016 · Kitabı okudu · 5 günde · 9/10 puan

Freud'un kitaplarını okumadan önce biraz psikolojik bilgi birikimi olması gerekiyor. Bu kitapta gerçekten insanlık ve uygarlıklarla ilgili tuhaf ve ilgi çekici bir sürü bilgi var. Okumaya değer bir kitap,tavsiye ederim

Kitaptan 13 Alıntı

Ölülerin yaşayanlar üzerinde egemen olduklarına inanıldığını biliyoruz. Fakat ölülerin aynı zamanda
düşman sayıldığını söylersek buna şaşarsınız...

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 35)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 35)
Salih Y. 
01 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tabu sınırlamaları din ya da ahlak yasalarından farklıdır. Bunlar bir tanrının egemenliğine bağlı olmaktan çok kendinden yasaktırlar, yasak olmalarını kendileri gerektirir. Bunların ahlak yasalarından ayrılığı ; Tabu yasakları doğrulukları için akla uygun hiç bir neden göstermezler, kökenleri de belli değildir. Bizce anlaşılmaz olmakla birlikte onun egemenliği altında olanlar için bu yasaklar bir zorunluluk, bir gerçek olarak kabul edilir.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Salih Y. 
 01 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tabuyu çiğneyen kimsenin kendisi de tabu olmaktadır; çünkü başkalarını da bunu yapmaya iştahlandırmak gibi tehlikeli bir kendine özgülüğü vardır. Herkesi kendine imrendirmektedir; herkese yasak olan şeyi o niye yapsın? Onun için o gerçekten bulaşıcıdır.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
abdullah bektaş 
02 Oca 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tabu Polenezya dilinde bir kelimedir.Bizim için tercüme edilmesinin zorluğu, bu konseptin bizi artık etkileyemediğinden kaynaklanmaktadır.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Salih Y. 
05 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Totemci kültür bir zamanlar sonraki gelişmelerin bir ön basamağı konumundaydı. İlkel insanla kahramanlar ve tanrılar arasındaki geçiş dönemiydi.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Ahsen Bahadır 
 10 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(...) Başarabildiği tek şey, bu içgüdüyü (yani dokunma hazzını) bastırmak ve onu bilinçaltına tıkmak oldu. Hem yasak, hem içgüdü birlikte kaldılar. Birincisi kaldı; çünkü yalnızca bastırılmış ama yok edilmemişti. İkincisi de kaldı; çünkü eğer kalmamış olsaydı, içgüdü bilince fırlayacak ve dışarıya çıkacaktı. Böylece çözümlenmemiş bir durum, ruhsal bir saplanma oluşur. Bundan sonra yasak ve içgüdü arasındaki sürekli savaştan çıkan birçok sonucun kaynağı bu savaştır.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 42 - Sayfa Yayınları)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 42 - Sayfa Yayınları)
Salih Y. 
28 May 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Totem
Bir kral ne kadar güçlü olursa o kadar çok tabuya boyun eğmelidir. Tahtının adayı da çocukluğundan başlayarak aynı tabularla bağlıdır; daha büyürken bile onun çevresinde tabular birikmeye başlar ve tahta çıkmasıyla birlikte bu tabuların altında adeta boğulur.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Salih Y. 
30 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Wundt, tabuya insanlığın yazılmamış en eski yasası der. Tabunun tanrılardan daha eski olduğu ve bu
eskiliğin dinden önceki bir döneme kadar gittiği herkes tarafından kabul edilmiştir.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Osman Yüksel 
26 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Totemin bulunduğu hemen her yerde aynı zamanda şu yasa da vardır: aynı toteme bağlı olanlar birbirleriyle cinsel ilişkide bulunamaz,birbirleriyle evlenemezler. Bu evlenme yasağı totemik sistemin ayrılmaz parçasıdır.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 14 - Tutku Yayınları)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 14 - Tutku Yayınları)
2 /