Tozun Gizli Hayatı (Evrenden Mutfak Tezgahına Küçük Şeylerin Büyük Sonuçları)

8,7/10  (7 Oy) · 
10 okunma  · 
7 beğeni  · 
385 gösterim
Güneşin altında verandanın parmaklığına konulmuş bir meyve suyu bardağını gözünüzün önüne getirin. Size boş görünebilir, ama içinde en az 25.000 parça mikroskobik toz dolanmaktadır. Bu toz parçacıklarında Yerküre'deki her şeyden biraz vardır. Ansızın karşınıza Sahra kumlarından dökülmüş minik parçacıklar ve gözle görülemeyen devetüyü lifleri çıkabilir. Sonra rüzgâr yön değiştirir ve orman mantarı sporları ve kurumuş menekşe parçaları çevrenizi sarar. Yakınlarda bir otobüs yolcu almak için durur ve minicik siyah kurum parçalarıyla karışık insan derisi döküntüleri bir anlığına ortalığı kaplar.

Her nefes alışınızda binlerce zerre vücudunuza girer. Bazıları burnunuzun dehlizlerine yerleşir. Bazıları genzinize yapışır. Diğerleri derinlerde, akciğerlerinize sığınır. Siz kitapta 'sona' geldiğinizde, yeryüzündeki bu zerrelerden 150.000 kadarını soluyarak içinize çekmiş olabilirsiniz; tabii dünyanın en temiz köşelerinden birinde yaşıyorsanız. Daha kirli bir yerde yaşıyorsanız, muhtemelen bir milyondan fazlasını solumuşsunuzdur.

Bazı tozlar gezegen ve üzerinde yaşayan canlılar için tehlike taşır. Bazıları insanlar, bitkiler ve hayvanlar için yararlıdır. Bazıları açıkça büyüleyicidir. Burada hepsi mikroskobun altına alınacak ve tozların gizli yaşamları gözler önüne serilecektir.
 • Baskı Tarihi:
  2011
 • Sayfa Sayısı:
  337
 • ISBN:
  9789754036039
 • Yayınevi:
  Tübitak Yayınları
 • Kitabın Türü:

mikrobiyoji ile ilgili ilgi çekecek şekilde kaleme alınan bir kitap. gizli, küçük şeyler dikkatinizi çekiyorsa okumalısınız. hele ki mikrobiyolojiye ilgi duyuyorsanız kaçırmamalısınız

Umut Mahfuz 
06 Oca 2017 · Kitabı okudu · 2552 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum en iyi bilim kitaplarından biri diyebilirim...
Toz deyip geçmemek gerek :) kitabı okudukdan sonra toza bakış açım değişti.. düşünsenize milyon yıllık zerreler uzay dan parçalar gok taşları dinazor kırıntıları..
toz var ise hayat var....