Turgut Nereden Koşuyor?

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.257
Gösterim
Adı:
Turgut Nereden Koşuyor?
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Turgut Nereden Koşuyor
Turgut Nereden Koşuyor?
452 syf.
T. Özakman'ın Cumhuriyet kitaplarından sonra bu kitap bende tam bir şok etkisi yaptı demeliyim. Türk demokrasi tarihine 1950'li yıllarla başlayıp adını yazdırmış isimlerin bu ülkeye ve insanlarına yaptıklarını öğrendikçe, yaşadıkça dış düşmana ihtiyaç mı var diyesi geliyor insanın.
452 syf.
·Beğendi·7/10
8. Cumhurbaşkanı Turgut ÖZAL'ın siyaset sahnesinde nasıl yer aldığı, hangi aşamalardan geçerek bulunduğu makamlara geldiği anlatılmaktadır.
452 syf.
·48 günde·1/10
Olmamış beğenmedim . Fazla yanlı fazla saygısız hitaplarla dolu kitap. Daha objektif daha somut anlatabiseydi keşke . Turgut Özal siyasi tarihte oldukça merak uyandıran ve bilinmesi gereken önemli insanlardan. İyisi ve kötüsüyle aktarılsa daha okunabilir olabilirdi . Emin Çölaşan burada sanki camdan cama dedikodu yaparcasına yazmış. Yazmasaymış ....
452 syf.
·Beğendi·8/10
Bu ülke topraklarının altında milliyetçilik, devletçilik, laiklik, halkçılık ve benzeri tüm değerler vardır. Ancak küreği toprağa vurduğumuzda önümüze ilk gelecek değer muhafazakarlıktır. Özal döneminden günümüze hala bu değere dokunanlar bu ülkeyi yönetip, vicdanlara dokunarak gemilerini yürütmektedir maalesef. Emin Çölaşan’ın bu eseri de bunu tüm çıplaklığı ile göz önüne sermiş.. Takunyalılardan, rabiacılara bu ülkede değişen hiçbirşey yok anlayacağınız.
452 syf.
·Beğendi·6/10
turgut özalın ülkemizi mahvediş sürecini anlatan güzel bir belge anı karşımı bir çalışma 24 ocak karalarıyla bir ülkenin ekonomisi nasıl aşağı çekilir ülke emperyalizme nasıl teslim edilir belgesidir turgut özal ayrıca son derece kötü ve işçiye emekçiye düşman birisi oldugunu elektrometal adlı işyeri yöneticisiyken 12 eylül öncesi işçilere ölmeyecek ücret verilmeli daha çok ücret vererek enflasyon azdırılmamalı gibi abuk subuk şeyler söylemiş birisidir. ülkemize özellikle özelleştirme taşeronlaştırma belasınıda musallat etmiş emeklilik başta olmak üzere çalışanların haklarını kırpmak için elinden geleni yapmış biridir ..
452 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Dikkat spoiler içerir.
Araştırmacı gazeteci olan yazardan Turgut Özal'ın hayatına dair önemli ipuçları içeren güzel bir araştırma eseri daha. Özal'ın Ayhan hanım ile ilk evliliği, sonradan Semra hanım ile evlenmesi, kardeşleri Korkut ve Yusuf işe beraber devlet hizmetine başlamaları, Süleyman Demirel vasıtasıyla Elektrik İdaresinden DPT'ye geçmesi, burada yaptıkları, takunyalılar dedikleri grubun kuruma girmesi, darbe öncesinde MHP'den senatör MSP'den milletvekili adayı olması, başbakan yardımcılığı anlatılıyor. Darbe sonrasında ANAP'ın kuruluşu, devlet kurallarını takmayışı, Dünya Bankasında çalıştığı dönem, kardeşi Korkut'un MSP'den millet vekili olması, ailesinin tamamının ANAP döneminden sonra ihya olması, Semra'nın Korkut'u ve kayınvalidesini sevmemesi, yolsuzluk iddiaları, gazetecilerle olan ilişkiler, Semra hanımın papatya kulübü ve faaliyetleri, Semra hanımın Özal üzerindeki tahakkümü ve daha pek çok şey bu kitapta açık açık anlatılıyor. 1970 ve 1980'ler Türkiye'sine dair bir panaroma için mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.
