·
Okunma
·
Beğeni
·
790
Gösterim
Adı:
Turgut Reis 
Baskı tarihi:
1972
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Kitabevleri
Baskılar:
Turgut Reis
Turgut Reis 
232 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Daha önceden Turgut Reis adına çok eser okudum. Kendisini çok fazla anlattım belki ama ne yapalım, bizde büyük insanları hep öncelerden çıkarmışız. Anlatım kötü olmadığı için biraz gene fırsatını bulmuşken kendisinden bahsetmek istiyorum.
Çocukken Preveze ile kendisini tanıdığımız, Dragut – Dragon benzetmelerinin defalarca yapıldığı bir insan, Amiral Turgut Reis.
Çocukluğu, yükselişi, savaşları, mücadeleleri, esirliği (Halikarnas Balıkçısı yani Cevat Musa Şakir Kabaağaçlı çok güzel anlatır özellikle esaret yıllarını) ve donanma komutanlığından ölümüne kadar her özelliğiyle büyük bir kişilik. Özellikle vefatında çok büyük acı vardır benim için. Onca zaferin ardından Malta Kuşatmasında ağır yaralanması ve o kuşatmada başarısız olmamız ve vefatı bana çok tesir etmiştir. Batı kaynaklarında halen Dragut olarak anılmaktadır. Ne diyelim? Allah mekanını cennet etsin.
İyi bir kitaptı. Hepimize mutlu sabahlar, keyifli okumalar dilerim. Değerli büyüklerimizin ruhu şad olsun. Esen kalın efendim..
232 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Barbaros Hayreddin gibi zamanın yeganelerinden olan Turgut Reisin hayatını o zamanın gözünden en akıcı ve sadelikle anlatmış yazar,romanda hem denizcilikle ilgili detaylari hem Kanuni dönemini hem de Avrupa ve Akdeniz devletlerinin detaylarını en iyi şekilde kurgulanarak anlatılmış kesinlikle tavsiye ederim.
232 syf.
·5 günde·7/10 puan
Ünlü Türk denizcilerinden Turgut Reis'in hayat hikayesinin ve Akdeniz'de gösterdiği başarıların anlatıldığı tarihi romanı okurken gerçekten kendinizi deniz üzerinde hissedeceksiniz. Roman'da Türk denizciliğinin ve Osmanlı'nın en parlak dönemleri anlatılıyor. Saray entrikaları ile Turgut Reis'e yapılan haksızlıklarında anlatıldığı kitap da denizcilik terimleri bazen okumayı zorlaştırsa da kitabın güzelliğini etkilemiyor.

İyi Okumalar.
232 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Dikkat spoiler içerir.
Oldukça güzel bir tarihi roman. Hızır Reis Cerbe adasında komutanları ile otururken bir gemi yanaşır. Gemideki askerlerin yanına gelmesini isteyen Hızır Reis gelenin Turgut Reis olduğunu öğrenince çok mutlu olur. Daha önceden karşılamayan bu komutanlar beraber savaşmaya karar verir. Oruç reis zor durumda kalınca Hızır reis yanına gider ve Turgut reis de Cerbe adasını bekler. Gençken kurtardığı iki köle hayatında yer edecektir. Sonra Hızır reisin isteği üzerine yanına gider ve beraber savaşırlar. Preveze savaşı ve daha nicelerinde başarılı olurlar. Ancak bir gün Andrea Doria'nın yeğenine esir düşer ve 3 sene sonra Barbaros tarafından kurtarılır. Barbaros'un vefatından sonra Kanuni Sultan Süleyman'a bağlılığını bildirir ancak savaşlarda gösterdiği başarıya rağmen ne kaptanı Derya ne de Trablusgarp Beylerbeyi yapılır. En sonunda hakettiği makamı padişah ile konuşup kendi alır. Bu arada Kuzey Afrika'da fethettiği kaleler ile bir devlet kurar ama yardım gelmediği için kaybeder. Piyale paşa ve Sinan paşa ile iyi anlaşır ama Rüstem paşa kendine rakip gördüğü için ona oyunlar kurar. Bu büyük denizcinin hayatı Mustafa paşa adında bir askerin yanlış düşüncesi yüzünden Malta kuşatmasında Saint Elmo kalesinin önünde son bulacaktır. Soluksuz okunan bir roman.
232 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Turgut Reis ile denizlere açılıp savaşlara katılmak istiyorsanız şimdi bu kitabı elinize alın ve okumaya başlayın. Feridun Fazıl Tülbentçi'nin tarihi bilgisi ve edebi yeteneğiyle Turgut Reis'in maceralı, inişli çıkışlı, savaş dolu hayatına ve hüzünlü ölümünü okumaya hazır olun. Okurken sadece Turgut Reis'i değil başka tarihi şahsiyetleri de tanıyacaksınız.
Deniz tarihinin en büyük mesu­liyetini kendi omuzlarına alıyordu. Bir tek emirle ya ta­rihin en muazzam deniz cengini kazanacak ve yahut do­nanması ile beraber mahvolup gidecekti.
Ellerini semaya kaldırmış, Ulu Tanrıya dua ediyordu:
- Ya Rabbim, diyordu. Bizi muzaffer, küffarı zebun eyle. Beni padişahımın huzuruna yüzaklığı ile çıkar!
Feridun Fazıl Tülbentçi
Sayfa 108 - İnkılap Kitabevi
Turgut, kadırgasının renkli hint kumaşlariyle döşen­miş kamarasında Santa Barba sefinesinin talihsiz kuman­danını karşısına almış konuşuyordu. Biraz evvel kan ve ateş içinde boğuşan sanki kendisi değildi. Hiçbir şey ol­mamış gibi sakin görünüyordu. Kazandığı parlak zafer­den dolayı gurur duymuyor, bu zaferi Cenab-ı Hakkın kendisine bir ihsanı olarak kabul ediyordu.
Feridun Fazıl Tülbentçi
Sayfa 196 - İnkılap Kitabevi

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Turgut Reis 
Baskı tarihi:
1972
Sayfa sayısı:
271
Format:
Karton kapak
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İnkılap ve Aka Kitabevleri
Baskılar:
Turgut Reis
Turgut Reis 

Kitabı okuyanlar 36 okur

  • Muhammed Erdem keme
  • Ömer Faruk Özsu
  • Kul Vahad

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%5.9 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0