Türk İnanma ve Anlama Modeline Dair

7,5/10  (2 Oy) · 
3 okunma  · 
2 beğeni  · 
36 gösterim
Dil, tamamen tarihsel ve kültürel anlama kalıplarıdır. Aynı hükmü, din için de söylemek mümkün. Hatta dinde, dildeki gibi dolaylı olmayan bir varlık teorisi dahi bulunur. Dinlerin mü’minleri, o teori dışına çıkmayı küfür sayarlar. “İyi dindarlar” alternatif görüşlere kapalı olmayı da iman borcu bilirler. Aksi halde “dinden çıkmak” yani anlama paradigmasını kaybetmek tehlikesi vardır.

Öznenin içinde bulunduğu toplumdaki sosyo-ekonomik faaliyetler, bunların ürettiği değerler, gelenekler, tarihi tecrübe, değer yargıları, ahlak anlayışı, estetik formasyon, bilgi ve eğitim modelleri, insandaki varlık algısını çeşitli biçim ve sentezlerle belirleyegelir.

Elinizdeki bu çalışmada; içinde yaşadığımız ve içimizde yaşayan bütün bu değerler toplamının bilinen başlangıcından bugüne kadar ki seyr-ü seferi hakkında zihin yormak isteyenlere iyi bir yol arkadaşlığı, zengin bir azığı ve renkli bir yolculuk vaadi var..
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2011
 • Sayfa Sayısı:
  274
 • ISBN:
  9789753711234
 • Yayınevi:
  İrfan Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Zehra Efe 
 24 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Töre nedir, kut inancı nedir, Türklerin sembolleri, ok-yay ilişkisi, ordu millet ne demektir, yaylak ve kışlak hayat ve bunun kültüre yansımaları, İslami kültür ile birlikte gelişen Türk töresi... Hepsine dair genel bir bilgiye sahip olabileceğiniz bir kitap. Dili sade, anlaşılabilir terimler kullanılmış fakat çoğu yerde tekrara düşülmüş. Özellikle İslami dönem etkisindeki Türk kültürü anlatılırken çok fazla terim kullanılmış.

Kitaptan 1 Alıntı