Tuhaf Dergi Sayı: 6 Eylül 2017

8,7/10  (30 Oy) · 
78 okunma  · 
24 beğeni  · 
595 gösterim
Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi, Eylül sayısı ile bayilerdeki yerini aldı. Eylül ayında altıncı kez okurlarla buluşacak olan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.
Zülfü Livaneli, Mazhar Alanson, Selim İleri, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday, Gündüz Vassaf, Murat Uyurkulak, Tarık Tufan başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi Eylül sayısı ile bayilerde. Nisan ayında yayın hayatına merhaba diyen Tuhaf Dergi kültür sanat dünyasının en çok konuşulan konularından birisi olmuştu. Eylül ayında altıncı kez okurlarla buluşacak olan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.
Geçtiğimiz ay George Orwell kapağı ve dosyasıyla okurlarını selamlayan derginin Eylül sayısının kapağında Satranç ve Amok Koşucusu gibi kitaplarıyla tüm dünyada tanınan Avusturyalı yazar Stefan Zweig bulunuyor. Eylül sayısı için hazırlanan Stefan Zweig dosyasında yazar Fatih Özgüven ve Stefan Zweig'ın Son Günleri adlı romanın yazarı Laurent Seksik Avusturyalı yazarı anlattı. ‘Sana da öyle gelmiyor mu’ mottosuyla çıkan derginin altıncı sayısında açılış yazısını ünlü yazar Ercan Mehmet Erdem yazdı.
Eylül sayısında Tuhaf Dergi'ye röportaj veren isimler ise Türkiye'nin en önemli yazarlarından Ahmet Ümit, Cannes'da iki kez Altın Palmiye alan dünya sinemasının en önemli yönetmenlerinden Ken Loach ve triphop müziğin dünyadaki önemli temsilcilerinden Jay Jay Johanson. Trainspotting'in yazarı, dünyaca ünlü yazar Irvine Welsh Türkçe'de ilk kez yayınlanacak öyküleriyle Tuhaf Dergi'ye katılıyor.
Ağustos ayında olduğu gibi Türkiye'nin en önemli foto muhabiri Ara Güler, müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli, gazeteci Nebil Özgentürk, yazar Murat Uyurkulak, usta gazeteci Selahattin Duman, senarist ve oyuncu Levent Kazak, Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden Ülkü Tamer ve dünya edebiyatının önemli isimlerinden İsrailli yazar Etgar Keret hikayeleriyle Tuhaf Dergi'de yer alıyorlar. Oyuncu Ahmet Mümtaz Taylan ve uluslararası alanda birçok ödül sahibi, Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden Hakan Günday ise Tahin Pekmez isimli köşelerinde geçtiğimiz ay konuştukları şiddet konusuna devam ediyorlar.
Tüm Türkiye’de gazete ve dergi satan her yerde olan Tuhaf Dergi’nin tam yazar kadrosu ise şöyle: Ara Güler, Zülfü Livaneli, Ülkü Tamer, Etgar Keret, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday, Murat Uyurkulak, Tarık Tufan, Tayfun Pirselimoğlu, Levent Kazak, Yekta Kopan, Gündüz Vassaf, Ali Nesin, Ebru Ceylan, Ercan Mehmet Erdem, Mehmet Güreli, Ahmet İnam, Nebil Özgentürk, Alberto Manguel, Mercan Dede, Selahattin Duman, Mehmet Yaşin, Mehmet Turgut, Irmak Zileli, Ömür İklim Demir, Kalben, Işıl Cinmen, Selin Tunç, Egemen Alper, Eray Ak, Ayça Örer, Nando Salva, Muhsin Topyıldız, Armağan Yılmaz, Nurhak Kaya.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2017
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  2564699006
 • Yayınevi:
  Tuhaf Dergi Yayımcılık
 • Kitabın Türü:
Yağmur 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Bu tarz" edebiyat dergilerine karşı insanların neden nefret dolu olduğunu çözemiyorum ve çözemeyeceğim de...Bu dergiler edebi yönden çok dolu doludur demiyorum ki zaten böyle bir amaçları da yok bence.Kaldı ki Türkiye gibi okuma oranının yerlerde süründüğü bir ülkede bu tür dergilerin insanları okumaya teşvik ettiğini düşünüyorum.Şimdi gelelim Tuhaf Dergisi'ne.Çiçeği burnunda derginin elimde 3 sayısı var. Önceki 2 sayıyı okumayı tamamlamadım ama kesinlikle boş bir zamanımda tamamlayacağım.Hatta elimde olmayan ilk 3 sayısını da edinmeyi düşünüyorum.Piyasadaki hemen hemen tüm bu tarz edebiyat dergilerini okumuş biri olarak bu dergiyi diğerlerine göre biraz daha farklı,dolu içerikli ve başarılı buldum.Genelde dergileri o ayın temasına,asıl incelenen yazara göre seçerim fakat bu dergiyi her ay,incelemeksizin almayı planlıyorum.Ahmet Mümtaz Taylan ile Hakan Günday'ın muhabbeti,Tarık Tufan'ın beni başka yerlere götüren hikayesi,başarılı Stefan Zweig analizleri...Dergiyi tekrar tekrar okuyasım geldi.