Tuhaf Dergi Sayı: 7 Ekim 2017

7,8/10  (10 Oy) · 
62 okunma  · 
11 beğeni  · 
324 gösterim
Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi, Ekim sayısı ile bayilerdeki yerini aldı. Eylül ayında altıncı sayısıyla okurlarla buluşan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.

Ara Güler, Zülfü Livaneli, Mazhar Alanson, Selim İleri, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday, Gündüz Vassaf, Selahattin Duman, Murat Uyurkulak, Tarık Tufan başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi Ekim sayısı ile bayilerde. Nisan ayında yayın hayatına merhaba diyen Tuhaf Dergi çıktığı günden beri kültür sanat dünyasının en çok konuşulan konularından birisi olmuştu. Eylül ayında altıncı sayısıyla okurlarla buluşan olan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz ay Stefan Zweig kapağı ve dosyasıyla okurunu selamlayan derginin Eylül sayısının kapağında İranlı şair Füruğ Ferruhzad bulunuyor. ‘Sana da öyle gelmiyor mu?’ mottosuyla çıkan derginin açılış yazısını Ekim ayında ünlü yazar Tarık Tufan yazdı. Ekim sayısında Tuhaf Dergi’ye röportaj veren isimler ise Türkiye’nin kuşkusuz en önemli müzik grubu MFÖ ve Pan’ın Labirenti, Hellboy, Suyun Şekli filmleriyle tanınan Altın Aslan ödüllü yönetmen Guillermo del Toro.

Eylül ayında olduğu gibi Türkiye’nin dünyaca ünlü foto-muhabiri Ara Güler, müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli, yazar Selim İleri, gazeteci Nebil Özgentürk, yazar Tarık Tufan, müzisyen Kalben, fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, usta gazeteci Selahattin Duman, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Ülkü Tamer ve dünya edebiyatının önemli isimlerinden İsrailli yazar Etgar Keret hikâyeleriyle Tuhaf Dergi’de yer alıyorlar.

Ayrıca uluslararası alanda birçok ödül sahibi, Türk edebiyatının önemli temsilcilerinden Hakan Günday ve Türkiye’nin en önemli oyuncularından Ahmet Mümtaz Taylan her ay devam ettikleri ‘Tahin Pekmez’ köşesi için yedinci sayıda başarısızlık üzerine konuştular. Derginin bir diğer önemli sürprizi ise Füruğ Ferruhzad dosyasına dahil olan İranlı yazar Haşim Hüsrevşahi.

Tüm Türkiye’de gazete ve dergi satan her yerde olan Tuhaf Dergi’nin tam yazar kadrosu ise şöyle: Ara Güler, Zülfü Livaneli, Selim İleri, Etgar Keret, Gündüz Vassaf, Ülkü Tamer, Ebru Ceylan, Hakan Günday, Ahmet Mümtaz Taylan, Tayfun Pirselimoğlu, Tarık Tufan, Nebil Özgentürk, Yekta Kopan, Mehmet Güreli, Ali Nesin, Ahmet İnam, Selahattin Duman, Barış Pirhasan, Alberto Manguel, Yiğit Bener, Mercan Dede, Mehmet Yaşin, Irmak Zileli, Mehmet Turgut, Ömür İklim Demir, Kalben, Melek Eda Alanson, Gül Dirican, Nando Salva, Muhsin Topyıldız, Armağan Yılmaz, Nurhak Kaya.
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2017
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9772564699006
 • Yayınevi:
  Tuhaf Dergi Yayımcılık
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
03 Eki 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Takip ettiğim edebiyat dergilerinin başını çeken Tuhaf Dergi bu ay kapağına Füruğ Ferruhzad'ı konu almış. Onun nasıl bir hayatı olduğunu, zamanın İran'ında yaşananlar ve kadına verilmesi gereken önemin diilenmesinde başını çeken isimlerden. Ferruhzad sözlüğü çok güzel bir bölümdü.

Dergiyi asıl takip etmemdeki en önemli neden sevdiğim isimlerin bu dergide olması. Tarık Tufan, Zülfü Livaneli, Hakan Günday, Yekta Kopan ve Nebil Özgentürk gibi isimler...Bu isimler gerçekten çok güzel tat veriyor dergiye.

Müzik, resim, matematik gibi farklı alanlara da hitap ediyor dergi. Az da olsa siyaseti daha doğrusu güncel siyaseti dergiye bulaştırması pek istemediğim şey ama yine de idare ediyor. Rahatlıkla tavsiye ederim.