Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu (Bilim + Gönül)

·
Okunma
·
Beğeni
·
3.741
Gösterim
Adı:
Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu
Alt başlık:
Bilim + Gönül
Baskı tarihi:
Nisan 2008
Sayfa sayısı:
580
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752977655
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Baskılar:
Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu
Türk Aynştaynı
Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu
1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Burslu öğrenci olarak ABD'ye giderken kendi kendine bir söz vermişti: "Gideceğim ve kısmetse orada söz sahibi olacağım, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada uğraşacağım."

Oktay Sinanoğlu'nun, İtalya'nın Bari kentinde başlayan yaşamı başarılarla dolu olmasının yanı sıra hem Türkiye hem yurtdışında pek çok önemli tanıklıklarla dolu. 1956 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitiren, sekiz ayda MIT'yi birincilikle bitirerek Yüksek Kimya Mühendisi olan Sinanoğlu henüz 26 yaşındayken ABD'nin Yale Üniversitesinde son üç yüz yıldır Batı'nın en genç profesörü unvanıyla bir rekorun sahibi oldu.

Sinanoğlu, kimyaya matematiği sokarak önemli buluşlara imza attı, fizik, astrofizik, nükleer fizik, moleküler biyoloji gibi çeşitli dallarda "Harika Çocuk" olarak görülüp uluslararası bilim dünyasını şaşırttı.

Hayatı boyunca dünya çapında bilimsel pek çok ödül aldı, Türkçe'nin önemine dikkat çekti ve Türkiye'de bilimin gelişmesi için mücâdele verdi. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.

