Turancılık Milli Değerler ve Gençlik

8,8/10  (41 Oy) · 
106 okunma  · 
49 beğeni  · 
1.820 gösterim
{"Turancılık" deyince Türkiye'de anlaşılan şey, tarihî mirasları da dâhil olduğu halde bütün Türkleri tek devlet halinde birleştirmek ülküsüdür ve her ülkü gibi nesillere bakan, kan ve can vergisi isteyen, gönüllere heyecan katan bir inançtır.
Tarihi, savaşları ve fütuhatı dolayısıyla hemen bütün dünyaya antipatik gelen Türk milletinin yeniden birleşerek şahlanması birçok milleti korkuttuğu için; bu şahlanış sonunda bazı devletler ortadan kalkacağı veya küçüleceği için; hatta dünya çapındaki büyük ticaret ortaklıklarının çıkarları baltalanacağı için Turancılık ülküsü büyük bir direnişle karşılanmakta, bu direnişin propagandası ve fikriyatı yapılmakta, bu propaganda Türkiye içinde tesirli olmaktadır.
Turancılık ülküsüne karşı Türkiye'deki muhalefet ya bunun Türkiye'yi büyük tehlikelere atacak bir macera sayılmasından yahut Türkiye dışındaki Türklerin de en az bizim kadar Türk olduklarının bilinmeyişinden, yahut da bugünkü sınırlarımız içinde 4000 yıldan beri üstüste yığılan etnik zümreleri ve kültürleri karıştırıp bunlardan şimdiki dili Türkçe olan bir "halk"ın peydahlandığını kabul etmekten doğmaktadır.
Moskof uşağı oldukları için Turancılığın Rusya'yı devirmesinden korkanların muhalefetini kaale almıyorum…}

Atsız'ın bu kitabı, 'Türk Ülküsü' ve 'Türk Tarihinde Meseleler' adlı kitaplarındaki yazılarından da alıntılar içeren bir kitap. Tıpkı yukarda ismini belirttiğim kitaplarda olduğu gibi çeşitli dergilerdeki yazıların bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş. Komünistleri eleştiren, zıt fikirleri birbiriyle karşılaştıran bir kitap... Eğlenerek okudum diyebilirim. Zekasını konuşturmuş. Kitabı okurken özellikle -kısa olmasına rağmen- 'Kurucular Meclisi' (Burada İsmet İnönü ve kabinesini yerden yere vuruyor.) ve 'Türkiye'nin Yeniden Kuruluşu' başlıklı yazılarını ilgiyle okuduğumu belirtmeliyim. Kitapta 1970'li yılların insanına dair Atsız'ın çok kışkırtıcı ve bir o kadar da fenomen olmuş bir sözü karşımıza çıkıyor; "Bu memleket geri zekalılarla, delilerle, ruh hastalarıyla doludur." Son olarak dolu dolu bir kitap sizleri bekliyor değerli okur, keyifli okumalar.

rayetsu tuncer 
07 Kas 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

1944 Türkçülük Turancılık davasında moskofçuların Türk birliğinden ne kadar korktuğunu görmüştük. Bu kitap ise ideolojimizin temelini, Turancılık fikriyatını açıklıyor. Atsız' ın bahsettiği birkaç bin genç bugün birkaç milyon genç halindedir. Hakkımızı, Atalar mirasını istiyoruz. Alacağız da.

Halit Bağçiçek 
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Türk kimdir? Türkçü kimdir? Davası, hedefi, değerleri nelerdir? Anlatım gerçekten çok iyi kitap sizi sıkmayacak. Dili o kadar güzel ki sanki en sevdiğin şarkıyı söyler gibi hissediyorsun.

Tulpar 
24 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Atsız hocanın makalelerinin derlenmesiyle ortaya çıkartılmış eser. Her ne kadar bazı makaleler alınmasa, barındırdığı makaleler ile "Turancılık" fikrinin temel taşlarını, Milli değerlerimize ne şekilde sahip çıkılması, geliştirilmesi gerektiğini ve bütün bunları yapacak gençliğin nasıl bir gençlik olması gerektiğini oldukça açık ve anlaşılır şekilde ortaya koymuştur. Ayrıca "Türk Ülküsü" kitabı ile beraber, yazarın fikri dünyasını tanıyabilmek adına güzel bir eserdir. Fikri manada kendini geliştirmek isteyenlerin ise okuması şart olan bir eser.

Atsız 
24 Tem 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Ey Türk Elleri!.. Özbekler, Türkmenler, Karakalpaklar, Kırgızlar, Kazaklar, Oyratlar, Altaylılar!.. Ey Doğu Türkistanlılar, Uygurlar, Tarançılar!
Ey Azerbaycanlılar, Kerküklüler, Bayır‐Bucaklılar, Kıbrıslılar, Batı Trakyalılar, Balkanlılar; Gagavuzlar!
Ey Balkarlar, Karaçaylar, Nogaylar. Kumuklar!
Ey Kırımlılar, Başkurtlar, Mişerler, Tatarlar!..
Sizin acılarınız, bizim acılarımızdır...
Sizin yurdunuz, bizim yurdumuzdur.
Yurdumuz Adalar Denizinden Altayların ötesine kadar büyük ve müebbet bir ülkedir.

