Türk Atasözlerinden Seçmeler

10,0/10  (1 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
59 gösterim
Atasözü kısaca, "bir olaydan ders çıkarılması amacıyla söylenmiş, yüzyıllar boyu denenmiş, doğru olduğu kanısına varılmış, ulusça benimsenmiş olan söz" olarak tanımlanabilir. Deyimler gibi, atasözleri de halkın bir konudaki dünya görüşünün bir iki cümleye sığdırılmış özeti, ulusal benliğinin aynasıdır. Atasözlerinde, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar ulaşan düşünce, inanış, yaşayış, gelenekler, görenekler saklıdır. Atasözü hazinemizin büyük bir bölümünü derleyen kitabımızda, atasözleri konusunda ayrıntılı bilgi veren bir inceleme de yer almaktadır.

Dinle atalar sözünü..

Kitaptan 6 Alıntı

Abdullah SAFİDEMİR 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Yusuf Has Hácib
Akıl bir meşaledir; kör için göz, ölü vücut için can, dilsiz için sözdür.

Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 29 - Bordo Siyah Yayınları)Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 29 - Bordo Siyah Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
29 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Dede Korkut
Kız anadan görmeyince öğüt almaz; oğul atadan görmeyince sofra açmaz.

Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 30 - Bordo Siyah Yayınları)Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 30 - Bordo Siyah Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
30 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Adam adamdır, olmasa da pulu; eşek eşektir, atlastan olsa çulu: Adama adam demekle adam olunmaz; para ve pul sahibi olmak, adam olmak için yeterli değildir. Kişilik sahibi olmak doğuştan gelen bir özellik olsa gerekir. İnsanın değeri zengin olmakla artmaz. Yoksulluk da insanın değerini azaltmak. Öte yandan değersiz insan kılık kıyafetle değer kazanmaz. Eşeğin üzerine örteceğiniz her türlü çulun, onu eşek olmaktan kurtaramayacağı gibi.

Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 46 - Bordo Siyah Yayınları)Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 46 - Bordo Siyah Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Az ateş çok odunu yakar: Hiç bir şeyi küçümsememek gerekir. Küçük bir tehlike, elverişli ortam bulunca, büyüye büyüye önüne geçilmez durum alır. Bir avuç suçlu, büyük bir suçsuz yığınının başını beláya sokar.

Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 69 - Bordo Siyah Yayınları)Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 69 - Bordo Siyah Yayınları)
Abdullah SAFİDEMİR 
07 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Boyu güzel olacağına, huyu güzel olsun: Kimi yerlerde Güzellik aşa katık olmaz, aklı ve ahlakı olsun derler. Yüz ve beden güzelliği bir süre sonra geçer. Huy güzelliği kalıcıdır. Beden güzelliği ile birlikte sevecen, tatlı dilli, hoşgörülü, iyi huylu olmak her halde daha iyidir.

Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 85 - Bordo Siyah Yayınları)Türk Atasözlerinden Seçmeler, Ahmet Özdemir (Sayfa 85 - Bordo Siyah Yayınları)