Totem ve Tabu

7,9/10  (59 Oy) · 
220 okunma  · 
61 beğeni  · 
6.036 gösterim
Sigmund Freud yaratıcısı olduğu psikanaliz metodu ve bıraktığı anıtsal eserler topluluğu ile çağdaş düşünceyi derinden etkilemiş bir bilim adamı ve düşünürdür. Onu, bu ünlü eserinde, psikanalizi toplum bilimleri alanına yayar ve uygularken görüyoruz. Freud'ün, günümüz
nevrozlularıyla ilkel insanlar arasında kurduğu analoji abartmalı bulunsa bile,ilgi uyandırmaktan geri kalmaz.Ayrıca, bu eser, psikanalizin sentez ve yorum gücünü gösteren güzel bir örnektir.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2014
 • Sayfa Sayısı:
  246
 • ISBN:
  9786059918183
 • Orijinal Adı:
  Totem Und Tabu
 • Yayınevi:
  Mütena Yayınları
 • Kitabın Türü:
Aysun Çelik 
02 Mar 13:18 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 9/10 puan

Antropoloji, kuşkusuz okumayı en sevdiğim ve en çok ilgi duyduğum konu. Hayatını, insan psikolojisini anlamaya adayan ve psikanalitiğin doğuşuna öncülük eden Freud ise hayranlık duyduğum isimler arasında. Antropoloji, psikanalitikle sentezlenince ortaya muazzam sonuçlar çıkmasının muhtemel olduğunu tahmin edebiliyordum ancak beklediğimden çok daha fazlasını bulduğumu söyleyebilirim.

Bu noktada bir uyarıda bulunmak istiyorum, daha evvel bu konuda herhangi bir kitap okumamış ve ilkel toplumlara aşina olmayan okurlar için anlaşılması güç bir kitap olabilir. Benim övgülerim merak uyandırııp sizi okumaya teşvik ederken, lütfen bu uyarıyı da göz önünde bulundurun.

Kitapta, ileri gelen birkaç antropologun ve özellikle Frazer'ın yazılarından (genellikle ünlü eseri Altın Dal'dan) alıntılar yer alıyor. Freud, kendinden önce yapılmış bu incelemeleri yeniden ele alıp psinalitik çerçevede inceliyor ki bu da ortaya çarpıcı sonuçlar çıkarıyor. Konuya ilgi duyanlara mutlaka okumalarını öneririm.

Erhan Habib 
09 May 12:29 · Kitabı okudu · 12 günde · Puan vermedi

Freud'un Psikoloji ve Antropoloji bilimini birlikte yoğurup önümüze koyduğu kitap. Özellikle Psikoloji ve Antropoloji bilimine ilgisi olanlara farklı bir bakış açısı katacaktır...

Eugene de Rastignac 
12 Mar 21:45 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · 7/10 puan

Freud ensest gibi günümüzde tabu olarak adlandırılan bir çok davranışın, totem inancına bağlı olarak yaşayan ilkel atalarımızdan miras aldığımızı savunuyor. Avusturalya'da yaşayan totemizme inanan yerlilerin inancının kökenlerini, mitlerini, inceliyor. Bu kitap Engels'in Ailenin, Özel Mülkiyetin ve Devletin Kökeni ile beraber okunmalı. Freud, totemlere bağlı olarak yaşayan ilkel toplumların, totemler arasında bir çok ilişkiyi düzenleyen katı kanunlarla yaşadığını ve bir anlamda ailenin de ilksel kökenlerini açıklarken, Engels'de benzer bir biçimde ilkel kabilelerdeki akrabalık ilişkilerinin evrimini inceliyor.

Sehertan 
07 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 6/10 puan

Ilkel insanlik tarihinde, belirli toplumsal ve cinsel kurallarin olusumunu tabu ve totemlerin olusturdugunu belirten Freud, bu sekilde ensest iliskinin de sert yaptirimlarla önlendiğini anlatmıştır. Freud, ünlü "oidipus karmaşası" teorisine de ayrintili bir sekilde yer verirken, bunun din,ahlak,toplum ve sanatin baslangicinda yer aldigini belirtmeden de edememistir.

abdülmecid barış 
 26 May 20:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

inançların temeline inmeye çalışan bir eser
ilgimi çeken
ilkel kabilelerin aile kavramlarının
aşırı şekilde kurallar ve kastla dolu olması

kayınvalidenin yürüdüğü yoldan yürünmemesi gibi

Selim KOÇ 
23 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

ilkel insan örneği üzerinden günlük pratik yaşantımızı çözümlemeye ve alışkanlıklardan adetlerimize, adetlerimizden ise toplumsal yasalarımıza dönüşen tabularımızın piskolojik ve tarihsel kökenlerine inemekte olan, örnekler üzerinden konuyu pekiştiren farklı bir eser.

