1000Kitap Logosu
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi

Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi

1461-1583

OKUYACAKLARIMA EKLE
8.5
4 Kişi
9
Okunma
6
Beğeni
485
Gösterim
247 sayfa · 
 Tahmini okuma süresi: 6 sa. 60 dk.
Adı
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi (1461-1583)
Basım
Türkçe · Türkiye · Boğaziçi Üniversitesi Yayınevi · Mayıs 2012 · Karton kapak · 9786054238187
Orijinal adı
Islamization & Turkification of The City Trabzon (Trebizond) 1461 – 1583
Kitap, Trabzon şehrine ait 1486, 1523, 1553 ve 1583 tarihli tahrir defterleri incelenerek hazırlanmış bir demografi tarihi çalışmasıdır. XV. yüzyılda, nüfusu neredeyse tamamen Hıristiyan ve Rum olan bu kentin 1461 yılındaki fethinin ardından neler yaşandığı, Osmanlı kaynakları eşliğinde adım adım izleniyor. Aradan geçen yüzyıl içinde sürgün ve iskân politikaları, dönemin savaşları ve gerginliklerinin arasında şehir nüfusunun çoğunluğunun nasıl Müslümanlaşıp Türkçe konuşan bir halk haline geldiği sorusuna cevap aranıyor.<p>Prof. Heath W. Lowry (1942, Salem), Portland State University’den mezun oldu. Lisansüstü eğitimini UCLA’da yaptıktan sonra 1971 yılında doktora çalışmaları için İstanbul’a geldi ve Amerikan İlmi Araştırmalar Merkezi’nde müdürlük ve 1979 sonuna kadar Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nde öğretim üyeliği yaptı. 90’lı yıllarda Princeton Üniversitesi’nde Mustafa Kemal Atatürk Kürsüsü başkanı oldu ve 1994-97 arasında Yakın Doğu Etütleri Programı başkanlığını yaptı. Eserlerinden bazıları şunlardır: Studies in Defterology: Ottoman Society in the Fifteenth and Sixteenth Century Istanbul, 1992; Fifteenth Century Ottoman Realities: Christian Peasant Life on the Aegean Island of Limnos, 2002; The Nature of the Early Ottoman State, 2003; Seyyahların Gözüyle Bursa 1326-1923, 2004; Osmanlıların Ayak İzlerinde, 2009; Erken Dönem Osmanlı Devleti'nin Yapısı, 2010; Yenice-i Vardar'lı Evrenos Hanedanı: Notlar ve Belgeler, 2010.
3 mağazanın 2 ürününün ortalama fiyatı: ₺21,39
8.5
10 üzerinden
4 Puan · 3 İnceleme
paylun
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi'ni inceledi.
247 syf.
·
Beğendi
·
10/10 puan
1461'den sonra kademe kademe Rum halkının şehir surları dışlarına göçmek durumunda kalması, en son kale surlarının içinde neredeyse hiç 'Rum' kalmaması çok uzun zaman alan bir olay. Fakat burada yazarın dikkat çektiği nokta:kaç kişi din değiştirip Müslüman olarak tekrar şehir surları içerisine taşınmaya başladı? Bugün kendi aralarında balkondan balkona Rumca konuşurken sokaktan geçen birini görünce kırık bir Türkçe'ye dönen teyzeler bu nüfustandır. Müslüman Rum diye bir şey var. Ama ilginçtir ki, bizim milli anlatılarımıza göre böyle bir şey mümkün olamayacağından, bu teyzeler Maraş'tan, Konya'dan, Kayseri'den geldiklerini iddia ederler. Ki evet, Türkleştirme maksadıyla cumhuriyetten sonra pek çok aile getirilmiştir bu şehirlerden. Fakat yine ilginç olan şudur ki bu ailelerin önemli bir kısmı da iklim ve coğrafi koşullara ayak uyduramayıp geri dönmüşlerdir. Yani gelen tek Maraşlı imam da tas tarak toplayıp ailesiyle dönmesine rağmen, Trabzon halkı Maraşlı olmakta özellikle diretmektedir. Korku başa beladır (Kişisel gözlemlerimi bir sene Trabzon'da yaşadığım dönemden hareketle ekliyorum ve bu kitabı okuduktan iki sene sonra Trabzon'a taşınmamın bende pek çok mantıksız görünen durumu bir nebze olsun mantığa oturtmayı sağlamış bulunduğunu görüyorum. Bir toplumu anlayabilmek öyle kolay değil)