Turgut güçlü adamdı. Bakanlar bile ondan çekinirdi. Bir gün odasında, bir devlet bakanı ve birkaç kişi daha kebap yiyorlardı. Bakan yemeğe başlamadan önce «Bismillahirrahmanirrahim» dedi... Ancak bu sözü Turgut duymamıştı. Bakan, Turgut'un gözünün içine baka baka ve daha yüksek sesle besmeleyi tekrarladı.
Örneğin Tuborg ve Efes Pilsen bira fabrikaları, Turgut tarafından verilen teşviklerle kurulur. Bunların hepsinin temelinde, devlet parası vardır... O gün bu fabrikaları kendi verdiği teşvikle kurduran Turgut, başbakan olunca biraya karşı kampanya açar ve bunların televizyonda reklam yapmalarını yasaklar... Hiç kimse de bunun nedenini sormaz, soramaz... Çünkü bilinir ki rüzgarlar o gün öyle esiyordu, bugün böyle esiyor...
"Türkiye'yi eski politikacılar mahvetti" diye başlayan nutuklar atıp da Demirel'e veryansın etmek aklının ucundan bile geçmezdi. 1971 yılında Demirel'e karşı çıktığını rüyasında görse, herhalde terleyerek uyanır ve ertesi gün abisine gidip, gördüğü bu rüyadan ötürü ondan özür dilerdi.
Nitekim Turgut, Planlama müsteşarı olduğu 1967 yılında da, Frintaş adlı bir nakliye şirketi kurmuş ve bu şirketin başına Planlama'da en güvendiği takunyalı adamlarını getirmiştir. Çok sayıda soğutuculu kamyon ve römorktan oluşan Frintaş filosu devlet parasıyla kurulmuş ve kısa süre sonra şirket batmıştır. Frintaş kamyonlarından arta kalan enkaz, yıllarca Ankara'da Et Balık Kurumu bahçesinde çürümüş, sonra hurdacılara verilmiştir. Frintaş'ın öyküsü gerçekten inanılmaz bir olaydır.
Ben bir tek şeyi merak ediyorum. Acaba Turgut ticaret yaptığı 1975-1979 yılları arasında kaç para kazanmış, devlete kaç para vergi vermiştir?
Turgut Özal başta olmak üzere diğer bazı görevlilerin Teşkilat'ta odalarının kapısı açık olduğu halde namaz kılmaları, din ile hizmet işinin birbirine ne kadar karıştırılmadığını göstermektedir. Üst kademenin bu hareketi aşağı kademelere de hızla intikal etmiştir.
Emin Çölaşan
Sayfa 68 - Tekin Yayınevi
Bir gün Yaşar Tunagür'le birlikte bir kahveye gittiler. Aynı şeyleri orada da anlatmaya başladı. Dinleyenlerden bir vatandaş, Turgut'a sordu:
- Hoca efendi, bira haram mıdır?
- Haramdır.
Bir başka vatandaş söze girdi :
- Valla hocam, Süleyman'ın müslümanlığı bize yeter. Sen bize daha fazlasını teklif etme. Burada daha fazlası gitmez.
Kahkahalar patladı. Turgut kıpkırmızı olmuştu.
Sonuçta İzmir halkı, ne yazık ki MSP adayı Turgut'u seçmedi. Yaptığı bütün dinci propagandalar boşa gitmiş oldu. Oysa ne güzel konuşmalar yapmıştı... «Erbakan hocamız» demiş, «Faiz haramdır» demiş, «Milli görüş» demiş, «Ağır sanayi hamlesi» demiş, demiş oğlu demişti.
Döviz yokluğu çeken ve ödemeler dengesi tıkanan Türkiye devalüasyona giderken, bunun hemen öncesinde Turgut milyonlarca dolar dövizimizi araştırma yaptırmak gerekçesiyle yabancı firmalara ve kişilere dağıtıyordu.
Emin Çölaşan
Sayfa 52 - Tekin Yayınevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Turgut Nereden Koşuyor?
Baskı tarihi:
1989
Sayfa sayısı:
256
Format:
Karton kapak
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Tekin Yayınevi
Baskılar:
Turgut Nereden Koşuyor
Turgut Nereden Koşuyor?

Kitabı okuyanlar 129 okur

  • Doğan Töre
  • İlhan Çağlar

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%3.6 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0