Prof. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından soru cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştaynı kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere, bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye'nin yaşadığı sorunlara kadar pek çok konu yer alıyor. Sinanoğlu'nun ülkemizde bilimin neden gelişmediğini kendi yaşamından örneklerle açıkladığı bu kitapta hem baş döndürücü bir kariyer öyküsü hem Türkiye gerçeklerinin yansımaları var. Sinanoğlu şöyle diyor: "Halkın tarihine, diline, Osmanlı atalarımıza, inançlarına, binlerce yıllık Asya kökenli insani değerlerine, geleneklerine yabancılaştırması, hatta düşman ilan edilmesi, sonunda kafalar hazır hale gelince de ülkenin yağmalanması her gün hız kazanıyor."
(Tanıtım Yazısından)
580 syf.
·Beğendi·10/10·
Prof. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından soru cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştayı kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere, bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye'nin yaşadığı sorunlara kadar pek çok konu yer alıyor. Sinanoğlu'nun ülkemizde bilimin neden gelişmediğini kendi yaşamından örneklerle açıkladığı bu kitapta hem baş döndürücü bir kariyer öyküsü hem Türkiye gerçeklerinin yansımaları var. Sinanoğlu şöyle diyor: 'Halkın tarihine, diline, Osmanlı atalarımıza, inançlarına, binlerce yıllık Asya kökenli insani değerlerine, geleneklerine yabancılaştırması, hatta düşman ilan edilmesi, sonunda kafalar hazır hale gelince de ülkenin yağmalanması her gün hız kazanıyor.Oktay Sinanoğlu kendisi, ailesi, mesleği, hayatı, gezileri, büyük projeleri, bilimsel ve sosyal konulardaki tespit, görüş ve yorumlarını aktarır. 
580 syf.
·20 günde·Puan vermedi
Kitap bizlerde Türkçemizin önemi ve üzerine oynanan oyunlar ile yabancı dilde eğitim hakkında farkındalık yaratıyor. Eğitimin ana dilde olmasına dikkat çekiyor. Türkçenin köklü yapısını bizlere açıklıyor. Böyle önemli bir şahsiyetin zamanında değerinin anlaşılıp bu değerin anlatılarak çoğaltılması gerektiğini düşünmekten alamıyor insan kendini.
580 syf.
2002 de kendime aldığım ilk romanımdı yıl 2020 ve sonunda bitirdim her seferinde başladım yarım kaldı fizik kimya ders kitabı gibi derken sonunda sabırla devam ettim Türkiye de siyasetin bilimi nasıl engellediğini Türkçe dilinin milliyetçilik için ne kadar önemli olduğunu ülkemizin ilerleyebilmesi için Kuvayi Milliye anlayışının gerekli olduğu Türkiyenin kurtuluşunun Atatürk ruhuyla gerçekleşeceğini okumak çok güzeldi çok değerli bir kitap mutlaka her genç okumalı hedefini koymalıdır.
580 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Böylesi mükemmel bir kitabı, muhteşem bir hocayı çok sonradan keşfettiğim için çok üzülmüştüm. Keşke daha önceden okusaymışım diyorum. Siz istedikten, içinizden geldikten sonra yapamayacağınız hiç bir şey yoktur. Bu kitap tam da size bunun mümkün olduğunu ispat eden bir hocamızın hayatını anlatıyor. Kendini keşfetmek isteyen ve yapacakları için cesarete ihtiyacı olan herkesin okuması gereken kitaplardan biri. Bu kitabı okuduktan sonra bir Türk'ün neler başarabileceğini, Türkçe ve Türk'ün başarısının dünyada hazmedilemediğini bir kez daha anlamış oldum.
468 syf.
·148 günde·Beğendi·10/10
Oktay Sinanoğlu'nun çok güzel bir kitabı. Deneyimleri, tecrübeleri, saptamaları çok güzel. Her insanın hayatında okuması gereken bir kitap. Engin bilgilerinden faydalanmak ve yaşadıklarını kaleme aldırması, röportaj şeklinde soru cevap yapılması harika.
580 syf.
·Beğendi·10/10
1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Burslu öğrenci olarak ABD'ye giderken kendi kendine bir söz vermişti: "Gideceğim ve kısmetse orada söz sahibi olacağım, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada uğraşacağım."Oktay Sinanoğlu'nun, İtalya'nın Bari kentinde başlayan yaşamı başarılarla dolu olmasının yanı sıra hem Türkiye hem yurtdışında pek çok önemli tanıklıklarla dolu. 1956 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitiren, sekiz ayda MIT'yi birincilikle bitirerek Yüksek Kimya Mühendisi olan Sinanoğlu henüz 26 yaşındayken ABD'nin Yale Üniversitesinde son üç yüz yıldır Batı'nın en genç profesörü unvanıyla bir rekorun sahibi oldu.Sinanoğlu, kimyaya matematiği sokarak önemli buluşlara imza attı, fizik, astrofizik, nükleer fizik, moleküler biyoloji gibi çeşitli dallarda "Harika Çocuk" olarak görülüp uluslararası bilim dünyasını şaşırttı.Hayatı boyunca dünya çapında bilimsel pek çok ödül aldı, Türkçe'nin önemine dikkat çekti ve Türkiye'de bilimin gelişmesi için mücâdele verdi. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.Prof. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından soru cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştayı kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye'nin yaşadığı sorunlara kadar pek çok konu yer alıyor. Sinanoğlu'nun ülkemizde bilimin neden gelişmediğini kendi yaşamından örneklerle açıkladığı bu kitapta hem baş döndürücü bir kariyer öyküsü hem Türkiye gerçeklerinin yansımaları var. Sinanoğlu şöyle diyor: "Halkın tarihine, diline, Osmanlı atalarımıza, inançlarına, binlerce yıllık Asya kökenli insani değerlerine, geleneklerine yabancılaştırması, hatta düşman ilan edilmesi, sonunda kafalar hazır hale gelince de ülkenin yağmalanması her gün hız kazanıyor."
580 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10·
Beyin göçüyle kaybettiğimiz dışarıya kaptırdığımız o kadar çok bilim adamı genç var ki. Resmen gelişmiş ülkelerin insan kaynakları sömürgeleri bedava yetişmiş insan deposu haline geldik. Bir "büyüğümüz"ün dediği gibi "akıllılar kaçtı aptallar kaldı."
580 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10
Değerini bilemediğimiz nice insan geçti şu dünyadan... onlardan biride oktay sinanoğlu... kendi hayatından kesitlerden oluşan kitap akıcı anlatımı ile sıkılmadan okuyacaksınız... kesinlikle tavsiye ederim..
580 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Bu kitabın benim hayatımda özel bir yeri var öncelikle onu söyleyeyim. Kitap Oktay Sinanoğlu mücadelesini bizlere anlatıyor. Evet onun hayatı mücadelelerle geçmiş bir hayat. Onun sevdası bu topraklara, burada yaşayanlara ve onların konuştuğu dile. Türkçe için epey mücadele etmiş hem de onun aslında başka şeyler için yetiştirilmesine rağmen.
Bilimsel kariyeri zaten ortada dünyada yeni bir çağ açmış diyebiliriz bilimde makalelerine bakılırsa daha iyi anlaşılabilir. Ayrıca tek bir alana yönelmeden epey fazla ve bazen de birbirinden bağımsız alanlarda çalışmış olması da epey ufuk açıcı. Ama beni aslında işin o kısmı pek etkilemedi çünkü zaten halihazırda etrafımız bilimde çağ açmış insanlarla dolu. Asıl beni etkileyen tarafı gönül mücadelesi. Türkçe'nin bilim için en uygun dil olması beni epey şaşırttı açıkçası ve bunu ingilizce eğitim alan biri olarak söylüyorum ki aslında epey doğru anlamak genellikle ana dilinde oluyor. O yüzden de kendisi bilim sözlükleri yayınlıyor. Daha çok şey yazılır ama kitabı okumak daha güzel herkese tavsiye ederim.
580 syf.
·Puan vermedi
Soru cevap şeklinde olmasi hoşma gittu ve Oktay Sinanoğlu gibi önemli birinin olaylara verdiği tepki ve nasıl piştiğini buluyoruz. Değerlerimizi korumamiz hakkindaki uyarilarini dkkate almamizda fayda var.
580 syf.
·8 günde·10/10
Oktay Sinanoğlu’nun çocukluğundan ailesine, okul yıllarından yurtdışı serüvenine, bilim adamlarıyla olan ilişkilerinden bilim dünyasına kazandırdığı teorilerine, Türkçe ve Türkiye üzerine düşüncelerine ve bunun gibi birçok konuya dair anılarından süzülen olumlu-olumsuz her cümlesine sanki karşılıklı sohbet eder gibi samimi ve doğal bir anlatımla – soru-cevap eşliğinde- tanıklık ediyorsunuz. Bunu kronolojik bir sıralama eşliğinde yapması da o dönemdeki olaylarla bağlantı kurmanızı ve yaptığı çalışmalar arasındaki ilişkiyi anlamlandırmanızda kolaylık sağlıyor.