Ötüken, 25 Haziran 1966, Sayı: 30

Atsız'ın fikri mücadelesini anlattığı Turancılık ve Mili Değerler, Makaleler eserinden derlenenlerle tekrar kitap haline getirilmiştir. Genel itibariyle mizah, ironi ve göndermeleriyle, çoğu kişiye de had bildirmeleriyle meşhurdur. Yolbaşçımız Atsız Ata'nın dediği gibi: ''Turancıyız, Ne Olacak?''

Sergenn 
19 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Atsız'ın Incisi
Sosyal medya ortamında en çok okunan, en çok beğenilen, en çok paylaşım yapılan sözlerin yer aldığı kitap. Atsız bey yine, kendi üslubuyla ve kendi örneklendirmeleriyle, renkli bir okuma sunuyor bize. Türkçülük ideolojisini benimsemiş veya karşıtı olanların anlamak için okuması gereken kitaplardan.

Emir Türk 
14 Şub 22:33 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 9/10 puan

Bazı hususlarda ters düşsekte rahmetli Atsız'ın gerçekçi bakışı her zaman beni etkilemiştir. Memleketimizde kanser görüşlere karşı bir fikir savaşı başlatmak çok doğru karar olacaktır. Tıpkı atsızın mücadeleci tavrı gibi.

Kitaptan 202 Alıntı

‘’ Ermeniler, hala Amerika, Fransa ve Lübnan'da Türkiye aleyhinde yoğun bir propaganda faaliyetinde bulunur ve büyük Ermenistan hülyası ardında koşarken, bizim de milletçe uyanık bulunmamız, Ermeni'nin, artık ebedî düşman olduğunu kabul ve teslim etmemiz gerekir. ‘’

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal AtsızTurancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız

Adı yok,şehit!
Kefenin; Vatan,
Tabutun; Cihan,
Düşünüp övün,
Yaşıyor ünün...

Damarında kan,
Bir alev midir?
Yaşaman; roman,
Ölümün; şiir.
Sana yok ne taş,
Nede bir mezar,
Bu hayat; savaş,
Ebedi uzar...

Eşit olduğun,
Şu güneş; Tuğun,
Tabutum; Vatan,
Mezarın; Cihan
Adı yok yiğit,
Ebedi şehit... - Hüseyin Nihal Atsız

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal AtsızTurancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız

Ey Türkelleri!...Özbekler,Türkmenler,Kara-kalpaklar,Kırgızlar, Kazaklar, Oyratlar,Altaylılar!... Ey Doğu Türkistanlılar, Uygurlar,Tarançılar! Ey Azerbaycanlılar, Kerküklüler, Bayır-Bucaklılar,Kıbrıslılar, Batı Trakyalılar, Balkanlılar;Gagavuzlar! Ey Balkarlar, Karaçaylar, Nogaylar, Kumuklar!Ey Kırımlılar, Başkurtlar,Mişerler, Tatarlar!...
Sizin acılarınız, bizim acılarımızdır...
Sizin yurdunuz, bizim yurdumuzdur.
Yurdumuz Adalar Denizinden Altayların ötesine kadar büyük ve müebbed bir ülkedir.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 41 - Ötüken)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 41 - Ötüken)

Bazılarının sandığı ve hülyalandığı gibi, Kızıl veya Kara rejimlere değil, Türk milletinin yarattığı Al kanlı Sakarya , Al kanlı Dumlupınar ve al kanla kazanılmış Lozan'a gidiyoruz.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 70 - Ötüken)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 70 - Ötüken)

Ata söylüyor. Biz de onunla beraber haykırıyoruz. Yeni bir Samsun'a ayak bastık. Yeni bir Sakarya'dan geçerek yeni bir Dumlupınar'a ve oradan da yeni bir Lozan'a gidiyoruz.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 69 - Ötüken)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 69 - Ötüken)

Kutlu sayılan nesneler bayrak gibi, arma gibi, milli marş gibi, şeref ve namus gibi şeylerdir.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 64 - Ötüken)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 64 - Ötüken)

Onlar bize yıllardan beri öldü ölecek, gömüldü ve gömülecek diyorlardı. Fakat bugün her zamandan daha hür ve gür bir sesle biz varız, biz yaşıyoruz ve biz yükseleceğiz diye haykırabiliriz.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 46 - Ötüken)

Zulmün topu var, güllesi,kal'ası varsa,
Hakkın da bükülmez kolu,dönmez yüzü vardır.
Göz yumma güneşten, ne kadar nuru kararsa
Sönmez ebedi her gecenin gündüzü vardır.

Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 127 - Ötüken)Turancılık Milli Değerler ve Gençlik, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 127 - Ötüken)