Tuhaf Dergi - Sayı 9 Aralık 2017

8,2/10  (26 Oy) · 
69 okunma  · 
17 beğeni  · 
466 gösterim
Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi, Aralık sayısı ile bayilerdeki yerini aldı. Aralık ayında dokuzuncu sayısıyla okurlarla buluşan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.

Ara Güler, Zülfü Livaneli, Mazhar Alanson, Selim İleri, Ahmet Mümtaz Taylan, Hakan Günday, Gündüz Vassaf, Selahattin Duman, Murat Uyurkulak, Tarık Tufan başta olmak üzere Türkiye’nin önde gelen edebiyatçı, müzisyen ve gazetecilerini bir araya getiren Tuhaf Dergi Aralık sayısı ile bayilerde. Nisan ayında yayın hayatına merhaba diyen Tuhaf Dergi çıktığı günden beri kültür sanat dünyasının en çok konuşulan konularından birisi olmuştu. Aralık ayında dokuzuncu kez okurlarla buluşan olan Tuhaf Dergi güçlü kadrosuyla ve iddialı tasarımıyla yine dikkat çekiyor.

Geçtiğimiz ay Ahmet Hamdi Tanpınar kapağı ve dosyasıyla okurunu selamlayan derginin Aralık sayısının kapağında Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Sabahattin Ali bulunuyor. ‘Sana da öyle gelmiyor mu?’ mottosuyla çıkan derginin açılış yazısını Aralık ayında yazar Yekta Kopan yazdı. Sabahattin Ali için hazırlanan dosyaya yazarı Zülfü Livaneli, Hıfzı Topuz, Nebil Özgentürk, Sunay Akın ve Edip Akbayram anlatıyor.

Aralık sayısında Tuhaf Dergi’nin sürprizleri ise deniz söyleşileriyle dergiye merhaba diyen Ata Demirer ve Hollywood’un en önemli karakter oyuncularından Julianne Moore.

Kasım ayında olduğu gibi Türkiye’nin dünyaca ünlü foto-muhabiri Ara Güler, müzisyen ve yazar Zülfü Livaneli, yazar Selim İleri, gazeteci Nebil Özgentürk, yazar Tarık Tufan, yazar Levent Kazak, fotoğraf sanatçısı Mehmet Turgut, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, usta gazeteci Selahattin Duman, Türk edebiyatının en önemli isimlerinden Ülkü Tamer, dünya edebiyatının önemli isimlerinden İsrailli yazar Etgar Keret ile Arjantinli yazar Alberto Manguel hikâyeleriyle Tuhaf Dergi’de yer alıyorlar.

Tüm Türkiye’de gazete ve dergi satan her yerde olan Tuhaf Dergi’nin tam yazar kadrosu ise şöyle: Ara Güler, Zülfü Livaneli, Mazhar Alanson, Ata Demirer, Selim İleri, Julianne Moore Ahmet Ümit, Sunay Akın, Nebil Özgentürk, Hıfzı Topuz, Etgar Keret, Levent Kazak, Murat Belge, Tarık Tufan, Mehmet Güreli, Ebru Ceylan, Tayfun Pirselimoğlu, Gündüz Vassaf, Alberto Manguel, Mehmet Yaşin, Yekta Kopan, Ali Nesin, Mercan Dede, Selahattin Duman, Barış Pirhasan, Edip Akbayram, Ahmet İnam, Mehmet Yaşin, Yiğit Bener, Mehmet Turgut, Müjdat Turan, Ömür İklim Demir, Nando Salva, Fethi Karaduman, Melek Eda Alanson, Nurhak Kaya.
  • Baskı Tarihi:
    Aralık 2017
  • Sayfa Sayısı:
    32
  • Yayınevi:
    Tuhaf Dergi
  • Kitabın Türü:
Mehmet S. 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

İlk sayıdan itibaren aldığım bir dergi. Bazı yazılarını atlıyorum istemsizce. İsim vermiyeyim bazı yazarlar sıkıcı geliyor ama bu dergiyi almamı sağlayan bir kaç şey var.

İlk olarak biriktirme isteğim. Üstüne de ilk sayıdan itibaren temin edince buna devam etmek istiyorum. İkinci olarak Hakan Gunday ve Ahmet Mümtaz Taylan'in muhabbetleri hoşuma gidiyordu. İki sayıdır bu muhabbet eksik ama bu sayıda Nebil Ozgenturk ve Sunay Akin'in Sabahattin Ali muhabbeti çok doyurucu idi. Üçüncü olarak da Selahattin Duman'in yazıları. Popüler kültür hakkında eleştirileri çok doğru ve yerinde tespitleri içeriyor. Mercan Dede de kaliteli yazılarıyla dikkat çekiyor.

