Tüm İnsanlar Ölümlüdür

9,0/10  (6 Oy) · 
15 okunma  · 
9 beğeni  · 
1.121 gösterim
13. yüzyılda doğan Carmona Prensi Raymond Fosca iktidarını genişleterek daha adil ve zengin bir dünyaya egemen olma hayalleriyle dopdoludur. Tam zamanında imdadına yetişen ölümsüzlük iksiri, Fosca'ya eşi benzeri olmayan bir fırsat verir. Artık emellerini gerçekleştirmesinin önünde hiçbir engel yoktur. Ama ya ölümsüzlük bir lanetse?

Fransız yazar ve filozof Simone de Beauvoir, 1946 tarihli bu heyecan verici romanında, ölümsüzlük teması üzerinden insan doğasını ve Avrupa tarihinin keskin dönemeçlerini ustalıkla gözlemliyor. İnsanın var oluş sorunsalını derinlemesine incelerken İtalyan şehir devletlerinden Habsburglara, Yenidünya'nın keşfinden Fransız Devrimi'ne kadar müthiş bir Avrupa tarihi anlatısını da kaleme alıyor.

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, büyük bir yazardan merak ve zevkle okunacak bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  413
 • ISBN:
  9786055596866
 • Çeviri:
  Işık Ergüden
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Reina 
 16 Oca 2015 · Puan vermedi

Varlık ve Hiçlik felsefesinin edebiyatımıza uyarlanmış güzel örneklerinden biridir ''Tüm İnsanlar Ölümlüdür ''.Bu çalışmada Freud'un görüşleri , onun feminist yanı ağır basmaktadır .
İki zıt karakterden yararlanmış Beauvoir. Birincisi Fosca, 13.yy'da yaşayan İtalyan prensinin ölümsüzlük iksirini içmesiyle başlıyor hikayesi. İkincisi Regine, o da hırslı, benmerkezci ve tiyatro oyunları sayesinde ileride insanlar tarafından hatırlanmak istemektedir. Ölümsüz Fosca tarafından sevilmek ve ebediyen hatırlanmak istiyor ayrıca . Sevdiği Fosca değil , ölümsüz biri tarafından sevilme fikridir. Burada Freud'un görüşleri ön plana çıkıyor. Olağanüstü bir tema, İnsan ve Ölümsüzlük. Felsefe severler için güzel bir eser.

Esma Tezgi 
18 Şub 22:27 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Vaav diyerek, içine gömülerek, ne kadar güzel kitap diye diye okudum kitabı. Her sayfasını ayrı sevdim, tamam bazı sayfaları daha durgun olsa da çoğu sayfasını çok severek okudum.

Carmona Prensi Fosca halkını kurtarmak için ölümsüz olmak ister ve bu isteğine kavuşur ve artık ölümsüzdür. Fosca ölümsüz olduktan sonra dünyanın, zamanın sonsuzluğu onu çok heyecanlandırır, zaman oldukça yapılacak daha çok şey var gibi hisseder.

Fosca 600 yıl sonra hikayesini Regine'e anlatır. Bu 600 yıl içinde Fosca çok değişir, dünyanın sonsuzluğuna, ölümsüzlüğün mükemmelliyetine inanan adam gider ve yerini aslında hiçbir şeyin önemli olmadığını ve ölümsüzlüğün bir lanet olduğunu düşünen o adam gelir.

"Carmonalılar için yeni evler yaptırdın, ama işte, toprağın içinde yatıyorlar; güzel kumaştan giysiler giydirdin, kefenlerin içinde çırılçıplaklar; sen onları besledin, onlar kurtlara yem oluyor. Ovada çobansız sürüler bir işe yaramayan ekinleri çiğniyor. Sen açlığı yendin. Ama Tanrı sana veba gönderdi ve veba seni yendi."

Aradaki değişim süreci çok çarpıcı idi. Yazar insanlık, savaş, dünya, ölümsüzlük gibi bir çok kavramı incelerken bunu Orta Çağ batı tarihi ile birleştirerek ortaya gerçekten mükemmel bir eser çıkarmış. Okurken büyük zevk aldım, felsefe ve tarihin harmanlandığı insana yaşamı sorgulatan bu satırları okurken kendinizden geçmemek zor.

Régine karakteri de oldukça ilgi çekici bir karakter, insan hırsının vücut bulmuş hali gibiydi. Yazar Fosca gibi Régine karakterini de çok başarılı bir şekilde işlemişti, okurken biraz ürpermedim de değil.

"Keşke iki kişi olsaydım," diye düşündü, "biri konuşan öteki dinleyen, biri yaşayan öteki baka, kendimi nasıl da severim! Kimseye imrenmezdim."