12
tamadres
Sponsorlu
İthaki Tek Fiyat Kampanyası
📚 İthaki Yayın Grubu'nun Seçili Kitaplarında Tek Fiyat 14,90 TL! Kampanyayı incelemek hemen tıkla 👉🏼 bit.ly/3yQmI22
3
784
Ragıp Reis
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi'ni inceledi.
247 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Heath W. Lowry, Amerikalı bir Osmanlı tarihçisi. Kaliforniya Üniversitesi'nde Speros Vryonis, Andreas Tietze, Gustav von Grunebaum ve Stanford J. Shaw gibi büyük tarihçilerle çalışan, Boğaziçi Üniversitesi’nin Tarih bölümü kurucularından biri. Hayat hikâyesi, Türkiye’ye gelişi, Türk tarihi ile ilgili yaptığı çalışmalar ve bazen Trabzon ağzına kayan muazzam Türkçesi ile çok ilginç bir kişilik. Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi isimli eseri ve bu eserin yazılış süreci de onun nasıl ilginç bir kişilik olduğunu ortaya koyuyor. Lowry ta Amerika’dan kalkıp gelmiş, eski yazıyı (Osmanlı Türkçesi) öğrenmiş, ‘’Eski yazı bilmeden/okuyamadan Osmanlı tarihi yazılamaz!’’ diyecek kadar konuya vâkıf. Öyle ki birçok Osmanlı tarihçisinin okumaya/incelemeye üşendiği, zorlandığı tahrir defterlerini incelemiş ve Trabzon gibi bir bölgeyi incelemiş. Şehrin Fatih’in fethinin (1461) ardından ne zaman ve nasıl Müslüman bir kimliğe büründüğünü ortaya koymaya çalışıyor. Hakikaten şapka çıkarılacak bir disiplin, merak ve arzu. Tabi bunu yaparken yöreyle de bütünleşmiş kendisi. Nasıl mı? Lowry Trabzon’a 1971-1980 arasında sık sık gidip gelmiş. Bu zaman aralığı Trabzonspor’un da parlamaya ve şampiyonluklar kazanmaya başladığı dönem. Öyle ki bütün şehir yekvücut olmuş. Elbette Lowry de bundan çok etkilenmiş ve Trabzonsporlu olmuş. Kendisi hâlâ Trabzonspor taraftarı olduğunu ve maçları takip ettiğini söylüyor. Lowry’nin bu eseri 1486, 1523, 1553 ve 1583 yıllarında hazırlanan dört Tahrir Defteri’ni☆ merkeze alarak fetihten sonra şehrin nasıl İslâm kimliği kazandığını ortaya koymaya çalışıyor. Chalcocondyles ve Fallmerayer’ın aksine Lowry, fetihten sonra yerli Hristiyan nüfusun bir kısmı göç ettirilse bile asıl nüfusun yerlerinde bırakıldıklarını, fetihten 25 yıl sonra daha şehrin Hristiyan kimliğini koruduğunu Osmanlı Devleti’nin Tahrir Defterlerini inceleyerek ortaya koyuyor. Dört ayrı Tahrir Defteri’ni inceleyen Lowry, şehrin 125 yıl içinde Müslümanların daha yoğun yaşadığı bir yer haline gelişini belgeler üzerinden anlatmaya çalışıyor. Kısacası bu eser, eksikleri olmakla birlikte (bunu yazar da kabul ediyor) bölge tarihine ilgi duyanlar için muazzam bir kaynak niteliği taşıyor. ☆Tahrir Defteri: Osmanlı maliye teşkilâtında vergilerin ve bu vergileri verenlerin ismen tespiti için değişik dönemlerde farklı şehirlerde gerçekleştirilen sayımları ve bu sayımların kaydedildiği defterleri ifade eder.
4
Mehmet Akif Koç
Trabzon Şehrinin İslamlaşması ve Türkleşmesi'ni inceledi.
247 syf.
·
14 günde
·
7/10 puan
Batı'daki önemli Osmanlı tarihçilerinden Prof. Lowry'nin, Trabzon'un bugünkü Türk ve İslam kimliğinin oluşumunu, Osmanlı arşivlerini temel alarak incelediği çok önemli bir çalışma bu. Kitabın en büyük sorunu ise, sadece Trabzon şehir merkezini incelemesi; Akçaabat dışında ilçelerle ilgili bir veri yok maalesef.
2