Türk Halk Edebiyatı El Kitabı

8,4/10  (8 Oy) · 
24 okunma  · 
6 beğeni  · 
512 gösterim
Türk halk edebiyatını gerek bilimsel bir çalışma alanı olarak benimseyenler, gerekse bu edebiyat alanını entelektüel merakla tanımak isteyenler için Grafiker Yayınlarının "El Kitapları" dizisi içinde yer verilen bu yayınla, okuyucuya, Türk halk edebiyatının genel hatlarıyla kuramsal açılımlarının sunulması hedeflenmiştir. Halkbilimi ve Türk halk edebiyatı çalışmalarının tarihçesi, halk edebiyatı metinlerinin yorumlanması süreçlerinde ortaya çıkan veya başvurulan kuramlar, Türk halk edebiyatının bireysel ve anonim yaratmalarının türleri ve tanımları, aşık ve tekke şiirinin belli başlı temsilcileri ile bu edebiyatın günümüzdeki durumu içerilmektedir. Bu konular ele alınırken, halk edebiyatına yönelen aydın merakı ile edebiyatı bir meslek olarak seçenler birlikte düşünüldüğü için, okuyucu bu kitapta tüm bilgileri topluca bulabilme şansına sahip olacaktır.
Yazarlar :
Aktan Müge Ercan, Dilaver Düzgün, Gülin Öğüt Eker, M. Öcal Oğuz, Mehmet Aça, Metin Ekici, Mustafa Arslan, R. Bahar Akarpınar, Tuba Saltık Özk
 
 • Baskı Tarihi:
  2000
 • Sayfa Sayısı:
  535
 • ISBN:
  9789756355312
 • Yayınevi:
  Grafiker Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hanife güngör 
02 Oca 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Halk edebiyati arastirmalarinda elimin altinda bulunmasindan en cok hoslandigim bir kaynak temelden her seyi gosteriyor. 1. Siniftan son sinifa kadar okul icin gerekli okuldan sonra da bir cok ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte ve her edebiyat ogrencisinin elinde mutlaka bulunmasi gereken bir kitap.

Kitaptan 1 Alıntı

Türk kültüründe 'anlatım/gösterim/canlandırma' geleneğinin diğer önemli ismi Özay Gönlüm'dür... ...'Bağlama sevdalısı' bu genç, sazıyla İngilizce şarkılar dahi söylemiştir. Bu durum, belki de Özay Gönlüm'ün Türk anlatım ve gösterim geleneğindeki değişimci özelliğini ortaya koyan ilk uygulamalardan biridir.

Türk Halk Edebiyatı El Kitabı, Kolektif (Sayfa 405 - Özdemir 2002: 41)Türk Halk Edebiyatı El Kitabı, Kolektif (Sayfa 405 - Özdemir 2002: 41)