Okuduklarıma nadir yorum yapan biri olarak bu sayının güzelliğini nasıl anlatırım bilmiyorum. Dergi; okuduğum Zweig, Dostoyevski, Shakespeare sayıları ile sevgimi zaten kazanmıştı. Hatta hızımı alamayıp ilk altı sayısını tamamlamıştım. Geriden gelip tüm sayıları okuma gibi bir fikrim de vardı..

Kasım sonuydu.( Yağmurlu, soğuk bir kasım sabahı elimde kahve.. diye başlamayı çok isterdim ama kahve sevmem Malatya’da da yağmur pek yok. O günün tek özelliği son oluşuydu anlayacağınız ) Dergilerimi, posterlerimi karşıma almıştım. Hayran hayran karıştırırken ‘’ keşke bir de Sabahattin Ali sayısı çıksa…’’ diye iç geçirmiştim.. Allah’ın sevdiği kuluyum galiba:p, aralık sayısını ana sayfamda gördüm ki ne göreyim evet evet, Sabahattin Ali’ydi. Tabi kafamda bir sürü soru…’’Kim bilir posteri nasıl?’’ ‘’hangi kitaplarından alıntılar yapıldı?’’ ‘’Acaba bildiğim kitapları mı olacak?’’ ‘’Zülfü Livaneli şiirleri ile ilgili bir şeyler yazmış mıdır?’’…
Geçmiş sayılar pekala okumam için bekleyebilirdi, önceliğim belliydi. İlk fırsatta koşup aldım tabi. Derginin yanında bir de ayraç var üzerinde de İçimizdeki Şeytandan bir parça:

“İyilik demek kimseye kötülüğü dokunmamak değil, kötülük yapacak cevheri içinde taşımamak demektir.”

Daha başlamadan benden artıyı alıyor dergi.. İçine geçiyorum Sabahattin Ali karşılıyor:
“Demek hayat böyle iki adım ilerisi bile görülmeyen sisli ve yalpalı bir denizdi. Tesadüflerin oyuncağı olacak olduktan sonra ne diye bir irademiz vardı? Kullanamadıktan sonra göğsümüzü dolduran hisler ve kafamızda kımıldayan düşünceler neye yarardı?” zamanında paylaşmış olmam da mutlu etmiyor değil. (:

Yazılara gelirsem, Yekta Kopan ‘’herkes gitmekten söz ediyor’’ diye başlıyor.
Nebil Özgentürk-Sunay Akın sohbetine geçtiğimde her ne kadar gözüm Ahmet Mümtaz Taylan-Hakan Günday’ı arasa da kusursuzluğuna laf söyleyemiyorum. Anlıyorum ki onlarda da yeri ayrı Sabahattin Ali’nin. Yukarıda yazdıklarım şişirilmiş cümleler gibi gelmiyor..
Zülfü Livaneli, ‘’Leylim Ley’’ hakkında yazıyor, (Nokta atışı) Edip Akbayram da ‘’Aldırma Gönül’’...
Yazılarını keyifle okuduğum Selahattin Duman, ‘’Görgüsüzlüğün Dört Hali Üzerine’’ ile yine şaşırtmıyor.
Gündüz Vassaf-2049
Kalben- Babadan Kalma
Zülfü Livaneli-Yaş Almak
Tarık Tufan-Kıyamet
yazıları da favorim diyebilirim. Uzattım galiba (: İyi okumalar..

esra divarcı 
26 Oca 11:15 · Kitabı okudu · 28 günde · Beğendi · 8/10 puan

İlk defa aldığım bir dergi ve teması Sabahattin Ali olması cezbetti. Birçok dergi gibi işleyiş tarzı aynı fakat farklı olarak röportajları doyurucu. Bu sayıda da Sunay Akın'ın ağzından Sabahattin Ali anlatımı tarzında bi röportaj yapılmış, güzelde olmuş başarılı...

Sadiye Olcay 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · 8/10 puan

İlk sayıdan itibaren keyifle takip ediyorum ama son iki sayıda Ahmet Mümtaz Taylan ve Hakan Günday 'ın muhabbetlerini , sohbetletini görmemek, okumamak beni biraz üzdü ...

Gamby 
13 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4/10 puan

Tuhaf, Kafa, Ot... Hepsi endüstriyel işler. Bas kapağa Oğuz Atay'ı, Frida'yı.. Gelsin paracıklar. İçinde edebi olma yolunda çaba harcamıs eser sayısı çok az. Hiç yok demiyorum farkındaysanız, ama çoğunluğu popüler kültüre ait şeyler. Edebiyat bu değil diyeceğim de "Sen kimsin hıyar!" demenizden çekiliyorum, biraz hassasım da bu ara eheh.

