Tuhaf Dergi Sayı: 6 Eylül 2017

8,7/10  (27 Oy) · 
70 okunma  · 
22 beğeni  · 
567 gösterim
Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi, Eylül sayısı ile bayilerdeki yerini aldı. Eylül ayında altıncı kez okurlarla buluşacak olan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.
Zülfü Livaneli, Mazhar Alanson, Selim İleri, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday, Gündüz Vassaf, Murat Uyurkulak, Tarık Tufan başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi Eylül sayısı ile bayilerde. Nisan ayında yayın hayatına merhaba diyen Tuhaf Dergi kültür sanat dünyasının en çok konuşulan konularından birisi olmuştu. Eylül ayında altıncı kez okurlarla buluşacak olan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.
Geçtiğimiz ay George Orwell kapağı ve dosyasıyla okurlarını selamlayan derginin Eylül sayısının kapağında Satranç ve Amok Koşucusu gibi kitaplarıyla tüm dünyada tanınan Avusturyalı yazar Stefan Zweig bulunuyor. Eylül sayısı için hazırlanan Stefan Zweig dosyasında yazar Fatih Özgüven ve Stefan Zweig'ın Son Günleri adlı romanın yazarı Laurent Seksik Avusturyalı yazarı anlattı. ‘Sana da öyle gelmiyor mu’ mottosuyla çıkan derginin altıncı sayısında açılış yazısını ünlü yazar Ercan Mehmet Erdem yazdı.
Eylül sayısında Tuhaf Dergi'ye röportaj veren isimler ise Türkiye'nin en önemli yazarlarından Ahmet Ümit, Cannes'da iki kez Altın Palmiye alan dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ken Loach ve triphop müziğin dünyadaki önemli temsilcilerinden Jay Jay Johanson. Trainspotting'in yazarı, dünyaca ünlü yazar Irvine Welsh Türkçe'de ilk kez yayınlanacak öyküleriyle Tuhaf Dergi'ye katılıyor.
Ağustos ayında olduğu gibi Türkiye'nin en önemli foto muhabiri Ara Güler, müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli, gazeteci Nebil Özgentürk, yazar Murat Uyurkulak, usta gazeteci Selahattin Duman, senarist ve oyuncu Levent Kazak, Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden Ülkü Tamer ve dünya edebiyatının önemli isimlerinden İsrailli yazar Etgar Keret hikayeleriyle Tuhaf Dergi'de yer alıyorlar. Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ve uluslararası alanda birçok ödül sahibi, Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden Hakan Günday ise Tahin Pekmez isimli köşelerinde geçtiğimiz ay konuştukları şiddet konusuna devam ediyorlar.
Tüm Türkiye’de gazete ve dergi satan her yerde olan Tuhaf Dergi’nin tam yazar kadrosu ise şöyle: Ara Güler, Zülfü Livaneli, Ülkü Tamer, Etgar Keret, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday, Murat Uyurkulak, Tarık Tufan, Tayfun Pirselimoğlu, Levent Kazak, Yekta Kopan, Gündüz Vassaf, Ali Nesin, Ebru Ceylan, Ercan Mehmet Erdem, Mehmet Güreli, Ahmet İnam, Nebil Özgentürk, Alberto Manguel, Mercan Dede, Selahattin Duman, Mehmet Yaşin, Mehmet Turgut, Irmak Zileli, Ömür İklim Demir, Kalben, Işıl Cinmen, Selin Tunç, Egemen Alper, Eray Ak, Ayça Örer, Nando Salva, Muhsin Topyıldız, Armağan Yılmaz, Nurhak Kaya.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  2564699006
 • Yayınevi:
  Tuhaf Dergi Yayımcılık
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Bu tarz" edebiyat dergilerine karşı insanların neden nefret dolu olduğunu çözemiyorum ve çözemeyeceğim de...Bu dergiler edebi yönden çok dolu doludur demiyorum ki zaten böyle bir amaçları da yok bence.Kaldı ki Türkiye gibi okuma oranının yerlerde süründüğü bir ülkede bu tür dergilerin insanları okumaya teşvik ettiğini düşünüyorum.Şimdi gelelim Tuhaf Dergisi'ne.Çiçeği burnunda derginin elimde 3 sayısı var. Önceki 2 sayıyı okumayı tamamlamadım ama kesinlikle boş bir zamanımda tamamlayacağım.Hatta elimde olmayan ilk 3 sayısını da edinmeyi düşünüyorum.Piyasadaki hemen hemen tüm bu tarz edebiyat dergilerini okumuş biri olarak bu dergiyi diğerlerine göre biraz daha farklı,dolu içerikli ve başarılı buldum.Genelde dergileri o ayın temasına,asıl incelenen yazara göre seçerim fakat bu dergiyi her ay,incelemeksizin almayı planlıyorum.Ahmet Mümtaz Taylan ile Hakan Günday'ın muhabbeti,Tarık Tufan'ın beni başka yerlere götüren hikayesi,başarılı Stefan Zweig analizleri...Dergiyi tekrar tekrar okuyasım geldi.

