Travnik Günlüğü

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
680 gösterim
Travnik Günlüğü, Drina Köprüsü’nün de yazarı, Nobel Edebiyat ödüllü İvo Andriç’in Balkanlar’daki çarpıcı toplumsal değişimi Bosna’nın aynasından yansıtan başyapıtlarından biri.

Travnik Günlüğü’nde Andriç, 1807-1814 arası yedi yıllık dönemde Osmanlı’nın Bosna eyaletinin başkenti Travnik’te vezir konağı ile Fransa ve Avusturya konsoloslukları arasında kümelenen olayları, Sırbistan ayaklanmaları ve Napoléon seferlerinin dağlar arasına sıkışmış bu küçük kasabaya getirdiği yankıları anlatır. Sırp, Hırvat Arnavut, Levanten, Yahudi, Fransız ve Avusturyalı kimliklerin birbirine geçiştiği bu bölgenin zengin deneyimine insancıl bir dikkat ve itinayla eğilen Travnik Günlüğü, Osmanlı idaresi altındaki Balkanların benzersiz bir panoramasıdır. Andriç, Travnik Günlüğü’nde çağımız insanına ancak gölgeler halinde akseden tarihsel hakikatleri bulup çıkartırken sadece büyük romancıların başarabileceği bir insanlık gerçekliğini sunuyor.

“İvo Andriç, Yugoslavya’nın en büyük yazarlarından biriydi. Toplumunun ilginç ve karmaşık tarihi, Andriç’in yaratıcı zihninin başlıca besin kaynağı olmuştur.”
-Murat Belge-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2017
 • Sayfa Sayısı:
  514
 • ISBN:
  9789754707434
 • Orijinal Adı:
  Travnicka Hronika Wesire Und Konsul
 • Çeviri:
  Tahir Alangu
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
 27 Şub 11:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Travnik Bir Osmanlı şehri hala günümüzde bile Travnik kalesiyle bir Osmanlı şehri olmaya devam ediyor Tarihi güzel bir çalışma bir çok bilinmeyen unsurları anlamak için güzel bir eser olmuş hele ki bir Osmanlı olayını bir yabancının kaleminden okumak ayrı güzel bir mesele elbette farklı olayları da anlatması daha bir hoş olmuş olaya düz bir bakış atmamış başka ülkeleri de sokmuş Travnik hakkında yeni ve farklı bir bakış açısı arayanlar için bence güzel bir eser okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Kitaptan 1 Alıntı

Travnicka Hronika
Travnik Çarşısı’nın sonunda, gürül gürül akan serin
Sumeç Suyu’nun alt yanında, hangi devirden kaldığı
iyice bilinmeyen “Lütfiya’nın Kahvesi” adlı küçük bir yer vardır.
Buranın ilk sahibi Lütfiya’yı, kasabasının en yaşlıları bile hatırlamıyorlar.
Bu Lütfiya, Travnik’in dört bir yanına serpilmiş olan mezarlıklardan
birinde, son uykusuna yatalı yüzyılı aşmış bulunmasına rağmen,
herkes kahvesini içmek için Lütfiya’ya gitmekte,
birçok sultanların, vezirlerin, beylerin adları unutulduğu halde,
onun adı hâlâ anılmakta ve dillerde dolaşmaktadır.

Travnik Günlüğü, İvo Andriç (Sayfa 15 - İletişim Yayınları 584 • Çağdaş Dünya Edebiyatı 126 - Giriş)Travnik Günlüğü, İvo Andriç (Sayfa 15 - İletişim Yayınları 584 • Çağdaş Dünya Edebiyatı 126 - Giriş)