Tuna'nın Türküsü & Bir Gün Tuna'nın Türküsü ile Bir Gün Romanları Tek Kitapta

9,0/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
7 beğeni  · 
322 gösterim
Tuna'nın Türküsü ile Bir Gün'de Mehmet Yılmaz imzalı iki roman bir arada yer alıyor.
Tuna'nın Türküsü, Türkiye'ye yerleşen; kökleri Balkanlara dayanan ama Kırım'la da akrabalık kuran bir Türk ailesinin yüz yıllık bir hikâyesini anlatıyor. 1917'de Romanya Cephesinde şehit düşen büyük dedesinden bir iz bulabilmek için Bükreş'e giden genç bir avukatın geri dönüşlerle anlattırdığı aile hikayesini okuyacaksınız.
Bir Gün'de ise üniversite öğrencileri Yavuz ile Tuğçe'nin aşkları var. 1999'un bir yaz gününe sığdırılmaya çalışılan sade, deruni, herkesin yaşayabileceği ama herkesin kaldıramayacağı bir sevda, Samsun şehri mesken tutularak anlatılıyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9786059755191
 • Yayınevi:
  Roza Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Selman Ç. 
 18 Oca 22:51 · Kitabı okudu · 5 günde

"Tuna'nın Türküsü"

Tuna'nın Türküsü; özlemin, hasretin, gurbetin, vuslatın, vatanın türküsü...
Ne de hüzünlü bir türküdür bu.
İlk başta kitabı okurken ortaokul yıllarıma gittiğimi belirtmek istiyorum. O zamanlar tarihi kitapları okumayı çok seviyordum. Tarihi derken düz tarih değil de kurguyla beraber harmanlanmış kitaplar daha bir güzel geliyordu. Farklı hikayeler barındıran , tarihi bilgilerle harmanlanmış kitaplar... Aklımda kaldığı kadarıyla en çok Yavuz Bahadiroğlu'nun kitaplarını okurdum. Buhara Yanıyor, Selahaddin Eyyubi vs. İşte bu kitabı okurken o zamanlara gittim ve bu kitap bana o kitapları animsattı. Ayrıca o zamanlarda dinlediğimiz daha doğrusu bize dinletilen bir marş vardi; Tuna nehri akmam diyor, etrafımı yıkmam diyor diye hala daha duyduğumda değişik duygulara kapilirim. Kitabin isminden dolayı zaten akillara gelmemesi imkansiz.
Ve konunun geçtiği yer olan -genel olarak Balkanlar diyelim tek tek ayirmaya gerek yok- gitmeyi çok istediğim bir bölge. Okuduğumda gitmiş kadar oldum ama bir yandan da gitme istediğim daha da bir kabardı. Umarım bir gün gitme fırsatı yakalarım ve gittiğimde aklıma hep bu kitap gelecek.
Kitabın kurgusu, olayların oluşu, anlatılışı sıralıdsn ziyade parça parça, bölüm bölüm olması kendi adima sevindiriciydi. Dümdüz bir okuma yerine adeta bir puzzle'ın parçalarını birleştirir gibi okumak daha bir keyifliydi.
Kırım türklerinin acı hikayesi var, savaş var, yokluk var, özlem var, umut var, aşk var... Duygu yoğunluğu çok fazla kitapta. Yer yer boğazıma bir yumru oturdu okurken.


"Bir Gün"

Bir günün önemi...
Etkileyici bir hikâye...
Ülkemizin en acımasız gerçeği ile bir kez daha karşılaşmak beni gerçekten derinden etkiledi. Şimdi burada ne olduğunu söylersem sağlam bir spoiler olacak o yüzden yazmıyorum. Artık okuyup öğrenirsiniz :) Bu gerçekle her daim ufak veya büyük, zaman zaman karşılaşıyoruz ama tam olarak farkında olmadan yaşıyoruz.
Bu hikayeyi okurken aklıma bu sezon İstanbul Şehir Tiyatrolarında izlediğim Geç Kalanlar oyunu geldi. Çok net bir şekilde geç kalanların hikayesi bu.
Yavuz ve Tuğçe'nin hikayesi...
Aslında hepimiz bir şeylere geç kalıyoruz ama sonuçları yıkıcı olmadığı taktirde farkına varamıyoruz geç kaldığımızın.
Bu kitabı okuduktan sonra veya dediğim oyunu izledikten sonra (İzlemediyseniz mutlaka izleyin, bu sezon izlediğim en etkileyici ve insanı derin derin sorgulamaya iten bir oyundu) yaşananları, yaşanacak olanları sorgulamadan yapamayacağınızı ve elinizdekilerin kıymetini daha da anlayacağınızı düşünüyorum.
Geç kalmayın diyerek bitiriyorum; hayata, yaşamaya, sevmeye, sevilmeye...

