Türk Dış Politikası Tarihi

9,5/10  (2 Oy) · 
6 okunma  · 
5 beğeni  · 
398 gösterim
Prof. Dr. Kemal H. Karpat'ın kalemiyle, günümüzde de hâlâ tüm sıcaklığıyla siyasi gündemi meşgul eden temel konulardan biri olup kökleri Osmanlı İmparatorluğu'ndan Türkiye Cumhuriyeti'ne kadar uzanan Türk dış politika tarihi üzerine muhteşem bir çalışma....

Kemal H. Karpat, Türk Dış Politikası Tarihi adlı bu kitabında, Türkiye'de hâlihazırda var olan Türk dış politika tarihini, kendine has üslubuyla yaptığı dikkat çekici analizler eşliğinde anlatmayı tercih ediyor ve konuyu Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminden başlatıp günümüze kadar getirerek, her döneme ışık tutan en önemli olayların temellerine iniyor. 

Avrupa'da Osmanlı yönetim politikalarından, Osmanlı İmparatorluğu'nun Birinci Dünya Savaşı'na girişi ve bunun ardından cereyan eden hadiselerin günümüze ulaşan etkilerine, Cumhuriyet'le beraber Türkiye'nin Arap dünyası ve İsrail'le ilişkilerinden Kıbrıs üzerinden Enosis trajedisine kadar pek çok konu ve Osmanlı'nın son dönemlerinden AKP'nin gerçekleştirdiği açılımlar, Arap Baharı, Kıbrıs ve AB gibi nokta atışı hususlar Kemal Karpat'ın geniş tarihsel bilgi birikiminin süzgecinden geçiriliyor.

Dahası güncel yazı ve röportajlar içeren kitabın üçüncü bölümü, gündemden hiç düşmeyen Ermeni meselesi ve bu konuya nasıl yaklaşmamız gerektiği hususu, Türkiye'nin AB ile olan ilişkileri ve uzun Avrupa yolculuğu ile ilgili Kemal Karpat'tan mutlaka okunması gereken anekdotlar içeriyor. 
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2012
 • Sayfa Sayısı:
  400
 • ISBN:
  9786050802764
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Bir İmajın Oluşumu
Osmanlı Devleti'ni kuran Türklerin batıya göç etme sebebi Hıristiyanlarla karşı karşıya gelmek değil, Moğolların baskısından kaçmaktı

Türk Dış Politikası Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 15 - Timaş Yayınları)Türk Dış Politikası Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 15 - Timaş Yayınları)

Çoğu bürokrat olan bu modernleştiriciler, inancı ne olursa olsun , gerçekten özgür bireyin muhalefetinin, otoriter bir devlet adına uygulanan bir otoriteye körü körüne itaat etmekten daha kıymetli olduğunu anlayamadılar.

Türk Dış Politikası Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 35)Türk Dış Politikası Tarihi, Kemal H. Karpat (Sayfa 35)