Türk İslam Efsaneleri Bütün Eserleri 24

7,2/10  (5 Oy) · 
9 okunma  · 
5 beğeni  · 
725 gösterim
Kişioğlunun huzuru maddenin huzuru değildir; kişioğlunun huzurunu ben inancında aradım; inanan insanın huzurunu gördüğüm için...İnancın, bir noktada, bütün kabukları çatlattığı ve tohumda gizli olan yeşil umudu yaşamak ve yaşatmak çabasının gün ışığına ulaştırdığını bizden öncelikler, bizden çok daha iyi, çok daha yararlı, çok daha efendice biliyorlardı...bunu anladım..Bunu anladığım için de tuttukları yolu, kullandıkları motifleri, yararlandıkları espirileri araştırdım. Efsanelerin taşıdığı değer karşıma çıktı. Olmazlık duygusu uyandıran yanlarıyla da çarpıcı olabilen efsaneler bunlara menkıbeler de diyebiliriz; hatta küçük fıkralar da asıl, çizgi sessiz tablolar, fırtınalı espriler ve dopdolu bir imaj zenginliğiyle muhteşem göründü bana. Bu kitap onun için yazıldı.
 • Baskı Tarihi:
  2005
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789753710381
 • Yayınevi:
  İrfan Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Ekrem Özkara 
10 May 12:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar M.Necati Sepetçioğlu " Türk İslam Efsaneleri " adlı bu kitabında otuzun üzerinde adeta - efsane - olmuş,birçoğumuzun da bir şekilde okuduğu,duyduğu,bildiği hikayeleri anlatıyor.Ama buna rağmen bu kitap,her bir hikayesiyle sizi manevi bir yolculuğa çıkaracak,kültür dünyanıza yeni pencereler,ufuklar açacak,bazı bölümlerde bizzat oradaymışcasına yaşayacak ve bu okuduklarınızla aynı duyguları paylaşıyor olmaktan gurur duyacaksınız.Gayet akıcı bir dil de yazılmış olup,tavsiye eder,iyi okumalar dilerim.

Serdar Poirot 
12 Tem 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Türk ve İslam dünyası ile ilgili olarak hazırlanmış bazı efsane ve hikayelerden oluşan fena değil diyebileceğim bir tarihi roman.
Her ne kadar bazı hikayeleri biliyor olsam da hiç bilmediğim onlarca güzel hikayeye sahip.
Okunması gerekenlerden

Kitaptan 6 Alıntı

Ekrem Özkara 
10 May 12:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Her insanın içinde doğru olana bir eğri bakan göz vardır."

Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 48 - E-kitap)Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 48 - E-kitap)
Ekrem Özkara 
10 May 12:34 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Zile ovasında bir bulunmayan tembelliktir,bir de tutkunluk,halkı tutkun değildir...

Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 85 - E-kitap)Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 85 - E-kitap)
Ekrem Özkara 
10 May 12:36 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" At ayağında öfke,Aşık gönlünde yufka olur."

Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 146 - E- kitap)Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 146 - E- kitap)
Ekrem Özkara 
10 May 12:31 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

...Behlül : dün bu cennetin eşini sana bir akçeye sattım...!?
-" Ama sen,sendeki cennetin kıymetini bilmedin ki..."

Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (E-kitap)Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (E-kitap)
Ekrem Özkara 
10 May 12:21 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

"...insansız dağ başlarında evliyalık kolay şey kardeş,dedi yavaşça.Ama insanların arasında şehirde,görüyorsun ki,karlar kolayca eriyor ve bütün korları söndürüyor...
Sönmemek gerek kardeş,sönmemek gerek...! "

Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 30 - E-kitap)Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 30 - E-kitap)
Ekrem Özkara 
10 May 12:26 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

" Milletlerin,daha kent kurmadığı,göçebe çadırlarında yaşadığı günlerdeydi.Bir atın,bin kişiden daha değerli olduğu günlerde..."

Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 78 - E-kitap)Türk İslam Efsaneleri, Mustafa Necati Sepetçioğlu (Sayfa 78 - E-kitap)