Tuna'dan Uçan Kuş

8,3/10  (18 Oy) · 
72 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.066 gösterim
Boris, Tuna kıyılarında yaşayan, çok akıllı ve olağanüstü yeteneklere sahip bir çocuktu. Padişah fermanıyla devşirmeye alındı. Zorla annesinin kollarından koparılan Boris, Başkent İstanbula götürülürken, Turnacıbaşının elinden kaçtı. Daha sonra, azılı eşkiya Dramalı Deli Hüseyine tutsak oldu. Afrikada köle pazarında satılarak, kendini Habeşistan sarayında buldu. Diri diri gömülme pahasına, buradan kurtarıldı. Yeniden İstanbula getirildi. Adı değiştirilip Behram oldu. Kısa sürede Padişahın gözüne girdi. Topkapı Sarayında, Enderun okulunda eğitim görerek, yükselmeye başladı.Behram, Tunadan uçan bir kuştu. Asya, Afrika, Avrupa göklerinde, yıllar yılı kanat çırptı. Soluk kesici serüvenlere daldı. Başından akla gelmedik olaylar geçti. Sonra bir gün, kanadı kırıldı. Ama, o yılmadı. Yaşamı boyunca, zihin, bellek ve gönül kanatlarıyla uçmayı sürdürdü. Devrişmelikten, Osmanlı İmparatorluğunun Başvezirliğine yükselen Behramın ibret dolu yaşamını heyecanla okuyacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2000
 • Sayfa Sayısı:
  175
 • ISBN:
  9789754053308
 • Yayınevi:
  Altın Kitaplar
 • Kitabın Türü:

Osmanlilar önceden devşirme sistemiyle getirilen bir çocuğun hayatini anlatiyor . Sonra hayatinin bir kismini esir olarak geçiriyor . İyi okumalar dilerim

Hasan filiz 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Devsirme kökenli bir gencin meceralari anlatılır mükemmel bir anlatımla hayatımızda bile kullanabilecegimiz zekilikte problemleri çözemedim bilme yeteneği sunar başkasının hayatını örnek alarak en azından benim için öyle

buse kara 
06 Oca 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Benim için çok değerli olan birinin hediyesi olan bu kitabı elinize almanızla bitirmeniz bir olacak. Tarihle kurguyu birleştiren bu kitap, sizi merak içinde bırakacak, güldürecek, şaşırtacak ve hüzünle sevgiyi aynı anda tattıracak. Mutlaka okunmalı.

İREM 
19 Şub 10:58 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 6/10 puan

Oldukça akıcı ve sürükleyici bir kitaptı. Osmanlı döneminde devşirme çocuklardan olan Boris' in başından geçen serüven dolu hikayesini anlatmaktadır.

Mehmet Mencik 
12 Kas 2016 · Kitabı okudu · 23 günde · 9/10 puan

Tarih hocamızın, o dönemlerin nasıl olduğunu biraz olsun anlayabilmemiz için önerdiği kitaptı bu. Boris karakterinin macera dolu yaşamı ile heyecanlı ve okuması zevkli bir kitap olmuş. Beğendim yani. (Bir de bunu okuduğumda 16 yaşındaydım ama çocuk kitabı olduğunu bilmiyordum :D )