Roquentin 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Tuhaf dergisi son zamanların bence en öğretici ve arşivlik dergilerinden biri. Muhakkak edinmeli , gelecek okumalarda da belirleyici olur. Kapaktaki yazarı daha iyi tanıma şansı olur. Boş vikipedia bilgisi değil.

Tuhaf Dergi Sayı: 6 benzeri kitaplar

hatice kuru 
06 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ahmet Mümtaz Taylan ve Hakan Günday bu ikilinin muhabbeti... Bu dergiyi, bana takip ettirenlerdir.
Mehmet Turgut un fotoğraflara şiirler şairler yakıştırması da dikkatten kaçmamalı
ilk sayıdan bu yana her hikayesini, yazarını okuduğum tek dergidir.

Kitap Delisi 
19 Kas 2017 · Kitabı okudu · 23 günde · 10/10 puan

Gerçekten güzel bir dergi. Bu sayısında Stefan Zweig olduğu için dikketimi çekmişti. İyiki almışım iyiki okumuşum diyorum çünkü yeni bilgiler edindim. Bu yüzden benim için faydalı oldu.

Kitaptan 73 Alıntı

A juez 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir kadın ağlarsa tüm dünya ağlar çünkü o haklıdır!

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 23 - Eylül 2017)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 23 - Eylül 2017)
Gizem 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Darağacındaymışçasına sallanırken özgür hissediyorum kendimi.

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 3)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 3)
Gizem 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bütün dinler egoyu terbiye etmek, hatta sindirmek üzere kurulmuştur. Bazı çilekeşlerin kendi bedenlerine eziyet etmeleri, aç kalmaları, kadınsız bir hayat tercih etmeleri, mağaralara inzivaya çekilmeleri, nefsi yani egoyu terbiye etmek içindir.


Zülfü Livaneli

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 14)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 14)
Gizem 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Stefan Zweig Sözlüğü
Yalnızlık, kısa sürede kendi kendine düşmanlığı getiriyordu.

(Korku,s.20)

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 10)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 10)
Gizem 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir İntiharın Anatomisi
" Benim içinde büyüdüğüm, değerli olduğum, kendimi iyi hissettiğim bir dünya vardı ama artık o dünya yok. Bunun benzerinin, yenisinin veya daha iyisinin oluşturulması konusunda da tam bir karamsarlığa sahibim."


Stefan Zweig

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 9)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 9)
A juez 
15 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet İnam
Güzelliğin sınavından geçmemiş, acısını çekmemiş biri ne denli çabalasa da üzerindeki makyajdan kurtulamadıkça güzel olamaz.

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 20)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 20)
Gizem 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Olgunluk, bilgelik, egoyu denetim altına almak demektir.

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 14)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 14)
Gizem 
30 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi varlığını başka varlık içinde eritmek isteyen kişi çok güçlüdür. Yenen değil yenilen olmak ister; kazanan değil, kaybeden, bencillik değil fedakarlık yapmaya çalışır.

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 14)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 14)
Gizem 
18 Eyl 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir İntiharın Anatomisi
"İnsan ruhu neredeyse ölümcül bir dinginliği, ölü bir hareketsizliği, inorganik bir durumu arayan tarafa da sahip. İnsanın içinde kuvvetli bir ölüm dürtüsü de var."

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 9)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 9)
Black 
04 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Tarık Tufan
Çevrem bakışlarımı kaçırmak zorunda olduğum insanlarla doldu. Kör oluyorum. Gitgide körleşiyorum bu yüzden.

Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 18)Tuhaf Dergi Sayı: 6, Kolektif (Sayfa 18)