Tozkoparan - Bir Selahaddin Eyyübi Romanı

6,5/10  (4 Oy) · 
19 okunma  · 
5 beğeni  · 
665 gösterim
İskender'den Aslan Yürekli Richard'a, Haçlı ordularından Napoleon'a, Hitler'e ve modern zamanlarda ABD'ye varıncaya dek defalarca topyekün saldırılara ve istilalara maruz kalmış, direnen ve bağışlayan Doğu'nun ya da Selahaddin Eyyubi'nin destanı...

Ünlü Norveçli yazar Thorvald Steen, Tozkoparan'da, tüm tarihin ve insanlığın takdirini kazanmış, hem kendi yazgısını hem de yaşadığı iklimlerin yazgısını reddeden, barışçı ve bağışlayıcı Selahaddin Eyyubi'nin destansı yaşamını, oryantalist klişelere saplanmadan, tüm gerçekliğiyle ve ustalıkla betimlemektedir.

Emperyalist ABD'nin Irak işgalinin ertesinde yolu Şam'a düşen Norveçli bir şairin öyküsüyle başlayan ve tarihin derinliklerine uzanan Tozkoparan, Doğunun makus talihine dur diyecek yeni bir Selahaddin Eyyubi arayışının anlatısı...
(Tanıtım Yazısı'ndan)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2005
 • Sayfa Sayısı:
  190
 • ISBN:
  9789752731639
 • Orijinal Adı:
  Kamelskyer
 • Çeviri:
  Deniz Can Efe
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
murat çelik 
14 Eki 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Tarihin büyük savascilarindan birisi olan Selahaddin eyyubi hakkında fazladan bilgi sahibi olmak için okuduğum ancak bilgi açısından acligimi doyuramadigim bir kitap oldu.
Kitabın anlatım tarzı çok iyi değildi ve eyyubinin yanında şamda kaçak aşk yaşayan bir gazeteci ile bir şairi anlatmaktaydi.Zaman zaman onların arasindaki diyaloglarda eyyubiden bahsedilsede bu kendisinin adını taşıdığı bir kitap için gereksiz bir anlatım olmuştu.Kitabin içinde eyyubinin kendisinin anlatıldığı kısımlarda ise daha çok en sevdigi komutani mahmud ile girdigi diyaloglar,haçlı ordusuna karşı yapılan savaslardan bahsetmekteydi.İslami geleneklere çok önem veren eyyubi asla misira karsi savasmak istememis muslumanin muslumana karsi savasini hep kinamisti.Kudüsü uzun zaman sonra fethettikten ve haçlı donanmasindan kurtardiktan sonra Kudüs'te yaşayan hristiyan toplumlara iyi niyetli davranmisti.

Sümeyra 
 17 Tem 15:58 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

"Selahaddin Eyyubi'yi anlatmak bu son dönemlerde alabildiğine yaygın bir trend.Biyografik kitaplar,anlatılar,piyesler,romanlar,teorik denemeler,filmler.Herkes bu ünlü islam hükümdarını anlatmak çabasında,elbette bilinen nedenlerden dolayı." (Önsözden alıntı)
Thorvald Steen Selahaddin karakterini yaşamın karmaşası içinde insan olan Selahaddin olarak ele almış ve yalnızca Selahaddin karakterini değil iç içe geçmiş olaylar bütününde birçok karakteri ele almıştır.

Yunus Ahmet 
14 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Yorum mu istiyorsunuz? Dürüst olcam. Selahaddin Eyyubi hakkında o az bilginizin yeterli olmadığını ikimizde biliyoruz. Merak etmeseydin bu yazıyı da okumazdın. E o zaman sana onu anlatan en iyi kitabın bu olduğuna emin olduğumu söyleyebilirim desem yalan olur. Bundan başka kitap okumadım. Nie mi? Bu kitap bir harika da ondan. Hem günümüzü hem de yıllar öncesini alatırker tarihi romanda aşk bile var. Bir kaç günde bitireceğinize eminim..

Kitaptan 16 Alıntı

Sümeyra Evcen 
15 Şub 19:15 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Herkesin kendinden emin olduğu bir durumda korkak olmak icin de biraz cesaret gerekmez mıydı?"

Tozkoparan - Bir Selahaddin Eyyübi Romanı, Thorvald Steen (Sayfa 57)Tozkoparan - Bir Selahaddin Eyyübi Romanı, Thorvald Steen (Sayfa 57)
murat çelik 
13 Eki 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 5/10 puan

Sevgilim,bana benim olmayan eli ver
Gecebileyim diye nehrin öte yanına
Kur,bana gereken köprüyü...
Zambaklari koklamak istiyorum.
Yardım et doğrulmama,
Iki ayagimin üzerine.
Unutmamalisin erisebildigimizi
Everest tepesine
Sen beni toparla
Bakarım ben çaresine
Yuregimin ve ruhumun.

Tozkoparan - Bir Selahaddin Eyyübi Romanı, Thorvald SteenTozkoparan - Bir Selahaddin Eyyübi Romanı, Thorvald Steen
2 /