Buna kültür dergisi diyin, eğlence diyin ama edebiyat dergisi falan demeyin. Denmesin. Çünkü değil.

ozge 
11 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sabahattin Ali gibi halkın içinden ve yaşamı bu kadar içtenlikle anlatan bir üstat iyi ki bu topraklardan geçmiş. Bana öyküyü sevdiren , her kitabını keyifle okuduğum bir yazara ayrılmış dergiyi okumadan olmazdı, güzel bir sayı ayrılmış. Keşke daha da çok sayfa olsaydı diyerek elimden bırakmadan okuduğum bir sayı oldu. Hele kitap ayracına bayıldım, koleksiyonum da yerini aldı. Yazarı katledenleri bugün kimseler hatırlamıyor ama üstat eserleri ile ölümsüzlüğünü koruyor. Bedenler yok edilebilse de fikirlerin ölümsüz olduğunun kanıtı Sabahattin Ali. Keşke ne kendisi ne de ailesi bu kadar acılara mahkum edilmeseydi .

Ergin Karadağ 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Güzel insanlar anlatılıyor,anlatıyor,okuyor. Nebil abi ve sunay abi yine efsaneleşiyor cahilliğimize bir su döküp götürüyorlar. İlk sayfada bu ikili vardı. Diğer aayfalarda zülfü livaneli Edip Akbayram Hıfzı Topuz ali nesin uzayıp gidiyor. Ama korkmayın dergi o kadar uzayıp bitmiyor. Hemencik bitiyor:)

Erkan Akbulut 
 06 Şub 20:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Sabahattin Ali sevdiğim bir yazar.
Tuhaf derginin kapağında Sabahattin Ali olunca hemen aldım ve okudum. Ve yazarla ilgili yazılar çok iyiydi.
Nebil Özgentürk ve Sunay Akın ın Sabahattin Ali sohbeti,Tarık Tufan, Ahmet İnam, Zülfü Livaneli gibi yazarların yazıları ve diger yazarların yazılarda gayet güzeldi.
Dergi okumak güzel bir şey.

Herkese iyi okumalar.
Vesselâm

Kitaptan 101 Alıntı

Mehmet S. 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sosyal medyada herkes kendisinin daha iyi bir versiyonunu yutturmaya çalışıyor ve ben de kendime bunun sebebini sorup duruyorum. Niçin kendimizle ilgili kısa reklamlar verip durmak zorundayız ki?

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 29)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 29)
Mehmet S. 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sürünün içine sıkıştırılıp da sürüklenen akıl, akıl olmaktan çıkmıştır.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 36)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 36)
Mehmet S. 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sabahattin Ali'nin katledilmesinin nedeni Türkiye'nin geleceğine yön verecek güçte olmasıdır. Gücü, Türkçe'yi çok güzel kullanıyor olmasıydı. Katledilmeseydi kim bilir neler yazardı?

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 7)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 7)
Mehmet S. 
08 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hepimizin biraz yardıma ihtiyaç duyduğu bir zaman vardır.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 44)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 44)
Mehmet S. 
06 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Büyük yazarımızın gövdesini hunharca yok ettiler ama eseri kuşaklar sürüp gidiyor. Daha da gidecek.

Selam olsun Sabahattin Ali'ye.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 8)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 8)
Mehmet S. 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Boşlukta yürür gibi görünür bazıları, varlıklarıyla kendilerini duyuramadıklarında küsmüş olabilirler hayata.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 24)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 24)
Ahmet 
03 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Zülfü Livaneli
Bazıları belli bir olgunluğa erişince, kendilerini beğendirmeye çalışmaktan vazgeçer ve dünyayı daha rahat bir gözle seyretmeye başlar.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 32)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 32)
Ahmet 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nebil Özgentürk
Hayatın zalimleri karşısında şiirler, şarkılar ve edebiyat galip gelecek.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 7)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 7)
Ahmet 
01 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gündüz Vassaf
Masallarımız markalaştı. Rüyalarımız etiketlendi. Sonuçta ruhlarımızı da tüketir olduk.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 14)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 14)
Ahmet 
 05 Ara 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ahmet İnam
Deli olmadan akıllı olunabilir mi? Olunamaz. Çünkü gönül delidir. Akıllılık kalıplar içinde kalarak, yürünmüş yolları yürüyerek gerçekleşemez.

Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 36 - undefined)Tuhaf Dergi - Sayı 9, Kolektif (Sayfa 36 - undefined)