Yaptığı çalışmalar üzerine sohbetlerde kuramlardan bahsederken en basit şekliyle ifade etmesi, önceki çalışmalara atıf yaptığında tekrardan kısa bilgiler vermesi ve eğer ortak çalışma yaptıysa da kimle çalışıyorsa onun hayatına dair kısa bilgi vererek nerede ne konumda olduğunu belirtmesi araştırma yapmak isterseniz kolaylık sağlaması açısından iyiydi. Ayrıca yazdığı kitap, makale vb yayınlarının hepsi kitaba liste şeklinde eklenmiş.

Bir ara bir sürü çalışma yapıp da hiçbirini yayınlamayınca rüyasına bir nine giriyor ve yaptığı çalışmaları kendisine saklamamasını ve en kısa zamanda yayınlamasını söylüyor, bu satırları okuyunca bilim aşkıyla yatıp kalkıyor cümlesinin tam karşılığını verdiğini düşündüm.

Yurt dışında gittiği konferansları, yaptığı çalışmalar için araştırmalarını, mahalle arasında seyahat ediyormuş gibi ülkeler arası yaptığı seyahatleri okurken başınız da dönmüyor değil. :) Beni en çok etkileyen bir yönü de bu kadar sayısız makale, konferansa rağmen sosyal hayatının da bir o kadar kaliteli olmasıydı: tekne kiralayıp okyanusları mı aşmadı ya da pilotluk eğitimi alarak yurt dışında tek başına uçak kiralayıp yolculuk mu etmedi?

Kitabın son bölümünde; bebekliğinden itibaren annesinin tuttuğu günlükten birkaç sayfayı da kapsayan hayatının birçok dönemine ait fotoğraflara ulaşabiliyor ve ayrıca Sinanoğlu hakkında yerli ve yabancı basında çıkmış gazete küpürlerine göz atmış oluyorsunuz.

Yurt dışında bir o kadar takdir edilip üniversitelerinde kalmaları için çaba harcayan ülkeleri okuyup ardından ülkesi için birçok yeni fikirle gelip eli boş dönmesini okurken üzülmeden edemiyor insan.

