Tuna Nehri Akmam Diyor Plevne Savunması Tanıklarının Kaleminden

9,0/10  (1 Oy) · 
6 okunma  · 
1 beğeni  · 
310 gösterim
Tuna nehri akmam diyor
Etrafımı yıkmam diyor
Şanı büyük Osman Paşa
Plevne'den çıkmam diyor

1877-78 Osmanlı-Rus Savaşı'ndan önce, adını yerel halkın dışında pek de kimsenin bilmediği bir Balkan kasabasıydı Plevne. Rus harekâtını kilitleyen, 145 gün süren kuşatma ve Gazi Osman Paşa kumandasındaki destansı direnişle Batı dünyasının gözleri bu kasabaya çevrildi. Osmanlı dünyasında bu savunma, türkülere kadar uzanan unutulmaz izler bıraktı.

Plevne'de bu kuşatmaya tanık olanlar sadece iki tarafın orduları ve yerel halk değildi. Pek çok Batı ülkesinden gelen gazete muhabirleriyle ressamlar, savaşı iki cepheden de dünyaya naklediyordu. Modern tarihte sıradan insanlar cepheden gelen sıcak haberleri, neredeyse ilk kez günü gününe, kahvaltı masasında okudukları gazetelerden takip etme imkânına sahip olmuşlardı.

Rupert Furneaux, savaşı bizzat yaşayan muhabirlerin tanıklıklarıyla ördüğü bu kitapta, Plevne savunmasını farklı bakış açılarından okuma imkânı sunuyor…
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2014
 • Sayfa Sayısı:
  304
 • ISBN:
  9786053321477
 • Orijinal Adı:
  The Breakfast War
 • Çeviri:
  Derin Türkömer, Şeniz Türkömer
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 7 Alıntı

Paşalar; bedeni zora koşmanın İslam geleneklerine uygun olmadığını düşünüyor ve Osman Paşa'nın enerjik davranarak hızla Plevne'nin hızla müdafasına koşmasını tasvip etmiyorlardı.

Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 31)Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 31)

Bulgar General Skobelov için;
Plevne seferi sonunda 15.000 ruble ödeyerek hasta ve yaralıları Rusya'ya götürmek üzere bir gemi kiralamış, bu davranışı karşısında hayranlıklarını belirten dostlarına, "Dünyadaki herşeyimi bu insanlara borçluyum, birkaç bin ruble harcayarak onlara yardım etmek vazifemdi" demişti.

Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 25)Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 25)

Osmanlı ordusu ise, idari mekanizmanın üst kademesinde hüküm süren bozuk düzen, rüşvet ve paşaların tembelliği ile işi ağırdan alıp geciktirmelerinden büyük zarar görmekteydi.

Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 31)Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 31)

Bulgar General Skobelov için;
Bütün gelirlerini emrindekilerin rahatı için harcardı. Derdi olanlara karşı hiçbir zaman ilgisiz kalmazdı. Bir seferinde genç bir askeri ağlarken görüp yanına gitmişti. Memleketinden aldığı haberde ineklerin öldüğünü ve ailesinin darda kaldığını öğrenen ailesine postalaması için hemen elli ruble vermişti.

Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 25)Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 25)

Rus ordusundaki temel bozukluklarından birisi, askerlikteki yükselmenin kabiliyetten çok " koruma" esasına göre "iltimasa" dayanmasıydı. Bir askerin sadece kendi çabası ile yükselebilmesi hemen hiç mümkün değildi. Forbes* Rus ordusunda 73 yaşında bir teğmene rastlandığını söz etmektedir.
(*) Harp Muhabiri

Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 30)Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux (Sayfa 30)

Plevne'nin bu hikayesinde, Rus piyadelerinin peş peşe dalgalar halinde geçit vermeyen Türk Tabyaları önünde kırılıp perişan oluşunu okumak bugün bile içimizi titretebilir

Tuna Nehri Akmam Diyor, Rupert FurneauxTuna Nehri Akmam Diyor, Rupert Furneaux