Yazar, Beauvoir, varoluşçuluğu ve nihilizmi kitapta çok güzel işlemiş. Yazar nihilist mi bilmiyorum ancak kitabın ana fikri büyük ölçüde nihilist esintiler taşıyor.

"İnsan hiçbir şey olmadığına inanabilirdi. Aslında hiçbir zaman hiçbir şey olduğu yoktu."

Aslında kitabın ana fikrine katılmıyorum, ama ana fikre ulaşırken geçilen yollar ve düşüncelerin bir çoğu çok doğru idi. Kitabı okuyup kendi ana fikrinizi çıkarmak daha doğru olacaktır.

Son zamanlarda okuduğum en iyi ve en tatmin edici kitaptı diyebileceğim bir kitap oldu. Tarihin yeniden gözden geçirilişi, hayat amacı, yaşamak nedir, insan ne için var gibi bir çok konunun ve sorunun yer bulduğu bu kitabı kaçırmayın derim. Yazarın diğer kitaplarını da okumak için sabırsızlanıyorum.

http://yorumatolyesi.blogspot.com/...anlar-olumludur.html

Diyen Gitti 
10 Şub 21:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

20 yaşındayken okuduğum; ölüm, sonsuzluk, sevgi ve hayatın anlamı hakkındaki düşüncelerime damgasını vurarak hayatımı değiştiren kitap. Senelerce arayıp her iki baskısını da bulmadan huzur bulamadım.

Alim GÜR 
01 Mar 23:47 · Kitabı okudu · 22 günde · Beğendi · 9/10 puan

insan hani hiç ölmek istemez ya aslında tam bir trajediymiş..hayat içerisinde ne kadar anlamlı bir amacınız olursa olsun bu belli bir süre içerisinde anlam kazanıyor..yoksa süreç dediğimiz şeyin içine karıştığımızda sonsuz bir boşluk hissine kapılıyoruz..

Kitaptan 17 Alıntı

Reina 
18 Oca 2015 · İnceledi · Puan vermedi

- ''Herhangi bir ölümlünün kalbinde yaşayacağından çok daha uzun süre benim kalbimde yaşayacaksın,'' dedim.
- ''Hayır,'' dedi sertçe. ''Eğer ölümlü olsaydın, dünyanın sonuna kadar sende yaşardım, çünkü senin ölümün benim için dünyanın sonu olurdu. Oysaki ben bitmeyecek bir dünyada öleceğim.''
Hiç cevap vermedim. Verecek cevabım yoktu.

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir (Sayfa 340)Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir (Sayfa 340)

Ben niye böyleyim? diye düşündü Regine. İnsanlar yaşarken etrafımda birbirlerini sevip mutlu olurlarken beni öldürüyorlarmış gibi geliyor bana.

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De BeauvoirTüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir
Reina 
18 Oca 2015 · İnceledi · Puan vermedi

- ''Ben topluluk halinde yaşayan biri değilim,'' dedim öfkeyle.
- ''Siz yalnız yaşayacak biri değilsiniz,'' dedi.

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir (Sayfa 319)Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir (Sayfa 319)
Reina 
18 Oca 2015 · İnceledi · Puan vermedi

Roger omuz silkti :
- ''Ölümsüz olsa ne fark eder ki?''
- ''On bin yıl sonra biri hala beni hatırlıyor olacak.''
- ''O seni unutur.''
- ''Amansız bir belleği olduğunu söylüyor,'' dedi Regine.
- ''O zaman orada olursun, bir koleksiyondaki kelebek gibi anılarına iğnelenmiş olarak.''
- ''Beni hiç sevmediği kadar, hiç sevmeyeceği kadar sevmesini istiyorum.''
- ''İnan bana,'' dedi Roger, ''ölümlü ama yalnız seni seven biri tarafından sevilmek daha iyidir.''
Sesi titriyordu.
- ''Sen benim kalbimde teksin. Benim aşkım sana neden yetmiyor?''

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir (Sayfa 54)Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir (Sayfa 54)
Esma Tezgi 
18 Şub 22:29 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

"Keşke iki kişi olsaydım," diye düşündü, "biri konuşan öteki dinleyen, biri yaşayan öteki baka, kendimi nasıl da severim! Kİmseye imrenmezdim."

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De BeauvoirTüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir
Esma Tezgi 
18 Şub 22:30 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sanki düşüncelerimin, arzularımın, sanki bütün deneyimimin ve yaşadığım bütün bu yüzyılların yeryüzünde hiçbir ağırlığı yoktu.

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De BeauvoirTüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir
tabula rasa 
21 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir yaşam binlerce yaşam sinekçiklerinin tek bir uçuşundan daha ağır çekmez.

Tüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De BeauvoirTüm İnsanlar Ölümlüdür, Simone De Beauvoir
2 /