Son olarak Mehmet Hocamıza da teşekkür etmeden geçmek istemiyorum. Var olsun.

Şule Acar 
 12 Haz 2017 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kitaba başladım. Bayramdan dolayı biraz okumam zaman alacak ama kitap akışını beğendim. Sürükleyici bir kitaba benziyor. Bu tarz kitap ilk kez okuyorum ve beğendiğimi söyleyebilirim.

Esen_R 
18 Haz 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Tuna'nın Türküsünü okurken hiç gitmediğim coğrafyalarda gezdim. Var anlarından sürgün edilen insanların hasretini, özlemini ta içimde hissettim. Türk ve Müslüman olmakla bir kez daha gurur duydum. Bir solukta okuduğum, anlatımı sade ve akıcı hikayesiyle son sayfaya geldiğimde çok üzüldüğüm bir kitaptı. Yüreğinize sağlık Mehmet Yılmaz. Hürmetle...

ibrahim terzi 
27 Oca 09:23 · Kitabı okudu · 21 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok akici ve insanda merak uyandiriyor.
Keşke uykum gelmesede sabaha kadar okusam dediğim bir kitap. Ama sonunu hiç böyle beklemiyordum.Sevenler kavuşamadan bitti. Gece saat 2 de bitirdim. Herkese tavsiye ederim.

Kitaptan 8 Alıntı

Hüseyin DEMİR 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Ne kadar yükseğe haç dikerlerse diksinler, gökyüzüne baktıklarında hep hilali görecekler. Hilalden daha yükseğe haç dikemezler.

Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet YılmazTuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz
Muhayyelll 
15 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

'Ben martıların denize aşık olduğunu düşünmüyorum. Bence onlar balıkları amaçlıyor, denizi de amaçlarına ulaşmak kullanıyorlar. Denizin esas aşıkları kimlerdir biliyor musun? Irmaklardır... Upuzun bir yolculuğa çıkarlar ona kavuşmak için. Nice badireler atlatırlar; kururlar, taşarlar, bulanırlar, önlerine setler çekilir ama yılmazlar. Bilirler ki, sevgilileri onları bekliyordur. Her ne olursa olsun mutlaka varmalıdırlar sevgiye. Akarlar, akarlar ve nihayetinde vuslata ererler. Karşılıksız ve mücadele ederek severler. Üstelik sevgiliye giderken büyürler, güçlenirler. Neticede martılar gibi bir şeyler de almazlar denizden ya da o kirlenince terk-i diyar etmezler... Aksine, kendilerinden bir şeyler verirler. Aşk budur işte...'

Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 182)Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 182)

Tokalaştık. Ben elimde tuttuğum yüreğimi onun avuçlarına bırakıvermiştim o anda, ancak o bunun farkında mıydı acaba? Yüreğim ona aitti artık.

Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 93 - Roza Yayınevi)Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 93 - Roza Yayınevi)

Fermanlara boyun eğmeyen aşkın kuvvetine, senin biçare yüreğin karşı koyabilir mi sandın ?

Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 146 - Roza Yayınevi)Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 146 - Roza Yayınevi)
Muhayyelll 
14 Haz 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sihirli bir kelime arıyorum aslında. Sana o sihirli kelimeyi söylemeyi ve hissiyatımı bütünüyle anlatabilmeyi arzuluyordum. Seni görünce nasıl titrediğimi, konuştuğunda ezildiğimi, sustuğunda vurulduğumu, güldüğünde yeniden doğduğumu, bana baktığında abat olduğumu, yürüdüğünde büyülendiğimi, ağladığında öldüğümü, gittiğinde tükendiğimi, yüzünü astığında yıkıldığımı, üşüdüğünde donduğumu, yandığında kül olduğumu bir çırpıda anlatabilecek sihirli bir kelime arıyorum. 'Seni seviyorum' demek kafi gelmiyor.

Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 149)Tuna'nın Türküsü & Bir Gün, Mehmet Yılmaz (Sayfa 149)