semih 
12 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bu Freud'un kendi psikanaliz teorisinin evrensel anlamda, tüm toplumlarda geçerli olduğunu ispatlamaya çalıştığı kitap. İçinde enteresan antropolojik gözlemler vardır bazı kabileler hakkında. Her ne kadar Freud'un tezinin geçerliliği çürüten başka kavimler mevcut olsa da konu hakkında ilk çalışma olması bakımından değerli.

burak inal 
29 Nis 10:45 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Yazarken en çok alıntı yaptığım kitaptır. Birde kaynana ve damat arasındaki ilişkinin neden bir gerilim üreteci olduğunu anlattığı; eş ve annesi arasında kurulan korelasyon tadından tekrar tekrar okunur. zigmunudun übermensch olduğunu ilan ettiği kitaptır. iyidir...

İbrahim çalikoglu 
30 Oca 18:09 · Kitabı okudu · 6 günde · 7/10 puan

Totemizm ve tabu inançlarını kökünden araştırmış,bu araştırmaya ilkel donemlerden başlamıştır.ensest korkusu,tabu korkusu,baba katli gibi olayları tarihsel ve derinden anlattığı bir kitaptır.

fikret eroglu 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

dinin çıkış kaynağına pozitivist pencereden bakan farklı bir eser. baba ve oğul tabusundan dine çıkarımlar getiren yaklaşımıyla dinler tarihine ilgi duyanların okuyabileceği bir eser

2 /

Kitaptan 40 Alıntı

Elif Kimya Salt 
25 Şub 16:03 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ölülerin yaşayanlar üzerinde egemen olduklarına inanıldığını biliyoruz. Fakat ölülerin aynı zamanda
düşman sayıldığını söylersek buna şaşarsınız...

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 35)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 35)

Vicdan nedir?
Vicdan, içimizde bulunan belirli isteklere karşı gelen şeylerin içerdeki duyuluşudur; fakat asıl sorun, bunun başka bir şeye bağlı olmaması, yani kendi kendinden emin olmasıdır.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 85)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 85)

Kanımca her psikolojik sorun yalnızca kendisi için değil, aynı zamanda başka nedenlerden dolayı da incelemeye değerdir.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 34)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 34)
_bayanhiçkimse_ 
22 Ağu 18:37 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Bir şey kesinlikle yasaklanıyorsa, buna yol açan bir istek var demektir ortada."

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 119)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 119)
Songül 
26 Tem 10:48 · Kitabı okudu

Eğer bir kimse itilen bir isteği doyuma ulaştırmayı başarırsa aynı istek başkalarında da kendini gösterebilir;bundan dolayı bu hevesi bastırmak için,bu imrenilen kimsenin cüretinin meyvesinden yoksun edilmesi gerekir.Çoğu kez suçu işleyenler,verilen cezayla suçtan temizlendiklerini ve böylece yasallaştıklarını gerekçe göstererek işledikleri günahı yeniden işleme fırsatı elde eder.Gerçekten de insanların ceza yasalarının temel ilkelerinden biri budur;bu yasalar gerek suçlunun,gerekse onu cezalandırmakla toplumun öcünü alanların aynı yasak içsel tepkilerin etkisi altında olduğunu kabul eder.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Songül 
26 Tem 10:39 · Kitabı okudu

Kimsenin yapmak istemediği şeyleri yasaklamaya gerek yoktur ve hiç kuşkusuz açıkça yasak edilen şeyler kesinlikle bir isteğin hedefi olan şeylerdir.

Totem ve Tabu, Sigmund FreudTotem ve Tabu, Sigmund Freud
Erhan Habib 
29 Nis 23:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Bir tabuyu çiğneyen insanın kendisi de tabu olur. çünkü başkalarını da kendi verdiği örneğe çekmek gibi tehlikeli bir melekeye sahiptir. Kıskançlık ve çekemezlik uyandırır: başkaları için yasak olan bir şey, ona nasıl mübah olabiliyor? Şu halde onda gerçekten bulaşıcılık vardır, çünkü örneği taklit hevesi uyandırır, bunun için de onun ortadan kaldırılması gerektir.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 53 - Sosyal Yayınlar)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 53 - Sosyal Yayınlar)

Animizm, dar anlamında, ruhla ilgili kavramlar kuramıdır. Geniş anlamındaysa, genellikle ruhsal varlıklar kuramıdır.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 95)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 95)

Tabuyu çiğneyen kimsenin kendisi de tabu olmaktadır;çünkü başkalarını da bunu yapmaya iştahlandırmak gibi tahlikeli bir kendine özgülüğü vardır.

Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 46)Totem ve Tabu, Sigmund Freud (Sayfa 46)
4 /