Benim burada ifade ettiğim yaşamının sadece kısa bir özüydü, daha fazlası için mutlaka okumanızı tavsiye ederim, keşke daha uzun yaşasaydı da yaptıklarını ve yapmak istediklerini uzun uzun anlatmaya devam etseydi.
Böyle koyun gibi kelleyi teslim edip de gitmek yok, sonuna kadar mücadele ederek gideceksin. Şartlar ne kadar vahim olursa olsun her an bir şey yapmalıyım, mücadeleye devam ve içimde uyuşmuş kalmış olan azim başını kaldırdı içimde canlanan yeni bir güç.
Herkes bir şey söylüyor ama ben 20 senelik planımı yapmışım zaten. Bizim 20 senelik plan 10 senede gerçekleşti, vay canına dedim sonra bir plan daha yaptık.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu
Alt başlık:
Bilim + Gönül
Baskı tarihi:
Nisan 2008
Sayfa sayısı:
580
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752977655
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Alfa Basım Yayım Dağıtım
Baskılar:
Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu
Türk Aynştaynı
Türk Aynştaynı: Oktay Sinanoğlu
1953 yılında Ankara'da TED'in Yenişehir Lisesi'ni birincilikle bitirdi. Burslu öğrenci olarak ABD'ye giderken kendi kendine bir söz vermişti: "Gideceğim ve kısmetse orada söz sahibi olacağım, ondan sonra gelip o namussuzlarla burada uğraşacağım."

Oktay Sinanoğlu'nun, İtalya'nın Bari kentinde başlayan yaşamı başarılarla dolu olmasının yanı sıra hem Türkiye hem yurtdışında pek çok önemli tanıklıklarla dolu. 1956 yılında Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley'de Kimya Mühendisliği'ni birincilikle bitiren, sekiz ayda MIT'yi birincilikle bitirerek Yüksek Kimya Mühendisi olan Sinanoğlu henüz 26 yaşındayken ABD'nin Yale Üniversitesinde son üç yüz yıldır Batı'nın en genç profesörü unvanıyla bir rekorun sahibi oldu.

Sinanoğlu, kimyaya matematiği sokarak önemli buluşlara imza attı, fizik, astrofizik, nükleer fizik, moleküler biyoloji gibi çeşitli dallarda "Harika Çocuk" olarak görülüp uluslararası bilim dünyasını şaşırttı.

Hayatı boyunca dünya çapında bilimsel pek çok ödül aldı, Türkçe'nin önemine dikkat çekti ve Türkiye'de bilimin gelişmesi için mücâdele verdi. Anadilin bir toplumun sürekliliği için yaşamsal olduğunun altını çizerek büyük çapta bir bilinçlenme yarattı.

Prof. Oktay Sinanoğlu'nun yaşamının kendi ağzından soru cevaplar eşliğinde anlatıldığı Türk Aynştaynı kitabında ünlü bilim insanlarıyla ilişkisinden yarattığı teorilere, bir dönemin sözlü tarihinden Türkiye'nin yaşadığı sorunlara kadar pek çok konu yer alıyor. Sinanoğlu'nun ülkemizde bilimin neden gelişmediğini kendi yaşamından örneklerle açıkladığı bu kitapta hem baş döndürücü bir kariyer öyküsü hem Türkiye gerçeklerinin yansımaları var. Sinanoğlu şöyle diyor: "Halkın tarihine, diline, Osmanlı atalarımıza, inançlarına, binlerce yıllık Asya kökenli insani değerlerine, geleneklerine yabancılaştırması, hatta düşman ilan edilmesi, sonunda kafalar hazır hale gelince de ülkenin yağmalanması her gün hız kazanıyor."
(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 289 okur

  • Mehmet Y
  • GökHan
  • Ulku Yuce
  • Sena
  • Levent Kıvrıkoğlu
  • Güldeniz
  • Gülşah Şura Cirit
  • Büşra
  • Niyazi
  • Cem Cesur

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%11.8
13-17 Yaş
%0
18-24 Yaş
%0
25-34 Yaş
%32.4
35-44 Yaş
%35.3
45-54 Yaş
%14.7
55-64 Yaş
%5.9
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%45.1
Erkek
%54.9

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%28.1 (32)
9
%15.8 (18)
8
%14 (16)
7
%2.6 (3)
6
%1.8 (2)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0.9 (1)