Tristan ve İseut

6,8/10  (4 Oy) · 
5 okunma  · 
3 beğeni  · 
454 gösterim
Tristan ve Iseut, Batı kaynaklı en önemli aşk söylencesidir. Bu söylencenin önemini arttıran bir başka etkense, yasak aşkın ana izlek olmasıdır.

Tarih boyunca sayısız yasak aşk yaşanmıştır. Kimi zaman ailelerin ilişkiye tavır almaları, kimi zamansa salt toplumsal değer yargıları nedeniyle sevgililer, en güçlü oldukları noktada beklenmedik yenilgiler almışlardır.

Bu aşklar, yaşamın rastlantıları ve asıl önemlisi zamanı yanlış ayarlaması sonucu toplumca lanetlenen ilişkilerden sayılmıştır. Aşkın çağrısıyla buluşan sevgililer, kabul görmüş değer yargılarına karşı direnmek, belki asıl önemlisi kendileriyle ve aşkla yüzleşmek zorunda kalmışlardır. Toplumsal adaletin dengesi bozulunca sevgililere ölüm fermanları yazılmış, gönüllü sürgünler yaşanmış, birçok sevgili hiç olup gitmiş, ancak toplumla çatışmayı göze alabilen sevgililerin aşkları kavuşmayla sonuçlanabilmiştir.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2013
 • Sayfa Sayısı:
  176
 • ISBN:
  9786055358174
 • Yayınevi:
  Ephesus Yayınları
 • Kitabın Türü:
İsmail Altunbüker 
05 Oca 21:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Romeo ve Juliet kadar etkili olmasa da Tristan ve İseut da yabana atılacak bir aşk hikayesi olmamış yine eski dönemde geçen aşkın sonuna dek yaşandığı ve aşkın engellere nasıl karşı çıktığını gösteriyor bu kitapta kenan kaleciklinin hüzün dolu kalemiyle soluksuz bir aşk romanı okuyacaksınız bu tarz hikayeleri sevenlerin beğeneceğini umuyorum okuyan herkese keyifli okumalar dilerim Türkiye ...

Kitaptan 2 Alıntı

Sefa Yılmaz 
18 Nis 11:29 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Tristan'ın Çocukluk Yılları
Sevgililer, birbirlerinden ayrı ne yaşayabiliyor ne de ölebiliyorlardı. Ayrı kalmaları ne yaşam ne ölümdü; aynı zamanda da hem yaşam hem ölümdü.

Tristan ve İseut, Kenan Kalecikli (Sayfa 17 - Cumhuriyet Dünya Klasikleri Dizisi)Tristan ve İseut, Kenan Kalecikli (Sayfa 17 - Cumhuriyet Dünya Klasikleri Dizisi)