Tüketim Toplumu, Nevrotik Kültür ve Dövüş Kulübü

9,5/10  (4 Oy) · 
11 okunma  · 
3 beğeni  · 
1.301 gösterim
Hakan Övünç Ongur, bu ilk kitabında, Amerikalı kült yazar Chuck Palahniuk'in bir yeraltı edebiyatı efsanesi haline gelmiş olan Dövüş Kulübü romanını kuramsal bir analize tabi tutuyor. 1999 yılında beyaz perdeye de uyarlanarak dünya çapında geniş bir hayran kitlesine ulaşan Dövüş Kulübü'nün, kendisi ile adı sıkça anılan küresel kapitalizm ve yabancılaşma tartışmalarının da ötesinde, Frankfurt Okulu'ndan postmodernizme, eleştirel kuramlardan psikanalize kadar, çok daha geniş bir çerçevede ele alınabilecek zengin bir metin sunduğunu ortaya koyuyor. Bunu yaparken okuyucuya, Adorno ve Horkheimer'dan, Marcuse'den, Gramsci'den, Baudrillard'dan, Zizek'ten, Jung'dan, Freud'dan ve çok sayıda farklı düşünürden yapılan alıntılarla harmanlanmış bir Palahniuk okuması sunuyor. Anlatıcı, Marla Singer, Tyler Durden gibi karakterler tüketim toplumunun, nevrotik kültürün, zihinsel terörizmin, bilinçdışı arketiplerin, simülasyonların ve mutsuzluk üzerine kurulmuş uygarlığın içine yerleştiriliyor.

Elinizdeki bu kitap, Chuck Palahniuk'in kışkırtıcı ve bolca tartışılan üslubunun altında yatan geniş sosyolojik, psikolojik ve felsefi hazinenin açığa çıkarılması çalışmalarına katkıda bulunmayı amaçlarken, Palahniuk'in kitaplarının dava süreçlerine konu olduğu Türkiye'de kültürel ve kuramsal çalışmalar için umudun hâlâ tükenmemiş olduğunu müjdeliyor.
(Tanıtım Bülteninden)
samet sak 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · 44 günde · 10/10 puan

Dövüş kulübü ve Tüketim Toplumu kitaplarının her ikisini de okumuştum. Sayın ONGUR'un bu inceleme ve kuramsal yaklaşımını bir kitapevinin rafında gördüğümde ise oldukça ilgi çekici olduğunu tahmin ettim. Kitabı okumaya başladığımda ise tahminlerimin doğru çıktığı apaçık ortada idi. Kitap da yer alan bir gözlem oldukça dikkat çekici idi; "Tyler daha önceleri eline pornografik dergiler alarak tuvalete giderken, artık İKEA dergisi alarak girmeye başlamıştır." Burada toplumun tüketerek tatmin olma seviyesine vurgu yaparak, tüketim alışkanlıklarımızın ne kadar da uç seviyelere ulaştığını göstermektedir. Kitap oldukça kafa açacak bir inceleme olmuş. Bugünlerde nerelere gidiyoruz, toplum neden çöp makinesi gibi tüketiyor soruları kafanızda mevcut ise, bu kitabı mutlaka okuyunuz. Tabi önce kitabın isim sahibi olan "dövüş kulübü" ve "Tüketim Toplumu" kitaplarını okumayı unutmayın.

Tebrik ediyorum gercekten de cok guzel konubislenmis. Kitabin tevsiri gibi olmus . Belki de dovus kulubune sadece "dovusuyolar yaaaa" diyip gecenlerin bi goz atmasi gerekli.

utku köker 
11 Mar 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bir kitabı nasıl analiz etmek gerektiği ile ilgili sayısız yaklaşım geliştirilmiştir. Söz konusu kitap Dövüş Kulübü olduğunda bu yaklaşımların çokluğuna gerçekten ihtiyaç duymaktayız. Ne sadece kitaptaki yazarın hayatından izdüşümler, ne yazma biçimlerinin kitabın içinde gösterdiği çeşitlilikler, ne Bakuninvari bir sistem karşıtı hareket, ne salt kapitalizm eleştirisi ne de bir başka yaklaşım bu kitabı "tek başına" çözümleyebileceği iddasında bulunamaz. Dövüş Kulübünün hakkını verebilmek için bunların hepsini kullanmak gerekiyor. Hakan Bey bu eserde çok farklı başlangıç noktalarından çıkarak harika analizler yapmış. Akademik bir eser tadını buram buram aldığınız eser kaynak kitap mertebesinde. Filmi izlediyseniz kitabı mutlaka okuyun. Dövüş Kulübü'nü okuduysanız da mutlaka bu analizi edinin ve zamanınızı ayırın okumaya. Kitabın içinde neler neler olduğunu fark edince Yazara duyduğunuz saygı katlanacak.

Kitaptan 1 Alıntı

İpek güven 
02 Haz 23:01 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Tekrar edilenler, aynılığı, birörnekliği temsil eder. Her yerde çalınıp duran ve hepsi birbirine benzeyen aşk şarkıları gibi, herkesin üzerindeki aynı kıyafetler gibi, yıldan yıla değişiklik gösteren saç kesimleri gibi, uğruna binlerce fokun katledildiği moda ayakkabıları gibi, zengin kız-fakir oğlan filmleri ve bu filmlerin yeniden çevirimleri gibi, tekno-müzik gibi, bilgisayarlara indirilen aynı diziler, filmler, hatta alt yazılar gibi, herkesin güldüğü aynı espriler gibi... Ve elbette aynı bireyler gibi

Tüketim Toplumu, Nevrotik Kültür ve Dövüş Kulübü, Hakan Övünç OngurTüketim Toplumu, Nevrotik Kültür ve Dövüş Kulübü, Hakan Övünç Ongur